Stadsnieuws. Ingezonden. Gemengd nieuws. physiologiscbe proeven geconstateerd konden worden. Men ziet, dat de geneeskundige gevolg trekkingen van d-ze onderzoekingen in overeenstemming zijn met de meeniog, dat de keuze tusschen gas en electiisch licht niet behoeft af te haogeu van hygiënische over wegingen. In afwijking van den rooster wordt aan staanden Zondag in de Remonstrantsche kerk hier geen godsdienstoefening gehouden. Belanghebbenden nemen vooral kennis van de publicatie aan het hoofd van dit nummer omtrent de Trekhondenwet. Zal, als elders, de afdeelmg Amersfoort en omstreken van Dierenbescheiming de hon- dekaihouders doen voorlichten 't Is kort dag. Aanstaanden Maandagavond om half negen wordt in de groote zaal van de sociëteit „Ver- eeuigiog" een vergadering worden gehouden, waartoe voor- zoowel als tegenstanders van het voorstal-Nimmerdor kosteloos toegang hebben. te Utrecht De Bilt waargenomen, en de eenige aldaar »>pgeteekende reeks van 5 achtereenvolgende dagen met temperaturen boven 3ü°C.9 tot 13 Augustus, niet maxi mum- temperaturen 33.6°, 35°, 32.0°, 32.8°., en 32.5°C. Do stoom-schoenfabriek »De Eendracbt« zal binnenkort worden verplaatst naar de voormalige stoom-weverij van do firma Visser Co., aan den Heiligenbergerweg. Terugkomend van het Nationaal concours te Lopikerwanrd, waar zij een eersten prijs won, gaf de Heerdensche fanfare Dinsdag avond, toen ze na het overstappen op len trein morst wachten, aan het station hier een paar marsclien ten beste, die werkelijk zeer verdienstelijk werden te gehoore ge bracht. in de huizen wordt gehracht, km de kiemen favus, van herpes tonsurans tuberculose, febris typhoidea op tie m-lischen ov. rbreogep. Be perking van de vrijh-id van beweging tier trouwe viervoeters aclll Blanch»rd dan ook dringend noodig. Buiten verantwoordelijkheid d-r Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al d'in ni plaatst, wordt nimmer terug Regeven. Mejuffrouw W. E. Fröger, thans onder wijzeres te Amerongen, slaagde beden voor de acte Franscb, Lager onderwijs. Met ingang van 1 September is bevorderd lot luitenant-ter-zee 2e klasse de adelborst le klasse J. D. Wolterbeek. De bij liet 5« regiment infanterie en het le regiment veld-artillerie nieuwbenoemde luitenants herkom>tig Vai» de Kon. Militaire Academie, worden uans'.aandeu Zaterdag beëedigd en in functie gesteld. De Minster van Landbouw heeft bepaald, dat tnilitaiie hulp by mond- en klauwzeer j voortaan slechts in de uiterste noodzakelijk heid mag worden ingeroepen. De melkslijters hebben gisterayond nood gedrongen besloten, den prijs der melk met ésn cent per liter te verheugen. Het kan werkelijk ook niet anders. Te Soes» weer 8 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer; te Hoevelaken, welke Gemeente vijf weken vrij was, weer dag aan dag nieuwe gevallen. En volgens het oogsf-overzicht tot 1 Augustus, opgenomen in de sStaatscrta, kun- over het ahemeen de vooruitzichten van den fruitoogst al evenmin bevredigend worden genoemd. Reeds in het overzicht van 1 Juli j.l. werd meegedeeld, dat de vooruitzichten niet zoo gunstig waren als met het oog op het slechte fruitjaar 1910 misschien werd verwacht. Ten deele was dit een gevolg van nachtvorsten tjjdens den bloei, terwijl ook insecten, vooral bladluizen, veel schade heb ben aangericht, üp 1 Juni werd reeds overal verlangend naar regen uitgezien en liet is dan ook niet te verwonderen, dat, waar regen steeds uitbleef, de klacht over groote droogte algemeen is. De toch reeds niet gunstige vooruitzichten zijn door de aanhoudende droogte, gepaard aan groote hitte, nog veel verminderd; vooral peren en pruimen zullen er dit jaar weinig zijn. Het reeds geoogst kleinfruit, aal- en kruis bessen en frambozen, heeft over het alge meen reden tot tevredenheid gegeven. De opbrengst is zeer bevredigend geweest, ter- wijl de prijzen hoog waren. Ook de kersen- oogst gaf, dank /.ij het droge weer gedurende den pluktijd, bevredigende uitkomsten. Ook io de warmoezerij is de klacht over droogte algemeen. Vooral de teelten in de open lucht ondervinden de nadeelige gevol gen daarvan. Van die onder glas in destand zeer verschillend. De thans naar ieder hoopt wel afgeloopen periode van buitengewone Warmte is do be langrijkste geweest, sinds de oplichting van het Meteorologisch instituut te De But, in 1840, waargenomen. Het buitengewone karak ter van het jaar 1911 blijkt het'best uit een statistiek van de maximum-temperaturen van 30° C. (80° F.) of hooger. Onder de 62 jaren, waarover die statistiek thans loopt, zijn er 40, waarin die temperatuur of niet, of slechts éénmaal werd bereikt, 9 waarin 2 temperaturen boven 30° C. voorkwamen, 4 met 3, en 3 met 4 temperaturen boven 30 gr. C. In 1872 en '900 kwamen die t mp'-raturen 6 maal voor, in 1898 7 maal, in 18589 maal, in 1868 11 maal, en iu 1911 lot dusver reeds 10 maal. Vergelijken we nu de jaren 1808 en 1911 wat betreft de warmst» peii >de, dan vinden we iu 1868 de periode van 12 tot 28 Juli met eau gemiddelde maximum-temperatuur van 28.9° C., e»n gemiddelde! minimum-tem- poratuur van 16.60(1. Voor 1911 vinden we v<in 27 Juli tot 13 Augustus een gemiddelde maximum temperatuur van 29.5°C., een ge middelde minimum-temperatuur van 16° C. Het gemiddeld» maximum was dus in 1911 nog honger, niettegenstaande de warme periode lat-r viel. Bovendien omvatte de periode van 27 Juli tot 13 gustos de beide hoogste temperaturen, 35.6°C. eu 35°C., ooit Men z»gt, dat de eerste prijs der verloting, verbonden aan de uiet-gehouden tentoon stelling van het U. L. G. en bestaande int 32 koeien ter waarde van f8300, is ten deel gevullon aan een bewoner te Hoogland. Zeker is, dat hy viel op nummer 223 736. Bij da Dinsdagavond ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verknoping van vaste goederen, wt rdeu geveild perceelen 1—4, vier huizen met erven en tuinen aan de Beekesteinschelaau nos. 44, 46, 48 en 50. In massa in bod gebracht door den heer T. van Daal vorn' f34"0. perceelen 57, drie huizen mi-t erven en tuinon aan deu Bisschopsweg nos. 2. 4 en 6. In massa in bod gebracht door den heer C. Ruitenberg voor I25S0. perceelen 8—13, zes buizen met erven en tuinen aan den Bisschopsweg nos. 8, 10, 12, 14, 16 en 18. In bod gebracht door den het r J. G. F. van Achlerbergh voor f3320. perceelen 14—21, acht huizen met erven en tuiriBn aan den Bisschopsweg, nos. 20,22, 24, 26, 28, 30, 32 en 34. In bod gebracht I door don heer C. Ruitenberg voor f5300. I De generale massa werd gekocht door den heer P. Boks voor f15250. perceel 22, een heerenhuis met erf en tuin aan de B-ekensteinschelaan (laatst drukkery der firma Van der Want Co.). Opgehoodeu door den heer P. H. van Haseieii voor f5950. perceel 23 was inmiddels uit de hand verkocht. perceel 24,8 perceelen bouwterr. in aan de Blankenheimslr >at, reap, in hod voor I 1120, f060, f830, f 960, f960, f 1000, f 1000, en f 1000; in massa opgehouden voor f6900. Dank zij den goeden raad van het A, 1). C„ zoo te rechter tijd gegeven, hebben de Int»- lmgen uit Amersfoort zich, op een hoogst enkele uitzonderiug na, niet misdragen en zich niet t» buiten gegaan aan sterkedrank. Maar die uit Bunschoten hebben zich hedeii- ocliteod beestachtig aangesteld. Zij kwamen met eigen meegebrachte jene ver in de stad en al gauw werden de messen getrokken, bij slagers stukken worst afge sneden, naar kiuderen gestoken de helden pasten wel op, dat ze niet tot volwassenen zich keerden tot ze het, op de Langestraat gekomen, zóo bont maakten, dat de politie er zich wel mee moest bemoeien. Een, die met het getrokken mes in de hand liep, werd dat mes in eau ommezien door een der agenten ontnomen. Een andere, dia allerlei praatjes verkocht en de agenten be spotte en sarde, werd te langen leste onder hevig verzet meegenomen eo een tijdje opge borgen. Dat verzet tegen de politie kan hem duur te stian komen. Waarlijk geen wonder, dat de Gemeente Baarn heeft bedankt voor het genoegen, de Bunschoters op haar lotingsdag te ontvangen. Voelt men de eenzaamheid, dan is zij een plaag voelt men ze niet, dan is zij een genot. H»c Nuorsche Parlemeni, dat den naam heeft op het gebied van de vrouwenbewe ging al buitengewoon vooruit tevend te zijn, heeft al meer dan eens de vraag overwogen of het niet wcnschelijk zou zijn, het huwelijk van een aantid bijzondere bepalingen afhan kelijk te maken. Nu moetui do NoO'?che volksvertegen woordigers weer pl innen voor een geregeld huwelijks-examen besproken hebben, leder jong meisje, dal wil trouwen, zou eerst het bewijs moeten leveren, dat zij kan naaien, wasschon, maar vooral zelfstandig koken. Rijk en arm, z >nder onderschei 1 vanleefiijl van leeftijd of rand, zouden zich aan dit examen moeten onderwerpen. Vooral op koken wordt de nadruk gelegd, vvai.t, zeggen de Noorsche volksvertegenwoordigers, zonder goed eten is de echtelijke harmonie eigenlijk niet wel mogelyk. Verontreiniging der stralen.Prof Blun- chard heelt de Acadè nie de mé lectne in het geweer geroepen togen de hondeD, die op onverantwoordelijke wijze de straten veront reinigen. Reeds vroeger heeft hij de Acade mie doen uitdringen op meer toezicht op de honden in de slachthuizen. Maar wat zij iu de straten laten liggen, en als slof, of door onoplettende voi tgangeis meer rechtstreeks Geachte Redactie, Met zeer gemengde gevoelens heb ik het voorstel dat de meerderheid van het college van Burgemeester en Wethouders, d.w.z. de beide Wethouders, deed aan den Gemeente raad in zake den aankoop van het landgoed Nimmerdor" gelezen. Het verheugt me, dat, door de meede- deeling van dat voorstel, de burgerij haar meening er over kan uitspreken. Ik ben volstrekt geen tegenstander van gemeentelijke grond-exploitatie, maar slechts voorstander daarvan als de omstandigheden daarvoor gunstig zijn. En die omstandigheden juist kennen wij in dit geval niet. Al zijn in Den Haag en bij Amsterdam en Rotterdam bijna waardelooze drassige weiden vervreemd en later voor enorme be dragen door die Gemeenten terug gekocht moeten worden, daarom gaat dit nog niet op voor elke Gemeente; ook niet voor Amersfoort. Ik wil aannemen, dat de prijs die voor »Nimmerdor" per vierkanten Meter wordt gevraagd (zoo om en bij 18 cent) heel schap pelijk is, althans voor enkele vierkante Meters, maar voor andere is die prijs ruim genoeg en in ieder geval worden twee ton nen gouds vastgezetneen, meerwant als het gedroomde villa-park en de gedroomde huizen eens zouden verrijzen ik voor mij zet een groot vraagteeken wat zal er dan bij die twee ton nog moeten voor rioleering, verlichting, politietoezicht met posthuis, brand weer, enz. enz. enz. Die twee ton moeten worden geleend, zeggen B. en W., tegen 4J/2 pCt. Dat wordt tienduizend gulden rente; dan nog f 2000 onderhoud, tractement rentmeester en ander personeel, enz. enz. En wie wat leent, moet het ook terug gevenhoeveel per jaar2 of 3 of 5 dui zend Ook daarover zwijgt het voorstel. En dit doet er toch heel veel toejuist dit punt had ik zoo gaarne even uitvoerig be handeld gezien als indertijd bij den aankoop van «Birkhovenc. Waar moet al dat geld vandaan komen, vraag ik maar, Met de tegenwoordige belasting schijnen we maar amper uit te komen want als men over hield, zou men toch voor het bouwen en inrichten van de waterleiding toch niet weer dadelijk geld behoeven te leenen. Welnu, wat zal het gevolg moeten zijn, als »Nimmerdor« gekocht wordt? Dan zal men, om de rente, de aflossing, en de vele verdere onkosten te kunnen voldoen, de be lasting moeten verhoogen. Voor alle belasting betalenden Of j misschien hebben de voorstanders der pro gressieve belasting, als dit punt aan de orde komt, dan de meerderheid in den Raad ge kregen en treft de hoogerc belasting dan alleen de meervermogenden. Maar dan vrees ik, dat zij, die dan niet verplicht zijn, te Amersfoort te blijven, zich zullen gaan vestigen waar de- stad hun meer attractie biedt voor hun hooge belasting, en aldus van hier vertrekken, zoodat ten slotte alléén hier zullen blijven, wie hier aan de stad gebonden zijn en niet weg kunnen. Dezen zullen het kind van de rekening worden. Want ik geloof niet, dat de aankoop van Nimmerdor" in de eerste tientallen jaren iets anders kan geven dan een zware druk uitoefenend op ons, Geneentenaren. Hebben we, toen »Birkhoven" moest wor den gekocht, niet het zelfde liedje hooren zingen van een villa-park Als ik 't goed heb gezien, staan er twee bewoonde villa's, terwijl de derde als levenlooze zuster Anna nog maar altijd geen huurder ziet komen. Levert de exploitatie van »Birkhoven" zóo veel voordeel aan de Gemeente? Ik heb er nooit van gehoord. Doch misschien ben ik op dit punt een vreemdeling in Jeruzalem. En als we nu >Nimmerdor" koopen, rijden we dan »Birkhoven" niet in de wielen Oók niet de exploitanten van bet hotel-restaurant Of zijn er menschen genoeg, die naar buiten trekken zoodra er twee stads-hotels zijn Nu zijn zij tot dusver erg dun gezaaid; vraag maar eens aan de hotelliers. Alles, alles is toekomstmuziek. In het geheele voorstel kan ik niets ont dekken, dat eenig houvast geeft voor zekere baten, behalve het rooisel. Alles is even vaag. Het eenige, dat duidelijk is, is de twee ton van de koopsom. De servituten, welke de tegenwoordige eigenaars op het goed vastleggen, zijn werkelijk óok bezwa rend, al zou ik daarop den koop ook niet alleen laten afspringen. En er zit ook heel geen systeem in dit plan. Waar toch breidt de stad zich uit? Aan den Utrechtschen weg. Nu kan men wel kunstmatige uitbreiding wenschen aan dcu weg naar Bavoortmaar denke dan óok aan het altijd en overal ware: »chassez le naturel, il revient au galop". Ik hoorde van die het weten kan, dat de heer Boissevain, de tegenwoordige huurder, weldra het landgoed verlaat. Al geloof ik wel, dat het heerenhuis weer een huurder zal vinden, toch zou ik het zekerder hebben gevonden als bij den koop een huur contract van bijvoorbeeld een tiental jaren kon worden overgenomen. Van eenigen financieelen opzet ter exploi tatie van »Nimmerdor« door de Gemeente kan ik niets in het plan ontdekken. Ik mis ook een duidelijke kaart, die aangeeft welke terreinen aan de hoofdtoegangswegen de tegenwoordige eigenaar aan zich houdt, 't Is alles even vaag. Mij dunkt zoo, dat, als men een diner wil geven, men eerst het menu dient saam te stellen en dat, als men iets koopt, men toch eerst dient te weten wat men er mee doen zal. Wie het een en het ander nalaat, komt bedrogen uit. De aankoop destijds van »Birkhoven« was toen meer verdedigbaar dan die van »Nimmerdor« nu. Toen hadden we geen bosch om er in te wandelen en al ligt >Birkhoven« wat ver, de mooie weg daar heen vergoedt dat. Maar nu we een wandelpark hebben, be hoeven we geen tweede, vooral niet waar er zooveel is, dat veel noodiger is en dat hun, die er de lasten voor opbrengen, zelf de voordeelen zal schenken. Ook een Gemeente mag geen egoïst zijn en mag haar zorgen niet alleen doen strek ken voor het tegenwoordig geslacht. Maar ik vind, dat zij het altruïsme, aan den ande ren kant, niet al te ver mag drijven en dat eerder gedacht moet worden aan dat te doen wat de tegenwoordige bevolking en hun onmiddellijke nakomelingen nut kan geven, wat voor de hand ligt, en niet iets waarvan eerst de kindskinderen wellicht de vruchten zullen kunnen plukkenkindskinderen van geheel vreemden nog wel, gezien de zeer vlottende bevolking. In de laatste dagen is zoo dikwijls gezegd wat er meer noodig is dan deze luxe-uitgave, dat ik dit wel niet behoef te herhalen. Ten slotte een vraag. Wilt gij U niet eens tot B. en W. wen den met de korte vraag: wanneer moet de eigenaar van »Nimmerdor" het antwoord op zijn aanbod vernemen En zoudt U dat antwoord willen publi- ceeren in uw Zaterdagavondnummer, opdat velen met mij weten hoeveel tijd ons nog rest om aan den Raad in een adres het ge voelen der burgerij te leeren kennen. Met dank en hoogachting A. D. R. Amersfoort, 14 Augustus 1911. De nadering van Mars.Reeds sedert half Juni kan men in de vroege morgenuren aan den Oostelijken hemel een opmerkelijk heldere rood achtige ster waarnemen Mars, den naasten buur man der aarde aan de buitenzijde van den grooten kring. Mars komt steeds na een gemiddelden tijd van 2 jaren 48 dagen 23 uren in de nabijheid van de aarde. Het laatst naderde de planeet ons bet dichtst op 18 September 1909 6n op 17 November 1911 zal zij opnieuw het kortst bij ons staan. Natuurlijk geschiedt dit telkens omtrent den tijd der oppositie van de planeet, d.i. wanneer zij juist tegenover de zon staat. Iu dit jaar is zulks op 25 November het geval. Tot de warmste zomers, die we sinds 1857 ge had hebben, behoort die van 1911. Toch is het gemiddelde van de warmte in Juli niet geko men boven h-t gemiddelde van de hitte in Juli 1850 en 1868. In Juli 1911 was dat gemiddelde 21.3° G., in Juli 1859 was het 23.5° G, in Juli 1868 22.4, G. Dit neemt niet weg, dat erin Juli 1911 dagen /ijn geweest, die warmer waren dan éen vau de heetste in 1859 en 1868. Bemerkt men bij iemand tijdens een marsch, op de straat, in een spoorwegcoupé, enz. ver schijnselen, die wijzen op zonnesteek, dan moet men zoo spoedig mogelijk verkoeling van het lichaam bewerkstelligen o. a. door hem in de schaduw te leggen, Men maakt de kleeren los, besprenkelt het lichaam met koud wuter en laat den patiënt water drinken. Als een onmacht te verwachten is, geeft men hem, als die er zijn, aether of ammoniak te ruiken in het kort, men doet alles wat dieoen kan om de verstoorde werkzaamheid van het hart weer in den juis- ten gang te brengen. In geen geval mogen menschen, die zulk een aanval doorstaan hebben, lichaomsurbeid her vatten, want nog uren na den aanval vertoonen zich soms zeer onaangename stoornissen van het zenuwstelsel. Een reuzenkind.Uit het land der onbegrens de mogelijkheden komt het bericht van een reu zenkind, welks liehaums afmetingen en voedings- behoefien verwondering wekken. I)e geboorten- plaats van den kleinen Gurgautua, die nu goed twee jaar oud is en Adolf Cody heet, is een

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2