Zaterdag 17 Juni 1911. No. 7966. 60e Jaargang. Cc Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „Do Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR J. 7RSDEHZES. AMERSFOORT. Verschijut Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement par 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiön 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvrtag kos'eloos. Legale, oflicieëlc- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerko^ten in rekening gebracht. KQRTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Kennisgevingen. Koost elooze inenting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooss inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maand Juli des na middags te drie ure, in de daartoe betemde loka liteit van het voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort den 14 Juni 1911 Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Schietoefening. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 17 en zoo noodig ook op 24 Juni 1911 schietoefeningen zullen plaats hebben vu het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 C.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tol op 4500 M. van het lort en begrensd aan de N.-2ijde door eene lijn van af het fort in de ware richting N.N.W. en aan de Z.-zijde door bet Noorderhoofd en eene lij a in de ware richting W.Z.W. van het uiteinde daarvan. De Noordelijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een etel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur v6 >r het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheechen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord worden geplaatst aan deD ingang der visschersbaven. Op 20 en zoo noodig ook op 21 Juni a.s. schietoefeningen vf'a het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 m. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening öaifstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 15 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeenten Houten, Stoutenburg, Wijk-bij Duurstede en Driebergen gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 15 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien het verzoek vanH C. A. d e Jongwaarbij hij vergunning vraagt lot bet uitbreiden van zijne tabakskerverij door plaatsiug van een zuig gasmotor van 8 P. K. ter vervanging van den thans b08taanden motor in het perceel, gelegen aan den Weverssingel, kadastraal bekende Ge meente Amersfoort sectie E, no. 1129 overwegende, dat de zitting, bedoeld bij art. 7 der Hinderwet, den 18 Mei 1911 heeft plaats gehad dat de beslissing op dit verzoek ingevolge art. 8, le lid dier wet vóór 18 Juni 1911 genomen moet worden; dat het bericht van den Inspecteur van den Arbeid, bedoeld in art 12 bis, 3e lid, vóór dien datum niet kan worden verwacht; gelet op art. 8, lid 2 der Hinderwet; Besluiten de beslissing op het verzoek van H. C. A. de Jong, voornoemd, te verdagen. Amersfoort, 15 Juni 19x1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het primitief kohier der Straatbelnsting over het dienstjaar 1911, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 16 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De COMMISSARIS DER KONINGIN in do Provincie GELDERLAND, Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door Gedeputeerde Staten van dit Gewest, bij besluit van 24 Mei 1911, No. 26, is goed gevonden: te bepalen: 1. dat de afzonderlijke jacht op waterwild, bedoeld bjj de letters d, f en h van arukel 15 der Jacbtw-.t, zal geopend zijn vanaf Zaterdag 15 Juli e.k. met zonsopgang; 2. dat de jacht op klein wild voor zooveel betreft de uitoefening van een der volgende jachtbedrijven: a. de jaebt met valken of havikken, mit? zonder honden, b. de jaebt met geweer en met of zonder staande honden of brakken, en c. het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, zal geopeud zijn vanaf Zaterdag 26 Augustus a.s. met zonsopgang, met uitzondering vau de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 30 September ek. met zonsopgang; 3. dat de jacht met windhouden (lange jacht) miis zonder schietgeweer en mei niet meer dan vijf honden, alleen op Maandag, Woeusdag en Vrijdag zal geoorloofd zijn, en het jagen in on- gemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1911 moeten geoogst worden, verbudeo is, evenals het jagen in te veld staande tabak zoolang het zoogenaamd lestgoed" niet is geoogst; 4. dat de jacht op klein wild, daaronder ook begrepen zoowel als scuieten als het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valfiottwan, zal gesloteu worden op Zaterdag 30 December 1911 met zonsondergang; 5. dat jacht op reeën (reebokken en reegeiten) zal zijn geopend vanaf Maandag 2 October a.s. met zonsopgang en gesloten worden op Maandag 30 October d.u.v. met zonsondergang; 6. dal de jacht op hertebokken zal zijn ge opend vanaf Donderdag 30 November 1911 met zonsopgang en gesloten worden op Woensdag 31 Januari 1912 met zonso ndergang; 7. dat de jacht op vrouwelijk grof wild, wat betreft heriekoeL-n, zal geopend zijn vanaf Maan dag 2 October e.k. met zonsopgang en gesloten worden op Maaucag 30 October d.u.v. met zons ondergang 8. dat de jacht op hertekalven en reekalven niet zal worden geopend. Arnbem, 31 Mei 1911 De Commissaris der Koningin voornoemd, S. VAN CITTERS. Economische dankbaarheid en Weet de leugenaar, dat liegen een on deugd ia 1 Is de dief zich bewust, dut stelen als een anti-sociaal en immoreel bedrijf gebrandmerkt moet worden 1 Be schouwt de hardvochtige zich zedelijk minderwaardig in vergelijking niet den zachtmoedige! Is een gierigaard overtuigd, dat hij uiet gierig behoorde te zijn 1 Weet de bedrieger, dat eerljjk-zijn een deugd is? Die vragen zijn oudoud als leugen en bedrog, als wreedheid en zachtmoedig heid, als schraapzucht en mildheid. Met zekerheid konden zij pas beantwoord worden, indien het denkeu individueel controleerbaar ware, indien de tolvrijheid der onuitgesproken gedachten ophield te bestaan. Nu moeten wij ons met waar schijnlijkheid tevreden stellen, die wij eveuwel zoo groot mogelijk kunnen maken door met verstand de daden na te gaan van vele leugenaars, dieven, hardvochtigen, gierigaards, bedriegers, enz; niet alleen de daden, die hen in de rangen der genoemdein dividueneen plaats aanwijzen, doch ook de andere uitingen eu openbaringen van hun geestelijk be staan. Uitgebreide, nauwkeurig juiste en we tenschappelijk geordende levensbeschij- vingeu van overigens weinig merkwaar dige personen kunnen rijk psychologisch materiaal opleveren voor de bestudeering van de vragen, hierboven gesteld. Thans bestaat te dien aanzien niet anders dan een persoonlijke overtuiging van meer of minder waarde, en het is volstrekt uiet onmogelijk, dat aan het oordeel der psychiaters d. i. aan het oordeel van hen, die de zieke psyche tot waarnemingsobject hebben in deze min der waarde moet worden toegekend dan aau het oordeel van andere, even ver standige mannen en vrouwen, die de menschenwereld met scherpen blik waar nemen en de uitingen van menschelijk bestaan waardeeren naar den algemeen geldenden maatstaf. Over de psyche van eigenljjke misda digers bestaat reeds een rijke literatuur, als resultaat van dcu arbeid van juristen, psychiaters en psychologen; de psyche vau den zoogenaamd normalen meusch met karaktereigenschappen, die ..Is on- deugdeu geboekt 3taau, heeft zich tot heden in veel geringer belangstelling mogen verheugen. Dat een gierigaard niet graag op zijn gierigheid betrapt wordt, dat sen hard vochtige zijn hardheid liefst verbergt, dat een weekhartige zich over zijn gevoelig heid schaamt, bewijst allerminst, dat gierigheid, hardvochtigheid en weekhar tigheid door den betrokkene in geuioede wordt afgekeurd. Zij weten elk voor zicb, dat hun medemenschen de eigenschappen, die zij bezitten, afkeuren eu er minach tend over oordeelen, eu trachten hun ware natuur te verbergeu, om ia het oog vau auderen beter te scbijueu, dan zij volgens de algemeen geldende opvattiug iu werkelijkheid zijn. Dat huichelarij een hulde is aan de deugd, kan uiet worden volgehouden. Veeleer is huichelarij een concessie aan de eischen der officieel aangenomen maat schappelijke en christelijke deugdeu, waar bij de huichelaar zich om het wezen van deugd eu ondeugd iu het geheel niet bekommert. De gecompliceerdheid van ons geeste lijk leven maakt het uiterst moeiljjk.het verband op te sporen tusschen drjjfveer en handeling, tusschen beweegreden en daad. Er zijn voorbeelden te over van han delingen, geheel en al in strijd met de verwachtingen, die het karakter van den verrichter redelijkerwijs bjj den waar nemer mocht opwekken. Vele van die bestaansopenbaringen kunnen beschouwd worden als uitvloeisels van economische dankbaarheid en barmhartigheid. Bekend is de volgende anecdote. Een Napolitaansche visscher en zjjn zoon werden overvallen door een hevigen storm. In doodsangst smeekten beiden God, de H. Maagd en St. Pietev om redding van hun leven. De geloften stroomden den ouden Marco van de lip pen zooveel kaarsen voor Maria, zooveel Ave's, voor St. Pieter een kaars, zoo groot als de mast van een groot schip „Vader", waarschuwde de kleine, „dat kau nietzoo'n kaars is er nietzoo'n groote kaars kunnen wij niet branden". Maar Marco suste zjjn bezwaren „Stil, Salvatore, stil, als wij maar eenmaal be houden geland zijn, dan geven we een gewone kaars". Er is veel menschenkennis op den bodem van dit verhaaltje. Niet alleen Napolitaansche visschers, niet alleen de eenvoudigen, die zich in de bescherming van schutsheiligen aan bevelen, doen geloften als ze in nood verkeeren. Meu berekent; de redding van mijn leven, de redding van mjjn naam, de redding van mijn eer, wat is mjj dat waard? En zoolang leven, naam of eer in gevaar zijn, worden die goederen hoog geschat; geen som schijnt te groot om de waarde te bepalen. Is de redding gekomen, dan neemt langzamerhand de waarde van het ge redde af in de oogen van hem, die nu zijn geloften gestand moet doen of de tol der dankbaarheid moet betalen. „Het gevaar was zoo groot nietde dankbaar heidsschuld kan met een kleiner bedrag worden voldaan", maakt de geredde zich wijs en gelooft hij gaarne. Met de economische barmhartigheid vertoont deze vorm van dankbaarheid veel overeenkomst. Gierigen storten tranen, als zij in den schouwburg de edelmoedige mildheid van den held bewonderen deze voldoening kost hun niet meer dan een plaatsbewijs. Er zjjn mannen en vrouwen, wien het wel en wee der menscheid onverschillig is, maar die in beschermende liefde tegen over trekhonden een bevredigenden en zuinigen vorm van barmhartigheid vinden. Anderen ruilen zekere hoeveelheid barm hartigheid voor een andere hoeveelheid lof en roem, waarbjj lof en roem tegen lagere eenheidsprijzen genoteerd staan, dus in grootere hoeveelheden geleverd moeten worden. Bij het berekenen van de kosten der barmhartigheid verdeelt de verstandige beheerder de posten zóo, dat het grootst mogelijk aantal menschen zjjn barm hartigheid ondervindtdat aan het fatsoen naar evenredigheid van zjjn rjjk- donisvertooning behoorljjk is voldaan; dat hij zichzelf, om der barmhartigheids- wille, in geen van zjjn wenschen of be geerten behoeft te beperken. Er zijn ook menschen, die eerst barm hartig ziju, die dan gaan rekenen en tot de ontdekking komen, dat zjj alle econo-

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1