Donderdag 17 Augustus 1911. No. 7992. 60e Jaargang. OP REIS. AMEHSFQORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amorsfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT Verschijnt Dinsdag Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco por post f 1.15. Advortontiën 1regels 00 cent; elke regel moer 10 cent. Bij regel- abunnomcnt reductie, waarvan tarief op aanvriag kos'eloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Roclatoos 1—rognis 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals af/.onrierltyke nummers 10 cent. Bij advertentiën v-it- buiten dö stad worden in-- sei*iko<ten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Postbus f Telefoon 10 Aan onze abonné's die tydelyk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidelyJxe opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook uiet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortscke Courant'' tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING EN. Trekliondi'iiwot. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort muk-n bekend, dat de TREKHONDEN WET op 1 September 1911 in werking zal treden. Met ingang van dien datum zal het den houder van eene hondenkar verboden zijn die te gebruiken of te doen gebruiken; 1°. anders dan met inachtneming van de voorschriften, ij algemoenen maafegel van bestuur geso ld omtrent de lichamelijke ge steldheid en de miat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide; 2°. wanneer hij niet als houder is inge schreven ia een regist r, aangelegd door Burgemeester eu Wethouders der Gemeente, waarin hy woonplaats heelt. Houders van hondenkarren word!, ter voorkoming van schade, aangeraden, tfjdig zich als zoodanig te doen unchiyven, bij welke inschrijving een uummerbewys zal worden afgegeven. De inschrijving zal worden geweigerd, indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen aan de voorschriften. Onherroepelijke veroordeeling van den houder wegens ovei treding Van enkele straf bepalingen zal in bepaalde gevallen eveneens tol weigering der inschrijving leiden. Belanghebbenden kunnen ter Grmeentc- secretiria nadere inlichtingen bekomen in betrekking tot die voorschriften, welke zoo wel door den houder als door den gelei der moeten worden in acht genomen. Do aandacht wordt er op gevestigd, dat do wet onder hondenkar vcistiat een voertuig, met 'ii of meer houden bespannen. Amersfoort, 11 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. II. KAM. Weth., lo. Br. De Secretaris, J. G. STENFEUT KROESS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 10 en 17 Augustus a.s. en zoo noodig op 18 en 19 Augusius schietoefeningen zullen wor den gehouden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnon van licht kaliber en met mitrailleurs, wnartuj onvei lig wordt gemaakt het Nieuwe ol' Noordergat. De doel'-n, die beschoten worden, zijn opge steld op de Westpunt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen waaruit ge vuurd wordt. Zuid-oostelijk daarvan staan, tus- suhen de mijlpalen 12 eu 14. Op de dagen, waarop gevuurd wordl, zullen tusscben de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 5000 M. van hut strand op de houg-do duin toppen roode vluggen waaien, vanaf éon uur vóór het begin der oefening tot na ulluop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen van sleepdienst is niet aanwezig. Amersfoort, 15 Augustus 1911. Do Burgemeester voornoemd, W. H. KAM. Weth., lo. Burg. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in du Gemeente Soest 17 gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 15 Augustus 1911. De Burgemeester van Amersfoort, W\ H. KAM, Weth., lo. Br. Tegen ongevallen. Brandveztkering is zóo algemeen, dat de uitzonderingen in de couranten ver meld worden. Duur loopt dn schade meestal over eeu betrekkelijk laag be drag, maar de aard dor schade en hot indrukwekkende van eeu brand hebben in den loop der tjjdcn die verzekering steeds algemeener gemaakt. Bjj het tutu- gaau vau een huwelyk wordt zonder aandrang vau buiten ut overwogen, want en voor hoeveel men zich verzekeren moet. Met gewone levensverzekering gaat het al vrijwel den zelfden weg. Eu behalve dat men de noodzakelijkheid inziet, is bovendien de ijver van agenten eu inspec teurs zóo groot, dat ook die verzekering steeds meer als onmisbaar erkend wordt. 13y het kleinere publiek is het regel, zoo goed als zonder uitzondering, dat men lid is van een Begrafenisfonds, waar door, bjj overlijden, een voldoeud bedrag voor begrafeniskosten ontvangen wordt. Eveuzoo wordt door hot kleinere publiek zeer druk gebruik gemaakt van de gelegenheid, door Ziekenlondsen aan geboden, waar tegemoetkoming wordt verstrekt in tydun van ziekten eu onge lukken. Ziekenfondsen voor de meergegoeden bestaan niet. Deze missen dus de gele genheid om op die wijze de groote gel- delyke schade, welke door ziekten eu ongelukken plotseling kan ontstaau, te ontloopeu door het geregeld betalen vau I eeu klein bedrag. Maar er is overvloed van gelegenheid otn door verzekeriug daarin te voorzien. by Ziekenfoudseu heelt men iu alle voorkomende gevullcu, telkens als het noodig is, recht op doktershulp eu ge neesmiddelen. By verzekering tegen ziekten en tegen ongelukkeu betaalt men een premie eu ontvangt men in nauwkeurig omschre ven gevalleu geldelijke nitkeering; maar meu moet zelf dokter en upotlicker be talen. Van ziekte-ver zekering wordt veel gebruik gemaakt, maar nog veel meur van ongelukken verzekering. Men staat verbaasd over het groote aantal Maatschappijen, die zich met deze branche bezighouden eu over de kolossale bedragen die daar afgesloten worden. Evenwel, wie zich de dingen goed indenkt, geeft dadelyk toe, dut daarvoor reden is. iloo onverwacht kan niet een ongeluk gebeuren. Hot eene oogenblik is men iu volle levenskracht, on even daarna over komst ons iets, dat den dood of een verminking of een langdurig lijden ten gevolge heeft. Leeftyd, statui of woonplaats hebben daarop geen invloed. Wanneer de premie vastgesteld is, geldt die zoowel voor den deftigen heer van vyltig jaar, die een buitenplaats bewoont, als voor den twin- tigjarigen werkman uit oen groote stad. Wanneer men hij de pr. unehetaliiig rekening wilde houden met al die bijzon derheden dan zou het aantal tarieven niet te overzien zyn. Trouwens hot ware ondoenlijk, elk van die invloeden te becijferen; en daarop toch zou het neerkomen, als men die tarieven zou berekenen. De bezigheden daarentegen, die men voor zjjn levousouderhoud uitoefent, heb ben wel invloed op de grootte der premie. Ieder gevoelt onmiddellyk, dat een leidekker bijvoorbeeld meer aau ongeluk ken blootstaat dan een kantoorbediende. Ook maakt het verschil, of men al dan niet meedoet aan gevaarlijke lief hebberijen, als daar zyn luchtreizen, wielerwedstrijden, Alpenklimmen, enz. Verder moot men niet te jong ,niet te oud, niet doof ot blind of lydende aan toevallen zijn, wil men van ongelukken- verzekering gebruik kunnen maken. Maar dat alles buiten beschouwing latende, kan men zeggen, dat de premie alleen rekening houdt met de beroepen en berekend wordt zonder gebruik te maken vau de aterftetalels, die dienen bjj de gewone levensverzekering; maar door af te gaan op de statistieken, die aan wijzen, hoeveel ongelukken er voorkomen in bepaalde beroepen. Bedenkt men nu, dat alle menschen eenmaal tot overlijden komen, maar daaronder, naar verhouding, maar zeer weinigen hun leven verliezen door een ongeluk, dan begrypt men, dat de pre mie zeer laag kan zyn. In Engelaud wel het land der ver- zekeringswetenschap bjj uitnemendheid was tot voor kort geleden de gewone premie als volgt: men betaalde per jaar vier pond sterling voor eeu uitkeeriog vau duizend pond sterling by overlijden, eeu uitkeering van duizend pond sterling by geheele invaliditeit, een uitkeering van vyfhonderd pond sterling bjj gedeel telijke invaliditeit en eindelijk voor een uitkeering vau zes poud sterling per week, geduren Ie hoogstens '20 weken, bjj ge deeltelijk tijdelijke invaliditeit. Wanueer men dat in Hollandsche munt omzet, volgt daaruit, dat men byv. vier gulden premie per jaar zou kunnen be talen eu dan voor verschillende gevallen gewaarborgd was, en wel als volgt; le. koint men door een ongeluk te overlijden, dan wordt duizend gulden uitbetaald 2e. wordt men door een ongeluk le venslang invalide, dau wordt duizend gulden uitgekeerd; 3e. wordt men door eeu ongeluk ge deeltelijk invalide (byv. verliest meti een arm of een been) dan wordt vyfhonderd gulden uitgekeerd 4e. wordt men door eeu ongeluk tijde lijk invalide (byv. breekt men een arm ot een been) dan wordt zes gulden per week uitgekeerd, hoogstens 2G weken achtereen. Men ziet, dat deze premie heel wat lager is dan die voor een gewone levens verzekering maar bij gewone levensver zekering wordt hot verzekerde bedrag altijd by overlijden uitgekeerd, zonder te vragen, waardoor men net leven verliest. By een ongelukken-verzekering daaren tegen wordt alleen uitgekeerd, als goed en wel bewezen is. dat de dood oenig en allee i bat gevolg is van een ongeluk. En dit iaat-te moet men nooit uit het oog verhezen. De premie is zóo laag, dat ieder zeer v,rstan iig doet, naast zjju gewoneleven®- verzekering, ook eeu ougelukken-verze kering aan te gaan. En omdat dit hoe langer zoo meer wordt ingezien, daarom breidt deze verzekering zich zoozeer uit. De lage premie is de reden, waarom zoo vaak een gratis ongel uk ken-verzeke ring een reclaroemiddel is geworden bjj verschillende couranten. De aerd der ongelukken-verzekering laat ook toe, dat men zich byv. voor een of meer weken kan verzekeren, bjjv. wanneer meu op reis gaat. Nog een ander gevolg is, dat men zich kan verzekeren tegen nauwkeurig om schreven ongelukken. Zoo zjjn er verze keringen tegen spoorwegongelukken of fietsongelnkken, waarvan de premie dan natuurlijk weer veel lager zjju, zelfs zóo laug, dat meu door éen klein bedrag te stor ten, levenslang verzekerd is byv. voor spoorwegongelukkeu. Wjj wenschen dit opstel te eindigen met ieder op te wekken, in elk geval een ongelukken-verzekering te sluiten. Eloctriciteit en gas alt een hygiënisch oogpunt. Eenigen tijd geleden nam dr. Satnuel Rideul, lid van het Royal Sanitary Iuslilute te Londen, eenige interessant) proeven, met tart dool den hyg.ömschen invloed lo bepa len en te vergeiykon van gas en eloctriciteit, zooals die worden gebruikt voor huishoude lijke verlichting. Dr. Ruleal werd in zyn onderzoekingen bijgestaan door dr. Rertolucci eu A. J. Martin zy verkregen belangrijke resultaten, zeer interessant voor het groote publiek, vooral m t betrekking tot de algemeenu meening din nog dagteekent uit den tyd toen men vloermuisbranders gebruikte dat deze wyze vau verlichting minder hygiënisch ia dan die door eloctriciteit. Dr. Rideul nam zyn proeven in twee volmaakt gelijke kamers, respectievelijk ver licht door gasbranders en electrische nor- tnotlUmpen, die een goede en gelyke ver lichting gevon ;mon nam de proeveu afwisse lend in do beido kamers om al het mogsljjke verschil in karakter ie neutrahseeren. Oin eenige effecten der verlichting beter te doen uitkomen, werd de ventilatie ge bracht op 2000 kub. voet per uur. Men vond, dat ofschoon, in het begin de gasvor- branding meer warmte ontwikkelt dan da eloctriciteit, het slotresultaat om verschillende redenen gelijk was o.l. a. de gasbranders veroorzaakten een meer constante ventelatie- dilTusie der lucht dan de electrische lampan, terwyl de vochtigheidsgraad toeneemt met de verbrandings-producten van het brandende gas; h. do opstijgende liichtatroomeu van het gaslicht bereiken den zolder en doelen dezen snel huu warmte mede, die langs da bulken enz. wordt weggeleid ;c. do electrische lampen geven in werkelijkheid meer hilto dan men daarvan verwacht bad. Do gemiddelde temperatuur van beid# kamers was feitelyk do zelfde en bet elec trische licht gat geen grootero frischheid. De toenemen van organische slot in d« beide kamers gedurende de proefneming was minder in die met gas dan in die met elec- trisch licht, waarschijnlijk omdat do orga nische. door personen voortgebrachte stoffen gedeeltelijk door het gas vernietigd worden. Dr. Rideul besloot uit zyn proeven, dat het koolzuur, door gasverbranding ontstaan, niet do schadelijke uitwerkiug heeft, die men daaraan vroeger toeschreef, maar dat aan zienlijke vermeerderingen van temperatuur en vochtigheidsgraad in ren kamer, onver- schillig uit welke bron, steeds een nadeelig gevolg uitoefenen op het welzijn dor aauwe- z geri. Doch zelfs onder betrekkelijk gunstige vnutilatie-voorwadiddu bereikten noch de temperatuur, noch Vochtigheid in dekameis een graad, waarop zulke uitwerkselen docr

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1