Donderdag 23 Maart 1911. No. 7948. 60e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per pos' f i. 15. Advertent'iën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cenc. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, officieële- en oateigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimto. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 April doet inschrij ven als abonné, ont vangt de tot dien datum verschijnende nummers K E N N I 8 G E V 1 N G E N. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen tor a'gemeeno kennis, dat tij voornemens tijn aan den Raad voor te stellen ter gelegenheid van do jaarmarkt tijdelijk aan den openbaren dienst te onttrekken voor het tijdvak van 18 October tot en met 1 Nove nber 1911 de navolgende terreinen a een oppervlakte van 7Ö0 M1 op den Hof. b n 250 C h n 150 - 1 150 50 Varkensm. Nadere inlichtingen tijn tor Secretarie verkrijgbaar. Zij, die tegen de onttrekking bezwaren wenachen in te brougeu, woideu uitgenoodi^d die vóór 28 Maart 1911 schriftelijk bij Burgemeester en Wet houders iu te dieuen. Amersfoort, 22 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgeraecsler, WUIJTIER3. De Secretaris, J. G. STEN FE RT KROESE. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien artikel 28 dor Kieswet, Brengen ter kinnis van belanghebbenden, dat heden is vastgesteld eu van heden ot en met 21 April a.s. ter Secretarie voor een ieder ter image zal Hagen en in druk tegen betiling der kosten verkrijgbaar is de: Kiezerslijst voor 1911—1912. Eon ieder ia bevoegd lot en met den 15 April a.a. bü bet Gemeentebestuur verbetering van du vast gestelde Kiezerslijst ts vragen, op ongezegeld papier, ingevolge art. 50 der Kieswet, op grond, dat bjj z"lf of een ander, in strijd met de wet. daarop voor komt, niet voorkomt of niet beboorlija voorkomt. Do ingezetenen worden met nadruk gewezen op de wenschelijkbeid, zich ter Secretarie te komen vergewissen of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zijn, alsdan hsrstel nog mogelijk is door middel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie ter inzage da alpha- betischc lijsten, bevattende de namen en voornamen van hen, die voor h>t eerst op de Kiezerslijst zijn gebracht on hen die daarvan zijn afgevoerd. Amersfoort, 22 Maart 1911. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIEIiS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Een noodigc maatregel van voorzorg. In een vorig artikel werd door ons gezegd, dat iemand van 25 jaar zich kon verzekeren voor een uitkeering van f2500 bij overlijden, indien hij daarvoor wekelijks éen gulden voor premie kon beschikbaar stellen. Om te kunnen oordeelen over de pre mie, welke men op andere leeftijden moet betalen, geven wij bieronder eeuige ge tallen, alle betrekking hebbende op een uitkeering van duizend gulden. 22 jaar f 19.89 24 jaar 20.70 26 jaar 21.69 28 jaar 22.77 30 jaar 24.03 32 jaar 25.29 34 jaar 26.82 36 jaar 28.44 38 jaar 30.24 40 jaar f 32.31 42 jaar 34.47 44 jaar 36.99 46 jaar 39.78 48 jaar 42.93 50 jaar 46.44 52 jaar 50.31 54 jaar 54.72 56 jaar 59.67 Men ziet daaruit, dat voor iemand van 40 jaar volgens dit tarief de jaar premie f 32.31 bedraagt, eu dat daarvoor duizeud guldeu wordt uitbetaald bij ziju overlijden, onverschillig wanneer dit over lijden plaats heeft, na korten, dau wel na langen tijd. En dat voor iemand van 50 jaar de jaarpremie f 46.44 bedraagt voor elke duizend gulden. Wanneer men zich verzekert voor meer of minder, wordt ook de premie naar evenredigheid grooter of kleiner. Een dagloouer, die niet veel premie kan missen, en zich op 30 jaar verze- kertvoorf 500 uitkeering, betaalt volgeus bovenstaand tarief f 12.02 jaarpremie. Een koopman van den zelfden leeftijd,, die eene verzekering sluit van f 10 000 uitkeering, betaalt f 240.30 jaarpremie. Voor een ander, die het missen kan en zich voor f 100 000 verzekert, is op 30 jaar de jaarpremie f 2403. Men moet niet raeenen, dat zulke groote verzekeringen niet voorkomen. Naar men zegt, is het regel, dat personen van hoogen stand zich verzekeren, maar met voorbeelden uit ous eigen laud is dat niet te bewijzen. Daarvoor zijn wij, Nederlanders, te atkeerig van al hetgeen aan grootspraak doet denken. En voor de Maatschappijen is elke verzekering een zaak van vertrouwen. Maar in Amerika deukt men anders daarover. Daar wordt druk verzekerd en daar vindt men vele Maatschappijen, waaronder van reusachtige grootte. Vau eeu dezer Maatschappijen ontvin gen wij vroeger wekelijks eeu gedrukten staat, waarin werd opgegeveu welke uit- keeringen zij gedaan had, met vermelding van naam, woonplaats, bedrag, duur dei- polis, enz. En in die opgaven waren uit- keeringen van honderdduizend gulden niet zeldzaam. Vorstelijke personen ver zekeren zich vaak voor eeu zeer hoog bedrag. De burgerman, die zich voor eukele duizenden guldeus verzekert, doet dat om vrouw eu kinderen te helpen, ingeval hij mocht overlijden eu dan heeft hij vooral op het oog, dat hij op nog jeug digen leeftijd aan de zijnen kan ontnomen worden. Wie zich in het groot verzekert, doet het om verschillende redenen. Immers, wie jaarlijks eenige duizenden guldeus kan uitgeven voor premie, kan ook op andere wijze voor vrouw eu kinderen zorgen en heelt dikwijls door groote bezittingen minder zorg daarvoor uoodig. Maar toch blijft het altijd waar, dat eeu levensverzekering een zeer groot bedrag geeft voor eeu kleiu bedrag aan betaalde premie, ingeval iemand vroeg tijdig het leven verlaat. En juist met het oog op die mogelijk heid verzekert men zich, en moet ieder zich verzekeren. Maar wie zich in het groot verzekert, heeft dikwijls nog andere overwegingen dan de genoemde. Wij willen hier slechts noemen, dat geen successierechten verschuldigd ziju van kapitalen, die bij overlijden door ver zekering uitgekeerd worden. liet tariet, dat wij hierboveu gaven, is eeu hoog tarief. Bij de meeste Maatschap pijen kan men goedkooper terecht. De tarieven worden nauwkeurig berekend, maar de berekeuiug is zeer saamgesteld, eu verschillende overvvegingeu moeten daarbij dienst doen, zoodat het hem, die geen vreemdeling is op dit gebied niet dc minste verwondering baart, dat de uitkomsten erg uiteenloopen. Wij kozen met opzet eeu hoog tarief. Dan val de premie mede, als iemand aan eeu Agent inlichtingen vraagt. Wanneer men de premiën uit ons ta rief bekijkt, valt er eeu eu ander op te merken. Bijvoorbeeld. Hoe ouder men is bij het aangaan der verzekering, des te hooger is de pre mie, maar met dien verstande, dat het verschil tusschen 22 en 24 jaar kleiner is dau het verschil tusschen 24 en 26, eu dit weer kleiner dau tusschen 26 en 23, enz. De verschillen worden dus ook grooter met de leeftijden. Zoo zal op zeer hooge leeftijden, bijv. 84 en 85 jaar, het verschil in jaarpremie al zeer groot zijn. De premiën uit ous tarief zijn zooge naamde jaarpremiën. Dat wil zeggen het zijn de premiën, als men niet per kwartaal of per maaud betaalt, maar bepaaldelijk eenmaal per jaar. Ook gel- deu de genoemde premiën precies voor de leeftijden, waarbij zij opgegeven worden. Alzoo, iemand vau precies 22 jaar be taalt f 19.89 per t 1000 uitkeering. Stel, iemand wordt morgen, dus 24 Maart, 22 jaar dau is uiterlijk 24 Maart de jaarpremie f 19.89. Iemand, wiens 22e verjaardag reeds voorbij is, betaalt een reeds iets hoogere jaarpremie. Met het oog op de keuring is het du3 geweuscht, de verzekering tijdig aan te vragen, bijv. veertien dagen tevoren. (iaat dau de verzekering iu dau moet op 22 Maart vau elk jaar f 19.89 premie betaald worden. Den eersten keer is men bij de meeste Maatschappijen bovendien zegelkosteu verschuldigd. Weuscht meu per kwartaal te voldoen, dau moet meu 2 percent meer betalen, dus f5.0S telkens op 22 Maart, 22 Juni, 22 September en 22 December vau elk jaar. Bij maandbetaling komt er drie per cent op, zoodat men op eiken 22sten f 1.71 verschuldigd is. Bij de eerste betaliug krijgt men de polis in zijn bezit; het bewijsstuk, dat men verzekerd is. En mocht mea dan komen te overlij den, vroeg of laat, door ziekte of onge luk, dau geschiedt de uitkeering aan den persoon of de personen, in de polis genoemd. Een premie voor een uitkeering bij overlijden is een even uoodzakelijke uit gaaf als huur en belasting. Daardoor zal tevens kunnen voldaan aan het verzoek van een groot aantal bewoners aan den Naarderstraatweg om muntgas-aan- sluiting en worden voorkomen, dut in «Birk- hoveti" uceiyleen-gas wordt gebruikt. Zij stellen voor, het bedrag aanvankelijk te vinden uit een leening, om, als de exploitatie der gasfabriek over 1911 gunstige uitkomsten oplevert, de uitgave to betalen uit die exploitatie. Op het verzoek tot uitbreiding van het waterleidingnet in de» Soesterstraatweg moeten en W. afwijzend adviseeren. Waai de Gemeente op het punt staat, zelf een waterleiding aan te leigen en te exploiteereo, meeuen zij, dat het ongewensebt is, thans het initiatief te nemen tot uitbreiding van het net van de concessionarisse, te meer omdat de Gemeente daarvoor, ingevolge de concessie, garantie op zich zou moeti» nemen. De voorloopig vaslgestelde Kiezerslijst be vat 2823 namen, tegen 2734 de vorige. Om de gewichtige verkiezingen, welke binnenkoit volgen, is het wel zeer gewensebt, de op deze lijsi betrekking hebben kennis geving aan het hoofd van dit nummer eens nauwkeurig na te gaan. Do heer B. H. Peteri, leeraar in Neder- landsch en Geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool hier, staat op de voordracht ter benoeraiug aan de lloog-re Burgerschool to Sneek. In de Remonstrantsche kerk hoopt hier aanstaanden Zondagochtend voor te gaan prof. dr. B. D. Eerdmans, uil Leidenvoor den Doopsgezinden kring ds. R. Scltuursmo, uit Zuifen. Burgemeester en Wethouders stellen don Raad voor, hen te machtigen tot het doen uitbreiden van het buizennet der gastabriek ten behoeve van het hotel-pension „Birk- hovetv' en het perceel aan den Naarder- straatweg bewoond door den heer Joh. G. F. van Achterberg!). Daartoe zal het noodig zijn een leiding van 3010 M. to leggen in het gedeelte van de Wuijtiers-laan, voorzoover deze door «Birkhoven'' loopt, in aunslu'ting met dto voor het Roiraite-huis, hetgeen met de bijkomende werken een uitgaat' z tl vorderen van 1'0(300. Gisteravond, ondanks den zoogenaamd .-tllen lijd, een volle zaal in „Anticiiia", éen van aandacht om te genieten van den heerlijken zang van mevrouw Noordewier Reddiugius en van mevrouw De Haan—Ma- nifarges, deze twee hoogbegaafde en vooral door hun eenvoud zoo innemende kunste naressen, wier samenzang in de met zoo groote zorg gekozen liederen zoo onzegbaar Iraai klinkt. In bijna eerbiedige stilte hoorde men aan «Der Tod uud das Müdchen", door mevrouw De Haan subliem voorgedragen. De bloemenhulde, beiden dames gebracht, was even welverdiend ais de krans, welke den heer Anion Verhey werd geboden uit dankbaarheid voor zijn meesterlijk spel, zoowel iu de soli vooral «Carnaval", van Grieg als in ziju begeleiding van den zang. Onder voorzitting van den heer H. J. Wolter werd Dinsdagavond gehouden de eerste olliuieele vergadering van de plaatselijke Voreeniging voor volks- en schoolbaden. De Voorzitter begon met mee te deelen hetgeen is voorgevallen sinds Mei 1910 toen de de Vereeniging opgericht en haar Bestuur ge kozen werd. Het verdeelde de function als volgt do beer Wolter, Voorzitterrnej. De Hull, Se cretary; rar. Van Traa, Penningmeester; dr. Van Ensl en de heer Oosterman. Het Bestuur hield kort daarop een vergadering met de Gezondheids-Commissie. Kort daarna werd gehouden het congres der Ned. vereeniging. Behalve eenige voordrachten was daar aan de orde het Huishoudelijk regle ment, noodig óok omdat de afdeelingen (plaatse lijke vereenigingen) feitelijk niet ollicieel zijn erkend, óok. al ontvangt het Hoofdbestuur een quotum van hen, dat is vastgesteld op 50 ceut per lid. Dit was ook de reden, dat het Bestuur der plaatselijke vereeniging verzocht, de contributie niet te betalen aan het Hoofdbestuur; een zaak die nu woldra in 't reine zal wezen. De zomer, die volgde, was niet geschikt om te vergaderen, en dit had ten gevolge, dat het Bestuur pas in het najaar bijeenkwam. Op de eerste plaats ontwierp bet toen een Huishoudelijk reglement. Verder overwoog het de vraag wat is de meest doeltreffende wijze om te komen tot een achoolbad, kan het zijn tevens een volksbad. Aan de orde was nu het ontwerp-IIuishoude- lijk reglement, dat ter iezing heeft gelegen. Na zeer korte discussie werd het goedgekeurd. H*t zal vooralsnog niet in druk verschijnen, doch ligt voor du leden tor inzage bij deSecre- tares, Beekesteinscbelaan 23. Aan de orde was het voorzien in periodieke vacatures in het Bestuur. Op voorstel van een van de leden werden de heeren Wolier en

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1