BIJVOEGSEL ABEMSFOOBTSCHE CODEAST Stadsnieuws. Ingezonden Laatste Berichten. behoorende bij de uitgave van de N.V. >DE AMERSFOORT- SCHE COURANT" voorheen Firma AH. van CLEEFF, VAN Zaterdag 25 November 1911. In de cantiues van het 5e regiment infan terie zal een proef worden geuomen met bediening geheel door burger-personeel. Een dergelijke proef wordt genomen in de grenadiers-kazerne to 's-Gravenhage, waar het gehoele cantine-bedrijf wordt ver pacht aan een burger. Een en ander onder toezicht van de can- tinr-cominissie en met totale wering van sterkedrank. Met mevrouw Van der Horst, die Donder dag ook als Nora getuigde- van zeldzaam kunnen, zullen hier Maandagavond in Ibsen's tooneelspel optreden de dames Pine Beider, E. van Beem, Annie Jurgens en Marg. Gijs- wijt en de heeren A. van der Horst, Lobo en Brandenburg. Tot dusver werden in hetconcours-hippique ie New-York de volgende pryzen behaald dienstpaarden licht- en middelgewicht, 72 deelnemers: Ie prijs Dreadnought, van lui tenant Labouchère 2e prijs Gravin Ada, van luitenant baron Van Voorst tot Voorst paarden, die nog geen eersten prijs ver wierven Perhaps, van luitenant Labouchère; sprint-concours, 124 deeluemers: le prijs Black Paddy, van dr. Bemelmans, gereden door luitenant baron Van Voorst tot Voorst; 3e prijs Dreadnought; officiers-dienstpaarden zwaar gewicht: 2e piy* Black Paddy, gereden door luitenant baron Van Voor>t tot Voorst spring-concours der natiën om den Ameri can cup Black Paddy, die dus de Amerikanen bun beker afhandig maakte, met Dreadnought en met Fox, van luitenant Trapman. Een beker van 750 dollar! Ondanks de minder goede conditie waarin de paarden door den overtocht by zwaar weer aankwamen, houden de heeren, evenals ver leden jaar de heeien Coblyn, Van Gellicum en Mathon, de eer van ons klein land wel zeer hoog. De eerste o--tmo»ting tusschen 6 biljart spelers uit Utrecht en 6 uit Amersfoort, hier Woensdag gehouden, is geëindigd met een 879—707 overwinning voor eerstbe- doelden. Voor Utrecht maakte de heeren Vendrig, Kuyper, Kusters, Van Deukeren en Van Houweningen ieder 150 punten, met onder scheidenlijk 50, 37, 30, 27 en 22 als hoogste seiie; de hoer Van Gelder voegde er 129 punten bij. De beer Kernkamp maakte er 150, met als hoogste serie 32; de heer Kielder 143, de heer Heere 120, de heer Van Kimeieu 125, de heer Pijper 107 en de heer Rintel 50 caramboles. De tweede wedstiijd wordt Woensdag te Utrecht gespeeld. De groote Nationale schietwedstrijd op buks hm Rijks-cylinder, ter herdenking van haar 5-jarig bestaan uitgefchreven door de 8cUetvercpiiiging „Prins Hendrik", vangt hedenavond aan en zul dureu tot24 D ce nber. H.V.C. krijgt mtrgen V.V.O., uit Velp, op b.zoek, zoudat eeu zeer spannende voet balwedstrijd to verwachten is. Quick gaat naar P. E. C., te Zwolle. Door plaatsgebrek moet bet verslag dei- lezing van mevrouw Do GoeyBlom, uit Bussum, Donderdagavond gehouden voor do plmtselijko af leeling van den Bond voor vrouwenkiesrecht, worden uitgesteld. Dinsdag acht dagen aal de heer De Beaufort, uit Maarn, in „Da \reiid" hier een voor dracht mot lichtbeel Ion houden over „De vogels en de laudbouw". Behalve voor de leden der plaatselijke al- deeling van het Utrechtsch Landbouw Genoot schap zal, zooals we vroeger reeds raeedei l- den en uit de advertentie in dit numnv r thans blijkt, deze hoogst interessante lezing ook kunnen bijgewoond door anderen, dte er belang bij hebben te weten wut wel en wat niet nuttige vogels zyn. Miakt den avond vast vrij; wij zullen u er nog eens aan herinneren. De aanbesteding voor de vergrooting van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis zal medio December plaats hebben. De afbraak van de perceelen aan de 8». Andriesstraat, waar de nieuwbouw komt, werd gister verkocht voor f720 De luntiarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart na vieren, die van de overige voertuigen mogeu niet later dan kwart voor vjjven worden aange stoken. Bjj de behandeling in de afdeeling der jongste Gemeentebegrooting werd gesproken over den Rijks-bntervisiteur. Donderdag hield hij hier een inspectie. Eenige monsters werden gestoken om aan het Rijks-laboratorium te worden onderzocht. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen twee personen, die in de Lan- gesiraat bij de Varkenmarkt anders dan stapvoets redeo, en tegen een verl ufhouder, die de Drankwet overtrad. Een reiziger in kruidenierswaren uit Doorn, de heer H. van der C., die Woensdagavond van hier per rijwiel naar huis terugkeerde, werd even voorbij het Rjjks-opvoediogsge- 8ticht onverhoeds besprongen door twee mannen, die zich aan deu kaut van den stikdonke'-en weg verdekt hadden opgesteld. In een oogwenk was hem zyn beurs met een f20 ontnomen en de voorband van zijn fiets stukgesneden, om achtervolging onmo gelijk te maken. Te voet keerde hy terug; de politie ging er onmiddellijk op uit en verwittigde aan stonds de politie in den omtrek, doch daar, ook door de duisternis, niet de geringste aanduiding kon worden gegeven, loopen de daders nog vrij rond. Alleen hij is eigen meester, die ook eigen knecht kan zijn. Hoe krijgt men op goedkoope wijze wor- tolechte struikrozon Deze vraag vond een inzender in »De Gelderlaudsi" dezer dagen op practische wijze beantwoord in den tuin van den heer Rademaker, Hoofd der school te Lobith. Hij had in het vorige jaar het snoeisel der rozen uitgezocht, de beste scheu ten 3 centimeter diep in den grond ge zet en daarna vast aangestampt. Zooals de heer R. mij vertelde, had hy van de veertig scheuten dertig struikrozeo, waarvan er dit jaar reeds tien gebloeid hebben. Het is nu in deu tijd om dat voorbeeld te volgen. Lukt bet niet, het kost niets en is zeker de proef waard. Inhoud „Wereldkroniek" 25 November Richard Strauss te 's-Graveuhage Adel- boden in den winter Aquarellenen teeke- ningen in Pulchri Veiling bij Ziïrcher Uit schouwburg en concertzaal De crisi in China Kroniek voor de vrouw Kroniek van de week Caricaturen en humor uit het buitenland. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. 25 cent per regel. Prof. dr. Deneffe, te Gent, berichtHet natuurlijke Franz Josef-laxeerwater is zeer gemakkelijk in 't gebruik, smaakt niet onaangenaam, veroorzaakt geen koliek en werkt blijvend! Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer terug gegeven. Geachte Redactie, Blijkens een der Raadsstukken stellen B. on W. den Raad andermaal voor, af wijzend te beschikken op het verzoek van bewoners van den Ouden Soesterweg om dien weg eenigszins beter begaanbaar te maken. Het College van B. en W. grondt zijn prso-advies hierop, dat het belang der Gemeente niet eiucht, dat deze weg op kosten der Gemeente wordt verhard. Zou het belang der Gemeente ook niet eischen, dat het voorste gedeelte van dezen weg, gelegen tusschen Puntenbur- burgerlaan en Borstraat verhard, wordt Hebben B. en W. na een paar regenach tige dagen dit gedeelte wel eens met een bezoek vereerd? Niets dan klinkklare modder, met hier on daar een meer, vormt dan de ver binding tusschen Puntenburg en kerk. Voor jaren terug was de geheele Oude Soesterweg een buitenweg, waarop bijna geen verkeer plaats had; maar sinds is de toestand geheel veranderd. Van het gedeelte tot aan de Borstraat wordt zelfs een druk gebruik gemaakt door bewoners van Borstraat, Withoosstraat en Stelling werfstraat, die gaarne de kortste verbin ding met de stad nemen. Ook zijn vele kerkgangers bijna verplicht via Punten burg naar de kerk te gaan, daar ze an ders een grooten omweg moeten maken. En moeten de meeste leerlingen van de Zusterschool niet dezen weg nemen om de plaats harer bestemming te bereiken? Hebben al die gemeentenaren minder recht op goed begaanbare wegen, dan bewoners van andere atadgedeelten Het komt mij voor van niet, en het is te wenschen, dat ook vele Raadsleden dit meenen, opdat zij aanstaanden Dinsdag, bij de behandeling van bovengenoemd adres, er op kunnen aandringen, dat het begin van den Ouden Soesterweg wordt verhard. Noemenswaardige kosten zal dit werk niet met zich brengen, daar een verhoogd hard voetpad al een heele ver betering is. U dankend, J. W. R. Amersfoort, 25 November 1911. Geachte Redactie, Met heel veel aandacht heb ik in uw vorig nummer het ingezonden stuk»Een voor velen» gelezen en ook de raadge vingen. die U er bij plaatste. Zou ik den geachten inzender den raad mogen geven, nog een weinig te wachten met de maatregelen, die U voorstelde Ik ben namelijk reeds eenige jaren over de zelfde questie doende en heb nog dezen zomer conferenties gehad met den heer Wethouder van Openbare werken, dien ik aantrof in zijn kwaliteit van w arnemend Burgemeester. Genoemde heer beloofde mij. maatre gelen tot verbeteing te zullen doen nemen en ik vertrouw den heer Kam volkomen, dat hij hierin woord zal houden. Nog deze week sprak ik een Opzichter aan Publieke werken, die er ten over vloede zijn chef nog eens op zou wijzen. Men ziet dus: er wordt aan gewerkt. Nu ik toch aan 't schrijven ben, zou ik den Directeur der Gemeente reiniging wel willen vragen, waarom in de Langestraat de winkelstraat het vuilnis altijd 's middags tegen vier uur, het uur waar op men winkelt, moet worden opgehaald en waarom de tonnenwagen tot 's mor gens elf uur in die straat rondwaart. Immers het gebeurt niet zelden, dat een klant in een of anderen winkel even zich bergen moet om den „man met de ton" te laten passeoren Het wil me voorkomen, dat met een beetje goeden wil een en ander wel zóo is te regelen, dat deze dingen 's morgens vóór negen uur zijn afgehandeld. Met beleefden dank voor de plaatsing, F. Amersfoort. 25 April 1911. BEURS0VER ZICHT. van 18 tot 25 November 1911. De meerdere verlevendiging van zaken, die men na het weinige succes, dat de Regee ring met hare trust-vervolging heeft gehad, voor de Amerikaansche markt had kunnen verwachten is deze week grootendeels uitge bleven. Het schijnt, dat men zich nog niet kan onttrekken aan, het gevoel van onzeker heid omtrent hetgeen de toekomst verbergt met betrekking tot de antitrust-actie, die de leus der beide groote politieke partijen in de Vereenigde Staten is. Want opmerkelijk is het, dat terwijl de berichten omtrent de verlevendiging in de industrie blijven door gaan, de omzetten in Wallstreet te nauwer nood een gemiddelde en zelfs in het begin der week dit nog niet eens vertoonden. Een gunstige uitzondering was deze week de markt voor koperwaarden, welke in prijs kouden stijgen op betere berichten van de situatie van het roo.de metaal te Londen, stijging in den prijs van electrolytisch koper en op berichten uit Amerika zelf, die wijzen op een doorgaande vermindering van de voorraden, niet alleen door de uitvoeren, zooals tot voor korten tijd het geval was, maar ook door een toeneming van het binnenlandsch verbruik. Volgens het weekblad „Iron Age" is de toestand op de Amerikaansche ijzer- markt op alle gebieden verbeterd, doch door de concurreerende prijzen neemt deze verbe tering nog geen groote afmetingen aan. De stemming voor de Steels was dan ook niet ongunstig. Tot koers-avans kwam het evenwel niet. aangezien de afwisselende en tegenstrijdige berichten omtrent hetgeen de Staats commissie in zake haar onder zoek naar den toestand van de Corporation voorheeft aan een gunstige tendenz voor de aandeelen in den weg stonden. Nu eens heette het, dat de Stanley-commissie het verzoek om uitstel van het onderzoek had afgewezen, dan weder, dat zij het uit eigen beweging voorloopig had gestaakt. De oude berichten omtrent de afschei ding van het effectenbezit van de Union Pacific deden weer de rondte en gaven aanleiding tot een rijzing van bijna 4 pCt. op éen dag, die echter door winstnemingen gedeeltelijk weer werd genivelleerd. In de afgeloopen week zijn wederom aan den politieken horizon van Europa donkere wolken opgekomen, die vermoe delijk in de naaste toekomst niet zullen nalaten, van tijd tot tijd een drukkenden invloed op de effecten markten uitte oefenen. Het is gebleken, dat Europa in de maand Juli j.l. veel dichter bij een grooten oorlog heeft gestaan dan de meerderheid van het publiek heeft kunnen vermoeden. Gelukkig is dit gevaar nu voorloopig weder afgewend, doch door hetgeen in de afgeloopen week door Von Kiderlen Wachter is onthuld, en door hetgeen zonder twijfel van Engelsche zijde nog geopenbaard zal worden, is het waar schijnlijk, dat de spanning tusschen Duitsch- land en Engeland voorloopig zal blijven be staan en dat er heel wat bezadigd Staats mansschap noodig zal zijn om onnoodige prikkelingen te vermijden. Ook Itaiië's plannen om door een vloot actie, regelrecht tegen Turkije gericht, dit land tot een spoedigen vrede te dwingen, kunnen nog een bron van veel zorg worden en tot politieke verwikkelingen aanleiding geven. STAATSFONDSEN. De Nederlandsch- Werkelijke Schuldsoorten hielden zich in'de afgeloopen week vrij vast, waarbij eenige vraag van Parijs werd opgemerkt, hetgeen sedert langen tijd niet het geval is geweest. Van de buitenlandsehe soorten lagen Brazi lianen aan den flauwen kant, hetgeen in verband staat met verschillende waar schuwende stemmen, die in den laatsten tijd opgaan en die aandringen op groote bezuinigingen in het beheer. De nieuwe leening van de Sorocabana had te onzent weinig succes, daar het garantie-syndicaat 60 pCt. van het materiaal thuis kreeg. Chi- neesche fondsen lagen flauw, ofschoon de overtuiging, dat de buitenlandsehe leeningen geen gevaar loopen, vrijwel algemeen wordt gedeeld. INDISCHE CULTUUR- en CREDIET- WAARDEN. Deze markt was zwak van toon en er ging weinig om. Java Cultuur maatschappij, in den aanvang der week zwakker, konden later een gedeelte van het verlies inhalen. INDISCHE MIJN WAARDEN. Ketahoens sluiten de week in vaste stemming voor ge wone aandeelen en zwak voor de preferente, na in het midden der week voor beide een reactie te hebben ondergaan. Redjangs ver loren een 15-tal procenten. Van de buiten landsehe soorten konden de Great Cobars een achttal procenten opkomen, in verband met de betere situatie van de kopermarkt. PETROLEUMWAARDEN. In de afge loopen week werden verschillende ruilingen van Koninklijke in Geconsolideerde bewerk stelligd, hetgeen den prijs der Koninklijke nadeelig beïnvloedde; een reactie van een percent of 10 was daarvan het gevolg. De flauwe stemming voor Shells te Londen zal ook hieraan niet geheel vreemd zijn geweest. Het bericht, dat motorolie en petroleum in Nederland tegen hoogeren prijs werden ver kocht, had weinig invloed. RUBBERWAARDEN zoowel als TA- BAKS WA ARDEN waren stil en weinig ver anderd terwijl voor de laatste de ondertoon niet ongunstig was te noemen. Van TH EE WA ARDEN konden de Amster- dam Thee-cultuur zich een tiental procenten herstellen na de jongste reactie. Warschau-Weenen, zoowel aandeelen als winstbewijzen, aan den flauwen kant, in ver band met de naastingsplannen van de Rus sische Regeering. PROLONGATIE sluit op 38/4 pCt. M. V. L. Tot majoor bij het le regiment huza- ren te Amersfoort is benoemd ritmeester J. M. H. van Lelyveld, commandant van het eskadron ordonnansen, te 's-Graven- hage. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 November. Evang. Luthersche kerlc. Voorra. 10V2 uur, dr. Toxopeus. Kemonstrantsche kerk. Voorin. IO'/j uur, ds. L. J. la Gro, uit Zwammerdam. Doopsgezinds kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracbt.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5U2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teeriok. Avond 57a uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/4 uur, de heer D. Bartb. uit 's-Gravendeel. Avond 57< uur, de heer Bartb. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 47a uur, godsdienstoefening. Vrye Gereformeerde gemeente. Voorm. 97a UUI'« godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 5