Donderdag 9 November 1911. No. 8028. 61e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOOETSCHE COURANT. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR S*. J. frbderiks. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per po9t 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bjj regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTBCSBACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Onkosten. Een Levensverzekering-maatschappij, (lie reeds jaren lang bestaat, heeft niet vele duizenden deelhebbers te doen, die voortdurend premies hebben te storten, omdat zy verzekerd zijn voor een uit- keering, die later moet gebeuren onder bepaalde omstandigheden. Andere deel hebbers ontvangen geregeld uitkeeriugen, omdat zij vroeger daarvoor gestort heb ben, betzij door een bedrag in eens, hetzij door premiebetaling gedurende gedurende een aantal jaren. Die geregelde betalingen en uitbeta lingen hebben niet plaats op bepaalde datums, voor allen gelijk, maar voor ieder afzonderlijk, omdat zij afhangen van den datum, waarop de verzekering is gesloten. Al die duizenden deelhebbers wonen door het geheele land verspreidvelen daarvan zijn in bet buitenland gevestigd, ja zelfs in andere werelddeelen. Regel is, dat op bet kantoor dar Maat schappij de quitanties voor de premie ontvangst geschreven en vaudaar ver zonder. wordeu naar de plaatselijke Agenten, die zorg moeten dragen voor de inning en de overzending der gelden naar het hoofdkantoor. Bij geen instelling wordt zóo 'zeer gelet op nauwkeurigheid als bij een Levensverzekering-maatschappij. Het pu bliek neemt als van zelf sprekend aan, dat men zich daar niet vergissen mag. Men begrijpt, dat alleen voor de ont vangst en de administratie der premiën veel arbeid noodig is. En dat is niet minder het geval met de geregelde uitkeeringen. bijv. met do lijfrenten. Ook die geschieden door be middeling der plaatselijke Ageuten. Stipt op tijd moeten die iu de gelegenheid zijn, 'het bedrag uit te keeren, eu de quitantie, die daarbij noodig is, te laten leekeneu. En op het hoofdkantoor moet men steeds met zekerheid kunnen nagaan of het uoodige aan de juiste adressen ver zonden iswanneer en hoeveel verzonden is; eu of weder terugoutvangen is wat terugontvangen moet worden. Maar dat alles betreft de verzekeriu- gen, die reeds gesloten zijn, en dus reeds korter of langer tijd bestaan. Er moeten evenwel ook nieuwe verze keringen gesloten worden. Zoo goed als elke Maatschappij breidt zich voortdu rend uit. De gewone gang van zaken is, dat een Maatschappij, door elkaar geno men, voortdurend in uitgebreidheid toe- ueemt. Hoe ouder eeu Maatschappij is en hoe grooter des te meer verliest zij ook elk jaar aan oude verzekeringen, zoowel door overlijden als door andere oorzaken. Wil zij, niettegenstaande dit steeds grooter wordende verlies, toch voortdurend iu uitgebreidheid toenemen dan volgt daaruit, dat er ook een voort- duiende toeneming moet zyn in het be drag, dat aan nieuwe verzekeringen af gesloten wordt. Om daarin te slagen, moet een leger van Agenten onafgebreken aan het werk zijn eu moet ook het aantal Agenteu steeds toenemen. Neemt men daarbij iu aanmerking, dat haast niemand uit zichzelf tot het aangaan eener verzekeriug besluit, maar ongeveer iedereen daarvoor moet worden opgewekt waarvoor menig bezoek noodig is en dat bovendien tal van personen bewerkt worden zonder resultaat, dan zal men inzien, dat het afsluiten van nieuwe verzekeringen tot veel 'arbeid, veel correspondentie en veel administratie aanleiding geeft. De meeste nieuwe verzekeringen eischen een geneeskundig onderzoek. Voor elk onderzoek moet een geneesheer worden aangeschreven, die rapport moet uitbren gen, welk rapport altyduitvoerig van inhoud, met tal van beantwoorde vragen zorgvuldig moet worden nagegaan, en waaruit soms wordt beslotendat een verzekering uitgesteld dan wel niet aan genomen wordt. 13 het rapport gunstig, dan is aan alles voldaan en kan de polis geheel in orde worden gebracht. Zoo'n polis is het gezegeld contract, dat tusschen verzekerde en Maatschappij gesloten wordt en mitsdien alle verplich- tigen moet inbonden welke van weers zijden worden aangegaan. Bij menige Maatschappij is de polis een groot, fraai bewerkt £stuk, waarin van lietschrifte lijke deel zeer veel werk wordt ge maakt. En niet alleen, dat de polis moet worden bezorgd, waar zjj behoorter moeten ook van elke polis de verschillende iuboe- kingen gehouden worden, die bij een zóo belangrijke en omvangrijke zaak'als een verzekering toch uit den aard der zaak is, ucodig zijn. Houdt men' nu in het oog. dat er Maatschappijen zyn, waar jaarlijks veel duizenden polissen geschreven wordeu, dan begrijpt men, dat veel arbeid daar mede gepaard gaat. Eu niet minder is het met de polissen, welke afloopeu. De meeste verzekeringen geven aan leiding tot uitkeering, ingeval de verze kerde overlijdt. Heeft er nu een sterfgeval plaats, dan geeft ook dit aanleiding tot veel corres- poudeutie. Men wenscht opgaat van het- geen moet worden ingezonden, en wanneer en hoe de uitkeering kan in ontvangst i worden genomen. Niet altjjd loopt dit glad van stapel, omdat de Maatschappij 1 stipt moet zorgen, dat zij precies aan de j bewoordingen der .polis voldoetmaar ook al gaat alles naar wensch, dan nog geeft een uitkeering veel arbeid, vooral ook, omdat van alles aanteekening moet worden gehouden, en op verschillende 1 plaatsen afschrijvingeu moeten geschie den. Niet minder te doen geven de ver zekeringen, die op audere wjjzen eindigen by v. door het bereiken van een bepaal den tijd, door afkoop, door royement, euz. 1 Dat alles betreft nog slechts den ar beid, die naar buiten werkt. Maar er is behalve dat nog heel veel te doenzoo byv. met de geldbelegging. De meeste Maatschappijen hebben vele millioenen belegd, en die beleggiugen geven even zoo aanleiding tot veel administratie. De effecten, hypotheken, onroerende goederen, beleeniug op polissen, prolon gatie en deposito, alles geeft werk aan vele handen. Eu dan de berekening der reserve,die, jaailjjksch noodig is voor de Balans, en 1 niet minder het opmaken jaarlyks van het verslag! Want uiet alleen, dat die berekening en dat verslag veel arbeid kost, wanneer men daaraan bezig is; maar het geheele jaar door moeten daar voor de noodige berekeningen geschieden, wil alles verloopen gelijk het behoort WAT DE KEUR 18 OP QODD EN ZILVER, IS DE NAAM „BLOOKER" OP EEN BUS CACAO. Wie dit alles in het oog houdt, en op den omvang van het werk let, zal het niet vreemd vinden, dat een Levensver- zekering-maatschappij een groote onkos tenpost verantwoordt. Een leger van agenten en kantoorpersoneel is uoodig en moet behoorlijk bezoldigd worden. Daarby komen de inspecteurs, adviseurs eu directeuren E11 waar zóo veel corres pondentie en administratie is, daar is ook veel noodig aan kantooronkosten, aan port, aan drukwerken, enz., terwijl de concurrentie dwingt tot veel reclame, als daar zijn brochures, platen, adver tenties. Elke Maatschappij concurreert gaarne met andere en is dus gedwongen tot een zuinig beheermaar elke Maatschappy ondervindt ook voortdurend, dat geen zaken te doen zyn zonder groote uitga ven en allerlei onkosten. De onderzoekingen van de Wrights. De heer René Quinton, Voorzitter van den Franschen Luchtvaartbond, heeft zich onge veer als volgt uitgehten over deglijproeven van de gebroeders Wright. Ik wist, dat de Wrighls naar de drijfvlucht zochtenWilbur heeft mij op dit punt zijn verwachtingen meegedeeld; hij verzekerde mij, dat in de toekomst die vlucht kon ver wezenlijkt worden, maar, dat men, onbekend met de ruimte, het vraagstuk moest verda gen en aan den mensch beroofd van bet meuchanisch instinct der vogels het vliegtuig met motor eu schroef moest geven, een soort overgaugstoestel, om hem beter te wapenen tegen de verras-ingen der lucht. Bréguet, die een wonderbare uitvinder is, heeft mjj dikwijls verklaurd dat, indien bij zes maanden vrjjjen tijd had, hij 't geheim van de drijfvlucht zou ontdekken. De gebroeders Wright hebben het nu ge vonden volgens berichten, die uit Noord-Ca- rolina komen. Iudieu de gebrooders Wright werkelijk het geheim van het dryfvliegen hebben op gelost, zoo ging Quinton voort, dan zou de ontdekking voor het vliegen nog niet te voor ziene gevolgen hebben. Het vliegen, dat reeds zoo wonderbaar is, zou het tooverachtig vervoermiddel zjjn, aangezien het zou gedaan worden alleen door den wind. Wij kennen tot nu toe slechts bet vliegen met een motor. Thans nadert het vliegen zonder motor en dit kan van het grootste gewicht zijn. Inderdaad, men moet niet vergeten, dat er in de natuur twee soorten vogels zijnzij die vliegen door te klapwieken, de roeivogels en zij, die vliegen zonder een enkelen vleugelslag te doen, zooals de arend, de bui zerd, de gier, de albatros. Deze doen alle dagen groote vluchten zonder eenige andere hulp dan den wind. Zij stijgen honderd, vijf honderd, duizend Meter hoog, dalen, bezoe ken verscheidene streken, keeren terug en leggen aldus afstanden at van 400 tot 500 Kilometer, misschien meer, zonder een en kele maal hun vleugels gebruikt te hebben. Zij maken gebruik van de kracht van den wind, maar op veel meer practische wijze dan de zeilschepen het briesje gebruiken, zoodat deze vogels zonder eenige krachtsver spilling zicb in de lucht verplaatsen met zoodanige zekerheid en meesterschap, dat zij de koningen der lucht genoemd worden. Men denke slechts, dat het voor den alba tros, den merkwaardigen fregatvogel, die alle zeevaarders van den Stillen Oceaan verbaast, spel is, dagen lang scbepen te volgeo, die den dienst doen tusschen Australië en Amerika; hij volgt zzeilt er voorbij, zweef ter rond .zon der dat bij ooit met de vleugels moet slaan en trekt aldus den Oceaan over, zonder eenige kracht te verspillen. Welke prachtige verrassingen staan ons te wachten, besluit M. Quinton, nu de Wright's het geheim der dryfvucht hebben gevonden. De Grondbelasting en de Personeels be lasting moeten vóór 1 December geheel be taald zijn. De voordracht ter benoemiug van een Griffier der Staten van Utrecht, welk ambt vaceert door de benoeming van mr. L. J. Rietberg tot Gouvernements-secretaris van Suriname, luidt als volgt: mr. dr. A. van Doorninck, hoofd-comraies ter Gemeente secretarie van Utrecht; jbr. mr. B. W. Th. Sandberg, Griffier der Staten van Drente en mr. C. L. Modderman, hoofd-commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland. De Minister van Landbouw, Nyverheid eu Handel heeft nader bepaald, dat sedert 7 November werkzaam zijn in het 4e district der Arbeids-inspectie, ter standplaats Utrecht: de inspecteur van den arbeid E. El. Hekker, als hoof l van dienstde adjunct-inspecteur van den arbeid A. E. Struve; en de opzichter van den arbeid F. D. Hartman. De schoolopziener in bet arrondissement Amersfoort woont thans tot 1 April te Am sterdam, Den Texstraat 46, doch zal des Zaterdagsmiddags spreekuur houden te Baarn. De heer G. B. Legdeur, hoofd der R. K. school aan de Schimmelpeoniockkade, be haalde de Lagere akte Wiskunde; de dames C. Th. W. Fischer en H. M. Kaarsgaren verwierven de akte vrije- en orde-oefeningen Gymnastiek. De Minister van Oorlog heeft bericht, dat voorloopig niet zal werden overgegaan tot de vervorming van stifmuziek- in fanfare korpsen en dat dus voor dan aanstaanden zo mer concerten, enz. kunnen worden aange nomen. Kapitein D. Overdiep, van bet 5e regiment infanterie, en litmeester jhr. W. H. J. van de Poll, vao het le regiment huzaren, zullen van 2 Januari tot 29 Februari een tactLchen cursus volgen, welke te Arnhem wordt gegeven door overste B. J. Land, chef van den staf der 2e divisie, en majoor H. C. A. de Block, van bet 8e regiment infan terie. Overste W. H. Piepers, van het le regi ment huzaren, die nog niet geheel is her steld van den val dien hij dezen zomer deed, heeft non-activiteit aangevraagd. Ritmeester E. H. Juckama van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, die, 100- als we in het vorig nummer meedeelden, van de Rijschool hier wordt overgeplaatst naar het huzaren-depot te Haarlem, wordt hier vervangen door ritmeester J. R. de Joncheere, van het 4e regiment huzaren, te Zutfen. De Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren tracht ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan een vacantie-oord, tevens rustoord te stichten. Nogmaals wekken we lezeressen en lezers op, hun Zaterdagavond te geven aan Pisuiase en Blokzyl. By Speenhoff en De la Mar was 't on danks uen Zaterdagavond vol. Zouden deze twee zoo hoogst beschaafde en zeer be gaafde vertolkers van bet nu eens vermake-

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1