Woensdag 17 Mei 1911. BLOOKER'S No 7957. 60e Jaargang. DAALDERS CACAO. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amerstoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR: F. J. 7HSDSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /i. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel m8erl0cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, ofiicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Rocluuies 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebi'acht. ZOHTECEACHT 9. Telefoon 19 Kennisgevingen. Da Burgemeester van Amersfoort, brengt, ter voldoening aan de mededeeling van den Commissaris der Koningin in deze Provincie d.d. 10 Mei 1911, 4e afdeeling no. 24871649, ter keunis van belanghebbenden, dat op 17 en zoo noodig ook op 18 Mei a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Pampus dat er gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richting N.-O en Z.-0. t. Z. (191°) tot op 4500 M. van het fort, dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het fort Pampus een roode vlag zal waaien, die drie uur vóór het begin der oefening half stok en éen uur vóór de oefening geheel voor- geheBchen wordt; dat bovendien te gelijker lijd en op de zelfde wijze roode vlaggen zullen waaien van de bat terijen Diemerdara en Durgerdam, de West batterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 15 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amorsfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeenten Nigteveckt en Linschoten gevallen van mond- en klauwzeer hebben voor gedaan. Amersfoort, 15 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de tijdvakken van 1 Juni tot Z6 Juni en van 5 Augustus tot 1 December des Zaterdags met scherp zal worden geschoten uit vuurmon den, geplaatst op de Zeisterheide n.l. op het Rijks-terrein nabij „Kampoord" in de richting der Pyramide van Auaterlitz dat het vuren zal worden kenbaar gemaakt o. a. door een roode vlag op bedoeld terrein en door het plaatsen van roode vlaggen om dit terrein, alsmede door waarschuwingsborden op de wegen dat in het bijzonder nog wordt gewaarschuwd tegen het oprapen van niet-gesprongen projec tielen, daar deze niet alleen zeer gevaarlijk zijn in de behandeling, doch het wegnemen daarvan strafbaar is. Amersfoort, 16 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Vau kracht geworden Kiezerslijst. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, brengt ter openbare kennis, dat de op den 22 Maart door het Gemeentebestuur vastgestelde Kiezerslijst, zooals die door zijne beslissingen van den 27 April gewijzigd is, van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het volgende jaar vbd kracht blijft, b-houdens de wijzigingen, daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken te bren gen en de nanteekeningen omtrent schorsing daarin te maken overeenkomstig de bepalingen der wet. De Kiezerslijst blijft voor een ieder op da Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afdruk legen betaling der kosten ver krijgbaar. Amersfoort, 16 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeenten Harmeien en Mijdrecht gevallen van mond- en klauwzeer hobben voor gedaan. Amersfoort, 16 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. PLUK DEN DAG. In zijn jongste boek een verzame- lipg schetsen, Korte Arabesken* ge- heeten en verschenen in „De Wereld bibliotheek" verhaalt de bekende schrijver Louis Coupenis, hoe hij, van zijn vader les in Latijn ontvangend, op zekeren dag een gedicht van Horatius moest vertalen en daarbij stuitte opeen klein zinnetje: carpe diera. Kuabbeleud op zijn penhouder ik weet niet of Couperus deze gewoonte heeft, maar 't is zoo het gebruikelijke middel om het juiste woord te vinden zocht Louis in zpn woordenboek eu wilde de uitdrukking woordelijk vertalen, door neer te schrij ven: „Pluk den dag". Zijn vader vond deze vertaling minder juist en zei hem liever te zetten: „Geniet den dag". Als gehoorzaam zoon deed hij, wat hem be volen was; maar pas had vader Couperus de hielen gelicht, of Louis streepte het woord „geniet" door en verving het door „pluk". Hij had gelijk; hij had dit vers kunnen vertalen, zooals Vondel deed, door te zeggen: „Neem den huidigen dagh waer", maar zijn verbeelding, zijn fijn, dichterlijk taalgevoel zei hem, dat „Pluk den dag" teekena r, kernachtiger en dus mooier was. Pluk deu dag, alsof hij een schoone roze ware. Geniet van zijn kleur en geur. Laat u uiet bedroeven door de wegijlende schimmen van het Gisteren, noch beang stigen door de aansnellende spooksels van het Morgen. Pluk den dag van het Heden, nu hij nog in uw bereik is. Het is waar, zooals de bloemen verscheiden zijn door geur en kleur, zoo gelijkt de eene dag ook niet op den anderen. Dagen zijn er, zoet-geurig en teer-kleurig als rozen, da- geu, blank als leliën; maar óok dagen, schrijnend en kwetsend als distels. Er zijn dagen als vuurroode klaprozen, zoo fleurig en helmaar er zijn ook da gen als rouwviolen, somber en triestig. Evenwel, pluk den dagwant ge weet niet, of die van morgen misschien niet nög meer leed brengt dan die van heden. Ge weet niet of de bloem, die Morgen heet, niet reeds verwelkt is, vóór ge er uw hand naar uitstrekken kunt. Zooals de schoonste roo3 u kan won den met haar doornen, brengt vaak de schoonst-schijneude dag zijn verdrietelijk heden mee. Maar evenals het bitterst sap den lijder soms genezing brengt, zoo werkt menige droeve dag op 's menschen ziel als heilzaam medicijn. Voeg daarom al uw dage-bloemen het mogen doornige rozeu of leliën dan wel stekelige distels zijn bijeen tot een schoon „busselke", zooals 't zoet vloeiende Vlaamsch het noemt. Zooals de bij honig peurt uit ieder klokje, moef de mensch het zoete trachten te halen uit eiken dag. Carpe diem pluk deu dag! Doch niet alleen: pluk den dag, maar óok: pluk het uur, pluk.iedere uiiuuut. Want minuten vormen uren, de uren rygen zich aaneen tot dagen, de dagen reien zich tot jaren, en luttel slechts is 't aantal jaren, dat den mensch gege ven is. De menschen zijn gewend te spreken van verloren kwartiertjes. Evenwel, vier verloren kwartiertjes zijn een verloren uur. Zoo gij ze ongebruikt laat, verkort ge uw leven met een uur. Aanzienlijk is de arbeid, welke in die zoogenaamd verloren oogenblikkea kan worden verricht, 't Is waar, 's menschen lichaam en 's menschen geest hebben be hoefte aan rust; maar daarvoor is de slaap. Een mensch verslaapt tóch al het derde deel van zijn leven. Vermoeidheid is verbroken evenwicht. Daarom, verricht gij des daags lichame- lijken arbeid, voed dan in uw vrije uren uw geest; zijt gij tot geestelijke inspan ning aangewezen, verfrisch eu versterk daarna uw lichaam en laat zóo de balans, GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIC ALS die naar eene zijde doorsloeg, weer in ruststand komen. Leer in uw vrije uren een nieuwe taalwijd ze aan de beoefening van de eene of andere kunstverfrisch uw geest door het lezen van wat knappe koppen of fijngevoelige zielen voor u hebben op geschreven. Pluk den daglaat de dood, als hij komt maaien, uw geestelijken akker niet braakliggend vinden. Staal uw spieren, wandel, fiets of korf bal, oefen uw lichaam, zooals ge wilt; maar laat uw bloed niet verarmen, door dat ge uw geest te veel verrijkt. Pluk den dag. Bedenk, dat rust roest. Roest rust niet. Neem den huidigen dagh waer. Dat wil niet zeggen: laat ons eten en drinken .en vroolijk zijn. Wie zóo be hoefte heeft zich op te schroeven tot ge nieten, plukt den dag niet, zooals hij geplukt wil worden, 't Is waar, wij kun nen allen niet genieten op de zelfde wijze. Daarvoor is onze aanleg en onze opvoe ding te verschillend. Maar onze smaak kan opgevoed worden. Wij kunnen hem verfijnen, door dagelijks te trachten, iets schoons op ons te laten inwerkeu. Er ie zooveel moois om ons heen. De natuur biedt iederen dag nieuwe schoonheden. De begenadigden onder ons, de kunste naars, verheugen de menschheid telkens weer met nieuwe scheppingen. Een mooie zons-ondergang, een schilderij, een prach tig boek, een gedicht, een heerlijk land schap, al die schoonheden worden ons dagelijks ter genieting geboden. Het is de vraag maar, of gij de gelegenheid weet te zoeken, of gij den dag ook in dit opzicht weet te plukken. Dan zult gij daardoor steeds meer uw gevoel voor het schoone ontwikkelen, dan wordt uw hart telkens rijker, uw geluk grooter, uw bestaan waardevoller, voor u en uw raedemenschen. Dau wordt uw leven kleuriger en fleuriger, dan bloeien uw dagen op als schooDe lotusbloemen. Pluk dus den dag! Ds. J. van der Grient, predikant te Maas sluis, heeft niet aangenomen het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Amersfoort. Te zijner tijd wordt dus een nieuw gros tal geformeerd, waaruit weer een zestal en een drietal worden gekozen. lil de vacature-ds. Vuuderink zal dus niet zoo heel spoedig zijn voorzien. Ds. F. Dijkema, uit Rotterdam, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan voor den Doopsgezinden kring, hier. Bij de Maandag gehouden herstemming voor drie leden van het kies-college der Ned. Hervormde gemeente werden uitgebracht 671 biljetten, van welke 4 ongeldig. De heer H. Los verwierf 315 stemmen, de heer J. van Doorn 332, de heer B. Ruiten- barg 330, de heer G. van de Wetering 325, de heer H. Gordeuu 320 en de heer J. P. Boender 305 stemmen. De eerste drie genoemden zijn dus ge kozen. Bij de stemming op 2 Mei werden 563 geldige biljetten ingeleverd. De Commissaris dor Koningin vertoefde gistermiddag hier ter installatie van de com missie voor de herstelling van den Lieve Vrouwe-toreO. Het carillon van den Lieve Vrouwe-loren zal vermoedelijk reeds met ingang van Zater dag ten geboore brengen bij halt' slag „De vergenoegde landbouwer", naar de zetting van Jacob Kw.ist, en bij heel uur „Het bloemenmeisje" (Koop, o koop mijn schoone bloemen; neem een enkel tuiltje mee). Zijn benoemd tot gecomitleerden voor bel eind-examen van het Gymnasium te Amersfoort, dat wordt afgenomen op 15, 16, en 17 Juni dr. J. S. Sp.-ijer, hoogleeraar te Leidendr. H. Bruimans, hoogleeraar te Amsterdam; en dr. J. C. Kluyver, hoog leeraar te Leider. De akte voor onderwijzeres werd alsnog behaald door de jongedames: D. B. M. Heere, J. M. F. Hille en C. J. Zwartjes. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd tot lid der j »ry voor bet concours van har monie- en lanfare-korpsen in de Piovincie Utrecht, op Hemelvaartsdag te Rhenen te houden. Sedert een paar jmr genoten, evenals voorheen, ook de officieren der bereden artil lerie hun rijkunstig onderwijs aan de Rij school, hier. Er wordt weer over gedacht te Bergen- op-Zoom een Rijschool voor de artillerie te maken, zij bet ook aanvankelijk voor offi cieren der vesting-artillerie, die bestemd zijn om over te gaan bij de veld-artillerie. Luitenant A. Josepbus Jitta, van het le regiment veld-arlillerie, wordt 29 Mei ge detacheerd in de Legerplaats bij Oldebroek. Paardenarts 2e klasse H. W. Klerk de Reus, van het 'le regiment veld-artillerie, is sedert Maandag gedetacheerd bij het korps Rij lende artillerie, te Arnhem. Aan de Kon. Militaire Academie te Breda zijn o.n. bevorderd tot cadet-sergeant W. F. Bischoff eri jhr. A. van der Goes, eu tot cadet-korporaal Cli. H. Paris. Naar men ons mededeelt, zal de vereeni- ging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" haar mi tdelbare Handelsdag school waarschijnlijk r.eds 1 October van dit jaar openen, indien althans ook de Pro vincie het haar aangevraigd subsidie toe staat. Het Rijk en de Gemeente Amers foort zegden reeds de aangevraagde jaar- lijsche bijdragen toe. De school zal hebben drie handelsklassen, waaraan een voorbereidende klasse zal woi- den toegevoegd. Door deze voorbereidende klasse zal bet voor jongens en meisjes, die de gewone Lagere school hebben doorloopen, mogelijk zijn, later het handelsonderwijs te volgen. Het voorloopig leerplan is in overleg met den heer Inspecteur van het Middelbaar onderwijs vastgesteld. Zij, die hun toekomst in den handel zoeken, zullen dus le Amersioort een schoone ge legenheid vinden om zich hiervoor grondig te bekwamen. Nadere bijzonderheden zullen te hunner tijd worden bekend gemaakt. Zuster Meerkamp van Emden en baar beide helpsters zijn er, na overmatig langen

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1