Stadsnieuws. eind, dat het verzet altijd wachtte, werd dit schrijven hein tot een loutering kon ky tegelyk oiling geven aan den anderen draüg in hem tot „Godgelatenheid en stilte". Vondels „Lucifer" is dan ook genn louter „Bijbelsch" en „Christelijk" werk. Zonder dat hem „de grijze fabelen van den Reuzenstrijd" of het verhaal vau S.ilmoneus of de fuhel van Faëton door het hoofd gespeeld huddeo, als symbolisch ware worstelingen tegen de opper macht der wereld, had hij van de eenvoudige kerklegenden omtrent Lucifers verzet, afval en val geen aldus gefigureerd treurspel kunnen op houwen, waarin een strijd tusschen de oproerige en de standvastige Engelen geteekend wordt, ivet wapens, zwaarden en in krijgsorde ge naarde legers. In de voorstelling van een «rereld van Goden en halfgoden, waarin de al macht zelfs van den Oppermachtige beperkt was i ior de wereldorde, en die elkaar beneden en bestreden, was een worsteling denkba r als tus schen Zeus en Prometheus, tusschen Thor en Lokiin een hemel met een werkelijk almachtig God is de strijd vooruit beslist; een pogon om zich op Zijn plaats te zetten ondenkbaar, en een worstelen met wapengeweld iets wezenlijk on zinnigs. Maar geen treurspel, geen drama had kunnen ontstaan, indien Vondel zich aanstonds en geheel aan deze beschouwing had overge geven. En ten andere was Vondel, hoezeer ook ingeleefd in de oude mythologieën en klassieke overleveringen, te zeer een Christen om vun de worsteling tusschen hoovaardij en Almacht oen zóo sterk, z6o doorleefd, zóo gewijd en hoogge houden spel, als zijn „Lucifer" geworden is, te Hemel, waar de zaligen, de Engelen en het Opperwezen zelf toeven. De Engelenwereld was intusschen, in middeleeuwsch-katnolieke opvat ting, verdeeld in drie hiërarchieën (rijen) en elk dezer weer verdeeld in drie koren (orden): le. Serafijnen, Cherubijnen, Tronen 2e. Heerschappijen, Krachten, Machten 3e. Vorstenheden, Aartsengelen, Engelen. Een verdeeling, die Vondel door Gabriël, ten bate van zijn toehoorders en lezers, nadrukkelijk laat aangeven. Gij weet hoe 't Engelsdom moet onder scheiden worden In drieörhanden rij en negenvoudige orden; De hoogste in Serafijn, en Cherubijn en Troon, Die zitten in Gods Raad en sterken zijn geboon, De middenrij bestaat uit Heerschappijen, [Krachten En Machten, die op 't woord van Gods [geheimraad wachten, Tot 's raenschen nut, en heil en hulp in 't [algemeen. De derde en laagste rij, gewijd uit Vorstenheen Eu groo'.e Aartsengelen en Engelen, moet [duiken Voor 't woord der middenrij, Deze schikking, in verband met het feit, dat „Lucifer" herhaulde malen als Aartsengel wordt aangeduid, zou doen vermoeden, dat de ho >fd- figuur van het treurspel t»t op éen na delaag- orde behoort. Doch Gabriël spreekt ervan, dat God Lucifer ten top van alle hierarchijen ge plaatst beeft, terwijl Rafaël hom er op wijst, hoe bij, Lucifer, boven duizenden gekroonde maken, wanneer hij niet die worsteling geteekend Heerschuppyen (le orde dor middenlij) gezalfd m tegenover zijn eigen, innigst is tot Gods Stedehouder. En in vers 8348d6 had als begonnen tegei vereerde Godheid en in verband met wat he bet opperst wereldgegeven was: de meusohwor- ding Gods in Christus. Zijn „Salmoneus" en zijn „Faëton" zijn ver gelijkenderwijs blasse en bloedlooze werken gebleven, zonder aanwarming van zijn dieper devotioneel leven als in zijn „Lucifer" uiting vond. Is Vondel, behalve door de klassieke wereld en haar overleveringen, naast de Christelijke, ook nog beheersoht door de historische gcbcur- tini8sen en door politieke bedoelingen Men weet, dat èn Jonekbloed èn Van Lennep het betoog geleverd hebben, dat „Licifer" zelfs heel en al niet9 was, of tenininsie voornamelijk, dan een politieke allegorie op onzen opstand tegen Spanje. Ik heb aan deze betoogen nooit veel waarde gehecht al was het allereerst omdat Jonekbloet en Van Lennep, ondanks zijn giooie Vondel- vereering, toch eigenlijk óok beiden veel le rationalistisch waren om Vondel te begrijpen. Jonekbloet (ik heb als zijn leerling veel met hem omgegaan) wits een cerlyk, humoristisch- satyriek, nuchtur-scherpziehtig, criiiech mensen, maar de fijnere zieleplooibaarheid om in een andersdenker en -voeler, als (Vondel geweest is, zich in te leven, ontbrak hem geheel; en zijn Vondelbeoordeeling is, zoo goed als die van Huet en Jorisse., niets dan dat) groole ver gissing geweest. Rationalisten altemunl, voor wie het katholiek mysticisme iets griezeligs was, en die in zulk een complexen g6est als die van Vondel ganschelijk niet konden komen. Et- trouwens nooit eenige moeite voor deden, Vondel uit Vondel en zyn eigen bronnen te verklaren, maar hem maten met dogmulisehe kunstmaat van 18e en l'Je-eeuwsehe „kunstphilosophie". Niet, dat Vondel buiten staat zou geweest zijn, zich te bedienen vun den allegorisehen vorm hij zelf erkent in zijn „Berecht", dat hij de Hoovaardij en Nijdigheid allegorisch doet op treden in het gespan van den Leeuw en den Draalt, vóór Lucileis wogen gespannen. Hij stond trouwens nog dicht genoeg bij de middeleeuwen ervoor; en had niet Hooft in zijn vroeg-lTe-eeuwsehe treurspelen nog zeer sterk geallegoriseerd Maar Vondel, hoewel allerminst een psychologiscli-analyseerend of persoonlijk- verbijzonderend diohter, heeft toch wel altijd zijn lot typen gegeneraliseerde figuren zuiver- menschelijk en levend willen houden. Dat hij, al dichtende het eeuwige spel van den eerzueh- tigen opstandeling, daarbij alles zou hebben uitgesloten aan reflexen van aardsche bijzonder heden, hem uit historie en beleving bekend, is intusschen geenszins aan te nemen. Mij stond zoo midden in zijn tijd; geen wereldgebeurtenis, of hij bezong ze; hij was partijgangeren zuiver objectiveeren was allerminst een 17e-eeuwsche eisoh. Zoo zal wel W'nllensteins verzet hem door het hoofd gespeeld hebben (Cramer), en ook aan onzen opstand legen Spanje zal hij gedacht hebben, en door deze en dergelijke reflexen van het leven zijn anders licht te ver van de men- schen verwijderd „tooneel «les hemels" hun wat dichter hebben willen bijbrengen, 't Is juist het veelkleurige, dal zijn werk vaak zijn waarde geeft en het is dit mensehelijke, waardoor zijn „Lucifer" in het bijzonder ons boeien blijft als hèt treurspel van het verzet der Naijverigheid. Maar dit is alles wat anders dan zij bedoelen, die hem een politieke allegorie tegen Oranje hebben willen doen schrijven in een periode, toen hij zelf juiet na don dood van Pi ins Willem II (dien hij als wouid-be overweldiger van zijn Amsterdum niet koD dulden) ook weer met den Orunjestairi, verbonden aan de afstamme lingen van den hem sympathieken Jacobus I, in symputbie kwam. Ken inleiding tot de „Lucifer" kan niet ont beren een inwijding van den lezer in den Ilemelbouw en -verhoudingen, gelijk Vondel zioh die dacht. Zyn voorstelling van het ilexlal ih nog geheel die van Ptolomteus en Dante. De aarde vormt het midden van het wereldruim er omheen zeven schalen of bogen, waarlangs de Maan, Mercurius, Venne, de Zon, Mars, Jupiter en Saturnus in eenparige beweging hun wenteling volbrengen. Als achtste schaal of boog komt die der vaste sterren; als negende, de Kristallen heiuel. En nog weer daaromheenhet Empyrenm, of de Hemel van het Volmaakte Licht: der Hemelen den we als Lucifer's volgelingen in het verzet genoemd Tronen (3e orde der eerste Rij), Heer schappijen en Machten. Volgt daaruit niet, dat we minder aan het woord Aartsengel te hechten hebben, en ons Lucifer inderdaad moeten den ken als een Engel van de hoogste orde der eerste Rij, de uitverkoorne Gods onder de Sera fijnen -- gelijk de Inhoud hem dan ook noemt „opperste en.doorluchtigete boveo alle Engelen". Aan een mindere zouden alle Engelengroepen zich niet, als hun leider, betrouwd hebbeneen mindere zou niet zóo fel en hevig zich terug gezet hebben gevoelt! op het vernemen van Gods bedoeling, den „Zoon des Menschen" naast zich ten troon te verheffen, d.i. bóven Lucifer; en dus tusschen dezen en God zelf een nieuwe macht stellend. En van e«u mindere zou het verzet niet zóo vreeselijk. de val niet zóo diep geweest zijn. Men stelle zich dus niet Lucifer voor nis een gewoon Aartsengel, maar als inder daad den opperste van alle Hierarchijen. Ook dj plaats van Gnbriël, Michaël en Raphnël kan niet geducht worden onder de Se orde, die der Aartsengelen. Zij zijn toegelaten tol Gods Raad, en behuoron dus lot een der eerste drie Orden (van de eerste Rij) Serafijnen en Cherubijnen, waaronder geen afvalligen voorkomen. B.lzebub, aangesproken als „Raad vun Lucifer" en „Prins", zal tot do 7e orde (of eerste der derde Rei „Vorstenheden") te rekenen zijn Belial en Apol- lion tot de gewone Engelen, evenals de Hein el- teekenen, die deelnemen aua den strijd: de Leeuw en de Draak als trekkers van Lucifers wagen; de Reus Orion, Noorsche Beeren, Hydra, in de beschrijving vau Uriël als meekampende monsters vermeld. En heel deze verzet-'worsleling om de laatste scheppingsdaad, die de geruste Engelen naijverig maakt op do van God naar zijn beeld geschapen menscbheid, welke do lagere Engelen verplicht worden te dienen, en wier toekomslbestemming, als gezegd, den staat der Opperste Engelen be dreigt! Naijver dus en zucht tot handhaving van bevoorrechte positie-, die or.di-r de fraaie nationalistische leus„de Hemel voor de En gelen" zich te weer st-llen, en hun doel voor bijschieten een geschiedenis uit den hoogsten Ilemel die waarlijk niet mist van de Aarde te wezen, en ons daardoor als menschelijk, indien al „opper menschel ijk", te boeien. Vooral door de kracht van Vondels verbeelding; de vastge houden stoutheid van zijn verzenvluebtde levendigheid van do schildering der worsteling; «Ie pracht van taal en de devotie vun zijn Gods- eerbeid, tegenover de felheid van verzetstuw. Ds. E. M. ten Cal e hoopt aanstaanden Zon dagochtend weer voor te gaan bij de gods dienstoefening van den Doopsgezinden kriug, bier. De henreu B. ter Haar Romeny en C. Verloop legden aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af' het candidaats- examen theologie. De heer W. G. Klomp is benoemd fot lid- werkman, de lieer H. Priem tot plaatsver vangend lid-werkman van den Raad van beroep voor do ongevallen-verzekering te Utrecht. De akte uuttigo liandwerken werd alsnog verworven door de jongedames G. A. J. M. Sluijt'T, A. O. M. Smit, D. Tromp, J. II. Verhey, C. M. Vinke, M. M. A. van dei- Waals, J. M. Warmerdam en J. Witteman. De hoer H. Koning, Ai miemseliestraat 24, verwierf op «le International» tentoonstelling voor hotel-industrie, weike te 's-Gruvoubage wordt gehouden, een verguld zilveren me daille voor zyu inzending luxe-brood en beschuit. De heer J. van Poelgeest, civiel-ingenieur bij de Gemeente-waterleiding te Amsterdam en adviseur voor de gemeentelijke waterlei ding hier ter st"de, is voorgedragen voor benoeming tot Directeur der Zuid-Beveland- sche waterleiding-maatschappij, gevestigd te Goes. De verkiezing ter voorziening in.4!6 vacatures in de Commissie van toBZicnt de Vereeniging van officieren tot ond g ondersteuning in'^gevalvan overlijden zal plaats hebben op 21 Maart. k Candida ten zijn: oveiste C.J. H. J.Si.huak en kapitein A. G. Landaal, overste Peletier en kapitein-kwartiermeester A. J. C. Alenson, overste J. Burger en kapitein- kwartiermeester A. D. de Roos. De kapitein J. H. Brackman van de Water, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 Mei overgeplaatst naar het 7e regiment. Den sergeant J. A. Jansen van het 5e regiment infanterie, is de zilveren gesp voor 30 jarigen dienst toegekend. Maandag 20 Maart geven «ie dames Noor- dewier-Reddingius, sopraan, en P. de Haan* Manifarges, alt, een liederavond in Amicitio. Het oordeel der Pers luidt, kort en bondig nde samenzang dezer twee grenst aan het wonderbaarlijke". Wanneer we er nu nog bijvoegeD, dat Anton B. H. Verhey de begeleiding op zich neemt, dan kan elk verder woord om onze stadgenooten op te wekken dit kunstenaars trio te gaan hooren, gerust achterwege te blyven. Minstens tweemaal per dag moesten kinderen Quaker Oats eten. Zij vinden het heerlijk en het doet hun goed. Proeven bij school kinderen genomen, hebben be wezen, dat geen voedsel het weer standsvermogen zoozeer verhoogt en meer de spieren versterkt dan Quaker Oats. Daarom is het voor Uwe kinderen onontbeerlijk. Bij de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der muziekschool op Zater dag a.s. zal worden opgevoerd de operette »Fflfcënmacht", tekst van H. M. v.in 't Kruijs. De opvoering geschiedt door eenige leerlin gen van de zangklassen onder leiding van den Directeur, den heer M. VV. Petri, met welwillende medewerking van eenige jonge dames uit Utrecht. Het ballet en de dansen zijn ontworpen en ingestudeerd door den heer D. van Bem- mel, te Utrecht. Daarna zullen eenige leerliugen, onder leiding van mej. Werst proeven geven van enkele oefeningen hytimische Gymnastiek, naar de methode E Jaques Dalcroze. Een bal zal den avond besluiten. Ter gelegenheid van het 121/2-jarige re- geeringsjubilcum van H. M.'de Koningin is door den Voorzitter den Oranje-vereeniging namens de vereeniging aan H. M. een tele gram van golukwensch gezonden. Namens H. M. kwam dankbetuiging terug. De jaarvergadering der plaatselijke afdee- ling van den Kon. Ned. boud van oud-on derofficieren, Dinsdagavond gehouden, werd gepresideerd door den Eere-voorzitter, den heer J. Busquet Sr. De Penningmeester had, bij een totaal ontvangst van f493.51 een goed-saldo van f 143.19. By de bespreking van den beschrijvings brief voor de Bondsvergadering werd na zeer lange discussie besloten, mee ie gaan met bet voorstel tot. reorganisatie van de schiet verenigingen der afdeeling. Met slechts éen stem werd verworpen een voorstel om den adspirant-leden (actief die nende onderofficieren) en d„n donateurs stemrecht te geven in de afdeeling omtrent zaken, welke hun directe belangen betreffen. Zooals bekend, bestond de Vereeniging Quick op 1 October 1910 twintig jaar. Het was de bedoeling van het Bestuur geweest, om dit beslaan op den dag feestelijk te vieren doch wegens financieele bezwaren moest dit plan destijds worden opgegeven. Quick is thans echter in staat op 9 en 16 April 1911 op het terrein Birkhoven te, Amersfoort seriewedstrijden te organiseeren waarvoor reeds veel animo bestaai, terwijl verschillende belangstellenden medailles daar voor hebben uitgeloofd. Tot le Secretaris der plaatselijke afdeeling van de Chi'. Nutionalen Weikmaus Boud is gekuzon de heer G. Adam Gzn., zulks inde vacature ontstaan door hei zich niet-herkies- baar stellen door den heer G. L. van Plate- ringen. Vereeniging vall militaire kleermakers I hii de toimaeht gevestigd te Amersfoort, is erkend als rechtspersoon. lsat ons voorzichtig zijn vóór wij hartje .eggen of denken. Wö kennen de SUJï den strijd, d.e er in menig tart gestreden wordt. Uit San omtrek. Te Baarn is men begonnen my het plaatsen van schuttingen bij de zoogenaamde grotjes, ninde dezen overgang voor het publiek «f te sluiten, waarmede dus een begin gemaakt is met de daar l" houwen voetbrug over de spoorbauo. De heer J. P. H. M. Meeuw?, kommies bij Hiiks-belastingen te Bunschoten, wordt rnet ingang van 1 April overgeplaatst naar Rot terdam. De gemeenteraad van Harderwijk beeft besloten, met het Departement van Oorlog onderhandelingen aan te knoopen over da stichting op het kampeer-terrein van een onderofficiers- en een soldateu-cantine en eenige bataljons-veldkeukens, en deze by gunstigen uitslag, nog in dit jaar te doen bouwen. De beer J. Hofkamp, onderwijzer aan de Cbr school te Hoevelaken, is met ingang van' 1 Juni als zoodanig benoemd aan de Chr. school te Weesp. Mejuffrouw P. A. VerleDg. onderwijzeres aan de Ctir. school aan den Holleweg te Soest, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Steen wijk. In het vliegkamp bij Soesterberg is Dins- 7 Maart een belangrijke dag geweest. Frits Koolhoven, reeds geruimen tijd bezig met het coostrueeren van zijn nieuwen, grooten tweedekker, type-Farroau, heeft dien dag zijn machine ingevlogen. Gelijk men weet, was de kleine eendekker Hanriot voor het zware gewicht van dezen vliegenier veel te licht, en moest by wel zijn toevlucht nemen tot den grooteren biplan. Die eerste proeven nu zijn opperbest geslaagd. Na eerst eenige rechte einden afgelegd te hebben, vloog Koolhoven gedurende 22 minuten boven het terrein, en dat op een wyze, alsof hij nooit anders dan in een biplan lucht-reisjes had gemaakt. Daarna steeg bij nogmaals op, en vloog 11 minuten met den aviateur Hilgers als passagier. Bij gunstig weder zal de heer Koolhoven zyn oefeaingen voortzetteo, en ook den leer ling-vlieger De Kanters den biplan-doop geven. Binnenkort zullen nog drie leerlingen, waarbij een dame, hun lessen op Verwey Lugard's vliegkampen beginnen. Te Goedereede heelt men bet geroep van den koekoek vernomen, te Lisse is de eerste kievit gezien, te Hoorn is een zwaluw komen aanvliegen, en te Vogelenzang is Dinsdug28 Februari het eerste kievitsei gevonden. Dit is 14 dagen vroeger dan verleden jaartoon vond men op 14 Maart het eerste kievitsei in Friesland. Over het beweren, dat het amendement-Van Vuuren een nekslag is voorde courses, denkt het »Hhld." geheel anders dan de Secretaris van deNed. harddraverij- en ren-vereeniging, wiens opinie we in het vorige nummer mee deelden. Het schrijft o, a.Dat deraces wel dege lijk kunnen bestaan zonder wedden, bewijzen de wedsirijden, die een 25-tal jaren geleden te Bussum werden gehouden, toen de élite van ons land te Bussum tegenwoordig was en in groote spanning de courses volgde. Ook de concours hippiques, die elk jaar in belangrijkheid toenemen, en waar toch zeker paardensport te zien is, kunnen het zonder wedden best volhouden. Tal van coursesbezoekers beweren, dat op de renbaan het welden bijzaak is, maar de veredeling van het paardenras de hoofzaak. Dit kan nu in het vervolg bewezen worden uoor trouw bezoek aan de renbaan, waardoor de *^.8estij,d wordl «n door dit geld voor- treilelijke hengsten en inerriën aangeschaft kunnen worden. In elk geval wordt door dit wedverbnd de zekerheid verkregen, dat het renbaanpubliek bestaan zal alleen uit personeD, die de paar densport liefhebben niet voor een groot deel uit spelers. Eu (Ut is een groote verbe- tering. Ten slotte nog deze vraag: Waarom zou de paardensport zonder bet wedden óok niet kunnen bloeien, evenals de roei- en de zeil- sport en zooveel andere takken van sport, waarbij nooit gewed wordt? De beer Air. van iloboken van Hoedekens- kerke beeft aan de dN. R. Cl." meegedeeld, H* TiLJ)er u met het 8evallen besluit in de Tvyeede Kamer, betreffende het aannemen der nieuwe artikelen van het Wetboek van b tra f recht, waarbij het wedden op courses zoowel by bookmakers als by den total.sator strafbaar gesteld wordt, slechts voor de maand April courses te «Duii.digt" uitgeschre- hnrBilM i iMS de wet het «Staatsblad" S™h Z1 hebben' M'l ook »Duiodigi" voor goed gesleten worden

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2