Zaterdag 22 Juli 1911. No. 7981. 60e Jaargang. OP REIS. Uitleven. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FBSDEHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvnug kosteloos. Legale, oflïcieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. ReolameB 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de iucasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Telefoon 19 Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidol^jlso opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, maken bekend, dat het Register van inschrij ving over het jaar 1911 en de Alphabetische naamlijst, bevattende de ingeschreven voor de lichting der Nationale Militie voor 1912, gedu rende acht dagen, te rekenen van heden, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur ter Secretatie voor een ieder ter lesing lig gen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie bezwaren kun nen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift, op ongezegeld papier in te dienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, 19 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W UI J TIERS. De wd. Secretaris, J. K. H. de BEAUFORT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan W. H. MEURSING, wonende alhier, ver gunning is verleend tot het uitbreiden zijner broodfabriek door bijplaatsing van 2 ovens voor het bakken van banket en biscuit in het perceel Smallepad, wijkG. No 6, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie D. No. 971, onder voor waarde, dat de schoorsteen voor de ovens tot eene hoogte van minstens 8 Meter boven den beganen grond opgaat. Amersfoort, 20 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De wd. Secretaris, J. K. H. de BEAUFORT. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat binnen deze Gemeente zes gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 21 Juli 1911. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. noodig, zullen plaats hebben op 10 en 17 Augustus d.a.v. Amersfoort, 21 Juli 1911 Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester, WUIJTIERS. De wd. Secretaris, J. K. H. de BEAUFORT. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 31 Juli 1911, van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur ten Stadhuize. bij den Burgemeester gelegen heid bestaat tot het inleveren van op gaven van candidateu ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Amersfoort in het I Kiesdistrict, tenge volge van het bedanken door den heer F. M. van VEEN. De formulieren van de opgaven van candidaten zjjn ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar vanaf heden tot op den dag der verkiezing. Deze- opgaven moeten inhouden de namen, de voorletters en woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn door minstens zeventien kiezers uit ge meld district. De stemming en de herstemming, zoo De BuTgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijke directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoor verklaard kohier No. 7 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1910/11 aan den Ontvanger van '8 Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht ii zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 21 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. II faut que jeunesse se passé. Overal klinkt het parool, „zich uitle ven" en elke strengheid tegenover de natuurdriften, alle bezonnenheid tegen over de hartstochten, wordt beschouwd als vijandig te zijn aan het leven en als uit te loopeu op de ontkenning van het leven. De zoogenaamde «levensbeves tiging" wordt gesteld in de plaats van de oude idealen. Juist door zulke vage eu voor allerlei uitleggingen vatbare woorden verraden de aanhangers van al deze moderne opvattingen, dat zij nevel noodig hebben om de werkelijke beteekenis van hun verzet tegen het oude te verhullen. Wat moet „levensbevestiging" betee- keuen T Wij weten allen, dat er in het leven zieke en gezonde, sterke en zwakke, demonische en goddelijk dingen bestaan. Wat moet nu bevestigd worden Alles met en door elkaar? Waarlijk, uit eeu dappere ontkenning, uit een besliste loochening treedt vaak meer levens-ener gie aan den dag uit het klakkeloos be vestigen, en menigeen stemt slechts daar om met het lied der lerensbevestiging" in, omdat hjj te slap is, zich ook maar den kleinsten wensch te ontzeggen. «Ontwikkeling is altijd verbonden met beteugeling" zegt een Engelsch peda goog en hjj wijst ons er op, dat wij de eene zijde van onzen aard onmogelijk kunnen ontplooien zonder de andere in haar groei tegen te houden. Daarom erkent zelfs Goethe de waarheid van bet oude „Sterf en word". De natuurlijke mensch moet van veel afstand doen, wanneer zijn hoogste leven vrij zal worden. Wie het „uitleven'' pre dikt, moet dau ook maar ronduit zeggen, wat er uitgeleefd moet worden de geest, of de driftende luimen en grillen, of het karakterde zelfzucht, of de liefde. Zal onze hoogere natuur zich vrij uit leven, dan moet de lagere natuur ont houding, verzaking en gehoorzaamheid leerenwordt de lagere bevestigd en onketeud, dan moet de hoogere ver kwijnen. Uit deze uiteenzettieg volgt niet, dat alles onderdrukt moet worden, dat natuur lijk is in den mensch. Wel echter moet de natuur, iu plaats van ongehinderd haar eigen loop te volgen, door harde oefening in de onthouding ondergeschikt gemaakt worden aan het hoogere willent Zulk een gehoorzaamheid beteekent niet haar dood, maar haar leven. Eerst als dienares van een hooger leven brengt zij zelf haar rjjkste leven te voorschijn. In dat hoogere leven komen alleen onze machtigste vermogens tot hun recht. Zou men het wel ooit in zijn hoofd krijgen om een tuinman, die de wilde wortelloten van een rozenstruik wegsnijdt, te waarschuwen, dat hij den struik toch niet bederven moet Iedereen weet, dat de levenskracht ver hoogd wordt door concentratie en niet door versnippering, en dat het hoogste, dat de roos vermag, nooit tot stand komt, wanneer haar kracht wordt verspild in welig groen. Ook de plant kan slechts tot den rijksten bloei komen door ont houding. Zoo ontwikkelt zich ook de menschelijke persoonlijkheid 9lechts door krachtig in te grijpen in het leven der instincten en driften eerst daardoor wor den de groote levenskrachten van den mensch tot hoogere machtsontplooiing voorbereid en bekwaam gemaakt, in plaats verkwist te worden in het bloote zinneleven. Het zoogenaamde „uitleven" leidt ook nog uiteen anderen grond juist tot het tegendeel van hetgeen men zich er van voorstelt. Wie klakkeloos toegeeft aan zijn lui men en driften, verliest daarmee alle weerstandsver magen tegenover uiterlijke verlokkingen en indrukkende buiten wereld krijgt steede grootere macht over hem eu onderdrukt zijn persoonlijk leven. Zoo zal hij, die om den wille van de persoonlijke levensverhooging alle zelf verloochening verwerpt, maar al te spoedig ondervinden, dat de mensch zich 3lechts van de overheersching van de dingen buiten zich bevrijden kan, door van het geestelijk standpunt uit mee- doogenlooze veroveringstochten te onder nemen in de wereld der begeerte, der aandoeningen en der hartstochten eu alles te dwingen tot vasalleutrouw, dat zich op eigen houtje wil uitleven. Jonge menschen begaan een groote fout, wanneer zij meenen, dat het nood zakelijk is, persoonlijk kennis te nemen van de donkere en verkeerde zijde van het leven. Menigeen, die in den afgrond geblikt heeft, heeft zijn evenwicht ver loren en is er in te pletter gevallen. Een jonge man, die met een loods op een onzer groote booten sprak, vroeg hem: „Hoe lang is u loods geweest op dit water De oude man antwoordde „Vijf en twintig jaren en ik heb ver scheiden tochten gemaakt vóórdat ik loods was." „Dan", zeide de jonge man, „moet u iedere rots en zandbank op deze rivier wel kennen". De oude man glim lachte om de onnoozelheid van het jonge- mensch en antwoordde: „O neen, ik ken ze niet allemaar ik weet, waar het water diep is". Dat is hetgeen we noodig hebben het veilige pad te kennen en het te be wandelen. (Uit „The beacon light".) Hier circuleert het volgende adres aan den Raad der Gemeente Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, ingezetenen der Ge meente Amersfoort, dat zy met belangstel ling en waardeering hebben kenüis genomen van da plannen die in voorbereiding zyn tot verheffing van den bloei der Gemeente. Evenwel kunnen zij hun teleurstelling niet onderdrukken, waar zy bemerkten, dat het oprichten eener gemeentelijke badinrichting niet op de agenda staat. Van het groote nut en de noodzakelijkheid eener badinrich- riebtiug voor een Gemeente als Amersfoort behoeven zij niet verder uit te weiden. Zij verzoeken daarom uw geacht college eerbie dig, aan dit onderwerp de noodige aandacht te willen schenken eD ons spoedig met den bouw eener gemeentelijke badinrichting te willeD verblijden. Wat de Vereeniging voor volks- en school- baden hiertoe zegt Tot President der Arrondissemenls-recht- bank ti Utrecht is benoemd jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelsweerd, thans vice- president; tot vice-president mr. dr. C. J. H. Schepel, thans rechter in die Rechtbank. In de Lingestraatte Hilversum is een proef genomen met het besproeien met een oplossing van chloor-calcium. De proef is glansrijk geslaagdde straat bleef een gar.scbe week stofvrij, zeer ten ge- ooege van de winkeliers Als de Langestraat hier óok eens zoo'n beurt mocht krijgen. Tijdens het verlof van den neer A. Nijholf, van 1 tot 12 Augustus, zullen diens functiën van Commissaris van politie worden waar genomen door den hoofd-inspecteur, den heer S. Posthuma. Hel in het vorige nummer meegedeeld ge rucht, dat de heer F. M. van Veen zijn be noeming tot Raadslid niet kan aannemen, wordt bevestigd door de nieuwe verkiezing, voor district I uitgeschreven. Bij het eindexamen der Hoogere Bur- gersch >len in de Provincie Utrecht zyn van de tweede groep geslaagdW. C. Maas, P. M. Matthijsen, J. J. van Os en J. C. Cornelis, van de gem. H. B. S. te Amersfoort J, L. C, Krol, A. J. Ramkema, P. Stous Sloot en J. M. VVillemsen, van de R. H. B. S. te Utrecht; Anna C. J. Brera- mer, A. Th. Haagsma, C. C. Haak en J. F. Koeken, van de gem. H. B. S. te Utrecht beuevens H. A. J. Alma, van de bijz. H. B. S. te Utrecht. Teruggetrokken éen; afgewezen zeven. Aits G. J. Lindenhovius is benoemd tot assistent in de veiloskuude aan de Rijks universiteit te Groningen. De officier van gezondheid le klasse dr. J. W, Boland heeft on'slag gevraagd uit den militairen dienst in verband met zijn benoeming tot Direc teur van den geneeskun digen dienst van 's-Gravenhage. Luitenant-kolonel A. G. M. J. baron Van üldenneel, Directeur der rij- en hoefsmid- school, dineerde Donderdag ten Paleize „Soestdijk". L)e luitenants-kwartiermeester J. F. G. Bode en J. -H. van Hoorn, van het 5e regiment infanterie, worden tijdens de najaars-ma- noeuvres ingedeeld bij den verplegiDgstrein der le divisie. In het geïllustreerd weekblad „De Prins" zijn o. a. opgenomen een afbeelding over de aanwending der tong-lang, ontworpen door den heer M. A. E. Soeuwen en vervaardigd door d in heer A. E. Blok (Krommestraat) een photo van den heer F. Hassink vóór zijn woontent te Prince Albert, in Canada; twee kieken van den iongsten velddag van het Legerdes Heilspp „Nimmerdor"en twee van het openluchtspel „Credo", van mevrouw Amy Grothe Twiss, opgevoerd in haar tuin te Hilversum.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1