Zaterdag 29 Juli 1911. No. 7984. 60e Jaargang. OP REIS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootscliap „De Aniersfoortsche Courant, voorheen firma A. H, van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7BSDSHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvrwg kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigeniugs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTSGB^CST 9. Aan onze abonné's die tydelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duideiy k© opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Aniersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. Kennisgeving'. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat binnen deze Gemeente vier gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 28 Juli 1911. Do Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Van 't Rustige leven. Mijne vrienden ik stel U voor te stich ten de Broederschap van het Rustige leven. Ik geloof, dat we er behoefte aan hebben. Let wel ik zeg nietBoederschap Rustig Leven, of iets dergelijks, maarde Broe-der-schap-van-het-Rus-ti-ge-le-ven.' Die titel, uitgesproken in langzaam tempo, met een pond gewicht óp en vijf tellen rust na elke lettergreep, drukt een beginsel uit. Wy leven te snel. We doen alles even gehaast en hebben toch nergens tijd voor. Wij kunnen het niet helpen. Daar heeft de wetenschap schuld aan. Toen, vijf en twintig eeuwen geleden, de Qrieksche wijsgeer Thales van Milete bespeurde, dat een stuk barnsteen, dat hij flink gewreven had, kleine stukjes papier aantrok, ontdekte hij daardoor de geheimzinnige wonderkracht, welke hij electriciteit noemde, maar legde daar door tevens de kietn voor de kwaal, die onzen tijd ondermijnt. Wij zijn allen op- weg, zenuwlijders te worden. Heeft U ooit gehoord, dat Michiel de Ruyter of zoo iemand last van zijn zenu wen had, valeriaan moest slikken of tinctuur van barnsteen 1 Geen kwestie van. Maar tegenwoordig ben je niet meer op de hoogte van je tyd, als je niet minstens éénmaal in je leven zenuw ziek bent geweest. Dat heeft de weten schap op haar geweten. Ze heeft ons be dorven. Met den postwagen naar Veenendaalï Och kom; dat was goed voor grootvader en oudoom. In dien zelfden tyd vliegen we van Soesterberg naar Parys. Te pletter vallen, zegt ui Nou ja, dat gebeurt nog al eens een keertje. Maar 't is een een moderne dood in vlug tempo, en dat is óok wat waard. Het menschelyk lichaam is een merk waardige machine, een wonder van tech niek, dat zoo snel kan werken als wij willen, 't Is waar, de motor is dan wat spoediger versieten, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Ho, wacht eens een oogenblikje. De Broeders van het rustige leven zyn dat niet met u eens. Denk nu niet, dat ze den tyd willen vastschroeven, den voor uitgang willen remmen maar zy willen een menigte kleinigheden, die in de menschelijke machine veel wrijving en daardoor veel slytage veroorzaken, uit den weg ruimen. Heeft u opgemerkt, dat er in het leven zoo iets bestaat, dat men de Nukken der dingen zou kunnen noemen 1 Ge denkt misschien, dat alleen men- schen nukken kunnen hebben 1 Ik vraag U, wat is een boorden knoopje 1 Een boordenknoopje, wel, dat is een knoopje, om Ik vraag u verlofeen boordenknoopje is een boosaardig, kwellend, plaagziek, venijnig, lastig, griltig, sarrig, tergend duiveltje Ge zyt met schrik opgestaan, 't Is gister wat laat geworden en ge hebt u verslapen. Nu zijt ge bij het haastig aan- kleeden genaderd tot het omdoen van het staketsel, dat als styfselverband uw hals omknelt, die, in tegenstelling met een dameshals, uiet zichtbaar mag worden gedragen. Als ge nu denkt, dat ge zoo aanstonds aan het onbijt kunt gaan, hebt ge het glad mis. De grap begint nu pasuw boordenknoopje krijgt de verheven ge dachte in zijn platte bolletje dat het op een haastig raensch het meest vat heeft en begint u daarom te sarren. Pas hebt ge 't tusschen duim en wijsvinger by de beide heupjes gevat of het glipt weg en schiet onder uw ledikant, waar ge het, met groot gevaar voor alle andere knoopen aan uw kleeding, vandaan weet te visschen. Nu vangt de strijd met het kleine nest weer aan, want een strijd is het; het glijdt nu eens langs het knoopsgat, dan er op, dan er over, dan er naast, nooit er in. Hebt ge het er ten slotte toch in gewurmd, dan vangt het tweede bedrijf van het drama aan, waarbij het ding zijn plagerijtjes verdubbelt; liet moet in het tweede knoopgat worden gestoken. Ge trekt uw boord zóo stijf om uw hals, dat alle aderen op uw voorhoofd zwellen en ge onrustbarend rood begint te zien. Na de eerste vergeefsche poging wordt ge welsprekend, al is uw taal niet zeer gekuischtbij den vierden keer breekt ge uw nagel, smijt boord, knoopje en alles in een hoek en als uw vrouw op dat oogenblik de onzalige gedachte heeft om u met een vriendelijk lachje te vragen of het wat wil lukken, loopt ze groot gevaar, van die stortbui van verwenschingen óok een paar druppels op te vangen en is voor deu ganscheu dag de geuoeglyke stemming, die anders in uw huis heerscht-, verbitterd. De Macht van het kleineDe Nukken der dingen. Resultaat: een half uur verloren tyd, een besmeurde, verkreukte boord, een gebroken nagel, een bedroefde vrouw, een bedorven dag. Oorzaakeen onwillig-boorden-kaoopje. Een Broeder van het rustige leven kent dat gewurm niet. Maar komt zijn boordenknoopje dan altijd dadelijk in het bestemde knoopsgat 1 Zeker nietzijn boordenknoopje heeft zijn nukkeu, zooak dat een fatsoenlijk boordenknoopje, dat zijn wereld kent, past. Maar een Broeder van het rustige leven weet er mee om te gaan. Hij behandelt het diog met een zachtmoedigen glim lach om de lippen, en daar kan het niet tegen. Zijn dag is tien minuten langer dan de uwe, omdat hy niet laat naar bed gegaan tien minuten eerder is opgestaan. Hij heefteen schaar genomen en eerst de knoopsgaten in zyn boord wat verwijd. Benoodigde tijd: drie minuten; reserve: zeven minuten. Eu zóo zet hy trapsgewijze zyn werk voort. Hij komt nooit zooals gij door het slobberig zitten van zyn broek tot het besef, dat hij vergeten heeft, zijn bretels aan te doen, zoodat hij zooals gij ja3 en vest niet weer moet losrukken en van voren af beginnen om de simpele reden, dat hij gisteravond alles volgens de rege len der kunst op een stoel heeft gelegd en mocht het hem eens overkomen, welnu, dan ontdoet hij zich kalmpjes van zyn overtollige kleedingstukken, waarbij geen knoopen deserteeren zooals de uwe want hy heeft nog zeven minuten reserve. En van al die nukkigheden der dingeu, van al die kleine plagerijtjes, die u hon derdmaal op éen dag de gal door het bloed jagen, beeft hij geen last. Hij is ze vóór. De tien minuten die hij iedereu dag eerder opstaat, spareu hem tien dagen in zijn leven. Hij heeft geen handschoe nen, die altijd weg zijn op het beslissende oogenblik, geen haren in zijn pen, waar door hij genoodzaakt is een heele bladzij over ie schrijven, om de doodeneenvou- dige reden, dat hij, zoodra hij er een bemerkt, de haren verwijderd of een nieuwe pen neemt. Als hy naar den trein moet, slipt de train niet net voor zijn neus wegde omslachtigheid van Kilo- meterboekjes beangstigt hem niet; hij koiut niet op het perron, als juist de trein met een nijdig-sarrend gefluit weg rijdt. Zyn veters breken nooit, als hy geen minuut te verliezen heeft, want hij heeft altijd minuten en veters in voorraad. Zoo gaat de Broeder van het rustige leven kalm met een breeden glimlach op het gelaat door het leven. De kleine dingen ergeren hem niethij heeft dus kracht in voorraad om het groote leed te doorstaan. Zijn gezondheid wordt niet ondermijnd door de onrust en de ergernis. De Dood verrast hem niet hij had tijd in reserve om hem kalmpjes ouder oogen te zijn. Maar niet ieder, die wil, wordt Broe der van het rustige leven. Zooals voor iedere Broederschap wordt ook voor deze een tijd van ernstige voorbereiding geöischt en een vaste wil. Dwingen moet ge u tot kalmte, tot rust, tot orde en regel- Zeg tot u zelf: nu sta ik iederen dag wat eerder op, in plaats van me nog eens om te keeren en met de oogen open te blijven voortsoezen. Dwing u zelf tot langzaam gaan, als er geen haast bij is; dan hebt ge kracht om beenen te maken als het noodig mocht zyn. Geef uw lichaam en uw geest rust, echte rustige rust. Het gelukt u eerst niet; het is een kwestie van gewennen en goeden wil. Doe al uw bewegingen kalm, niet schok kend. Doe ze eerst zelfs saai, om u er aan te gewennen. Houd u met slechts éeu ding tegelijk bezig. Khuw uw eten de Broeders van het rustige leven kau wen het hunne; gij slikt het door zon der te proeven, wat ge verduwt. Ge lijdt aan maagpijn, zegt gedaar hebben de Broeders geen last van. Zeker, de menschelijke motor is een wonder van techniekze werkt razend vlug, als ge wilt. Maar, ziet ge, daar komt een tijd, waarin ze versleten is; de raderen grijpen niet meer de machine hokt en stok'. Dan gaat ge de minuten tellon die u nog gegeven zyn; dan zoudt ge nog willen smeekeu om twee, drie minuten te mogen blijven bij hen, die, om uw sponde geschaard, met vochtige oogen liet horten en stooten Van de versle ten machine aanzien twee, drie minuten, die u twee, drie eeuwigheden van zalig heid zouden zijn. Ach, zorg dan, dat geen zelfverwijt u hoeft te kwellendat ge kunt zeggen: „ik heb mjjn lichaam ge bruikt, niet misbruikt; ik heb niet tè veel van mijn krachten gevorderd". Daaromword Broeder van het rus tige leven. Laboukmüs. Men zegt, dat de heer P. van Achterbergh heeft bedankt voor de candidatuur voor den Gemeenteraad iu district I doch dezen zelf is «laarvan'niets bekend; dat de kerke lijke kies-vereenigiügen den heer Couvée zouden candideereu doch zijzelven bewe ren geen candidaat gesteld te hebben; en dat de S. D, A. P. weer komt met G. van VVijland Jr. De zoogenaamde verkieziog heeft aanstaan den Maandag plaats. Of er werkelijk stemming en herstemming volgen De heer J. J. Berendsen is bij resolutie van den Minister van Koloniën ter beschikking gesteld van den Gouverneur-generaal van Nedeilandsch-lndië om te worden benoemd tot adjuuct-directeur van de Postspaarbank. De heer H. van Hoorn bebaald3 de akte Boekhouden van de federatie „Mercurius" De heer G. P. C. Picbal, kanselier van de Nederlandsche legatie te Brussel, is benoemd tot ridder in de Leopolds-orde. De heer Fr. Paanakker, thans te Utrecht, is naar het vliegkamp bij Gilze Rijen vertrok ken om te worden opgeleid tot vliegenier. De 2e afdeeliog van het le regiment veld artillerie kwam hier heden terug uit de Le gerplaats by Olderboek. Ditmaal had zij eens geen stortregens. Paardenarts dr. J. Eggink, van het le re giment veM-artillerie, is benoemd tot adjunct directeur vau het openbaar slachthuis te Leiden. Programma van bet concert, morgenavond om acht uur te geven op het terras van sAmicitia" door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, Directeur de heer G. Bikkers I. „Einzug der Gladiatoren", Fucik. 2. Ouverture »HayJée", Auber. 3. „Hocbzeits- reigen", VValzer, Bilse. 4. »Hommage A Cho pin", Bekker. Ouverture nRaymond", Tho mas. 0. „Tiaumerei aus der Russischen Suite, Wiierst-Bikkers. 7a. sLargo" Handel; 7b. »Siamesiscbe Wachtparade", Lincke. 8. Pot pourri rus Ier Operette »Der Vogelhandler", Zeiler. Toen Donderdagavond de schietverenigin gen „Wilhelmina" en „Prins Hendrik" uit Utrecht terugkeerden, waar zy hun prijzen uit den jongsten wedstrijd in ontvangst had den genomen, werden zij aan bet station bier opgewacht door een muziek-korps. Men begaf zich eerst naar de woning van den Buigemeester en vervolgens langs Urrechlscheweg en straat, Varkenmarkt en Aruhemschestraat naar „De Arend" waar men nog een poos gezellig bijeenbleef. De Utrechtsche Provinciale Voetbal Bond zal hedenavond te Utrecht haar 10-jarig be staan feestelyk herdeuken. De Volksbond ter bestrijding van drank misbruik stelt kosteloos ter beschikking van koffiehuishouders kartons, waarop „Drink water 5 cent per glas". Zulks ten behoeve van geheel-onthouders.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1