Zaterdag 25 November 1911. BLO OKERS No. 8035 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H, van Cleeff". HOOFDREDACTEUR P. J. 7ESDSRZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oificieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTSGBACST 9. Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een BIJ VOEGSEL. KENNIS GjE V 1 N O E W. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 28 November aanstaande, des namiddags te half twee uur. Amersfoort, 23 November 1911. De Burgemeeser voornoemd, WUYTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 derjJHinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Vennootschap Firma Gebroeders NEF- KENS ingediend verzoek, mot bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene smederij en eene bewaarplaats van benzine in de per- ceelen alhier gelegenjaan den Arnhemscheweg No. 6, bij het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 3103/2430, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 7 Decem ber aanstaande, des voormiddage tebalf elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgeas de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 23 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUL TIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door O. STICHTER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van •ene wasscherij, gedreven dooreen gasmotor van 4 P. K., in het perceel alhier gelegen aan het Bloklandstraat no. 6, bij het Kadaster bekend onder Sectie B. no. 2994, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donder dag den 7 December aanstaande des voormid dags te half elf uren gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lich ten. Amersfoort, 23 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, WCJIJTIERS. de Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het le aanvullingskohier der Straatbelasting en het 3e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1911, goedgekeurd door Ge- deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 24 November 1911 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. O. STENFERT KROESE. N eo-impressionisme. i. (Ingezonden.) Op Zaterdag 2 en Zondag 3 December .s. zal in de groote zaal van „Amicitia" door de Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen, enz. te Amersfoort werk worden ten toon gesteld van Neo- impre8sionisten. Met een enkel woord is het misschien goed, iets te zeggen van het streven en werken der neo- of post-impressionisten, kubisten, of hoe ze ook worden genoemd. Want evenals er vóór- en tegenstan ders worden gevonden van vrouwenkies recht- beweging het feit, dat er be weging" is, is positief, valt niet meer met een schouderophalen te worden bejegend even zeker is er een stroo ming, een beweging, onder de beeldende kunstenaars om te breken met het oude, om traditie en sleur ineen hoek te werpen en den natuur anders te geven zoo wil ik het voorloopig noemen dan we gewend zjjn bjj de kunstwerken der groote meeters. In het begin van October is in het Gemeente-museum van Amsterdam een expositie geopend van de neo-impressio- nisten, een ultra-moderne tentoonstelling, die geworden is een evenement, een openbaring. Men heeft er gelachen hardop en in stiltemen heeft heel wjjsgeerig met den vinger op het voorhoofd gewezen ;men heeft ja alle emoties zjjn er geweest; doch ,1a vérité est en marche" heeft Zola gezegd. Hier is hetde beweging, de uiting is erze valt niet meer te loochenen, valt niet meer te stuiten, De Pulchri-, de Arti-, de Sint Lucas- teu toonstellingen zjjn geworden duf en suf. Een of ander artist sprong eens een beetje naar voren, was wat habieler dan een ander; maar het geheel bleef bene den de kunstwerken, die men jaren ge leden op de expositiën kon bewonderen. Dat men het echter noodig vindt, dat er trischheid komt in de tentoonstellingen, is bewezen door de Gemeente Amsterdam, die de aanstaande vierjaarlgksche aldaar heel anders beeft aangepakt dan vroegere dergelijke schilderijen-bazars en heel wat neo-impressionisten uit buiten- en binnen land heeft uitgenoodigd, werk in te zenden. Hoe komt het, dat onze periodieke exposities zoo dof (vervelend) worden! Doordat maar al te velen missen het feu sacré. De bezieling de ziel die een schilderij moet maken tot een kunst werk anders blijft hetmaakwerk ontbreekt te veel. Daar worden Mauves, Israëlsen, Marissen, Neuhausen gefabriekt (Laren is daarvoor onmisbaar gebleken en Amerika slikt wel); er worden etsen gemaakt, waarop daken met drieduizend en meer pannetjesdoch frissche, gezonde kunst moet men met een lantaarntje zoe ken. Dit hebben reeds enkele artisten ge voeld en begrepende kentering is ge komen. Toen kwam de expositie te Amster dam. Bij de opening riep de Voorzitter van den Modernen kunstkring, Jan Toorop, de aanwezigen een welkom toe. Hij vond aanleiding, bij deze eerste tentoonstelling Cézanne, den grooten Cézanne (aldus Toorop), die geweest is de vader van de MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AflN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Fransche, ja van de geheele goede schilderswereld, de voorlooper, de diepfijne, magistrale, moderne Fonalist (volgens Edouard Manet), die de moderne school is voorafgegaan. Na hem zien wij de jon gen in evolutie opgaan. Toorop zette uit een dat er in Paul Cézanne niet slechts een krachtig en fgn element is, maar zeer zeker ook een geestelijk element, een psyche, die men leert verstaan door zijn werken lang te bezien, zóo, dat men door de schoonheid heen de geestelijke schoonheid leert begrijpen. Zóo moeten wij, kunstenaars, alleen naar de hoogste uitdrukking onzer psyche streven; door de practjjk zal dan ons kunnen sterker en waardevoller wor den. Zonder psyche is geen groote, uni- verseele, expressieve kunst mogeljjk Wél groote kunst van koele, cerebrale, indi- vidueele beredeneering, of kunst met groote vereenvoudigde soberheid, meer koude kunst. Eens zal men moeten omhelzen de rust in compositie en in opzet, in kunst en architectuur. Die rust en schoone strak heid en strengheid van heilige ontroering een geheel andere ontroering dan die in de wereld die rust is de hoogste psyche, de Christelijke psyche. Eu zonder deze rust kan er in deze tjjden van haat en njjd en afgunst en strjjd geen ware, diepgaande groote mo numentale kunst ontstaan, die de zuivere ziel behoeft. Tot zoover Jan Toorop. A. van WEEZEL ERRENS. Amersfoort, November 1911. woner een naaimachine te koopen, omdat de naald goed genoeg was voor moeder de vrouw. Zoo ging het ook met de vet kaars, die zij zelf kon makenwaarom zou hij dan de nieuwbakken waskaars koopen En waarom zou hij gemaakte kleeren kant en klaar koopen, als er toch een weefgetouw in huis was en moeder altijd de kleeren van de kinderen zelf gemaakt had Al de oude en waar het natuurlijk op aan komt al de goedkoopere dingen waren „goed genoeg voor Grootje"waarom zouden ze dan ook niet goed wezen voor zjju vrouw en zijn dochters! Het is soms erg jammer dat Grootje er niet bij is om haar kant van het ver haal te laten hooreu. Het zou interes sant zijn, eens te hooren hoe zij er over dacht. Zij was zoo geduldig als een engel en schikte zich in oneindig veel ongemak en ontberingen. Soms hadden die een hoogst nadeeligen invloed op haar gezond heid en opgeruimdheid soms verkortten zij haar leven. Zjj zeide er niets van; maar was dit, omdat zy het prettig vond! De waarheid is, dat het heel hard voor haar was. En het is nog harder voor de vrouw en de dochter van den tegenwoordigen tijd, die zichzelf vergelijken met andere vrouwen en dochters. Natuurlijk, als het noodig is, schikken wjj er ons in; maar is het altijd noodig, wanneer men met zulk een man te doen heeft, die niet meeleeft met den tjjd in welken hjj leeft. Goed voor Grootje. Wie de goden liefhebben, sterven jong" heeft Plautus 't is al vele eeuwen ge leden Plutarchus nagezegd. Er zyn menschen van wie het waarlijk jammer is, dat de goden ze niet wat meer liefhebben. Zóo bijvoorbeeld de man, die zegt „Grootje ging school in een ongeventi- leerd lokaal en dronk uit een aardewerk kopjezy kon het wonderwel stellen zon der telefoon en reed over een oneffen weg naar de kerkik zou denken, dat hetgeen goed genoeg was voor haar, ook goed genoeg is voor mijn vrouw en kinderen". Dat is de man, die afstamt van den grotbewoner, die niets van messen en vorken wilde weten, omdat zijn voorva deren altijd met hun vingers gegeten hadden. Zijn voorvaderen hadden altijd van den grond gegeten, waartoe dienden dus tafels! Later weigerde dio grotbe Gelijk we in een deel van het vorige nummer nog konden vermelden, is de Mili- tiawet Donderdag door de Tweede Kamer aangenomen met 53 tegen 34 stemmen. Door een groot aantal vakverenigingen is aan den Minister vun Financiën een adres verzonden, waarin zij er op wfjzen, dat de onrechtmatige druk van de Personeele be lasting voor hen, die het beroep uitoefenen van logement-, hotel-, koffiehuis- of vergun ninghouder of met dezen voor de wet op de Personeele belasting gelijkgestelden, als binketbakkers, die een salon aan hun zaak verbonden hebben, en zij, die een besloten kokszaak uitoefenen, waaraan verbonden zijn inrichtingen tot het geven van diners, partyen, enz., zich hoe langer zoo meer doet gevoelen cn de toestand voor hen onhoud baar wordt, en waarin zij den Minister ver zoeken, die maatregelen te willen nemeD, welke ten spoedigste kunnen leiden tot de herziening dier wel, voor zoover dit voor deze categorie van middenstanders beslist noodig is. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie herinnert er weer aan, dat met het oog op de St.Nicolaas-drukte van 2 tot 6 December bij elk postpakket een adres kaart moet gevoegd en verzoekt, behalve voor zorgvuldige verpakking, zorg te dragen, dat het adres op het pakket zelve is ge schreven. Tot ouderling bij de Gereformeerde kerk B ziin gekozen de heeren B. J. Bloemendal en W. G. Schrüdertot diaken de heeren J. de Jager en A. van den ilriok. De heer J. C. Bloem legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af liet candidaats-examen Rechten. Mejuffrouw G. Damen, than9onderwijzeres te Kootwijkerbroek, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school voor m. u. I. o. te Gorkum. Vervolg, zie Bijvoegsel.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1