Zaterdag 11 Februari 1911. No. 7931. 60e Jaargang. Stadsnieuws. BLOOKER'S CACAO FIRMA A H. VAN CLEEFF! AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, olïieieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inna««eerkn*f.on in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telefoon 19, Herrinnerd zy, dat hier morgen alleen geneesmiddelen worden gereedgemaakt in de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, hoek Varkenmarkt. Denkt om den fatalen termijn voor de aan gifte als kiezer. Feitelijk is dit Dinsdag, doch als ge wicht tot den 15den en iets is niet in orde, dan verspeelt ge een vol jaar uw burgerrecht. Het is heden '25 jaar gele.den, dat de lijn Amersfoort Kesteren in gebruik werd ge nomen. De gistermiddag onder voortzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, van 2.15 tot 3 uur gehouden openbare verga dering van den Raad dezer Gemeente werd bijge woond door alle leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Er zijn twee vacatures. Tegen de notulen der vergadering van 31 Januari werden geen bezwaren ingebracht, zoo dat zij als vastgesteld werden beschouwd. Ingebracht werden van de Commissie voor het Fonds tot bevorde ring van de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van onvrijwillige werkloosheid in de Gemeente Amersfoort het verslag en de rekening en ver antwoording het eerste wordt gedeponeerd ter inzage van de ledeD, de laatste om prte-advies verzonden naar B. en W. een schrijven van den heer H. W. Brouwer, Directeur der Ambachtsschool te Harlingen, houdend bericht, dat bij niet aanneemt de be noeming tot Directeur der Burger Avondschool, hier voor kennisgeving een dankbetuiging van het administratief per soneel der Gemeente-gasfabriek voor de toege kende salaris-verhooging als voren een dankbetuiging van het Bestuur der ver- eeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken voor het toegekend subsidie voor den avond-teekencursus voor ambachtslieden met bericht, dat de voorwaarden waaronder dit sub sidie werd verleend, worden aangenomen als voren een verzoek van dr. F. A. F. Groneman om gedurende tien avonden beschikking Ie verkrij gen over een lokaal van hel Werkhuis om daar weder een cursus te geven in Eerste hulp bij bedrijfsongevallen. De Voorzitter deelt mede, dat bij den Directeur der Hoogere Burgerschool geen bezwaar beBlaal om hiervoor weder een lokaal af te staan. Da Raad machtigt z. d. of b. st. het Dage- lijksch Bestuur, het verzoek in ie willigen. Om 2.35 kwam nan de orde hut eenige punt van den agendum, de voorstellen tot nadere ver deeling der Gemeente in kies-districten, noodig geworden door de uilkomst der jongste volks telling, ten gevolge waarvan het aantal Raads leden moet uitgebreid met twee. De beslissing is bij Gedeputeerde Stalen, die evenwel bet advies vragen van den Raad. Onder dagteekening van 26 Jannari nog vóór Gedeputeerde Staten hadden verzocht om het advies dienden B. en W. het indertijd in extenso meegedeelde voorstel in, ten gevolge waarvan zou tellen District I 7537 inwoners en 888 kiezers II 8713 956 III 7718 890 Kort vóór de vergadering van 31 Januari zond de heer Veis Heyn een voorstel in, waarbij meer de nut uurlij ke grenzen der Gemeente, de Beek en de lijn Amhemscheweg Kamper- buitenpoort, in het oog werden gehouden en ten gevolge waarvan zou tellen District I 7135 inwoners en 902 kiezers II 8051 872 III 8772 960 Beide voorstellen werden verdaagd op korten termijn en de heer Rijkens diende middelerwijl een voorstel in, ten gevolge waarvan zou tellen District I 7563 inwoners en 906 kiezers II 8106 943 III 8289 885 Volgens de drie voorstellen zou district II in aanmerking komen voor de verkiezing van 7 leden, de beide andere voor 6 leden, terwijl in II drie en in de andere telkens 2 leden periodiek zouden aftreden. Terwijl B. en W. als tweede stem-bureau voorttelden de school aan de Puntenburgerlaan, ■loeg de heer Veis Heyn naderhand voor het hoofdgebouw der Hoogere Burgerschool. Het aantal kiezers is thans, ook bij de komende tusschentijdsche verkiezing, in District I 1088 II 523 III 728 De Voorzitter: Ik geef bet woord aan den heer Rijkens, die het heeft gevraagd. De heer Rijkens: Ik behoor tot de velen, die het betreuren, dat destijds de Gemeenten zijn verdeeld in kies-districten, óok omdat de Gemeenteraden telkens weer de eenigszins onaan gename plicht hebben om te dienen van advies. Zooals we hier zitten, moeten we slechts dienen het algemeen belangbuiten den Raad zijn we allen min of meer partijmannen en dit beeft tot noodwendig gevolg, dat, als A een plan indient, B en C het met buitengewoon critisch oog bekijken. Ik voor mij wil hier uitdrukkelijk verklaren, dat ik volkomen geloof in de goede trouw waarmede de in de vorige zitting aangehouden twee voorstellen zijn inge- diend. I Wij moeten echter verder gaan en zijn ver plicht om, ons op de eerste plaats houdend aan de voorschriften der wet, zooveel mogelijk te ontwapenen elke critiek, die op ons werk gemaakt zou kunnen worden. Ik heb den moed gehad, met een derde plan te komen, dat ik zou willen noemen eeo geome trisch plan, in tegenstelling met hel voorstel van B. en W., dat ik zou willen noemen het historisch plan, dat rekening houdt met de bestaande districten. Het ligt voor de hand, te redeneeren het eene district is te groot, het andere te klein en dus voeg ik een deel van het grootste bij het kleinste en laat het derde onveranderd. Doch een buitenstaander acht zoo licht ieder krom lijntje bij de verdeeling der districten uit den boozeeen onwelwillende kan er altijd iets achter zoeken. Ik had gewenscht, dat de cirkel, welke onze stad vormt, in drie sectoren verdeeld had kun nen worden; doch daaraan zijn verbonden on overkomelijke bezwaren, vooral in verband met het bevolkingscijfer, dat in elk der districten ongeveer hel zelfde moet zijn. Daarom heb ik hier en daar moeten afwijken van de rechte lijn, doch dit niet meer gedaan dan strikt noo dig is voor de technische bezwaren. Ik meen dan ook, dat mijn plan spreekt voor zichzelf, omdat het gegrond is op rechtvaardig heid. Ik heb de stralen, op mijn teekening aange duid, juist in die richting laten loopen omdat dit in.i. het best overeenkomt èn met de be- volkiug èn met het oog op den aangroei. Ik heb trouwens nog andere plannen gemaakt, doch daarbij bleek mij, uit opgaven van de Secreta rie, dat di£ niet kloptaimeL het bevolkingscijfer. Ik heb gemeend geen rekening te moeten houden met de natuurlijke grenzen, waarvan de heer Veis Heyn sprak, omdat een district, dat men daar tusscben klemt, niet geregeld kan aangroeien. Bovendien zul het volgens mijn plan later heel gemakkelijk zijn, twee der kiesdistricten te verdoelen in twee stemdistrieten, waardoor het bezwaar wordt weggenomen, dat de kiezers veel tijd moeten verzuimen om hun burgerplicht te vervullen. Ik meen hiermee voldoende de voordeelen van mijn plan te hebben aangetoond en bevoel dit aan in de welwillende overweging van den Raad. Ik wil echter nog dank betuigen aan de amb tenaren ter Secretarie, die ik tot mijn leedwezen zeer veel moeite moest veroorzaken. De heer Veis Heyn: Als voorsteller wensch ik slechts te zeggen, dat ik den naam der distric ten by nader inzien wensch te behouden. Aan vankelijk meende ik, dat het hoofd-stembureuu moest gelegen zijn in het eerste distiict en daarom stelde ik aanvankelijk voor, dat stads deel te noemen district II. Een andere kleinigheid zit in de nadere keuze van de Hoogere Burgerschool als tweede stem bureau in district I. Evenals de heer Rijkens heb ik gezocht naar niet-overbodige lijnen en daarom toegepast de natuurlijke grenzen der districten, met name de Beek en den hoofdverkeersweg door de stad. De heer Rolandus Hagedoorn: lk sluit me volkomen aan bij hetgeen de heer Rij kens in den aanhef zeide; er is waarschijnlijk geen moeilijker, gewichtiger en onaangenamer zaak dan deze. Als er nu werd gestemd, zou mijn stem reeds te voren bepaald zijn doch Gedeputeerde Sta ten wenschen overlegging der discussiëu, iets, dat ik zeer op prijs stel. CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen DAALDERS bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 b 4 0 Pond) °-80 .1 (4 pond) n O-421 B ,1 Hectogr. (1 ons) „0.18 .4 (4 0.10 lk wensch daarom ook mijn standpunt mede te deelen. Het voorstel-Rijkens is gegrond op wiskun stige basis en zou een ideaal voorstel zijn als de Gemeente voor den eersten keer moest verdeeld. Immers ook de zoogenaamde oude stad is daarin verdeeld in drie deelen, welke, ondanks het aangroeien der bevolking, van blijvende waarde zullen zijn. Als ik het voorsti-l-Vels Heyn zie, schiet me te binnen hetgeen ons geacht medelid de heer Plomp indertijd me zei„onaangenamer ia er niet ik ben altijd zoo bang voor de schaar". De heer Veis Heyn nu heeft inderdaad hier iets afgedaan, ginds wat bijgevoegd. De voor deelen hiervan snap ik niet, evenmin als de voordeelen van de natuurlijke grenzen. De heer Vela Heyn heeft in de vorige zitting g-zegd, dat men' twee stadsdeeleu, die niet bij elkaar behooren, niit behoort saam te voegen. En dit in een plaats, welke zelfs vanrdeu St.-Juris-toreu geheel te overzien is. Mij lijkt dan ook het derde project, of liever het eerste, dat van B. en W-, het best, óok omdat het 'c eenvoudigst is. De heer J o r i s s e nHet was mijn plan niet, deel te nemen aan de discussiën en ik heb ge wenscht. zooals ik ook vóór de opening der zitting meedeelde, dat deze zien zouden beperken tot de beide voorstellersdoch nu tóch een kleine discussie is ontstaan, wil ik wijzen op bet verschil tusschen het plan van den heer Rijkens en dit van den heer Vel9 Heyn. Ook dat van den heer Veis Heyn is geome trisch, met dit veisch 1, dat, als de heer Rijkons zijn teekening een 50 graden laat draaien en niet de Varkenmarkt als middelpunt neemt, doch de Arnheinschepoortsbrug, hij de zelfde teekening zal krijgen als die, welke de heer Veis Heyn indiende. In het plan-Rijkons komen wel kromme lijnen voor; in het plan-Veis Heyn niet, behalve dan de krommingen in de straten en de Beekoevers. De Voorzitter: lk zal nu de drie voor stellen in chronologische volgorde iu stemming brengen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen (vóór: de beide Wet houders en de h-eren Van Duinen, Hagedoorn^ Tromp van Holst, Gerritsen eu Rijkens). Het voorsiel-Vels Heyn wordt aangenomen met 8 t-gen 7 stemmen (tegen: de beide Wet houders en de vijf bovengenoemde heeren). Het voorstel-Rijkens wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen (vó >r de beide Wethouders en de vijf bovengenoemde heeren). De heer Gerritsen: Ik wensch nog een kleine opmerking te maken en wil met groote zekerheid zftggen, dat het voorstel-Veis Heyn niet zou zijn aangenomen als er niet toevallig twee vacatures waren geweest. Do heer Kroes: Tegen die woorden protes teer ik. Da heer Jorissen: De heer Gerritsen zegt dit zoo pertinent. Op welken grond? Het is niet voldoende, waar het gaat om een zóo ernstige zaak, zooiets maar te bewerendit moet bewe gen worden en met deugdelijke feiten gestaafd. Wij allen zijn zedelijk verplicht ik her haal hier hetgeen ik vóór de opening van deze vergadering heb gezegd bij iederen voorstel ler de goede trouw aan te nemen. Ik heb thans het recht den heer Gerritsen pertinent te vragen: waaruit put u uw groote zekerheid De heer Gerritsen: Den vorigen keer ben ik hierheen gekomen totaal blankniemand had toen de voorstellen gezien en tóch was het trappant hoe de heeren, die ik nu maar zal noemen de voorstemmers, unaniem waren vóór het voorstel-Vels Heyn. Ik wensch er niet verder op in te gaan. De heer Veis Heyn: Het kan den heer Gerritsen toch niet gefrappeerd hebben, dat mijn voorstel niet langer ter visie heeft geleden, lk ontving h^t voorstel van B. en W. pas in den avond van 27 Januari en den 31sten was de vergadering. Ik moet daarom opkomen tegen ile verdachtmaking, dat ik mijn voorstel te lang onder mij zou hebben gehouden. Het kostte geweldig veel tijd, een eenigs-ins toonbaar pro ject te maken; de heer Rijkens zal dit moeten toestemmen. De heer R ij k e n s Dat is zoo. Dc heer Veis Heyn: Dat mijn voorBtel aanhangers vond, is óok niet zoo vreemd. Het project-Rij kens vond thans onmiddellijk bij 7 leden st- un en zij hebben dat tocb niet zooveel langer kunuen bestudeeren dan mijn plan. De heer Gerritsen: Maar geen verschil een half uur, of dagen. De Voorzitter: lk sluit de discussiën, welke ook zullen worden opgenomen in het verslag aan Gedeputeerde Staten. Juist om 2.45 was de agenda afgehandeld. De heer Van Duinen: In de vergadering van 20 December heb ik verzocht, een onderzoek te doen instellen naar de oorzaak van het onjuist weergeven van het door mij gesprokene in do vergadering van 29 N >vember over de verlichting der Kampstraat. Naar aanleiding hiervan hebben wij ontvangen: een schrijven vun B. en W. aan de uitgevers van dal verslag de firma Bosch Zn. te Utrecht, een schrijven van die firma, eo een schrijven van den heer Van Lessen, den verslaggever. In al dat geschrijf zoek ik tevergeefs naar hetgeen ik vroeg; er is geen afdoend antwoord gegeven. De firma Bosch verschuilt zich achter den verslaggever, en deze speelt vrijwel comedie, waarbij hij zelf den rol van „père noble" vervult en mij dien van „marqué" toebedeelt. Maar ook dat uitvoerig schrijven zegt niets als antwoord op mijn vraag. Ten opzichte van de te late verschijning zegt de verslaggever, dat het wensche.lijk is, den gestelden termijn voor het verschijnen in acht te nemen. Maar dat is meer dan „wenschelijk", dat it plicht; de termijn is bij contract geregeld. „In de laatste maanden is er vertraging ge weest", wordt in dut schrijven gezegd, „door buitengewone oorzaken, wijl andere werkzaam heden den verslaggever bezig hielden". Daarmee moet de Raad en de burgerij van Amersfoort zich dan maar tevreden stellen. Waarom zegt de uitgevers-firma niet, waar de oorzaak zit. Dat kan zij weten en zij moet dat weten. Dat had koit en zakelijk gesteld kennen worden. Zij doet dit echter niet, maar verschuilt zich achter den verslaggever, die in zijn geheele betoog het daarheen drijft, dat zijn verslag als zoodanig kan worden aanvaard. Hij oppert de vraag of ik in mijn «felle cri tiek" wel juist was en komt als antwoord aan dragen met de proeven, die aan de Raadsleden zijn verzondeD, met de bemerking, dat daarin geen noemenswaardige veranderingen zijn aan gebracht. Maar dit bewijs kunnen wij gerust ter zijde schuiven, als niet ter zake dienende. De overige Raalsledeu hebben niet geklaagd ik heb geklaagd en ook niet over het geheele verslag, maar alleen over het gedeelte, dat mij persoonlijk aanging, inzake de verlichting op de Kampstraat. En aangezien ik de drukproef zal bewaren als een curiosum van onjuist weergeven van het gespro kene, dat ik in de vergadering van 20 December al onzin heb gekwalificeerd, benevens vercchil- lende onjuistheden in het verslag, die ik niet gezegd kèn hebben, wijl zij in strijd met de waarheid zijn, is daariu, althans door mij, niets veranderd. Wel heeft daarvan eenige correcte plaats gehad vóór 't afdrukken van het verslag, doch die is niet van mij afkomstig. Alvorens ik verder ga, is 't niet ondienstig, hier mede te deelen, dat ik reeds meermalen den verslaggever opmerkzaam heb gerraukt op het onjuiBt weergeven van het gesprokene.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1