Zaterdag 12 Augustus 1911. No. 7990. 60e Jaargang. OP REIS. AMEBSFOORTSGBE COURANT. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". p. HOOFDREDACTEUR J. 7BZSSRZ] AMERSFOORT. :s. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— BUREAU: franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 ceqtelke regel meer 10 cent. Bij regel» abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten üwxtl fliGÉlAwHT 9. worden in rekening gobracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bjj advertentiën van buiten de stad worden de incasseer koeten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefooi Aan onze abonné's die tjjdeljjk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidel^jlso opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Uitslag der verkiezing. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bet bij hen van het hoofdstembureau ingekomen proces verbaal van den uitslae der op den 10 Augustus 1911 gehouden stemming voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amers foort ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Amersfoort, 11 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. H. KAM, Wsth., lo. Br. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Herstemming Gemeenteraad. De Burgemeester van Amersfoort brengt tsr openbare kennis, dat de herstemming ter vervulling van éene plaats in den Gemeente raad in het kiesdistrict I zal plaats hebben op Donderdag 17 Augustus 1911, van des voor middags acht tot des namiddags vijf uur, in het gymnastieklokaal van het gebouw bestemd voor Hoogere Burgerschool. Candidaten zijn P. VAN ACHTERBERGH en P. C. H. BRIET, Verder wordt herinnerd aan art. 128 vnn het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij, die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan «ene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 11 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, W. H. KAM, Weth., lo. Br. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, van den 18 Juli 1911, No. 4474/2730, 4e afdeeling (Provin ciaalblad No. 70) Gelet op de artt. 25, 26, 50 en 51 der Mili- tiewet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk besluit d.d. 2Decemhör 1901 (Staatsblad No. 230), laatstelijk aangevuld en gewijzigd bij de Wet van 5 Desember 1908 (Stbl. no. 347), Doen te weteo, dat de loting der vóór den len Juli van dit jaar voor de Militie ingeschre venen, behoorende tot de lichting van 1912, in het Gymnastieklokaal van de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellestraat alhier gelegen, zal geschieden op Woensdag 16 Augustus 1911, aan- tevangen des voormiddags te tien uren voor de ingeschreven wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G en op Donderdag 17 Augustus 1911, des voormiddags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint mat de letters H tot en met Z. En voorts dat op Maandag den 21 en Dinsdag den 22 Augustus aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twae getuigen) bij den Burge meester ten R&adhuize aanvraag kan geichieden voor de getuigschriften, vermeld in da le en 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeders te verkrijgen, moet men „overleggen een paspoort of ander bewijs ran „ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- „derdienst moet men bovendien overleggen een „getuigschrift van den Burgemeester, waaruit „hot getal zonen, tot het gezin behoorende. blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Konink lijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eorste zinsnede „van art. 51 der wet kan, zoo het niet reeds „ingevolge art. 39, 3e lid van dit besluit onder „den Burgemeester berust, ten minute tien dagen „vóór den dag waarop de zitting van den Militie raad werd geopend, worden ingeleverd bij den „Burgemeester der Gemeente, in welke de lote- „ling, die vrijstelling verlangt wegens eigen mili- „tairen dienst of wegens broederdienst, voor de „militie is ingeschreven". Eindelijk dat het opgeven der reden van vrij stelling, het inleveren van de banoodigde be wijsstukken en het doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den tijd daarvoor overeenkomstig art. 46 van boven genoemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 9 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat 1 September a.s. nieuwe leerlingen op de Jon gens- en de Meisjesschool le Boort kunnen wor den toegelaten. Zij, die leerlingen ter school wenschen te zenden, worden uitgenoodigd zich daartoe vóór den 28 Augustus a.s. aaa te melden bij het Hoofd der school en dien onderwijzer de door hem noodig geoordeelde opgaven te doen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toela ting moet worden overgelegd eene verklaring, vermeldende naam, voornameD, jaar en datum van geboorte en woonplaats van den adspirant- leerling. Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de Gemeente-seoretarie (afdeeling Bevolking). Amerstoort, 9 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. H. KAM. Weth., lo. B. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoor maken bskend, dat vanwege de Gemeente in September a.s. in de groole zaal van „Amicilia" eene gasteutoonstelling zal worden gabouden en noodigen belanghebbenden, die nadere inlichtin gen hieromtrent wenschen, uit, zich ten spoe digste te wenden tot den Directeur der Gasfa briek. Amersfoort, 10 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, De Burgemeester, W. H. KAM, Weth., lo.-Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Tuinbouw rond Amersfoort. Er is al heel wat water door de Eera gegaan sedert in 1908 het zoogenaamde markt-rapport van de Vereeniging Han del en Ngverheid" verscheen, dat het dubbele doel had, hier betere marktgele- genheden te schéppen en door die betere markplaats de omtrek-bewoners te bren gen tot grooter welvaart, waarvan de leden der middenstands-vereeniging op hun beurt weer zouden genieten. Een poos terug is er heel wat over te doen geweest toen in een vergadering van Provinciale Staten vanUtrecht werd gezegd dat de Utrechtsche boer zoo ontzaglijk ver achter staat bjj den landbouwer en den veehouder in andere Gewesten des lands, 't Was een hard woord, maar een waar woord. Al heeft het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde thans reeds zeventig jaren gejjverd voor verbe- betering, het heeft nog maar betrekkelijk weinig succes gehad. De Utrechtsche boer een hoogst enkelen niet te na gespro ken blijft het bedrjjf uitoefenen zooals vader en grootvader en overgrootvader en betovergrootvader dat den en hg moet van al die nieuwigheid „heel niks" hebben. De jongeren, die boeren uit Holland terreinen naast zich zien pachten of koo- pen en die gronden zien bewerken op meer wetenschappelijke wijze, vinden die nieuwigheid niet zoo verdacht, bezoeken de vergaderingen, welke het U. L. G. de vriendelijkheid heeft zelfs in hun dorpen te beleggen en volgen zelfs al is 't hog met zekeren achterdocht de cursussen in paardenkennis, in vee- verpleging, in kaas-bereidenanderen bekijken de proefvelden en wagen zich zelis aan een excursie. Een enkele houdt zelfs boek. Er komt dus eenige verbetering, al gaat het nog erg schoorvoetend. De Bestuurderen der onder-afdeelingen, die hun tijd en hun talenten ten beste geven voor deze zaak, verdienen meer waardeering dan zij genieten. Desgelijks de tuinbouw. Iu verband met het boven genoemde markt-rapport heeft de heer Schuttevaer, uit Nijkerk een deskundige, die bo venal de gave heeft om hetgeen hg ver telt zoo populair mogelijk te zeggen hier zoo glashelder uiteengezet welke uitstekende resultaten in de onmiddellijke omgeving van Amersfoort zjjn te berei ken met den tuinbouw. Hij wist zijn gehoor zóo mee te sleepen, dat aan het eind der lezing, in de socië teit „Vereeniging" gehouden, al dadelgk een afdeeling van de Vereeniging voor tuinbouw- en plantkunde werd opgericht. Dan er kwamen voor hen die deze afdeeling oprichtten andere zaken, welke hun aandacht vroegen en een poos lang bleef men werkloos. Maar onlangs heeft men de zaak weer ter hand genomen en thans zgn ernstige pogingen aangewend tot grootere ont wikkeling van den tuinbouw en de fruitteelt te Amersfoort en in de omgeving. Als eerste stoot daartoe werden van Rijkswege, doch op particulier initiatief, in het voorjaar reeds tuinbouw-proefvel- den aangelegd, waarvan de eerste resul taten de verwachtiug van ervaren tuin ders nu al overtreffen. Krachtig zal thans, ook met steun van Rjjk, Provincieeu Gemeente, hettuinbouw- onderwijs alhier worden ter hand ge nomen. Gister werd daartoe op de markt een geschrift verspreid, waaraan we het volgende ontleenen. Reeds in September of October zal, onder leiding van het Bestuur der plaat selijke afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde, een twee-jarige Rijks-tuinbouw- wintercursus beginnen, waarop, onder meer, bemestingsleer, groenteteelt, ooft- teelt en bloementeelt zullen worden on derwezen. Zjj die dezen cursus met vrucht heb ben doorloopen, ontvangen een diploma. Belanghebbende jongelieden, mits ouder dan vjjftien jaren, zoowel als wolwassenen, zullen in hun eigen belang goed doen, dit onderwijs by te wonen. Ook voor oudere volwassenen, die het geheel volgen vn dezen cursus niet be hoeven, zal, bg genoegzame belangstel ling welke wel te verwachten is de gelegenheid worden opengesteld tot het volgen van een tuinbouwenrsns van ongeveer tien lessen. Mogen deze eerste maatregelen leiden tot verbetering van de bestaande toestan den bij ons en in deze omgeving. Het is niet noodig, dat alle dure eerste groenten en fruit, zoowel tot schade van tuinbouwers als van handelaren en par ticulieren, worden aangevoerd van elders. Deze gewassen kunnen op Amersfoort- schen bodem uitstekend worden geteeld, even goed als de dikwijls schaarsche wintergroenten. Waarom zouden in de omgeving van Amersfoort niet even goed als elders in de Meimaand bijvoorbeeld jonge worteltje» en salade kunnen worden geoogst 1 Waarom moeten de wortelen, als zjj met 10 tot 15 cent, en soms meer, per bos worden betaald, uit het Westland of van Utrecht komen 1 Waarom is zulks eveneens het geval met de andere groenten, die elders veel vroeger beschikbaar zjjn dan hier? Waarom brengt de bodem hier dikwijl» zooveel minder op dan elders 1 Waarop is er hier zoo weinig fruiten dikwijls van mindere qualiteifc dan het welk uit andere streken wordt aange voerd 1 Waarom komen de Amersfoortsche producten meest achteraan, als zjj overal elders goedkoop zijn Nog veel meer vragen zouden te atei- len zgndoch op alle is het antwoord Omdat de Amersfoortsche tuinder in het algemeen nog niet op de hoogte is van de voordeelige teeltwijze, welke elders op dikwjjls minder goede gron den wordt toegepast. Goedig laat men de voor den tuinbouw zoo kostbare meststoffen uit de militaire paardenstallen wegvoeren naar andere streken. De tuinders daar, die deze meststof fen hier doen opkoopen, betalen commis sieloon, lading9loon, wagen- en spoofs vrachten, losloon en nog eens vervoer kosten naar de plaats van begemming werkeljjk zouden zjj al die kosten daar voor niet over hebben, indien deze niet meervoudig terugkwamen. Dit is slechts éen staaltje van achter^ lykheid hier. De Amersfoortsche tuinders, die déie stoffen 4veel goedkooper in hun tninen kunnen hebben, moesten deze gelegenheid zich niet laten ontgaan. Ook in de gewono vollegronds-culturen zijn we achterlijk en een doelmatige fruit- cultuur, waarmede elders kapitalen wor den verdiend, kennen wjj hier bjjna niet. Ook de landbouwers, die frnitboomen hebben, moeten meer weten van de ooft- teelt. Moge meenigeen uit deze enkele regels begrijpen, dat er nog veel te leeren valt. Ook zij, die geen tyd of gelegenheid hebben voor vroege cultures, kannen zeer veel opsteken betreffende grondver betering, bemestingsleer, enz. De gelegenheid is nu opengesteld. Kosteloos kan men gebruik maken van het Rgks-tuinbonwonderwgs, dat dezen winter te Amersfoort zal aan vangen. Zoowel jongeren (voor den tweejarigen wintercursus) als volwassenen (voor een korteren cursus) geven zich thans spoedig □t. IS-/

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1