Donderdag 16 November 1911. No. 8031. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: J. fredsrzzs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentüën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ollicieëie- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE GRACHT 9. Postbus Telefoon 19 K B N NISGEVIN GES. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 31 October 1911 is vastgesteld de volgende verordening Verordening betreffende openbare vermake lijkheden. Artikel 1. Het is verboden zonder vergunning van den Burgemeester gelegenheid tot houden van ver makelijkheden of bijeenkomsten, waartoe aan het publiek om niet of tegen betaling toegang wordt verleend. Onder het houden van vermakelijkheden wordt ook begrepen het bespelen of laten spelen van eenig muziekinstrument. Artikel 2 Overtreding van artikel 1 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25 - of hechte nis van ten hoogste zes dagen. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van der. 6 September 1911. 3e afdeeliug no. 4551 3109, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 November 1911. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, de Burgemeester, WUIJTIERS de Secretaris, J. G. STENFERT KROESE De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier ge- raeente in ziine vergadering van 31 October 1911 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijziging van de Verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, vastgesteld bij Raadsbesluit van 22 Juni 1900 en gowijzigd bij Raadsbesluiten van 21 Februari 1905 en 24 November 1908. Eenig artikel. Artikel 11 van de „Verordening op de tappe rijen, koffiehuizen en logementen" vervalt. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 6 November 1911 3e afdeeling no. 4551/3109 in afschrift medegedeeld. En iB hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 November 1911. Burgemeester en Wothouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Nogmaals visch als volksvoedsel. Ook het «Hdbld.» had het Dinsdagavond over dit onderwerp en schreef: Visch is een zeer gezond, zeer voedzaam, zeer gomakkelijk te verteeren en zeer goedkoop voedsel. Hoe oneens de geleerde heeren het dikwijls mogen zijn, allen zijn tot het besluit gekomeD, dat vischvoedsel «zeer aan te bevelen is». En visch is voor Amsterdam eiken dag in vodoeude hoeveelheid versch en tegen zeer lagen prijs te arkrijgen. Het zich het meest in de gunst verheugende voedsel is vleesch. Vergelijken wij eens dat meest geliefde voedsel met visch. Een pond rund vleesch kost onge veer bü cent. Een pond viscn kost Alle vischsoorton, door de trawlvisscherij te IJmuiden aangebracht, dooreen gerekend, dus heilbot, sehelvisch (groot en klein), kabel jauw, schol (groot en klein), schar, bot, wij ting, enz. enz. 8.15 cent per pond. Door de duurdere vischsoorten uit te scha kelen, krijgt men nog beduidend goedkooper prijzen, bijvoorbeeld pieterman en poon 2.8j tl. sehelvisch 4.0 (IJslandsche 2.5). kleine kabeljauw 5.8, (IJslandsche 1.9), kl. schol 3.5. schar 8.2 ceut per pond. Een pond versche haring kost nog geen tl cent, en om ook de Zuiderzeevisch niet te vergetoo, een pond apiering 4 cent, bot 12 cent, aal 20 cent. Ik neem de gemiddelde prijzen over het geheele jaar 1910, onttëeml, die der Noordzeevisch aan het olficieele ver slag der Visschershaven, die der Zuiderzee visch aan de opgaven in de «Visscherij- Courant». Toebereide visch is betrekkelijk nog goed- koopen. Zoo kost een pond gerookte spiering 12 cent, ge-rookte hariug (bokking) 8 cent per pond. Nu hebben alle vischsoorten geen gelijk eiwit en vetgehalte prol'. Muller wees er op, dat visch meer „verteerbaar" eiwit be vat dan vleesch. Bokking overtreft in beide rundvleesch, schol heeft de helft eiwitgehalte van vet vleesch, en evenveel vetgehalte als mager vleesch maar gerustelijk kan men aannemen, dat gemiddeld 2 pond visch even veel voedsel bevat als 1 pond vleesch. Men vergete niet, dat bij de waardebere- kening tegenover bet betrekkelijk groote verlies aan afval bij visch staat de veel goedkoopere bereiding. Rundvleesch moet een paar uur braden eer bet gereed is visch van 3 tot 10 minuten. Rundvleesch moet met dure boter of vet worden gebra den; visch kan smakelijk gebakken worden in goedkoope olie. Rundvleesch verliest door het koken en braden een groot deel van het gewicht; visch slechts zeer weinig. Een huishouding, welke het voedsel noodig heeft vao een pond rundvleesch a 60 cent, kan dit voedsel even smakelijk aan visch- vleeschvleesch koopen voor 16.3, 12, 8, 24 tot 40 cent en heeft dan de keuze tusschen verschillende soorten van Noordzeevisch pieterman, poon, kabeljauw, sehelvisch, schol, schar, bot, haring, spiering, aal, enz.dit alles gekookt, gebakken of gerookt. Voorwaar keuzo genoeg. Men bedenke eens hoe krachtig de Noordzeevisschers zijn, welke in hoofdzaak laven van visch. iloe komt Amsterdam, of beter, hoe ko men in het algemeen de huisvrouwen nu aan dit voedsel? Aan den afslag koopen, gaat niet. Wan neer de vischhal werd gehouden op het meest centraal gelegen punt dan zou het voor een particulier nog niet doenlijk zijn, mee te mijuen. Bij de vischkarren koopt men duur of later op den dag voor een koopje ellendig slechte qualiteit. Ieder zal begrijpen, dut visch welke een urenlange marteldood op een viezen kar gestorven is, visch waarmee een heelen dag is gesold, welke aan regen en wind en zonneschijn is blootgesteld ge weest, geen volkomen »gezond« voedsel lc in zijn. De prijzen in de vischwinkels zyn voor burgermausbeurzen niet te bereiken. Hier kan het Gemeentebestuur helpen. In tal van steden, in het buitenland, spe ciaal in Duitschland, laat het Gemeentebe stuur, onder den drang van de zelfde omstandigheden, in groote hoeveelheden versche visch aanvoeren en stelt deze tegen inkoopsprijs voor de burgers op centrale plaatsen verkrijgbaar. Dit nu kan hier ook geschieden. Men koope in groote hoeveelheden dage lijks versche visch en stelle die op bepaalde plaatsen (er zijn leegstaande winkelhuizen te veel te Amsterdam) tegen kostprijs be schikbaar. De visch wordt eiken dag aangevoerd te IJmuiden, Volendam, Lemmer enz. en is binnen enkele uren hier. De verkoop kan hier 's mor gens beginnen en tot des namiddags worden voortgezet. De bladen van alle lichtingen zullen gaarne zorgen voor de noodige publi citeit; personeel is er helaas te over. Geld zoude deze zaak de Gemeente niet behoeven te kostendoor 1 cent boven den inkoop te nemen, worden de onkosten gedekt zonder dat de prijs noemenswaardig wordt opgevoerd. Inkoopsmoeilykheden bestaan niet. Des noods stelt men, tegen een kleine percents vergoeding, welke door de hoeveelheid van beteekenis wordt, te IJmuiden een of meer der daar wonende vischhandelaren als inkoo- per aan. De waters en jauters te Monnikendam en Lemmer zullen wel zorgen voor dagelijk- schen aanvoer van diverse bokking, spiering, enz. Maar buiten de dadelijke voordeelen levert deze organisatie winsteD. Op de eerste plaats leert ons volk visch eten. Waar gaat nu hetzeebanket heen? Voor een groot deel naar het buitenland, door een and- r groot deel naar de eenden. Te Amster dam zijn er nog menscben die geen eten hebbente Landsmeer en De lip vreten de eondeu kostelijke jonge visch, en de menschen te Amsterdam, die aan gebakjes toekomen, krijgen daarin eende- in plaats van hoen dereieren. Op de tweede plaats leert ons volk goede visch eten. Nu krijgt het mearen- deel langzaam gestikt vischvoedsel. Voor rundvleesch zorgt men. In het abattoir wor den de kouen op de vlugste wijze gedood, houdt men streng toezicht ep de gezondheid van het vleesch. Zeer juist; maar waarom dan ook niet bij visch. Op de derde plaats leert ons volk visch bereiden. De Gemeente zou aan elk kooper recepteu voor vischtoebereiding kunnen geven. Hoevelen zijn er nu, dia weten, d -.t men visch op tal van manieren smakelijk kan klaar maken En wie weten, dat het beter is, schoongemaakte visch, in het ijs gedaan, te koopen d-tn opgeblazen visch met bedorven ingewanden Op de vierde plaats zil het gegeve i voor beeld gevolgd worden. Arbeidersverenigingen zullen in uormale tijden contracten sluiten met handelaren in visch en tegen geredu ceerde prezen gezarnelijk inslaan ten bate vun hun gezondheid. Ten slotte zal de vischhandel profiteeron. Een nieuw afzetgebied is verworven, want voorzeker zullen andereplaatsen Amsterdam's voorbeeld volgen, er zal een afzetgebied onmiddellijk bij de deur worden verkregen, met heel wat minder kosten en heel wat minder risico te bewerken. In Duischland bleek de gemeeutelijke visch- verkoop een giout succes. Amsterdam is in oneindig gunstiger conditie dar. Berlyn Dusselduif en andere steden. Dat men hier het goedo voorbeeld volge. Met instemming namen we dit artikel van den heer De Gelder over. Zoowel omdat het zoo goed aanvult het geen we in het vorige nummer ontleenden aan het rapport van den hoofd-iuspecteur der zeevisscherijen, als omdat het zoo rne- nigen behartenswaardigen wenk bevat. Voor de huisvrouwen zoowel als voor hot Gemeentebestuur, dat immers doende is, de marktplaatsen te verbeteren. En dat de verkoopplaats der visch hierbij Wel allereerst aan de beurt ral komeD, be hoeft wel niet nader betoogd sedert de Gezondheids-commissie en bet marktrapport van Handel on Nijverheid» zoo duidelyk in het licht hebben gesteld, wat hieraan mangelt. Voor den Doopsgezinden kring hoopt hier aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. B. P. Plantenga, uit Haarlem. De wintervergadering van het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal hier worden gehouden op 29 Novem ber, in de consistorie der Groote kerk. De tuinbouw te Amersfoort, een zoo hoogst belnngrijko tuk van bedrijf, is gister een tlink eind vooruit gebracht. Na een samenkomst met den heer N. Nobel, uit Wadenoyen, Rijks-tuinbouw-leeraar in de Provincie Utrecht, werd besloten tot het oprichten van de Vereeniging «Tuinbouw- proefveld Amersfoort». Reeds zeer lang werd de wenschelykheid betoogd j thans is deze omgezet in een daad die ongetwijfeld zeer ver-strekkende gevolgen zal hebben voor de teelers zoowel als de ingezetenen, Mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, Directrice der Industrie- en huishoudschool, zal dezen winter voor het Nuts-dep»rtement LHdeu vier voordrachten houden over volksvoeding. De heer A. J. de Jong, sedert 1 September 1908 leeraar in Nederlandscho taal en letter kunde aan het Gymnasium en de Huogere Burgerschool hier, is Dinsdag in gelijke be trekking benoemd aan de Hoogere Burger school te Schiedam. De akts vrije- eri orde-oefeningen der Gymnastiek werd alsnog behaald door mejuf frouw A. M. Cox. Bij de H. IJ. S. M. binnenkort drie zilve ren dienst-jubile». Den 19 November van II. Verhoef, ploeg baas bij weg en werken; d-m '25 van deu heer H. Oomkes, opzichter-machinist en sedert 6 jaar depot-chef te Amersfoortden 30sten van den heer H. van Eek, commies le klasse en hoofd-correspondent van de coöperatie »Voor Allen». Mr. P. J. A. van Voorst Vudet, thans ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het kantongerecht te Leeuwarden, is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Durdrech». Bij Kon. besluit is thans non-activiteit verleend aan luitenant-kolonel W. H. Piepers, van het le regiment huzaren. Reserve-sergeant H. Schotman, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot vaandrig bij het korps. De Singer-mantschappij is ditmaal de eerste, dio in de adveitcotie-kolommen er aan herinnert, dat het St. Nicolaasfeesi weer voor de deur staat Zij verzoekt daarbij, er de aandacht, op te vestigen, dat haar naai-raachines ook ter wereld-tentoonstelling te Turin de hoogste onderscheiding verwierven, te welen twee grand-prix. De Oud-Katholieke vereeniging Pet rus Buys» hield hier Zondag haar tweede Alge- meene vergadering, in hotel - Rellevue. We lezen daarvan in de »N. Aft. Cita: De Voorzitter, de heer J. L. van Os, de ver gadering openend met een hartelijk welkomst woord aan de talrijke aanwezigen, begroette in het bjjzonder mgr. G. Gul, Aartsbisschop van Utrecht, en de professoren F. Kenninck en C. Wnker. Tot zijn groot genoegen kon hij verklaren, dat de Vereeniging zich in een steeds stijgende belangstelling mag verheugen en dat ook door vele buitenstaanders sympathie wordt betuigd. Het afgeloopen jaar is werkzaam en vrucht baar geweest. Met klem wees spr. er op, dat „Petrus Buys" bij haar propaganda voor de Oud-Katholieke beginselen zich steeds laat leiden dour de gedachte: wj atrijden niet tegen per son e n, veeleer tegen onwetendheid, dwaling, leugen en laster. De notulen door den Secretaris, den heer G. A. Spit, voorgelezen, werden zonder op- of aan merking goedgekeurd, onder stevig applaus. Van mgr. Van Thiel, bisschop van Haarlem, was een schrijven ingekomen, met de mede- deeling dat zijn Hoogeerw. verhinderd was de vergadering bij te wonen, wegens ongesteldheid, met de beste wenachen voor den groei en bloei der vereeniging. Eer telegram werd daarna ver zonden met dankbetuiging en heilwensch. Wederom krijgt de Secretaris het woord voor zijn Jaarverslag. Uit dit keurig en omvangrijk verslag klouk een opgewekte toon. Het tweede vereenigingsjaar is alleszins gunstig en bevredi gend te noemen. Thans zijn 44 personen aan de Vereeniging verbondeD. Twee brochures itRoomsch-Katholisk Roomsch-Politiek" en „Het bijgeloof in de Roomsche kerk" werden in ruimen kring verspreid. Te Nijmegen werd esn openbare vergadering gehouden waar de

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1