Woensdag 7 Juni 1911. No. 7963. 60e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van do Naamloozo Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR; F. J. ÏRIDESIZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kos'eloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EORTacaaCBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Kennisgeving©». Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien het verzoek van F. W. Servaas, waarbij hij vergunning vraagt tot het oprichten van eene smederij met gns-motor van 2 P. K. in het perceel ann dé Breedestraat no. 89, kada straal bekend Gemeente Amersfoort Sectie E no. 3374 overwegende, dat de zitting, bedoeld bij art. 7 der Hinderwet gehouden is den 4 Mei 1911 dat de beslissing ingevolge art. 8, le lid dier wet vóór den 4 Juni 1911 genomen zou moeten worden dat het bericht van den Inspecteur van den Arbeid van de le klasse, hoofd van het 4e district, ingevolge art. 12bis lid 3, over de con cept-beslissing tot beden r.og niet is ingekomen en het mitsdien niet mogelijk is, eene beslissing op dit verzoek te nemen overwegende, dat het derhalve noodzakelijk is, de beslissing op dit vjrzoek te verdagen; gelet op art. 8, lid 2 der Hinderwet; Besluiten de beslissing op het verzoek van F. VV. Ser- vaas, voornoemd, te verdagen. Amersfoort, 2 Juni 19.1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeenten Cothen en Woudenberg gevallen van mond- en klauwzeer hebben voor gedaan. Amersfoort, 3 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrijdag 9 Juni aanstaande, des namiddags te 2 ure. Amersfoort, 6 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeenten Hoevelaken, Hoenkoop, Houten, Jutphaas, Bunnik, Schalkwijk, Rens- woude, Jaarsveld, Polsbroek, Willige Langerak en Soest gevallen van mond- en klauwzeer heb ben voorgedaan. Amersfoort, li Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De extra-trein welke het Koninklijk gezin gister van Het Loo naar de Hoofdstad bracht, passeerde om 11.55 Amersfoort. Het Hot keert aanstaanden Maandag om 2.30 uit Amsterdam terug naar Het Loo, waar de trein om 4 uur moet aankomen. De Ra id dezer Gemeente is bijeengeroepen tegen aanstaanden Vrijdagmiddag twee uur. De agenda vermeldt slechts: ingekomen stukkeu. Een oud rijmpje zegtMei niu. koud en niet te nat, vult de schuur en ook het vat. Nu, over koude hebben we in de afg loopen Meimaaud werkelyk geen klagen gehad en de regenval is almee zeer behoorlijk ge weest slechts 6 regendagen, met in totaal 28.8 m.M. neerslag, De boertjes zouden dus reden tot juichen hebben als ze maar geen boeren waren. Ze klagen nu tóch er is door 't mooie weder thans weer van alles te veel, zeggen zij, en dus zijn er geen prijzen te maken. Welk laatste den stedelingen weer kan te pas komeD. Voor 't oveiige: zelfs Jupiter kon het niet iedereen naar den zin maken. slag. De passage bracht op f512.85 off81.55 minder dan verleden jaar; de dagkilometer- opbrengst was f9.19 of f 1.46 minder; de totale ontvangst was f 647.50of f2.95 minder dan in Bloeimaand 1910. De tram heelt wel le lyden gehad van bet zeer fraaie Mei-weder. Zy vervoerde slechts 10 208 betalende passagiers, tegen 11 859 in Mei 1910, toen er 12 regendagen waren me 42.6 m.M. neer In de vacature, ontstaan door het vertrek van overste J. S. C. Pichal, is benoemd lot lid van de Gezoodheids-comraissie dr. S. de Jong, dirigeerend officier van gezondheid, chef van het Militair hospitaal alhier. Het is heden 25 jaar geleden, dat de Kamer van Koophandel eD Fabrieken te Amersfoort haar eerste opeobare vergade ring hield. Zij werd ingesteld bij Kon. besluit van 1842. In art. 1 van het Kon. besluit van 20 Maart 1902, tot oprichting van een Karner van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amers foort, worden de woorden„Gemeenten Amersfnoort en Hoogland" vervangen door do woorden„Gemeente Amersfoort". 2n. De artt. 8 en 9 van dit Kon. besluit vervallen. Het is deze maand er een van herinne ringen voor bet Gymnasium. Den 2 Juni 1886 werd tot rector als opvolger van dr. Burger benoemd dr. J. H. Moll, destijds rector te Sneek. Of-choou hij verzocht had, geen notitie te nemen van zijn zilveren jubilee mocht dr. Moll van het D.igelijksch Bestuur der Gemeente een zepr waa'deerend schrijven ontvaDgen op den herinnering6dag. Den 29 Juni d. a. v, werd tot conrector benoemd dr. H. J. Reynders, sedert 15 Sep tember 1882 leeraar aao die inrichting. Den 12 Juni werd A. J. Bilders benoemd tot claviger. Hij trad 1 Juni 1886 in functie en hoopt thans reeds nagenoeg geheel hersteld van den val, lien hij dezen winter deed in den nieuwen cursus met nieuwen jjver zijn goede diensten weer te bewijzen aan de school, die hem zoo lief is, Ann het overgangs-examen van de Kon. Militaire Academie hebben o.a. voldaan de cadetten C. H. Paris, W. F. Bisscbuff en jhr. A. van der Goes. De Militaire school-coinpagnie marcheerde lieden naur de Harskamp, waar zij schiet oefeningen zal houden met de Koloniale reserve. De openlucht-meeting op «Het Stort", be legd door bet A.Ü.C., werd tweeden Pink sterdag door een goede 400 personen bezocht, die m«-t belangstelling luisterden naar hetgeen werd gezegd en werd gezongen. U. D. I. beeft ook in het Groot nationaal kegel-concours te l'arneveld den eersten prijs behaald, e-Mi prachtige verguld zilveren medaille met vyf draag-medailles. Ondanks de drukkende hitte werd hier Eersten Pinksterdag de voetbalwedstrijd ge houden tusschen het eerste elftal der H.V.C. en een Trekvogel-combinatie uit Amsterdam, welke uitkwam m<-t 10 man, die echter zeer goed berekend spel te zien gaven. Da rust ging in met 21 in het voordeel der Amsterdammeis, doch het eind was wederom een 54 overwinning voor H.V.C. De belangstelling was, zeker door de warmte, niet groot. Doch waarom bij zóo lang daglicht ook niet in den namiddag gevoetbald? Pinkstermaandag werden in de Amers- loortsche zwemschool onder flinke belang stelling weer wedstrijden gebuuden, waarvan de uitslag deze was: I. 40 M. stielzwemmen voor aspiranten I. W. Hubenet 372/6 sec.; 2. L. Green372/6 sec.3. G. Bonk, 401/6 see. 4. J. Wolterbeek 423/5 sec.; 5. W. van Haselen 433/6 sec.; 6. F. baron Van Hogendorp 50 sec. II. 80 M. snelzwemmen (vrije deelueming): 1. J. E. de Boer 1 min. 92/5 sec., na lotion met 2 en 3, C. Beem en H. J. Smit; 4. C. Mahler l mm. 13 sec.; 5. Cb. Marin 1 miu. 10 sec.; 6. H. Munzelbrock 1 min. 20'/s sec.; III. 40 M. ruizzwemmen (vrije 'eelneming) 1. M. M. Lagerwey 31 Vs sec.; 2. K. Beem 3375 sec., 3. W. Maassen 37 sec.4. C. Mahler 39 sec.; 5. J. E. de Boer 417$ sec.; 6. P. Bonk 47 sec.7. L. Green 49 sec. IV. 40 M. snelzwemmen met bal: I.C. Mahler 32 sec.; 2. C. Beem337»sec.3. W van den Berg 33.8 sec.4. H. J. Smit 33.2 sec.; 5. H. Munzebrock 34 sec.; 6. J. van Haselen 34 sec.; 7. Ch. Mann 34.8 sec., 8. J. E. de Boer 36.8 sec.9. L. M-thler 38.8 sec. 10. H. de Bruijo 39 sec.; 11. L. Green 43.8 sec.12. W. Maassen 47 sec.13. G. Bonk 50 sec.14. P. Bonk 56 sec. V. Touwtrekken, 4 deelnemersC. Mahler. VI. Springen, duik met aanloop, zweef sprong en snoeksprong en twee vrije sprongen 1. W. van den Berg, 2. J. E. de Boer, 3. L. Mahler, 4. Bonk, 5. Beem. In het jongste nummer van „De Kampioen" geeft de heer Henri Meijer een koddig relaas van den arbeid die een boertje, dat de groote plas oversteekt, verricht door zoo veel hem dit mogelijk is het geheele menu vaD het meer dan krachtige ontbijt aan boord van een der groote Btoomers te verschalken. De man ktfn er maar niet over uit, dat alles zóo lekker is en zóo goedkoop. We hadden gister een visie van zijn smullerij toen we den kok van Calvé'a oliefabrieken gadesloegen terwijl hij van Delftsche sla-olie en een tikje azijn een volgens tot oordeelen vol komen bevoegde dames bijzonder geslaagde mayonnaise maakte en de voortreffelijkheden van het product demonstreerde door middel van met die olie gebakken visch, biefstuk, cote- letteu, wild, gevogelte, appelbeignets en wat niet al. Dat hij een kunstenaar is in zijn vak, bewees hij door te 's-Gravenhage voor de reusachtige fibriek een eere-diploma, de hoogste onder scheiding, te verwerven. Heel wat dames, die gister by de firma Greeve Co. en hedenmiddag bij den heer Oosterveen leerden, dat men deze olie voor heel wat meer kan gebruiken dan alleen voor salades, hebben al het mogelijke gedaan om hem zijn kunst af te kijken en zich stellig voorgenomen, te eeniger tijd huisgenooten of gasten te ver rassen met een of ander lekkerbeetje, met Calvé's olie toebereid. Nu was 't gisteravond toch Diet te warm in de tuinzaal van hotel Schwemmer er was zoo'n zeer belangrijke agenda, en toch werd de ver gadering van „Handel en Nijverheid" slechts door twaalf leden bezocht. De notulen van 12 Mei werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter, de heer S. J. van Duinen, herinnerde naar aanleiding van die notulen, dat >-an den Middenstandsbond een schrijven werd intvangen waarbij de aangesloten vereenigingen weraen uitgenoodigd, de technische be zwaren tegen de ontworpen Tariifwet vóór 5 Juni ter kennis te brengen vah het Bonds- besiuur, zoo mogelijk door de bruuche-coiniié's te hooren. Het Bestuur van H. N. heeft gemeend, dat hier ter stede slechts voor zoodanig onder zoek in aanmerking kwamen het tabakavak en de meelhandel. Het sprak met tabakshandelaren en fabrikan ten, die zeiden dat hel Tarief geen verhooging der tabaksbelasting beoogt en met meelhan delaren die meedeelden, dat hun vakbond reeds vergaderde. De heer De Pool meende, dat het nieit in het belang van den middenstand was, maar te zeggenwe hebben geen vakvereenigingen en zullen dus maar geeu bezwaren inbrengen. Im mers door niet te opponeeren, wordt gespeeld in de kaart van de voorstanders der Tariefwet. Spr. gaf in overweging, niet zóo precies den weg te volgen, door het Bondsbestuur aangegeven, en zoo mogelijk nog per circulaire den leden mee te deelen waarom het gaat. Dat zij in ieder ge val zich uitspreken en maar niet Gods water over Gods akker laten loopen. De Voorzitter herinnerde, dat de agenda zoo duidelijk*uitwees waarom het gaat; en toch kwamen zöo weinig leden ter vergadering. Aan de orde kwam nu eun voorstel van het Bestuur om adhesie te verleenen aao het adres der Ned. vereeniging van sigaren-winkeliers aan de Tweede Kamer, tot steun vau haar adreB tegen het debietrecht op tabak. Na zeer korte discussie werd met algemeene stemmen besloten, adhesie te verleenen. Aan de orde kwam hierna een voorstel van hel Bestuur om adhesie te verleenen aan de motie en het adres aan de Tweede Kamer van de Algemeene Winkeliers-Vereeniging te Amster dam tegen de ontworpen Tariefwet. We herinneren, dat de zoo zper belangrijke rede van den heer B. Gorris, den 16 Mei ge houden (zie Amersf. Crt. van 27 Mei) voor be langstellenden alsnog kosteloos te verkrijgen is aan het secretariaat der A. W. V., Nieuwezijds Voorburgwal 334 te Amsterdam. Na een zeer belangrijke discussie (op welke we terugkomen) aan welke dtelnamen de heeren Van der Meiden, De Pool, Eggink, De Jongh en Van Duinen, werd evenals te Amsterdam met op éen na algemeene stemmen besloten, adres en motie le steunen. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van het Bestuur tot het vormen eener commissie van beantwoording van vragen, alsnog ingezon den door de Staats-commissie voor de midden- stands-enquête. Het Bestuur werd gemachtigd zich eDkele leden te assumeeren en zal gehoor geven aan het verzoek van een der leden om ook den heer P. baron Lewe. van Middelstum, die de enquête hier leidde en wiens hoogst belangrijk verslag dezer dagen is verschenen, uit, te noodigen óok zitting te nemen. Aan en orde waren de Ingekomen stukken een schrijven van de Arnhemsche midden- stand8-vereeniging om op hel MiddeDBtandB-con- gres niet alleen le technische zijde van het Tarief-ontwerp te behandelen, daar het behan delt een zuiver economische vraag, hetgeen het Bondsbestuur trouwens erkent wordt besloten steun te verleenen drie circulaires omtrent het stellen van can- didaten voor het Bondsbestuur voor kennis geving. Voor een der vacatures wordt door H. <fc. N. candidaat gesteld de heer Bernard J. GorriB, te Amsterdam. Aan de orde zijn de mededeelingeu. De heer Van der Wal vraagt of H. N. Diet kan bewerken, dat de toegang tot hel Post kantoor beter wordt, zoo mogelijk door een deel van de Kortegracht te overkluizen en stelt voor, dat H. N. in vereeniging met het Ge meentebestuur, de Kamer van Koophandel, Vreemdelingenverkeer en het Eem-college daar toe stappen doet bij de Regeering. Aldus besloten. De heer Van der Wal brengt in herin- inering de pogiDgen om hier een openbare lees zaal te openen. Spr. meent, dat he* gering be zoek der vergaderingen vooral een gevolg hier van is, dot de middenstanders geen vakliteratuur lezen, de aanschaffing waarvan voor ieder af zonderlijk hoogst kostbaar is. Spr. verzoekt, dat men althans sympathie betuige met het plan. De Voorzitter acht de zaak zeer ingrijpend en zou haar eerst in een Bestuursvergadering wiilen bespreken. Haast is er trouwens niet bij. Hesloteu wordt, sympathie te betuigen met het voornemen. Hierna werd de vergadering, welke aanving om 8.60, te 10.50 g Wijnmaleri's bijna bij iedereen bekende Farman-tweedekker, m. t welke bij den tocht ParijsBrusselParijs maak ie, is Pinkster zondag in het vliegkamp bij Soesterberg totaal vernield. De vliegenier, die er des ochtends mee uit Amsterdam was gekomen en er menige mooie vlucht mee had gema <kt, bracht hem, toen het geweldige onweer kwam opzetten, tot bij zijn hangar. Zyn mécauicien Brun zou hem daar wtl in veiligheid breDgen doch opeens werd de toestel door een val wind gegrepen en geheel vernield. Brun kwam er af met den schrik. Wynmalen was wel 't meest onder den indruk van het verlies van zijn Teddy-beer, zyn talisman, dien hij echter Maandagmid dag terugkreeg van brigade-commandant Jongepier. Zóo had hy zijn beschermer terug, of by ging nu met Koolboven's «Heidevogel" de lucht in. Bij het zware onweder.dat Pinksterzondag boven de stad woedde, zijn in de weide tegenover «Den Heiligenberg" twee boomen getroffen.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1