Stadsnieuws. Gemengd nieuws. ss,triï! ia,'g' j° Wanneer Wanneermen g noren is lusschen 1 April 1886 en 1 April 1894. Wanneermen een goede gezondheid geniet. Wanneer.... men geen lichamelyke ge breken heeft. Wanneermen de hoofdbeginselen zoowel van het burgerlijk als van het han delsrecht ouder de knie heeft. Wanneermen goed thuis is in de Staatsinrichting, niet alleen van Nederland, dnoh ook van Suriname en Curapao. Wanneer men geen vreemdeling is in de Rekenkunde, de bewerking met gewone ■-li de tiendeeiige breuken, mitsgaders in de evenredigheden. Wanneermen in de Aardrijkskunde van Nederlaud den weg kent als in zijn eigen zak. W-.meermen op voet van goede bekendheid staat met de beginselen van de Fransche, de Engeische en de Hoogduitsche taal. Wanneermen blijkens een over een opgegeven onderwerp vervaardigd opstel in staat is, zym denkbeelden ordelijk, duidelijk en in goed Nederlaodsch in schrift te brengen. Wanneermen inderdaad lichamelijk en geestelijk dit alles niet alleen goed praes- teert, doch zelfs bij een vergelijkend examen beter praesteert dan een medegegudigde. DanI eerst dan kan men mits, bui tenen behalve al het genoemde, een mannelijk candidaat zijnde nu, of later, naar gelang van de behoefte, in aanmerking komen voor een benoeming tol tweede klerk bij de Algemeene Rekenkamer. Zulks in de om te leven zoo spotgoedkoope Reside..tie op een wed.le van (vrienden, grinnikt nietf400. Zegge, lez- en schrijve: vier honderd blanke Nederlaudsche guldens in een heel jaar. 'tls de «Staatscourant", welke het vertelt. Eu die kan bet we e Inderdaad de Rekenkamer, die als eisch kennis der evenredigheden stelt, brengt zelve al bitter weinig evenredigheid tusschen haar eiscben en haar vergoedingen, meeut do «Utr. Crt.". Voorden Doopsgezinden kring hoopt aan staanden Zoudag voor ie gaan ds. E. M. ten Cate; in de Luthersche kerk de heer F. A. G. Fagginger Auer, voorganger van den Ned. Protestanten Boud te Harderwijk; in de Remonstrantsche kerk, prof. dr. H. IJ. Groeuewegen, uit Leiden. Onder dagteekening van 16 Februari schreven Burgemeester en Wethouders aan den Ruad: Uil ons rapport van 12 Januari 1910 betref fende de motie van den heer Itijkens inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente geneesheer en Directeur van het St. Elisabeths- gaet of ziekeuhuis, is het uw vergadering be kend, dat naar onze meening door U een be slissing betreffende die combinatie zou moeten worden genomen, zoodra de benoeming vau don betrokken Gemeente-geneesheer expireert (1 Maart 1911). Op een desbetreffend verzoek deelde ons lege in zijn antwoord op de afdeelmgsverslngen (antwoord van 18 October 1909) mede, dut wij, op de aldaar vermelde gronden, de genoemde combinatie niet wenschelijk achten. Daarom werd in uw vergadering van 26 October 1909 eer. motie van den heer Rij kens ingediend, welke motie in ons bovengenoemd rapport vun 12 Januari 1910 behandeld en in uw vergade ring van 2ó Januari 1910 besproken werd. Zooals u bekend is, werd in die vergadering deze motie verworpen. Uit deze uitspraak van uw vergadering mee- nen wy evenwel niet de conclusie te mogen trekken, dat daarmede deze zaak als afgedaan beschouwd kan worden, omdat destijds verschil lende leien tegen de motie stemden, van oor deel zijnde, dat deze aangelegenheid destijds uiet geregeld kon wordeu, maar daarmede ge wacht n.oest worden tot een nieuwe benoeming aan de orde gesteld kon worden. Dit lijdrtip zal thans weldra aangebroken zijn. Ons colltge staat, ook na de gewijzigde samen stelling, op bet zelfde standpunt als vroeger, t. w. dat het in beginsel de genoemde combinatie uiet wenschelijk acht. Met het oog hierop meenen wij, dat het thans de meeste aanbeveling verdient, dat uw ver gadering ons machtigt een oproeping van sollici tanten te doen. opdat die leden uwer vergaderin-, die meenen wegens de ongewenschte combinatie niet op deu tegenwoordigen titularis te mogen stemmen, hun stem op eventueele sollicitunten kunnen uitbrengen, terwijl dan zij, die in de com binatie geeu bezwaar zien, bij het aan de orde stellen der benoeming hun stem op den tegen- woordigen titularis kuuuen uitbrengen. Aan de machtiging tol het doen eener oproepi ng zal dus niet de conclusie ontleend kunnen worden, dat uw vergadering zich tegen de combinatie uitspreekt; deze vraag zal beslist moeten worden bij di later volgende benoeming. Het voorstel strekt uilsluitend om die leden uwer vergadering, die een herbenoeming niet wenschelijk achten, in de gelegenheid te stellen hun keus op een ander persoon te doen. Indien hiertoe door uw vergadering wordt be sloten, verzoeken wij U tevens ons te machtigen, tijdelijk in den dienst te voorzien. Uitslag van de Dinsdag gehouden stem ming voor éen lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de tusschentijdsche vacatures, ontstaan door het bedanken door den hoer M. L. Celosse en het ver trek van den heer C. J. Plomp. District I. Aantal kiezers1088 Opgekomen753 Blanco en onwaarde23 Volstrekte meerderheid366 Uitgebracht zijn op de heeren J. Hofland92 J. van der Wal Kz362 P. S. R. Wol ter beek276 Herstemming op Donderdag 2 Maart tusschen de heeren Van der WAL en WOLTERBEEK. District III. Aantal kiezers728 Opgekomen622 Blanco en onwaarde Volstrekte meerderheid Uitgebracht zijn op de heeren B. J. van Enst312 M. van Heioma262 G. van Wijland42 Gekozen de heer Van ENST. 6 309 Aau het Secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Muurhuizen 13, ligt iederen werkdag van 9 tot 4 uur voor belanghebbenden ter tuzage het ontwerp der Zomerdienst-regeling op de spoorwegen. Van de lichliug 1911 der Nationale militie worden uit de provincie Utn-cht ingedeeld bij het 5e regiment infonterie 80 jongelieden b\j de voorjaarsploeg, 26 bij de naj iaisploeg eu 26 uls viermaander; bij het le regiment huzaren 6 bij de voorjaarsploeg en 21 bij de najaarspleegen bij het le regiment veld-artillerie, eveneens te Amersfoort, geen bij de voorjaarsploeg en 7 bij de najaarsploeg. De door August Falise ontworpen meer dan levensgrooie buste van Johan Olden- baruevehl, in brons uitgevoerd, is thans teu- toongesteldt bij de lirman Pander, in de Kalverstraat te Amsterdam. Het is een prachtig stuk werk, schrijft het »Nws. v. d. D." er van. Het kloeke gelaat van den Landsadvocaat, met de strenge lynen, de oud-Hollaiidsche kraag en den bonten mantel, ziju uitnemend weergegeven. Dat zijn wel inderdaad de trekken van den man, die eens zo-i krachtig de teugels voerde, die bet lot van ouze binnen- eu buitenlandsctie Staat kunde in handen bad eu «singulier was iu alles", zoouls terecht van hem getuigd is. Eere aan den kunstenaar, die een zoo waar zoo leveud beeld van den grooteu man te scheppen wisi. Het gedenkteeken zul van den grond een hoogte van ruim drie Meter hebben. Hot voetstuk zal iu gouden letteren, in het graniet gebeiteld, niets auders te lezen geveu dan Johan van Oldenbarneveldt. 1547—1619. Do onthulling zal geschieden Vrijdag 3 Mauri, des middags om twee uur. liet 13de jaarfeest der plaatselijke afdee- liug van den Cür. Nationale» VVerkmaus Bond is Diusdagavond met groote opgewekt heid gevierd. Zang, voordrachten, samenspraken, afge wisseld door de eigen muziek-vereeniging, in 't geheel 27 nummers, hielden tot zelts na middernacht de leden eu huu gezin bijeen. Bij ontstentenis van de Presidente werd gisteravond onder voorzitting van den heer Vrijdag de 6e algemeene vergadering gehou den van de Veroeniug__tot bestrijding der tuberculose te Amersfoort, De Secretaris, de heer Oosterman, las de noiulen vun 24Februari 1910, die ongewijzigd werden vastgesteld. De Voorzitter herinnerde naar aanleiding van de notulen, dat de moreele steun waar van daarin wordt gewag gemaakt, in het ufgeluope.n jaar kun worden omgezet in daad- werkelijken steun. Immers door verkoop van de tuberculose-bloern kouden elf prm-tqirnur- culeuse kinderen naar vacuutie-koluuies uit gezonden. In het jaarverslag wordt grooteu dank gebracht uan de enquêtrice, rneji llrouw N. Stoppendaal, voor haar ijverigeu arbeid en hot Bestuur van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis waar wederom het consultatie bureau tweemaal he >vnk zitting kou hou den. By dat bureau meldden zich aau 20 nieuwe patiënten, terwijl er 18 thuis werden bezocht en ook iu 53 geziuneu bezoeken werden afgezegd door de enquêtrice. Over leden zijn 7 mannen en 1 vrouw. Voor de drie lighalletjes konden nog geen goede plaatsen worden gevouuen zij staan thans nog in duo stofvrijen tuin van den heer Terpstra aau den Lausderweg. Eén er van werd tijdelijk ten gebruike gegeven uau een.patiüut. Eén gezin werd met gelddijken steun aan een ruimere wunirg geholpen. De Bloemendag, 50 April hier gehouden, heeft veel sympathie ondervondeu. Erwareu 2500 bloempjes besteld, welke door den ijver der veikoopstertjes reeds vóór den middag alle waren verkocht, terwijl nog 1180 bloemp jes en strikjes geJurende het verdere vau den dag koopers vuuden. Die verkoop bracut iu het geheel tp 1503.20 of, na aftrek vun ile onvermijdelijke kosten, f468. Een andere onverwachte bate was een gift van de H.V.C. ten bedrage van f4,86. Het ledental is gedaald van 2ö7 tot 2a2, De tentoonstelling van het Tuberculose- museurn, welke iu 1910 zou plaats hebben, kon niet doorgaan, doch zal in Mei aau- staaude geschieden. De Peuuingineesterés, barones Van Mogeu- dorp, deed rekening en verantwoording. De rekeniDg heeft bij een ontvangst vau f2049.39 nog wel een goed slot, doeti feitelijk is er eeu tekort van f215, dat slechts gedekt is door de toevallige baten, boven genoemd. Üp voorstel van de 'inuncieele commissie werd de Penningmeesteres onder dankbe tuiging gedechargeerd van haar beheer. De begrooting werd vastgesteld opf 2243.11. Na.lat was meegedeeld, dat dit jaar de Tuberculose-bloem zal worden verkocht op drie dagen en dat er thans 6009 bloempjes zijn bestel I, en nadat enkele huishoudelyke zaken waren besproken, werd de veigaderuig gesloten. Bij den Secretaris van het comité Amers foort eu omstreken der «Alliance franjaise" zijn voor belangstellenden te bekomen enkele exemplareu van het programma der Cours de vacances, iu Juli eu Augustus weder te Parijs te houden. Het groote billet is door de welwillendheid der Commissarissen van «Amicitia" weder iu die sociëteit opgehangen. Aanstaanden Z.uerdugavond zal de heer C. R. Drijver in «Ud vergulde zwaan" hier een causeiie houdeu over de regels van het voetbalspel. Daar kau menig voetballer heel wat,bij opsteken. Aan de Centrale botermijn is Dinsdag aangevoerd 2800 Kilo ongezouten en 1575 Kilo ongezouten l'abrieksboter, uitsluitend ouder RijKs-controle. De prijs was fl.39 tol fl.57. De Miuister v.in Buiteulandscbe Zaken vestigt de bijzondere aandacht van alldlj, die voornemens inuebteu ziju als landverhuizer naar den vreemde le gaan, op het volgende. Het is iu deu iaatsten tyd gebleken, dat bier te lande personen huu werk er van maken, op te w-.-kken tot landverhuizing naar over- zeescbe gewesten eu dat deze personen van eiken aangebrachte» landverhuizer van der den eeu belooniug ontvangen. Aanbevolen •it de mededeelingen, die dergelijke per sonen omtrent vooruitzichten voor landver huizers doen,.niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruitzichten van landverhuizers iu vreemde landen worden, zooveel beschikbaar, verstrekt door het Departement van Buiteulandscbe Zaken, te Deu Haag. Karaerverhuut^Sters mogen wel wat uiL- kijkeu. Te Utrecht huurde een als heer gekleed persoon, die zich uitgeeft voor electricien, een kamer, chicaneerde niet op den prijs, liet het zich goed smaken en verdween, tegelyk met f 100 van de hutsmenschen. Vermoedelijk heeft de zeilde vriend het zelfde spelletje gespeeld te De Bill. Hier nam hij eu passant een paar zoo goed als nieuwe schoenen mee. Signalementzoowat22 jaar, blond, middel matig lang, als Duiischer gekleed met zoo genaamde Duitsche jas, bruinachtig vun kleur, met banden over de schouders en om het middel, donkere oDÜerjas, grijze broek, wit gebreide das en lichte pet. 't Is te hopen, dat de Utrechtsche lucht hein te warm wordt. Oppassen kan echter geen kwaad. Een huzaar uit Haarlem, die hier van permissie was achter gebleven, is door de politie aangehouden en ter beschikking van deu garuizoeus-commandaiit hier. Door de recherche is een even 20-jarige dienstbode gearresteerd onder verdenking, haar mevrouw op hoogst ernstige wijze te hebben bestolên. Verschillende goederen zijn in beslag ge nomen, terwijl het onderzoek, dat reeds zeer omvangrijk is, wordt voortgezet. van der Werf, stafmuzikant van het 5e re- g"K' minder'In 14 nummers verdomen gehoore gebracht. Een iaar geleden prikte een bewoner van Hooiland een zweertje aan ren zijner vueteu door Doch daa. mee was het geval niet uil. Allerlei huismiddeltjes werden te pas ge- heirht en toen het te laat was, werd ver- led» week een dokter er bij gehaald, die niet anders kon doen dan den .oei afzeilen. Den in den tuin begraven «net delfde men twee dagen later op en legde hem w de lijkkist van den man. Hedenavond wordt in het Militair hospi tal te Harderwijk de eerste les in verband leer gegeven voor jongelieden aldaar die een trarisporl-colenne van het Nederlandse!» Boode Kruis zullen vormen. Gistermiddag is op de Oude algemeene begraafplaats te Utrecht bijgezet het steile- liik hulsel van mevrouw de weduwe rar. L. E. Bosch, te Wiesbaden overleden. De jongere generatie heeft haar niet meer gekend, ook door haar vertrek naar bet buitenland na het overlijden van haar eebt- g6Doch de ouderen herinneren zich barer wel óok als ijverig msdewerkster aan de Utrechtsche Courant", die 1 Januari 1863 den naam «Stedelijk en Provinciaal Utrechtse!) Dagblad" kreeg. Zij was de eerste vrouwelijke Nederlandsche journaliste. Eu een zeer goede. De diepste boring ter wereld. TeSzuchow, n Poolsc.be stad, is men tegenwoordig met een zeer interessante grondboring bezig. Hiermede is men begonnen in 1908 en in Juni 1910 had de put een diepte bereikt van 2300 Meter, die per dus dan de beide tot nu toe als de diepste putten ter wereld bekend staande putten van Paruschovitz (Opper-Silezië), welke nu tien jaren arbeid de reeds zeer aanzienlijke diepte van 2003 Meter bereikt had en die van Schladebach (Saksen), welke 1748 Meter diep is. De gesteldheid van hel terrein, waarin men dezen ontzaglijken put booit, doei hopen, dat er geen beletselen aanwezig zullen zijn om nog veel dieper te boreD. Hierdoor zullen studiën ui proeven mogelijk worden, van veel belang oor de oplossing van geologische en natuur kundige problemen, welke de wetenschap tot nu toe niet heeft kunnen verklaren. Meerschuim. Dit kostbare materiaal waar uit de in de geheele wereld bekende meerschui men pijpen gemaakt worden, wordt reeds sedert een reeks van jaren steeds zeldzamer, zóo zeer zelfs, dat de geheele groote meerschnimindustrie, te Weenen, Boedapest, Neurenberg, Parijs en iu het kleine Thüringsche liuhla gebloeid heeft, ernstig bedreigd schijnt. De fubrikatie iueerschuimpijpen is veel belangrijker dan men gewoonlijk denkt; het kleine Rnliïa alleen oert jaarlijks voor rond zes millioen Mark uit. De vindplaats van de fijnste meersehuinisoorten is sindB lange jaren de omgeving van de stad Eski Sehehir, in Anatolië. Eski-Schehir ligt in een reusachtige inzinking in den bodem, die vroeger een zeebodem was. Iu zijn wateren was over het geheele gebied meerschuim te vinden. Ook op andere plaatsen vindt men meerschuim, zoo bijv. bj Thebe, in Griekenland, in de Bosnische bergen, bij Grub- schitz en Neuendorö, in Moravië en op eenige plaatsen in Spanje en Portugal. Maar op al die plaatsen is ue quuntiteit zóo gering, dat het nauwelijks de moeite loont, regelmatig er naar te graven. Daar nu ook de hoofdbron van Eski- Schehir, waar sedert eeuwen naar meerschuim gegraven wordt, uitgeput raakt, stunt de geheele industrie thans voor een crisis. Lichamelijk is iedereen iu de verte klein en wordt naderbij gruoter zedelijk is menig een in de verte groot en wordt naderbij Uit den om.trek. Het harmonie-korps «Kunst vendelt", te Barieveld, gaf Dinsdagavond zijn eerste uitvueriog ouder directie vau den heer S. J. Openbare tijd. Met Maart zal in Frankrijk de Greenwiohtijd worden ingevoerd. Op sen ge geven oogenblik zullen alle openbare klokken 9 minuten 21 ceeonden achteruit worden gezet. De verandering zal zoodanig geschieden, dat het publiek er zoo weinig mogelijk van bemerkten er haast geen last van heeft. Me» heeft thans Greenwichtijd in: Groot- Britianië, Frankrijk, België. Spanje en Portugal Middel-Europeeschen tijd in Zweden, Noorwegen Denemarken, Duitschland, Nederland, Zwitser land, Oostenrijken Italië; en Oost Europeeschen lijd in Bulgarije, Rumenië en Turkije. Wat men hoort in een luchtballon. Alge meen is de leek van oordeel, dat een luchtreizi ger op groote hoogte geen van de aarasche geluiden meer hoort. Niets is echter minder waar. Uit ligt daaraan dat de geluidgolven naar boven zich veel gemakkelijker voortplanten, dan in een ar lere richting allereerst hierdoor dat zij uit dichtere in ijlere luchtlagen komen en vervolgen., omdat net gelold m opwauteohe richting minder hindernissen outinoet dan in lueuueiziger aus noe geluiden op afstanden, waarbij men op den bega oen grond niets meer verneemt. Zoo is 't vinrf M- 7n w lo?om,otiof »»K te hooren op 3900 Meter; het gedender van een trein op 2500 Meter, hel bluüen van een hond en geweerscho ten op 1800 Meter. Zelfs het kraaien van een fvpnnu\i i h0"R te onderscheiden, evenals klokgelui. By 1400 Meter hoogte hoort u? e®ü zeer 'lu'delijk trommelslagen bij G00 Meter het rollen van een wagen over een ter15oD°9fKl(M) Meter.de menschelijke stem, terwijl op 900 M. men zich reeds vermeien kan

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2