Donderdag 2 Maart 1911. No. 7939. 60e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentïën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, olïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimto. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentïën van buiten de stad worden de incasseerkixtnn in rekening gebracht. KOHTEGRACHT9 Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Drankwet. BURGEMEESTER ën WETHOUDERS v«n AMERSFOORT maken belanghebbenden opmerkzaam op het be paalde in art. 27 der Drankwet, luidende: „Var verbouwing of herbouw vau eene lokaliteit, waarvoor eene vergunning is verleend, wordt uiter lijk eene maand vóór bet einde van bel vergunningi- jsar, waarin de veibouwiug of herhouw is aange vangen, onder overlegging van het plan, keunis gegeven aan Burgemeester en Wethouders of, voor- zooveel betreft een logement, waarin de verkoop alleen geschiedt san logeerga»ten ol de lokalitiet vau een sociëteit, aan Gedeputeerde Staten". Voorts vest'geu zij de aandacnt vau belangheb benden er op, dat, wanneer niet san gemeld v or- scnrifi wordt voldaan, do vergunning moet worden ingetrokken, Amersfoort, 28 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STEN FE KT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht dd. 24 Februari 1911, 4e afdee- ling no. 849/584, ter kennis van belanghebben den, dat zich iu de Gemeente Driebergen een geval van MILTVUUR heeft voorgedaan. Amersfoort, 28 Februari 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. HERIJK van Maten en Gewichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het voor malig schoolgebouw Koestraat ta Amersfoort op Maandag en Diuadsg 20 en 21 Maart 1911 van 9'/i tot 12 uur en van 1 tot 8'/, uur voor eenige eigenaars vau grooie partijen, die een oproepings briefje hebben Ontvaugen voor hen wier familie naam begint met A en C Woensdag 22 Maart 1911 van 9'/i tot 12 uur; met de letter 15 Woensdag 22 Maart J911 van 1 tot S'/j uur en Donderdag 23 Maart 1911 van 9'/, tut 12 en 1 tot 3'/j uur letter D Vrijdag 21 Maart 1911 van 1 tot 3'/, uur, letter E en F Maandag 27 Maart 1911 van 91/, tol 12, letter G, dienzeifdeu dag van 1 tot 3'/i nur, voor de letter H, I en J Dinsdag 28 Maart 1911 van 9'/, lot 12 en 1 tot 8'/, uur, K en L Woensdag 29 Maart 1911 van 9'/i tot 12 en 1 tot 3'/, uur, M en N Donderdag bü Maart 1911 van 9'/, tot 12 en 1 tot 3'/, uur, O en P Maandag 3 April 1911 van 9'/, tol 12 uur, Q eu li dienselfden dag vau 1 tot 3'/, uur, S eu T Dinsdag 4 April 1911 van 9'/, tot 12 en 1 tot 3'/* uur, U en V Woensdag 5 April 1911 vau 9'/, tot 12 en 1 lot U'/i uur, W, X, IJ en Z Don derdag 6 April 1911 vau 9'/, tot 12 en 1 tot 3'/i uur. Voor Apotüekers, Goud- eu Zilversmeden enz. (fijnere weging) Maandag 10 April 1911 van 10 lot 12 en 1 tot 2 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, dro g en roestvrij moeien w orden aangeboden om onderzocht te kunneu worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schat kist d. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1912 gestempeld moeten worden met de letter S en tot dien datum ook de letter R geldig is e. dat mateu en gewichten, die gestempeld wor den met het alkeuriugsmerk, A, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden; f. dat er nog gelegenheid be. laat, maten en ge wichten te laten herijken aau hel IJkkantoor te Utrecht des Zaterdags van 9 tot 1 uuur g. dut de onderdeden van het Grant (de milligram- gewichten) niet op de berijkzitting, maar aliei-n aan da ykkan toren herijkt kunnen worden (Opzending per post iranco). Amersfoort, 1 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. Dn Secretaris, J. G. STENFERT 'IKOESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter al mnieeue kanni-i, dat tin slat* No. 75 der GroiulliKlasting van 2 Maart 1911 tot en niet 5 April 1911 ren mzage is neergelegd ter Secretarie der Gemeente (kamer No. 3). Amersfoort, 2 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Volksgezondheid in gevaar. Wij waren de vorige week in een der Gemeente, welken in een kring (van 20 Kilometer in halve doorsnede) rond de Hoofdstad des Rijks gelegen zijn. Zooals het gewoonlijk gaat, hoorden wij ook daar klagen over de concurren tie, welke de groote stad, met haar vele en groote winkels en magazijnen aan de kleinere Gemeenten in de nabijheid aan doet. Ten slotte merkte echter een der aanwezigen op, dat hij de bewoners dier Rijkshoofdstad volstrekt niet benydde, want hetgeen in de bedoelde kleine Ge meente bijvoorbeeld als vleeschwaren niet deugde ja zelfs schadelijk was voor de gezondheid en wat niemand wilden koopen, werd graag gekocht door Amsterdam. Wij vroegen om wat meer duidelijk heid in de hier vermelde gezegden en meu was aanstond van tien zijden bereid, ons die duidelijkheid te verschaffen. Onze zegslieden zeer betrouwbare mensch"n die bereid zijn alles te sta ven, deelden ons de volgende feiten mede. Rond Amsterdam wordt een groot deel van het vee, dat aan eene of andere ziekte bezwijkt en afgekeurd wordt voor gebruik als voedsel, ja zelfs in begiu van ont binding verkeert, in plaats van, zooals het behoort, onbruikbaar te worden ge maakt, door gewetenlooze opkoopers, aan dito vleeschhandelaars te Amsterdam verkocht, om daar in den eenen of an dereu vorm aan den man (de vrouw) te worden gebracht. Op onze bemerking, dat er te Amster dam toch een keuringsdienst bestond eu men zeer streng is met ougekeurd vleesch, kregen wij een schouderophalend ant woord, met de bijvoeging het wordt binnengesmokkeld. Onze verontwaardiging was groot, toen wij van verschillende geloofwaardige men- scheu in bedoelde Gemeente eenstemmig deze schandelijke feiten hoorden beves tigen. Het .kreng" (den naam van gestorven dieren) wordt in het geheim vau de been deren outdaau het vleesch (1) wordt iu alllerlei bergplaatsen gestopt, eu de meest uiteenloopendo verpakkingsmiddelen wor den gebruikt voor het vervoer, om daar mee de waakzaamheid der ambtenaren van de politie te verschalken. Melkvaten worden gevuld met dit krengenvleesch, eenige droppels melk worden op het deksel gestort en te midden der andere melkvaten komt dit voor de gezondheid schadelijk vleesch iu de magen van op-koopjes-beluste Amsterdammers of van hen die schraal met aardsche goederen gezegend zijn eu toch óok eens een stukje vleesch willen nuttigen. Als vervoermiddelen verleeueu voorts uitstekende diensten; kinderwagens, waschmandeu, dito zakken, geheel het uiterlijk dragend of er waschgoed iu ver pakt is, dienstbodenkoffers, roeibootjes broodkarren; handkarren met koffers en doozen de onschuldigst er uitziende zaken worden voor het vervoer en voor verpakkingsmateriaal gebezigd. En al dit vleesch, al dat bedorven goed, waarvoor men in de dorpen den neus optrekt, komt alles in de magen van een deel der bevolking fvan Amster dam. Maar schreit dit dan niet ten hemel 1 Mag in den tegenwoordigen tijd uog langer een dergelijke toestand worden geduld! Is het geen misdaad, grooter dan diefstal, om op dergelijke wijze zich te verrijken ten koste van de gezondheid van zijn medemensch Volgens de geloofwaardige getuigen is men daar ter plaatse oumachtig het kwaad te keeren. Een uitgebreide Ge meente, met vele en gemakkelijke toe gangswegen, en slechts éen veld wachter. Maar toch mag deze toestand niet be stendigd blijven, en moeten er maatre gelen genomen worden om aan derge lijke ergerlijke en schandelijke misbrui ken een einde te niaken. Hier is het niet uitsluitend een be lang vau den eerlijken handelaar, wien op ergerlijke wijze concurrentie wordt aan gedaan, en die menigmaal door deze schan delijke knoeierijen coumercieel geschaad wordt doch de geheele samenleving heeft recht er op, dat aan deze misda dige handelingen paal en perk wordt ge steld. De heer J. S. M(eeuwsen), de Voorzitter van Middenstandsbond schrijft het boven staande als hoofd-artikel in het jongste nummer van het Bondsorgaan. 't Is een pleidooi te meer voor de dringende noodzakelijkheid eeuer alge- meene Rijks-keuring op de voedings- en de genotuiiddeleu. Maar 't bevat óok een zeer ernstige waarschuwing voor hen die buiten Amsterdam in stede van hun vleesch te betrekken van een alleszins betrouw baar slager in de plaats hunner inwoning, dit van buiten te laten komen. Een luttel gewiu aan geld kan vooral iu deze ma- j terie toch niet gelden. Men denkt een- i voudig niet na over het gevaar waaraan men de zijnen eu zichzelven blootstelt door in deze tijden van duurte van het vleesch eeu koopje te willen hebben. Licht, dat men daardoor een koopje krijgt, doch van gansch ander allooi. In de Remoustrantscbe kerk wordt aan staanden Zondagochtend om half lien weder gehouden een godsdienstoefening voor jon gelieden van 10 tot 16 jaar en om elf uur de gewone dienst voor de gemeente. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, regelende de heffing.vau het de- bietrecht op tubik. Deze belasting zal worden geheven vui ieder, die tabak in bet klem verkoopt. Daar onder wordt mede verstaan varkoop van tabak bjj iedere hoeveelheid, aat: p.rsonen die niet zeil daarin bandelen. Onder utubak" wordt verstaan: tot verbru i bereide tabak, en mede sigaren, sigaretten, kalotten en snuif. De verkoop wordt onderscheiden in: a. verkoop als wiukelier, logement-, koffie huis-, buil', t- of kioskhouder, en b. verkoop op iedere andere wijze. De belasting bedraagt 10 pCt. van het debiet. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. De verkoopers moeten debiet-regislers houden, die zijn iu te richten en bij te hou den volgeus bij algemeenen maatregel van bestuur te bepalen voorsehrifleu. Binnen vijf dagen na ailoop van het be lastingjaar wordt het debiet-registar ton kan tore vau den ontvanger ingeleverd. Daarua volgt do definitieve aanslag in de belasting iu tac in htt begin van het jaar heeft een voorloopige aanslag plaats, bij wijze van schatting, zoodat dadelijk kan worden betaald. Na afloop van het jaar wordt het verschil, dat te veel dan wel te weinig betaald mocht zyn, verrekend. De heffing vangt, volgens het ontwerp, aan op 1 Janu >ri 1012. De wet zal heeten .Tabakswet". De opbrengst van de belasting wordt ge- sshat op twee millioen. Bij de Kamer is ook invediend het wets ontwerp tot wijzic'ng der Miliiiewet. Hoofdzaken daaruit zijn de volgendp. De j turlijkscha lichting (ihans 12 300 man ter volledige eu 25' >0 man tot korte oefening) wordt gebracht op ten hoogste 23 000 man. Van dezen worden ten hoogste 100 man bjj de zeemilitie ingelyfd en er kunnen van elke lichting ten hoogste 1500 man tot militaire werkers worden bestemd. De diensttijd wordt gebracht voor de zee militie op 5 jaar, voor de militie te land op 6 jaar. Geen verkorting van eerste-oefeningsiijd. Het instituut der 4-maanders wordt afge schaft. Bij voldoende vóor-oefening wordt de oefeniogstyd twee maanden verkort. Ove rigens blijft de eerste oeleningsiijd bepaald op 8Va maand V00!' óe infanterie. Het tweeploegen-stelsel wordt uitgebreid tot de onbereden artillerie. Voorgesteld wordt verscherping van den kaderplicht, ten einde te voorzien in de be hoefte aan veel en goed geschoold kader. Geen afschaffing van blijvend gedeelte. Naast de 150Ó militaire werkers wordt voorgesteld behoud vaneen bly vend gedeelte in twee ploegen, elk van ten minste 1800 en ten hoogste 2500 man. Uitbreiding wordt gegeven aan de vrij stellingen. Kostwinners zullen niet deelnemen aan de loting. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Februari ingelegd bij de Rijkspostspaar bank f42030.86 en daaruit terug gevraagd f40484.15. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het ."timmer 16 078. Uit den regenmeter werd in Februari na 10 regendagen afgetapt 45.4 m.M. neerslag. In de Raadsvergadering van Dinsdagmiddag, van welke we het kort overzicht gaven in het vorige uumtner, werd als punt 10 ter tafel ge bracht de zoogenaamde gasthuis-kwestie. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders deelden we .uede in het nummer van 23 Februari. Herinnerd zij, dat deze zaak het eerst ter sprake werd gebracht bij de behandeling der Gemeente-begrooting voor 1910 en dat da heer Rij kens toen, in de vergadering van 26 October 1909, de volgende motie indiende: „De Raad, geboord enz., oordeelt de combin ilie var. da betrekkingen van Gemeente-geneesheer en Direc teur van het Ziekenhuis ongewensebt, en noodigt het Dagelijksch Bestuur uit, teu spoedigste een voorstel in te dienen tot wijziging in dien geest der betrokken instructie en, na vaststelling daarvan, een oproeping van sollicitanten te doen uaar de betrekking van Gemeente-geneesheer". In de vergadering van 25 Januari 1910 ver anderde de heer Rij kens deze motie in drzer voege: „De Raad, gehoord enz., oordeelt ge noemde combinatie ongewenschl". Deze motie werd in die vergadering verworpen met 10 legen 6 stemmen. De Secretaris las het adres vau alle adviseerende geneesheeren te Amersfoort, die in overweging geven, eerst in priucipe uit te maken de vereeuigbaurheid der functiëo vau Directeur geneesheer van het St. Elisabeths-gam- of Ziekenhuis eu van Gemeente geneesheer, alvorens een oproeping te doen, opdat de tegenwoordige titularis de gelegenheid hebbe, voor een der functiën te bedauken. De heer Veis H e y Burgemeester en Wet houders zeggen ter toelichting van hun voorstel van 16 Februari: „Uit deze uitspraak van uwe vergadering (het verwerpen der moiie-Rijkens, den '25 Januari 1910 Red.) meeuen wij even wel niet de conclusie te mogen trekken, dat daarmede deze zaak als afgedaan beschouwd kan worden, omdat destijds verschillende leden tegen

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1