fosco NICOLAI LEERET, Zomer- (acaodranh van Ommeren, Stadsnieuws. Laatste Berichten Gemengd nieuws. Advertentiën. Eeij l)eerljjke verfris£cl)erjde Huishouding. THEE YETTBRAC* Nu vermoedelijk Generaal Booth volgende maand persooulyk den velddag zal leiden van het Leger des Heils bier te lande, op »Nimmerdor" te bouden, wilden we bet bovenstaande even memoreeren. Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz., thans Evang. Lutbersch predikant te Haarlem, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de gods dienstoefening in de Lutbersche kerk bier. In de Kemonstrantscbe kerk hoopt voor te gaan plof. dr. H. Oort. uit Leiden. Het in werking treden der wet, waarbij de tienden werden afgeschaft, heeft massa's werk gebracht aan de ingestelde Tiendcom- missiën. Ook aan de Gerechtshoven, waar men tegen de besluiten der Tiendcommis siën kan in verzet komen, bad men zich reeds lang te voren op een groot aantal procedures voorbereid. Deze laatste collcgiën hebben zich echter tot heden niet te bekla gen over werk, uit de toepassing dezer wet voortvloeiend. In het algemeen leggen belanghebbenden 'zich neer bij de uitspraken der Tiendcom- "niissiën, welke tot tevredenheid van bijna alle parlijeu hun taak vervullen. Door den Commissaris der KoniDgin in de Provincie Utrecht is gevraagd of onbezol digde Rijksveldwachters, in dienst van par ticulieren, mede in de termen van art 16 sub. 9 der Visscherijwet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft daarop bericht, dat ook vol gens zijn meeuing aan onbezoldigde Rijks veldwachters geen visch- of hengelakten mogen worden uitgereikt. Het zelfde geldt voor buitengewoon Gemeente-veldwachters. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben toegegeven in het verschil, gerezen tusschea hun college en Gedeputeerden van Utrecht over de verkiesbaarheid der vrouw in het bestuur van het Hoogheemraadschap Zeeburg en Diemerdijk. In het ontwerp reglement voor de samen stelling van het Bestuur van dit Hoogheem raadschap wordt tbans in art. 7 do bepaling voorgesteld, dat leden bij het bestuur moeten zijn mannelijke Nederlanders. Vrouwen zyn dus van deze betrekking uitgesloten, ook al beboort de halve polder bun toe. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond een openbare vergadering ten Raadbuize. Ter aanvulling van het berichtje over het herstellen der voormalige kapel van het St.-Pieters en Bloklands-gaslhuis, met de aanhoorige zalen, wordt ons van vriendelijke zijde medegedeeld, dat de teekeningen mei begrootiiig zijn vervaardigd door architect Herm. Kroes, den bouwmeester van het nieuwe St-Pieters- en Bloklands-gasthuis. Het restaureeren geschiedt onder diens leiding; wat het metselwerk betreft door den heer A. van Daal Tzn., wat het timmerwerk aangaat door den heer H. van Eybergen. De heer T. van Daal Tzn. legde aaD de Gemeentelijk universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg af bet theoretisch genees kundig exameD. Hedenmiddag togen ook vele meisjes-pad vinders er heen, onder geleide van mevrouw Van den Bergóok om een handje ia helpeD. Zie laatste berichten. Het jaarhjksch tuinfeest op sSoestdijk» zal zeer vermoedelijk worden gegeven op 10 Juli. De Militaire scbuolci'mp«gnie is gister uit de legerplaats bij Harskamp bier in garnizoen teruggekeerd. De sergeanten-adspirant militie-officier H. Witteveeu en L. F. j. baron Van Boerop, van het 5e regiment infanterie, zijn benoemd tot vaandrig bij het korps. Aan het toelating—examen voor den cursus tot opleiding voor den officiei s-rang hebben voldaan de sergeanten J. L. C. Kruyne, L. W. Russer, J. S. de Boer en H. S. J. Camevaar en de korporaals J. J. Ensinck en E. J. van der Flier, allen van het 5e regiment infanterie. Dat was vo<>r velen eeo geweldige tegenslag toen gisterochtend omtrent half acht de zwarte vlag van den St-Juriskerktoreu woei het teeken, dat er niet zou worden gevlogen. Geweldig slecht weer te Luik belette den vliegeniers de derde étappe te ondernemen. Alles een dag verschoven. Ten minste als Aeolus en Pluvius niet nog weer uitstel voorschrijvendat echter geen afstel duldt. De grootste tegenvaller was 't wel ver de zeer velen, die, al heel vroeg in den ochtend met heel mooi weer uit het Noorden des lands vertrokken, eerst te Amersfoort uit de ochtendbladen vernamen, dat ze een ver- geefsche reis maakten. Padvinders uit Amersfoort, die zoo gelukkig waren vrijstelling van lijstwerk te hebben, gingen gistermiddag hun goede diensten aan bieden op het vliegkamp, welke wat graag werd-n aangenomenzij bleven meteen maar kampeeren. Zij verleenden vooral hulp by de verdedi ging van het tegraafkantoor tegen een in val van wat al te haastige Engelsche jour nalisten. Een zevental Raadsleden, waarbij leden van de bij Raadsbesluit van 27 November 1907 ingestelde Commissie van bijstand in het beheer van het landgoed sBirkho.en", beeft Dinsdagmiddag gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den heer W. A. Hollartt, Directeur van bet hotel-pension Birkhoven, om de thans geheel voltooide inrichting te bezichtigen. Nadat de heer Van Esveld den heer -Hol lartt had dank gezegd voor zijn uitnoodiging werden de zalen en kamers in oogenschouw genomen. Die gelijkvloers, en vooral de keurige eet zaal, zijn wel aan alle lezeressen en lezers bekend. Niet allen echter zullen weten, dat op de verdieping thans 22 logeerkamers zijn, van welke 7 een-perse ons, benevens op den zol der 8 slaapkamers voor jockey's, chauffeurs, enz., terwijl ook keurig ingeriebtebadk amers niet ontbreken. Nidat ten slotte ook de auto-garage en de paardenstal waren bezichtigd, velke laatste ruimte biedt voor twintig paarden, bracht de heer Kroes een woord van dank en hulde aan den Gemeente-architect, den heer G. C. Beltman, die den verbouw leidde, en aan den heer Hollertt voor diens uit nemende zorgen, aan de inrichting van het hotei besteed, waardor"* het zich thans reeds mag verheugen in eio zeer goeden roep. Hoever die zorgen zich uitstrekkeu, wordt wel bewezen door het kokertje van leerbord, dat den pension-gasten wordt geschonken om er tijdeus hun verblijf hun servet in te doen en dat later ah heel aardige herinnering aan hun verblijf bij het heerlijke stadspark door hen wordt bewaard. Of door de inrichting van den 9tal. Men weet wat er in menigen stal te koop is als een paard met een der achterbeenen over den latierboom komt. Welnu, de beer Beltman heeft het dan gebruikelijke tumult en tevens het gevaar voor het paard onder vangen door den boom op te hangen aan een ijzeren haak, die in een oogwenk kan omge draaid, waardoor de paal valt en het paaid weer vrij staat. Zelfs zij die gewend zijn, met paarden om te gaan, zullen van deze nieuwigheid met be langstelling kennis nemen. By het napraatje onder een glas schuimen den champagne kwam ook de tram-verbin ding Amersfoort Birkhoven Soest ter sprake. De groote nationale en provincial land bouw -tentoonstelling, welke van 25 tot 30 Juli zou worden gehouden op het sport- en ten- toonstellings-terrein »Birkhoven" ter gelegen heid van het70-jai ig bestaan van het Utrechtscb genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, is Dinsdag plotseling uitgesteld. Een macht voorbereidende arbeid en groote onkosten voor niets. Dinsdagavond werd hier opgericht een afdeeling van den Chr. typografen-bond. Waar geen last is, wordt de draagkracht minder. Padvinders hoekje. Aanstaanden Zaterdag oefening voor alle Padvinders; om balf twee verzameld bg hetsfation. De eerste plechtige installatie der Padvinders te Hilversum zal as. Z»terd»g om 8 uur 's middags plaats hebben in het Loosdrcchlscbe bosch. Padvinders en Padvindster3 welke deze installatie wensclien bg Ie woneD, worden verzocht, dit zoo spoedig mogelijk aan hun patrouille-commandanten op te geven. Vertrek van den trein naar Hilver sum 1.42. Adspirant-Padvinders kunnen zich van af heden malden bg den veldkornet J. Baas Becking, Prioses Marielaan 4 te Amersfoort. H--t voornemen bestaat spoedig over te gaan lot de vorminR van een derden troep. Luitenant J. Kooiman stapt 81 Juli a.s. met eau groot aantal Brt-dascbe Padvinders a»n een der st.tions in de nabijheid van Amersfoort af. ten einde een oefeB ing te houden tegen de Amersfoortsche Padvinders. Na afloop der oefening zal gezamenlijk Amersfoort binnengetrokken worden. De Bredanaars rekenen op de gastvrijheid van de Amersfoortera, Zoodat ieder der Bredascbe P. V. tot den volgenden ochtend kan logeeren hij een der Amersfoortsche P. V. Amersfoortsche Padvinders, die met toeslemming van hunne oudere genegen zijn éen of meer Breda- uaara te ontvangen, worden verzocht zoo spoedig mogelijk van hun gevoelen te doen b'gken bij hun patrouille-commandant, die deze opgaven daarna aan hun veldkornet indient. Gaan omgekeerd dezen zomer de Amersfoortsche Padvinders naar Noord-Brabant, dan kunnen zij er op rekenen te Breda gastvrij te worden onthaald door hen, die hier de gasten hunner oudere zullen zgn. Zegt het voort. T7it den omtrek. De Vorstin van 3«ntheim komt 26 dezer, de hertog en de hertogin van Saksen-Coburg komen 29 dezer eenige dagen logeeren bij II. M. de Koningin-Moeder. Gisteren dineerden ten PaMze „Soesldyk jhr. J. W. A. Barchroan Wuijtiers, Burge meester van Amersfoort, en mevrouw. Het programma voor de lustrum-feesten, vol gende week te Utrecht te houden, luidt als volgt. Maandag 26 Juni: Ontvangst reünisten. Matinée. Uitvoering door Koers' liederkwartet. Avondconcert. Dinsdag 27 Juni: Gecostumeerde optocht, voorstellende het be legeringsleger van Graaf Willem IV in 1845. Avondconcert. Woensdag 28 Juni: Openlucht natuurepel Willem van Holland. Avondconcert eu Bal. Donderdag 29 Juni: Cour van Graaf Willem IV. Matinée. Avond concert en Bal. Vrijdag 30 Juni: Openluchtnatuurspel Willem van Holland. Matinée. Avondconcert. Kermesse d'été en Bal. Zaterdag 1 Juli: Matinée. Volksfeesten in het Hoogelandsche park. Avondconcert, Vuurwerk en Bal. De Europeesclie rondvlucht. Achtereenvolgens bulletineerden we heden Om 8 uur vert'okken 20 vliegeniers uit Luik. Amerigo is gevallen zonder zich echter ernstig te verwonden. Om 10.27 landde Gibert in het vliegkamp bg Soesterberg; om 10.53 Vidart; om 10 40 naderde Beaumont, die echter doorvloog en te Hilversum daalde. Om 10.50 landde Garosom 11.02 We.vroann, om 11.15 Kimerling. H. M. de Koningin-Moeder bezocht bet vliegkamp waar het reeds van vroeg in den ochtend buitenge woon druk is. Het aantal auto's in de verschillende auti-parken is niet te tellen. Te 12.15 kwam bericht, dat Wijnmalen boven Roermond is gezien. Om 12.30 daalde Train in de zelfde machine die Ie Issy-les-Moulineaux den dood van den Franschea Minister van Oorlog veroorzaakte. Goed 3 uur ontving het vlieg-romité de officieel# mrdedeeling, d«t de tweede groep vliegeniers waarbij Hunri Wijnmalen om 4 uur uur Luik zou vertrekkeu en tusschen 6 en uur te Soesterberg kan worden verwacht. Carborundum-diamant Deze wordt gemaakt door middel van electrischen stroom en wel uit een mengsel van zand, cokes, zaagmeel en keu kenzout. Zij is na diamant de hardste van alle bekende stoffen en splijt zelfs den kornad, den hardsten natuursteen na diamant. Tot nu toe kende men het carborundum alleen van don kerbruine of zwarte kleur, welke stof niet geschikt was om voor sieraden te worden gebruikt. On langs echtdr is het gelukt, kleurlooze eu door zichtige carborundumkristallen te verkrijgen, waarvan uet liebtbrekingsvermogen nog grooter is dan dat van diamant. Men krijgt deze kris tallen by het gebruik van 30 deelen zuivere kool, 37 deelen kwarts, 9 deelen zaagmeel eu 4 deelen zout in den electrischen oven. Door bij voeging van een geringe hoeveelheid metaal- oxyde, wordt alle kleur verwijderd. Daar het straalbrekingsvermogen van diamant een van zijn meest waardevolle eigenschappen is, en de carborundumkristallen deze eigenschap in nog boogere mate bezitten, is het niet on waarschijnlijk, dat dit edelgesteente een ernstige concurrent wordt van den diamant, vooral, daar men het in iedere grootte kan maken en het in brillant-vorm kan slypen. Electrische Installation. Bliksemafleiders. Domplein, UTRECHT. ^A/opdt gedronken mef koude melk of spuitwater. Eenicje fabrikanten: f. KORFF&Co. AMSTERDAM Een Juffrouw, P.O., biedt zich aan tot hulpiude huishouding; bekwaam m koken. Brieven ouder motto huishouding" aan het Bureau der Amersfoortsohe Cou- rant, Kortegracht 9. VERSTELNAAISTER, od do hoogte met alle soort van Verstelwerk vraagt werk aan buis. Vlugge aflevering. Billijke berekening. Keurig werk. Adres: Mnurhuizen 39. van M. Ravenwaay Zonen Gorinchem. verkrijgbaar by Lanöfstraat 18, AMERSFOORT. Credlflt-Tereeniglug te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort nir. H. J. M. van den BEKGI1, WILHELMINASTRAAT 5. Zy stelt zich ten doel het v.-rleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het iucasseeren van handelspapier bet ontvangen van gelden a déposit reke ning-courant. Distill. Wijnen, Likeuren, Lieve Yrouwe-kerkhof, AMERSFOORT LAMAISON BOÜWER Co. Mnnrbnizen 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting. Openbare Verkooping van het Landgoed M te OOSTERBEEK. De Notaris I. KARSEBOüM, te Oosterbeek, zal op Woensdagen 6 en 19 Juli 1911, tel kens des namiddags te balf drie uur, in het Gentraalgebouw, aan de Bakkerstraat, te Arhem, in het openbaar, hij inzet en toeslag, VEILEN en VERKOOPEN: Het Landgoed „DE OORSPRONG" te Oosterbeek, bestaande in: Heerenhuis Koetshuis, Stalling voor 4 paarden, Garage, brandvrije Benzine-bergplaats, Boumanswo- ning, Druiven-, Perziken- en Bloemenkassen, vaste bakken, Tennisbaan, Beken, Water vallen, Vijvers, Wandelöosch en wat verder tot een aangenaam Buitenverblijf behoort, en is geheel omrasterd ter grootte van 9 H.A. 82 A. 10 c.A., waaronder begrepen is het terrein van de vroegere Uitspanning »Pe Oorsprong". Het Heerenhuis, met prachtig terras en uitzicht, is geheel voorzien van gas- en water leiding, terwijl op de plaats zelve overal standpijpen van der waterleiding aanwezig zijn. Atanvaarding zal kunnen geschieden, ge- lyk ijdig bij de betaling der kooppenningen, op 15 November 1911. Nadere inlichtingen, benevens afdrukken der kadastrale kaart, omschryving van het perceel en der veilingsconditiën en bewijzen van toegang ter bezichtiging, zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris en ten kantore van de Not irissen J. P. SMITS en F. H. VAN DEN HELM, Keizerg,acht 697 te Amsterdam, en den Notaris J. VOOR HORST, te Doesburg.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2