Zaterdag 7 October 1911. No. 8014. 61e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naamloozc Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: P. J. 7HEDEHIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /"l. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel' abonnement reductie, waarvan tarief op aanvriug kosteloos. Legale, ollicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 rogels 1.25. Bewijsnummers naar buiten wordou in rekening gebracht en kost.ru evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën var' buiten de stad worden de Inca-meerkosten m rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Telefoon 1P. kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengeu tor kennis van de ingezetenen, dat de commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigon, zich weder bereid heefi ver klaard om gedurende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging vun armoede voort te zetten. revens wordt bekend gemaakt, dat de com missie voornemens is om op Maandag den 9 October e.k. aan te vangen de ingezetenen te bezoeken ter bevordering eener alg--rneei e deel neming aan deze spijsuiideeling gedurende den aaosiaanden winter. Eene uansporiug tol ruime inteekening ter ondersteuning van de b«ho> ftigen en lot aanmoe digen van de commissie zal -vel overbodig zijn Amersfoort, 6 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W UI J TIERS. De Secretarie, J. G. STENFEUT KROESE. Aangifte voor de Bevolkingsregisters. Het Gemeentebestuur herinnert de ingezeteuen aan hunne verplichtiug om steeds lijdig ter Gemeenie-secreturie uangifto to doen voor de Bevolkingsregisters. Bedoelde aaDgifte moet worden gedaan 1. Wauneer men de Gemeente gaat verlaten. Alidun moet een getuigschrift vun woonplaats- verandering (rerhuisüiljet) worden gevraagd ter Secreturio (.kamer uo. 3j an medegenomen naar de Gemeeiue, waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen éen maand te worden ingeleverd. 2. Wanneer men zica in de Gemeente vestigt. Alsdan moet men overleggen een getuig schrift van woonpluatsverunderiog (vernuisbiljet) afgegeven in de vorige woonplaats. 3. Wauneer men biuuen de Gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht, aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaals grijpt, 6ok door hel opnemeu of hst vertrek yau dienstboden. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden, (artikel 2 der Wel van 17 April 1&S7, Staats blad No. (17). Amersfoort, 6 October 1911. Hel Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, W UI J TIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 November a.s. nieuwe leerlingen op de scholen 3e soort Beekstraat en I'untenburgerlaun kunnen worden toegelaten. Zij, die leerlingen ter school wenechen te zen den, moeten zich daartoe aanmelden bij het Houfd der school minstens acht dagen voorden tijd, waarop de toelating verlangd wordt en dien onderwijzer de door hem noodig geoordeelde opgaven doen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toelating moet worden overgelegd eene verklaring, ver meldende naam, voornamen, j»ar en datum van geboorte, en woonplaats van den aspirant-leer- ling. Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de Gemeente-secretarie, nf'leiding Bevolking. Amersfoort, G October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Burgen.oester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis, dal bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet aan J. H. Schütze, alhier, vergntining is verleend tot het oplichten eener drogerij van sigaren in het perceel Bei kesteinschelaan 42, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie B n° 2930, onder voorwaarde, dat a. do wanden en de vloer van de drogerij geheel in metsulweik ter dikte van ten minsten 11 c.M. worden uitgevoerd. b. de zoldering van de drogery aan de onder zijde geheel met asbest-vilt bekleed wordt, waarover plaatijzer wordt aangebracht; c. de deur, toegang gevende tot de drogerij, aan de binnenzijde geheel met asliest-vilt be kleed word', waarover plaatijzer wordt uunge bracht, d. in de drogerij, in de wanden of den vloor daarvan gem hout-constructies worden nange- bracht. Amersfoort, 6 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Buigemeester, WUIJT1ERS. Da Secetaris, J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wetboudo'S van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis lo. d-it bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van uitsluitend «lcolml vrije dranken, vonr gebruik ter plaatse van verknop, door Jan KAMSTEEG, Concierge, in de zaal van het Vendu-huis, gelegen te Amersfoort aan het Ilavik no. 20; 2o. dut binnen twee weken na deze bekend making ieder u-gen het verlcenen van het ver lof schriftelijke betwaren by Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 7 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. C». STENFERT KROESE. Wie doet uico? Het comité Amersfoort van „Het Ne- derlundsche lioode Kruis" doet thans een beroep op de stadgenooten en de bewo ners der aangrenzende Gemeenten om een schrede verder te komen tot zjju taak. Door een zeer gelukkige samenwerking met het Bestuur van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis, dat van do vereeui- ging „Het Groene Kruis" en dat van de Tuherculose-vereeniging een samen werking, die audere comité's het terecht benijden kan het reeds een deel van zijn taak ten uitvoer leggeu zonder dut van de uit den aard der zaak nog niet zoo welvoorziene kas buitengewoon groole oüers werden geëischt. Het andere deel dier taak kan liet slecht uitvoeren als velen, vrouwen en mannen, die iets gevoelen voor dit werk van naastenliefde, het willen bystaun. Sedert kort heeft „Het Roode Kruis", I aanvankelijk gesticht om hulp te hreti- I gen op het slagveld, ziju werkzaamheid ook uitgebreid om in tijd van vrede den I nood te helpen lenigen. We deuken aan een spoorweg-ongeluk, een epidemie, een bedryfs-ongeval, ongelukkeu by een volks feest, en zoo veel meer. Om nu die vredestaak tiaar behooreti te kunnen vervullen waardoor het tevens hoe langer zoo meer bekwaam wordt voor zijn oorlogstauk heeft het, naast den geltlelyken steun der gewone leden, noodig de ernstige medewerking van een flink aantal buitengewone leden Do gewone leden betalen een contributie van f 1 of meer per jaar; tie buitengewone betalen met hun persoon. De toetreding van buitengewone leden wordt thans gezocht. Zij zullen het zijn, die, na behoorlijke voorbereiding, later als verpleegster eu verpleger van zieken en gewonden ook in eigen kring -zullen kunnen op treden. Hoe dikwijls is een meuschenleven gered doordien iemand intijds aanwezig was, die een noodverband kou leggeu of op andere wjjze de juiste hulp wist aan te brengen. Deze bekwaamheid nu kan ieder op aangename wijze zonder moeite of gel delijke opoffering zich eigen maken. Slechts een weinig goedeu wil en liet vaste voornemen oui een paar uurtjes per week hiervoor op te offeren, zijn voldoende. Is er voldoende belangstelling dun kan een Rooi' Kruis-post won- en gevormd, met aan het hoofd een arts, welke haar goede diensten al heel spoedig practiseh kan bewijzen. Eeu gedeelte der mannen daartoe genegen kan worden opgeleid tot. zieken verpleger iu tjjd van oorlog. Uit hen kan gevormd een ziekentransport-colonne, bestemd om, na de eerste hulp te hebben verleeud, zieken eu gewonden te ver voeren deze afdeeling kan natuurlijk ook iu vredestijd uitmuntende diensten bewijzen iu de stad eu haar onmiddellijke omgeving. Voor deze leden der ziekentransport- colonne zjjti noodigeen gezond gestel, goede iutellectueele- en lichaamsoutwik- keling, eu goed gedrag. In tjjd van oorlog en bij Roode Kruis- oefeniugen, zooals dezen zomer er bier een plaats had, worden /.ij, naar gelang van de functiën die zij bekleeden, gelyk gesteld met de militaire verplegers van bet leger en dienovereenkomstig bezoldigd. Wie zich niet kan verbinden voorden dienst te velde bijvoorbeeld omdat hjj nog militie- dan wel landweerplichtig is luin zich nochtans aanmelden voor het bjjwoneu van de cursussen als toe hoorder. Do cursussen zullen worden gegeven door de artsen dr. S. de Jong en ,J. VV. j Jorissen. zullen begin November aanvau- gen en gedurende de vijf wmtermaauden worden gehouden. Dr. De Jong zal behandelen Eerste hulp bjj ongelukkende heer Jorissen, Ziekenverpleging. Deze cursussen worden des middags gegeven. Het onderricht voor de transport- colonue heeft des avonds plaats. Wie geleerd heeft een gewonde bjj te staan, ecu zieke te verplegen, zal be merken hoe veel leed zij of hy verzacht. Vrouwen eu meisjes boven 10 jaar en niauueu boven 18 jaar uit a 11 e standen vragen zich nu af of ze niet zeer veel gevoelen voor dit by uitstek humanitair werk, dat het zjj herhaald ten goede kan komen aan eigen kring, en zy melden zich aan. Die aaumelding moet geschieden voor 21 October bij dr. De Jong (Utrechtsuhe- weg 101e), den heer Jorissen (Korte- gracht 21) of den heer Erederiks (Kor- tegracht 9) Het Bestuur van het Comité Amersfoort vnn het N. R. K.: J. VV. JORISSEN, Voordtter. mevrouw e. \v. van den bergII— baronesse Van I.Uersum,Onder-Voorzitstor. I'. J. FREDERIKS, Secretaris. VV. II. E, VRIJDAG, waarnemend Secretaris. mejuffrouw M. I. AZIJNMAN, Penuing- meeelerefl. mejuffrouw N. STOPPENDAAL, waarnemend Pennl' giiieeatores. S. baronesse VAN HOGEN DORP baronesse Rcngera, dr. S. dk JONG. En wanneer Amersfoort'? Al een pitar malen hebben we gew7 op den komenden duren winter, als tneu plant en dier hetero wem-voorspollers dan hoog- en andere geleerde meteorologen nagaat ook een bitter koudeu winter. fly do mom»' najaarsdagen, itla 't zonnetje zoo vei raderlijk schijnt, denkt men er nog met aan, dut die winter zóu dicht voor do deur staat eu maakt men zich wys, dat naar Amersfoortsshen trant bost nog wat kan gewicht en de kat nog maar eens uit den boom moet gekokon worden. Al maar uitstellen totopeens er geen ontkomen meer aan is, tot het te laat is, tot ei' geen voorzorgsmaatregelen meer kunnen woiden genomen. Er is op d't aambeeld al meer gehamerd en, hoe men ook de t-yfora groepeerde, daarbij is zonneklaar gebleken, dat tin dagtdyksche gebruiksuitdo-lun M maar duurder worden en dit vooral in de hatste paar maanden, al dan niet als gevolg van den srhrouinndverdorren- tl.-n zomer. Lat-o wo even de middelpryzen verge lijken van September 1010 en 1911, dan vinden we een slyging voor witte suiker van '25 tot 28 cent. koflie 45 58 Itaiigoon-ryst 8 10 J ivtt-ryst 10 1*2 appelen 30 35 capyoyners 17 22 bruine boonen 10 25 grnomi erwten 10 25 pruimen 9 20 kaas 40 50 tarwebloem 12 15 Voor de groo'sto ramp, die ons knn tref- fon, verheuging van den hruodprys, zya we t-,t du«ver bespaard gt-hleven. De groenten daarentegen zijn peperduur ook in den wiren zin lus woordsimmers de prijs der peper is gestegen van f 10.50 per 50 Kilo tot f20, ofschoon de voorraad viermual zoo griK-t is uls in 1010. In eenige plaatsen in den lande hebben de Geme-ntebestnren met «rooto bezorgd heid gepoogd, in de toekomst een blik to werpen en overwogen wat hun, als lichamen aan wier zorg tiet wel en wee der burgerij is opge Irugen, te doen staat. Burgemeester on Wethouders van Rot terdam stelden eeu commis-i« samen, be st e>iido uit 7 lud-in van den Gemeenteraad mi voorts uit dan Voorzitter der Kamer vun Koophandel, den Voorzitter vnn de Vereeni- guig tot verbetering vun Armenzorg en een g'-delegeerdc vitn dn Kamer van Arbeid voor do voedings- on genotiniddebu, welke com missie, na grondig onderzoek, fl. en W. alduar zal dienen van antwoord op de volgende categoriscoe vragen: lo. Is, tjngevolg v in do langdurige droogte, in dit mij tur en in den naderenden winter een bmtongewonn hoon»» prijs to verwachten van de eurslnoodige voedingsmiddelen? 2o, Zoo ja, zou Ion door het Gemeentebe stuur buitengewone maatregelen te nemen zyn tot tempering van een eventueel alge- meen en nood Ho. Welke kunnen, hy bevestigende beant woording van de voorgaande vraag,die maat regel -n ziju P Zou 't niet zaak wezen, dat vooral de Rest uren vat) weldadigh'-ids-vereetitglngen eens al hun aand'Cht wijdden aan heigeen ia gesproken door Burgemeester Zimmerman toen hy do »Juurte-commissle" installeerde en óok aan hetgf en deze commissie zal mee- doelen en zal doen? De a uiuacht van hoofden van gezinnen z'd gevestigd op de kennisgeving aan het buoid

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1