Stadsnieuws. Gemengd nieuws Mocht intusscheo ook dit voor het Rijk nog te bezwarend werden geoordeeld het geen echter moeilyk kan worden verwacht om een reeds ti n tallen jaren bestaand on recht tegenover de Gemeente-ambtenaren, die alle anderen zagen voorgaan, goed te maken, dan zijn er nog ver-chillende andere middelen om tot uog lager bedrag te geraken. Grootendeels in navolging van het verslig noemen wij inkoop, door de ambtenaren, vaD vroegere dienstjaren, zooals in 1905 met de bijzondere on lerwijzers; verhooging door thans reeds in betrekking zijaden van hun 'aarlijkscbe bijdrageverlaging van het vol gens de burgerlijke pensioenwet geldend maxi mum-pensioen van f3000. Ook ware te over wegen een stelsel, waarin aan de tegenwoor dige ambtenaren de keus werd gelaten tusschen verhooging van jaarlijksche bijdrage, inkoop, of niet-deelneming aan de pensionneering. Dit laatste, bij invoering van pensioen regelingen algemeen gebruikelijk, zal stellig ook den pensioenlast nog verder doen ver minderen. Inkoop of verhooging van bijdrage in verband m«-l vroegere diensten zal zeker bun gemakkelijk vallen, die, zooals in de groote steden, voor vroegere diensten reeds in een gemeentelijk fonds bijdroegen en bil lijkheidshalve aanspraak bekomen op terug gaaf van die bydragen. Ook zyn onder de berekeningen tal vau ambtenaren opgenomen met zeer geringe belooningen als bijv. f50 tot f 100 en de Gemeente-geneeshecren, die eigenlijk voor de Rijk-spensionneering niet als Gemeente-ambteoaren behooren te worden aangemerkt, omdat zij andere middelen van bestaan hebben. Eindelijk zal ook de voorgestelde invalidi- teits- en ouderdomsverzekering den pensioen last der Gemeente-ambtenaren kunnen ver minderen. In het weekblad van den Ned. bood van Gemeente-ambtenaren komt de redacteur in een uitvoerige reeks van artikelen tot de slotsom, dat bet Rijk met een jaarbijdrage van f 250000 de pensionneering zou kun nen tot stand brengen, welk bedrag waar schijnlijk nog belangrijke vermindering zal kunnen ondergaan. In elk geval blijkt, dat tban9 niet meer de vraag mag zijn of er een regeling zal zijn, maar hoe zij zal wezen. Dat dan zooveel mogelijk baast worde gemaakt en de Ge meente-ambtenaren, die reeds zoolang heb ben gewacht, zoo goed mogelijk worden ge holpen. Men ga nu althans zoover als eenigs- zins mogelijk is en late een regeling niet langer geheel uitblijven. Langer inhouden van alle aanspraken ware onverantwoorde lijk. In de wereld der Gemeente-ambtenaren zijn voor de vervulling van hun diersten hartewensch thans aller oogen gevestigd op de R-'geering, wier kabioets-forraateur het als Minister nog kort geleden in de Tweede Kamer een schand" noemde, dat een regeling van hun pensioen nog niet beslaat. Met de vervulliog van dezen wensch zal zeker bevorderd worden een groot algemeen be- laog. Men zegt, dat de heer F. M. van Veen, die 6 Juli io het 1ste kiesdistrict tot lid van den Gemeenteraad werd gekozen, de benoeming niet zal aannemen omdat de Directie der H. IJ. S. M. het niet gewenscht acht, dat baar hoofdambtenaren zoodanig ambt aan vaarden. De heeren J. Dijk en A. Elzinga, onderwij zers aan de openbare Lagere scholen aan de Bet-M-aat en de Puntenburgerlaan, verwier ven de hoofd-akte. Ds. J. Pannebakker, te Nederhemert, heeft volgens »De Nederlandero, aangenomen het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Amersfoo;t, zoodat thans is voorzien in de vacature-Vunderirik. Bij het eind-examen der Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht zijn geslaagd van de eerste groep: A. Jappe Alberts, G. J. Buijs, A. M. K. van Dishoeck, W. van den Donker, A. H.G. Holland, B. Valk en W. J. de Ruijter de Wildt, van de gemeentelijke Hoogere Burger school te AmersfoortT. A. van Haeften, C. W. Heringa, W. F. van Langeveld en J. Merken?, van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht; P. de Haart, C. G. E. de Jong, H. R. Schutte, J. Stevens, Pb. B. M. van Straelen, A. Vis en L. Wrede, van de Ge- meentélijke Hoogere Burgerschool te Utrecht; benevens J. J. van den Heuvel tot Beichlin- gen gezegd Baitoloth Rynders, van de Bij zondere Hoogere Burgerschool te Utrecht. Afgewezen 2 caodidateo. Aan bet driejaarlijkach Wereldcongres van dansleerareD, dat van 15 tot 20 Juli te Wee- nen werd gehouden, D, volgens de Kamper Crt.a ook deelgenomen door haar stadgenoot den heer J. de Lange, die dit jaar in October zijn 25-jarige werkzaamheid als dansonderwij- zer hoopt te berdenken. Zonder twijfel zal de heer De Laoge uit de stad der scboone walsen menige verrassing voor danslustig Nederland meebrengen. Generaal-majoor P. Kleynhens. bevelheb ber in de tweede militaire aldeeling, wordt morgen bier verwacht tot het houden eener inspectie over de militaire gebouwen. Tegen liet najaar zouden er vele rautatiën komen. Kolonel W. F. K. Biscbolï van Heems- kerek, thans commandant van bet lie regi ment inlanterie, zou Inspecteur der infau- te.ie; kolonel H. Oolgaardts, commandant van het 4e regiment veld-artillerie, Inspec teur der bereden artillerie worden. De leerlingen van de Hoogere Krijgsschool, die thans zijn gedetacheerd bij de 4e divisie, zullen deelnemen aan de najaars-raanoeuvres der le divisie. Assistent-apotheker J. W. van de Wcestijne wordt 1 Augustus overgeplaatst van bet Militaire hospitaal bier naar dat te Kampen. In de Lutberscbe kerk hier hoopt aan staanden Zondag voor t gian de heer J. Pli. Hauwersen, proponent by het Evang. Lu- thersch kerkgenootschap te Rotterdam. Bij de Dinsdag in dictrict III gehou den herstemming voor den Gemeente raad, aan welke konden deelnemen 850 kiezers, zijn zooals we per bulletin en in stads-editie reeds bekend maakten, opge komen 765 stemgerechtigen. Van onwaarde waren 6 biljetten. Uitgebracht aantal stemmen op den heer ft. van den Burg 319 A. G. Couvée 341 H. W. van Esveld 419 J. C. Rolandus Hagedoorn 407 A. G. J. de Iloojj 290 A. M. Tromp van Holst 435 Zoodat herkozen zjjn de heeren H, W. van ESVELD,J. C. ROLANDUS HAGEDOORN en A. M. TROMP van HOLST. Bij de stemming op 6 Juli waren de cjjfers deze Kiezers 850 Opgekomen 701 Onwaarde 9 Volstrekte meerderheid 347 R. van den Burg 280 A. C. Couvée 293 H- W. van Esveld 309 J. C. RolandU3 Hagedoorn 304 J. Overeem 58 A. G. J. de Rooy 254 A. M. Tromp van Holst 333 K. Visser 57 G. van Wijland Jr. 74 Aan de Amersfoortsche vereer.iging tot bestrijding der tuberculose is een Rijks subsidie tojgekend van f840, of f 10 meer dan verb den jaar. Een jongen van den Soesterweg, die gister avond op een bek was geklouterd, viel op eenige biels, ten gevolge waarvan bij den rechterarm op drie plaatsen brak. Aan het Commissariaat van politie zyn als gevonden gedeponeerd een knijpbril, een wit-m' talen botermesje en een handvat waar in twaalf verschillende gereedschappen. Ten hoofd-poïtkantoor te Amsterdam doet zich sinds eenigen tijd het geval voor, dat aangekomen postwissels op onverklaarbare wijze worden ge.-toleD, vermoedelijk nadat de post is uitgezocht en gesorteerd door de bestellers. Een onderzoek is tot dusver vruchteloos. 't Is dus zaak, het reutje te bewaren. De Rechtbank te Ufrecht veroordeelde een 44-jarigen hoofd-conducteur derN. C. S., die ondanks zijn weekloon van f20 tusscben Utrecht en Zwolle uit een pakje een kinder jurkje en een schoi tje stal, tot acht maanden gevangenisstraf. Er zijn wel kleinigheden, maar geen on belangrijke zeken. De kleinste oorzaken heb ben soms de grootste gevolgen. Een ver keerde stap kan een verkeerden weg doen inslaan. De duineD, die de zee tegenhouden, bestaan uit niets dan uit kleine zandkorrels. "O"it don omtrek. H. M. de Koningin vertrekt aanstaanden Zaterdagochtend om 9.20 per extra-trein van Het Loo en zal om 10.8 te Baarn (station H. IJ. 8. M.) aaukornen. Het officieel bezoek, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden den 3 Augustus aan do Gemeente Utrecht zullen brengen, zal slechis van den korteu duur zijn. Vóór den avond wordt naar Soestdijk terug gekeerd, zoodat er geen illuminatie zal plaats hebben. Ündet leiding van generaal-majoor F. Ton- net zal volgende week door hoofd-en subal- teroe officieren drr 2e divisie eeu kader- manoeuvre worden gehouden in de omstreken van Nykerk, Putten en Ermeloo. Het verslag is verschenen van de werk zaamheden der Ryks-seruminrichting in l.WB, 1909 en 1910. o Dr. J. Poeis deelt in de voorrede o.a, mede Wegens de veranderingen, die de maat regelen tot bestrijding der tuberculose onder gingen, konden de verslagen der Ryks-se ruminrichting niet geregeld bijgewerktworden. Bovendien is een wijziging iu de manier, waarop de werkzaamheden in het vervolg gepubliceerd worden, tot stand gekomen. Overeenkomstig deze wijziging zullen de werkzaamheden voortaan in beknopten vorm samengevat worden, waardoor bet tevens mogelijk is, dat de verslagen telkens reeds in het begin van het jaar kunnen verschijnen, terwijl de wetenschappelijke onderzoekingen, die meer bepaald van belang zyn voor vee artsen, afzonderlijk zullen uitgeven worden onder den titel van nMedeeliogen der Rijks- seruminrichting". Populaire beschouwingen over bepaalde veeziekten, ten behoeve var. den veehouder, zullen van tijd tot tijd door de Directie van den Landbouw wordeo uitgegeven. Jan Olieslagers leeft in bet vliegkamp bij Hasselt 7 uur 19 minuten achtereen gevlo gen en daarmee het afstauds wereld-record, dat op naam stond van Tabuteau en 583 K.M. bedroeg, gebracht op 625 K.M. 200 M. Het duur-record staat sedert 18 December 19J0 nog op naam van Heuri Farman en bedraagt 8 uur 12 minuten. Intusschei» zijn er reeds doende om Jan's record te verbeteren. Een eigenaardige cyfer-tabsl is gemaakt door pen professor van de Harvard-universi- teit. Zij vertoout wel een zeer verrassende regelmatigheid wier oorzaak nog niet is verklaard. Zij ziet er uit als volgt 1 maal 8 en 1 is 9 12 i 8 2 98 123 8 3 987 1.34 8 B 4 9876 12345 b 8 5 98765 123456 8 6 987664 1234567 8 7 9876543 12345678 8 8 98765432 123456789 8 B 9 987654321 1 maal 9 en 2 is 11 12 9 B 3 111 123 B 9 4 B 1111 1234 s 9 5 11111 12345 9 6 B 111111 123456 B 9 B 7 1111111 1234567 D 9 8 11111111 12315678 9 9 9 B 111111111 123450789 9 10 B 1111111111 De regelmatigheid, is stellig verrassend maar ot zij niet verband houdt met de be kende negenproef? En of ze wel een «vin ding® ie van een professor aan de Harvard- universiteit wagen we te betwijfelen. Het staat ons zoo voor, dat ze in de oude Heys, laterals Algebra-leerboek vertaald door dr. Van de Stadt, óok reeds voorkwam. De voedingswaarde van kaas. Een boter ham, belegd met kaas, is voor menschen, wier smaak nog niet verwend is, een kostelijke spijs en ook al3 nagerecht, ter bevordering van de digestie, wordt, naar men weet.de kaas juist bij overvloedige maaltijden opgediend. Minder be kend is, dat zij ook als voedingsmiddel een hooge waarde bezit. Wel zegt een oude spreuk: „Kaas ie'e mogensgoud, middags silver en 's avonds lood", doch geheel juist is dit niet; inde eerste plaats komt bet op de hoeveelheid van het ge- notene en op dc soort aan, en bovendien speelt het verteringsorgaan van den meusch daarbij een niet onbelangrijke rol. Op de luteruationale bygiëne-tentoonstelling te Dresden vindt men in de populaire afdeeling bij een rijk voorziene uitstalling van allerlei kaassoorten aangetoond, hoe groot de voedings waarde van enkele soorten is en welke beleeke- nia de kaas in de rij onzer voedingsmiddelen toekomt. Het door de tentoonetelliiig verspreide blaadje vergelijkt de voedingswaarde van de kaas met ons belangrijkste eiwithoudend voedings middel, het vleesch, en vindt dan, dat zelfs magere kaas, do z.g.n. Hiirzer Kitse, ongeveer dubbel zooveel eiwitstoffen bevat als mager rundvleesch dat op 1 K.G., 180 Gram eiwitstoffen bevat, terwijl Hiirzer Kase 410 Gram bevat. Bij halfvette en geheel vette kaas verschuift de ver houding zich ietB en in Zwitsersche kaas is bijv. even veel vet als eiwit voorhanden; 1 K.G. bevat ongeveer 300 Gram eiwit en 300 Gram vet. Men ziet, dat deze soorten buitengewoon voed zaam zijn. Zij bevatten evenals de magere kaas, slechts in nog sterkere mate, veel meer voe dingsstoffen, eiwit en vet, dan mager en tamelijk vet rundvleesch. Wanneer men zich de bereiding en samen stelling van kaas voor den geest haalt, dan vindt men, dat kaas de voedingsstoffen van melk bevat, daaronder eiwit (kaseïne), vet en soms ook wat melksuiker, bovendien zout en water. De Bmaak en de reuk van do kaas worden gevormd door de medewerking van een groote massa bacteriën en schimmelmicroben; daarenboven worden de eigenlijke voedingsstof fen, eiwit en vet, chemiscli veranderd, lichter verteerbaar gemaakt. Toegegeven moet worden, dat mengchen met zwakke spijsverteringsorganen voorzichtig moeteu zijn met het eten van kaag- in het algemeen echter verdient zij meer dan tot nu toe ala voedingsmiddel gewaardeerd te worden. Het rooken. Op de hygiëoe-tentoonstelling te Dresden is door dr. Rehfeld een rede over de ware kunst van rooken gehouden. Volgens spr. is het rooken geen mode- of na- bootaingszucht, maar heeft het wel degelijk een gunstigen, eigenaardig kalmeerenden invloed op het geheele zenuwayateem, vooral op de smaak- reuk en spijsverteringszenuwen, In tegenstelling met den alkohol kan de tabak duurzaam de werkkracht van spieren en zenuwen gunstig prikkelen. De oude opvatting dat pijp-rooken onschade lijker zou zijn dan sigaron-rooken, deelt hij niet. In een pijpekop krijgt de tabak maar weinig lucht tot verbranding en daarom vormt zich daarin kooloxyd. Bij de pijp verdwijnt maar 8 percent van den rook in de lucht, bij de sigaren 40 percent. De pijprooker zuigt dus 92 percent van alle stoffen op. Spreker gaf de volgende regels voor het pijj rookenmen verwijdere de korst in den kc? niet; deze, als slechte warmtegeleidster, beschermt den kop voor te groote verhitting en absorbeert rookgassen, benevens nicotine. Het gat in den steel zij zoo groot mogelijk. Men rooke de pijp niet heeleinaal uit. Ook voor het eigaren-rooken gaf spr. regels. Men snijd6 de punt zoo ver mogelijk af, opdat de rook gemakkelijk kan uittreden; men rooke nooit „nat"menschen die de gewoonte hebben, hun sigaren te bekauwen, moeten zich direct een pijpje aanschaffen. Men rooke nooit vóór het ontbijt noch in bed en voere nooit rook door de longen. Kalm, langzaam en gelijkmatig rooken, doet altijd goed! Ean gedeeltelijk uitgegane Bi- gaar moet men nooit aantrekken, doch door een vlam weer doen brandeu. Van groot belang achtte spr. het kalm rooken. Men rooke niet bij levendige lichaamsbewegingen, zooals roeien, loopen, rijden, ouz. Van gezoudheidsstandpunt acht spr. tegen een matig rooken niets in te brengen. Men doe het aleen niet te veel. De kwestie vau te veel ïb zuiver individueel. Ieder rooker moet en kan het zelf aan zijn lichaam voelen. Doch men zij voorzichtig; want het is ten be kend feit, dat twintig jaar lang, zonder schade schijnbaar, nicotine-genot verdragen wordt, tot op zekeren dag, meest tusschen 40 en 50 jaar, plotseling hartlijden optreedt. Tabaksmisbruik tast vooral de aderen aan en doet deze verkalken. Dat al deze beweringen geheel voor rekening van dr. Rehfeld blijven, behoeven we wel niet uitdrukkelijk hieraan toe te voegen. Het vrouwtje in de maan. Wat wij „het mannetje in do maan" noemen, is in het schep pingsverhaal der Toba-Battaks een vrouw, die uit liefde haar man gevolgd is, tot zelfs naar de maan. Ziehier in het kort het mythisch verhaal, dat vol karakteristieke trekjes is. De Schepper die boven ailes troont, Moela Djadi, schiep drie mannen. Om hen aan vrou wen te helpen, liet hij een kip iederen ochtend drie druppels hemeldauw drinken, tengevolge waarvan zij dri9 eieren legde, waaruit drie vrouwen te voorschijn kwamen. De vrouwen zijn dus volgens dit verhaal niet van godde- lijken of menschelijken oorsprong, maar hebben tot moeder de kakelende hen. Vergeten we echter, niet, dat ook de dauw uit den hemel bij hun oorsprong een rol speelt. Uit de vereeniging van deze drie mannen met de drie vrouwen ontstonden verschillende men schen waaronder ook de eerste uit menschen geboren vrouw, Sideak Paroedjar. Op haar werden de mannen echter zóo verliefd, dat zij 't onder al die attenties te benauwd kreeg. Ora van de vrijers af te komen, verzon zij een Penelopé-list; zij zou namelijk beslissen, zoodra een bepaalde taak afgesponnen was. Toen die na 7 jaar en 7 maanden nog niet gereed was en de vrijers tóch bleven aanhouden (hetgeen bewijst, dat Sideak's schoonheid niet alleen groot maar ook duurzaam was) wist zij niets beters te doen om hun te ontkomen, dan langs den draad van haar spinsel naar de aarde af te dalen. Deze spinne- kopachtige manier van reizen bekwam haar echter slecht. De aarde was nog woest en ledig niets dan water eu nevel. Het eenig levende wezen was de wereldslang Naga Padoha (die wij in onze Germaansche mythologie kennen als de Mid- gaardslang). Ten einde hel haar daar beneden echter wat behaaglijker te maken, zond do Schepper haar wat aarde. Maar toen deze op de slang neer kwam, werd deze nóg lastiger dan hij al was. Om kort te gaan, Sideah kreeg het óok bier te benauwd eu werd, evenals Andromeda, uit de Grieksch- Latijnache mythologie, door dit mon ster bedreigd, toen ook haar gelukkig een Per seus verscheen, in de gedaante van den uit den hemel gezonden hold Mombang Oeloelang, die het monster vastlegde en met Sideak trouwde. De held bleek echter vau een wel wat ill te galanten aard. Hij maakte, ofschoon de geluk kige echtgenoot van de Bataksche Penelopé, niettemin het hof aan een Bégoe-meisje, een dochter van een minder soort god. Tot straf moest hij zijn onsterflijkheid inboetenmaar uit hoofde van zijn verdiensten werd hij naar de maan verplaatst. Het was daarheen, dat de trouwe Sideak Paroedjan hem volgde. Zij is er nu nog te zien als hel spinnende vrouwtje in de maan. En indien dit dog geen bewijs genoeg is, lette men maar eens op, hoe nu en dan de aarde nog beeft als de door haar man aan den ketting gelegde wereldslang zich kromt en beweegt. De mythe is tevens een eigenaardig bewijs voor de hooge plaats, die de vrouw in do Ba taksche samenleving (trouwen? ook op Atjeb) bekleedt.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2