Donderdag 30 November 1911. No. 8037. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamloozc Vennootschap „De Amorsfoortselie Courant, voorheen Anna A. H, van Cleeff". HOOF DREDACTEUR P. J. JTRZSIBIZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag, Abr -moment per 3 maanden f\. franco per post f\A5. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvriag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- a<lvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening «bracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTSQB^CST 9. Postbu9 9. Telefoon 19 K E N N 1 S G E V 1 N GEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht maken bekend, dat de Provinciale Griffie Dinsdag 5 December a. s. na twaalf uur zal zijn gesloten. Utrecht, 27 November 1911, De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELl'ENNINCK, Voorzitter. A. J. KRIJT, lo.-Griffier. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Ruwiel een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 29 November 1911 De Burgemeester voornoemd WUIJTIER8. Voor den Doopsgezinden kring hier hoopt aanstaanden Zondag weer voor te gaan ds. E. M. ten Cute. In de Remonstrantsche kerk wor It Zondag ochtend om half tien een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden van 10 tot 10 jaar en om 11 uur de gewone dienstbeide onder voorgaan van ds. Hooykaas. Tot Griffier der Saten van Utrecht is gister gekozen mr. dr. A. van Dooroinck, Hoofd commies ter Gemeente-secretarie van Utrecht, met 25 stemmen, tegen 14 op jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, thans GrilTier der Staten van Dreüte. De resultaten van het verhandelde in de Raadsvergadering van Dinsdag vermeldden we in het vorige nummer. De discussiën mogen thans een plaats vinden. Punt 4 (rapportduurte-commissie, met de adres sen van de afdeeliug Amersfoort der S. D. A.P- en van den Amersfooitschen Bestuurders Bond). De Voorzitter: Het woord is aan den heer Gerritsen, die het heeft gevraagd. De heer Gerritsen: Ik wenscli een korte toelichting te geven op de conclussie der com missie in verband met het adrtB en vooral do Memorie van toelichting der S. D. A. P. Ongeveer twee maanden geleden verzocht ik, in een vergadering met gesloten deuren, B. en W. goed toe te zien in verband met de stijgende prijzen van enkele levensmiddelen en, zoo moge- gelijk, tijdig maatregelen te nemen. Daarbij had ik niet een enkele categorie van ambtenaren op het oog, maar het algemeen. Ik voegde er dan ook aan toe, dat bij duurdere prijzen en eventueel weinig werk, maatregelen moesten genomen worden en ik gaf B. en W. in overweging om deze zaak ernstig onder het oog te zien. Deze zaak is door B. en W. in eenige verga deringen besproken, maar zij konden tot geen resultaat komen. Vandaar, dat er uit den boezem van den Raad een commissie werd benoemd. Als lid dezer commissie meende ik, dat de Gemeente als werkgeefster iets moest doen, maar dan ook vooralle Gem»ente-ambtenaren, die een salaris van f 800 it ">0 of minder ver dienen, bovendien meende .k, (lat een commis sie van ingezetenen moest worden benoemd, die met subBidie van de Gemeente geld zou moeten bijeenbrengen om degenen te helpen, die zonder schuld werkloos waren geworden. Van het eerste gedeelte moest ik direct terug komen, daar de ambtenaren, die toch al in een gunstige conditie verkeeren door hun vast werk, en betere loonen dan bij eenig patroon, n6g eens zouden gaan proiiteeren van de belasting, die ook door de ingezetenon met een gelijk inkomen wordt opgebracht, die zoodoende dubbel zouden lüden. Alle ingezetenen met een vast inkomen lijden nog onder de omstandigheden van de dUWat' het tweede gedeelte aangaat, werd mij duidelijk gemaakt, dat de Gemeentewet een der gelijk subBidie niet toelaat. AL wil ik gaarne toegeven, dat er eeniDe arti- ken zijn, die zaer zeker iu prijs zijn ge3t0K®"> men niet mag vergeten, dat aardappelen en brood en dat de prijzen niet meer als noodprijzen zijn "oïrS'm.»»!.. Jat het vorig. jaar de loonen van de Gemeente-arbeiders veel beter zijn geworden. Zijn er eenige Gemeenten overgegaan tot een bijslag, dan zal dat ook wel in verband staan met mindere loonen, of groo- tere welvaart. Ik heb met groote belangstelling de uitvoerige Memorie op het adres vin de S. D. A. P. gelezen, maar ik moet tot mijn spijt zeggen, dat het een aardige propaganda voor die partij is, maar vertier niets dan algemeenheden. In de eerslo plaats wordt in de toelichting te veel overdre ven uitgezonderd een enkel artikel kan men niet van noodprijzen spreken. Den weg op te gaan van de meeste Duitsche steden, is liet kwaad verplaatsen de kleinhandel en de middenstand heeft het toch al niet rooskleurig en zou door de aangegeven maatregel geheel ten onder gaan. Met een gemak wordt door de S. l5. A. P. de post Gasfabriek voorgesteld om te gebruiken voor de „duurte''dergelijke nonsens-redeneering geeft zoo'n totale onkunde van onze Gemeente administratie te kenucn, dat ik mij afvraag of onze Gemeente-arbeiders, die daarvan geen notie hebben, door deze tirade eenvoudig om den tuin moeten worden geleid. Het statisfisch-bureau geeft eeuige cijfers van 1903 tot 1910 van verhoogde levensbehoeften maar zijn de verhoogde loonen niet daarmede in overeenstemming gebracht? Waarom neemt de S. D. A. P. niet de talrijke, zoowel groote als kleine, Gemeenten waar men zich op het zelfde standpunt stolt als hier Of komt dit niet in haar kraam te pas? Het geheele betoog van de S. D. A. I'. is op geschroefd en de verwijzing naar Duitschland gaat niet op, daar de duurte daar tengevolge van protectie en misgewas dit jaar zich buitengewoon heeft doen gevoelen. De S. D. A. P.-lui willen hier getuigen en zij poseeren alsof zij deeenigon zijn, die voor de belangen van do minder-be- voorrechten opkomen. Al is alles hier nog niet zóo als het motst zijn, toch geloof ik, dat de Gemeenteraad steeds getoond heeft een open oog voor haar ambtenaren lo hebben en meen ik, dat dergelijke opgeschroefde adressen niet in hun belang zijn. Ik wil hier niet poseeren als arbeidersvriend, maar ik meen tocli te mogen zpggen,-veel meer voor hen te hebben gedaan gekregen dan tot nu toe de S. D. A. I'. voor hen deod. Ken paar maanden geleden is in de Gas-com- mig'jie de vraag ter sprake gekomen om de cokes voor min- en on vermogenden lager te stellen, maar wij kondon door de talrijke bezwaren niet tot een besluit komen. Ik geef B. en W. in overweging, deze zaak nogmaals onder de oogen te zien met een beetje goeden wil was het goed, hiermede nogmaals een proef te nemen. Rust mij nog éen verzoek. liet politiekorps behoeft verbetering van loo nen, daar die nog niet zijn naar de eischen des tijda en ik hoop, dut B. en W. daarnaar opnieuw een ernstig onderzoek zullen instellen en de salarissen der agenten binnen kort in overeen stemming zal brengen met hetgeen zij presteeren. Wethouder Van E s v e 1 d De commis sie, waarvan ik - de eer had Voorzitter te zijn, heeft op de eerste plaats de vraag gesteld is er werkelijk nood, zijn er werkelijk noodprijzen. De heer Gerritsen heeft terecht opgemerkt, dat dit niet het geval is, dat de prijzen dalen en dat de levensmiddelen niet duurder zijn dan anders om dezen tijd. In een vereeniging in welke ik uit anderen hoofde zitting heb, betaalt men de groene erwten een kwart gulden en het spek acht cent goedkooper. Het is niets meer dan een telken jare terugkeerend verschijn sel ieder jaar is een artikel wat duurder dar. een ander. In het adres der S. D. A. P. wordt voorge steld, dat de Gemeente levensmiddelen zal in- koopen en die zal verknopen benedeo' koslprys. Dit middel zot ik erger achten dan de kwaal, want binnen zes maanden tijds zou de Ge meente hierdoor honderden kleine neringdoenden brengen tot den bedelstaf. Verder wil de S. I). A. 1'., dat de Gemeente werklieden, die minder dan f 1000 per jaar ver dienen, een toeslag ontvangen. Op de kohieren der plaatselijke Inkomstenbelasting komen 2500 menschen voor wier inkomen beneden f 1000 is en even 300 wier inkomen boven f 1000 is. Als er nu toch zóo veel zijn in onze Gemeente die evenzeer lijden als de Gemeente-werklieden en de klein-ambtcnaren, waarom dezen dan nog te bovendien een bevoorrechte positiehun loonen zijn pas verhoogd en zij genieten dat loon elke week, zomer en winter. Waarom zouden dan juist'zij weer bevoordeeld moeten worden? B. en W. zijn er dan ook van overtuigd, dat de personen in Gemeente-dienst een zeer goede positie innemen Mijn persoonlijke meening is, dat dergelijke bijslag de zorgloosheid zeer in de hand zou wer ken en een deprimeerenden maatregel zou blijken to wezen. Waar zij elders wordt ingevoerd, bij voorbeeld tc Amsterdam, waar het weekloon f 21 en te Utrecht waar het ruim f 18 bedraagt, houdt een ambtenaar zijn hand op voor 60 of 70 cent per week. Dat is om do menschen naar beneden te halen en kan ze niet moreel ver hellen. Te 's-Gravenhage, Zutfen, Hilversum en in vele andere Gemeenten doet men het dan ook niet. Ik vereenig me volkomen met de conclusie van het rapport, Do lieer Gerritsen sprak er r.og van, aan sommigen cokes le geven tegen lageron prijs. Dat is te Bussura gebeurd. Alle vergelijkingen gaan wel mank, maar Bussum heeft weinig armen. Bussum slaat toe, dat menschen beneden zeker inkomen cokes van de Gemeente-gasfabriek betrekken voor 40 cent per mud, terwijl do gang bare prijs is 60 centde prijs hier is 50 cent voor geklopte, 45 voor ongeklopte en 25 voor iis-cokes. flier is dus reeds rekening gohouden met den duren tijd in den winter. Inlusschen is het nog mogelijk, dnt II. W. nog overwegen of, in overleg met het Burgerlijk Armbestuur, er nog iels kan worden gedaan in die richting De heer Oost er veen: Als lid der com missie wensch ik nog een enkel woord te zeggen- De S. D. A. P. gaf een zeer uitvoerige toe lichting, doch daarop is heel wat af le dingen. Als we den weg zouden volgen, dien het adres aangeeft dan zou de Gemeente moeten bijsprin gen bij elke prijsstijging niet alleen, maar ook bij ziekte en ongevalimmers ook dan komt men niet uil mot zijn gewone loon. Ik acht dit noch noodig. noch gewenscht. Ik begrijp, dat men ijvert voor verhooging van loondit is redelijk en ook gewensent met het oog op den steeds stijgenden levensstandaard; doch de Gemeente-werklieden mog n niet ver geten, dat hun salaris vast is en zij dus zeer veel voor hebben bij tal van arbeiders in parti culiere bedrijven. Ik meen, dat men eerst behoort uit te zien naar eenige hezuiniging en pus als dit niet kan naar vermeerdering van inkomsten. De Voorzitter: Ik stel voor, de adressen te wijzen van de hand. Aldus besloten z. h. 8t. De Voorzitter: Ik dank de commissie voor haar uitvoerig en helder rapport en ik verheug me er over, dat zij na rijp beraad tol deze conclusie wordt kunnen komen. De conciusie wordt aangenomen z. h. st. Punt 9 (bouw water-reservoir bij de Zeven boompjes). De heer Kroos: Naur aanleiding i m het meeningsverschil daarover in het collego van B. en W. heb ik de drie ontwerpen nog eens aandachtig beschouwd en ik acht plan 15 verre weg het meest aan te bevelen. Ik juich het toe, dat de Gemeente-architect een gebouw heeft ontworpen, dat duidelijk de bestemming aangeeft, aangenainen bouwvorm heeft en hoogst pntctisch is ingericht. De Commissie voor do fubricage geeft even eens aan dat plan do voorkeur en het verwon dert me, dat dc beide nbt-deskundigo Wethou ders cr zich niet mee vereenigen en een vierde plan wer.se.hen van een buitenstaander. In onze vaktaal heet dit, oen bekwaam ambtenaar afma ken. Wethouder R ij k o n sHet spij l me, niet te kunnen meegaan met mijn geachten collega van Openbare werken. Ik vind het nu ontworpeno een afschuwelijk gebouw en nog erger acht ik het, dat het aspect van den Berg aan den Oost- en den Zuidkant evenzeer zal worden bedorven als nu aan de Noordzijde door het Rijks-opvoedingsgesticht, liet gebouw zal komen op een soort stellage van S M. en zal dus van alle kanten zichtbaar zijn. Ik begrijp heel goed, dat We niet alleen moe ten afkeuren, maar óók iets in de plaats moeten stellen en daarom wenschen wij een vierde plan. Dit is geenszins een beleediging voor den amb tenaar. Kr is trouwens geen aanmerking gemaakt op degelijkheid, doch op den welstand. Indien de stelling van den heer Kroes opging, zouden we, om zoo te zeggen, voorgoed getrouwd zijn aan alle ontwerper, van den Gemeente-architect. Ik meen, dat het in het belang der schoon heid is, mee te gaan met het voorstel van den heer Van Esvold en mij. Ik zou niet gaarne voor een zeventiende part de verantwoordelijk heid op me nemen, door een foei-leelijk gebouw het natuurschoon te berderven. Wethouder Van Esveld: Waar de Berg is bestemd voor villa-bouw en er zelfs een servituut op is, hier alleen villa's te bouwen, komt het mij voor, dat ook de Gemeente er niet iets moet doen bouwen, dat de schoonheid be nadeelt. Collega Kam wil, dat ieder uit het gebouw ziet: daar is het water-reservoir, en de heer Kam zou de heer Kam niet zijn als hij dit losliet; van zijn jeugd is bij opgegroeid in dezen eisch der Bouwkunst. Wij meenen, dat dit gebouw hier eigenlijk niet mag staan. Ook ik vatte het niet op, dat den Gemeente- architect een slag in 't gezicht is gegeven door OU9 voorstel. Ook ik acht hem hoog en zeer bekwaam voor zijn werk docli ook bij mij staat het vast, dat hij als ambtenaar van Publieke werken niet anders kon en daarom stelden wij voor een vierde plan te doen ontwerpen door een buitenstaander. De heer Kam, Wethouder van Open bare werken: Een bouwmeester moet, als hij een ontwerp maakt, zich afvragen welk doe), welke kosten, welk materiaal. Dit gebouw nu is eer. bergplaats voor een zeer groot volumon water. Op aanwijzing van den ingenieur, raads man der Gemeente, wordt het gebouw uitge voerd in gewapend beton. De schoonlieidseischen zijn wel degelijk in het oog gehouden. Vooral in het plan 15, dal tevens het meest economisch is, heeft de architect getracht, te voldoen aan alle eischen. Zoowel de Commissie voor de fabri cage als de Commissie voor de gas- en water- lerleiding achten dan ook plan B, het beste. Voor plan C' zal een kunstmatige heuvel noodig zijn, welke alleen een f 10000 kost, zul niet anders dan schade brengen voor de Ge meente, ia zonder karakter en zal het oog nim mer kunnen bevredigen. De Voorzitter: Ik breng in stemming hot voorstel van de heeren Van Ksvelden Rijkens; dus een nieuw plan te doen ontwerpen. Het tvordt verworpen met 15 stemmen tegen 2 die vuil de voorstellers. De V o o rz i 11 e r Ik breng in stemming plan B, als zijnde van de verste strekking. Het wordt aangenomen met 15 tegen 2 stem men die van de Wethouders Van Ksveld en I ltijkens. I Punt 10 (adres verharding Oude Soesterweg). I De heer Jorisson: Toeu indertijd do Wuy- I tiers-laan zou worden aangelegd, heb ik reeds i voorgesteld den Ouden Soesterweg te lieefrutcn I en ik ben nu toch wel iets teleurgesteld nu B. en W. in hun voorstel schijven, dat zij liet ver harden van dezen weg niet achten een belang voor de Gemeente. Ik meen, dat bet zoowel is een direct als een indirect belang. Direct omdat dagelijks t.il van ingezetenen gebruik maken van dien weg, zoowel om de kerk als om de scholen. Wel niet alle ingezetenen maken gebruik vaijd-ien weg, doch dit geschiedt evenmin met de Wuytiers-lann en evenmin komt een subsidie aan een vereeniging of aan de tram ten goede aan a 11 e ingezetenen. Maar zeer veel ingezetenen moeten dagelijks dezen weg gebruiken, zoo om naar de kerk als naar de drie Bcholen te gaan. Ken indirect belang is er mede gemoeid als we den weg tbuns doen verharden, al zij 't slechts een 40 of 50 M. Iu den komenden tijd van werk loosheid is het beter, dat de menschen er wat mee verdienen dan dat zij een aalmoes krijgen van het Armbestuur. Ik wil nochtans niet een direct voorstel doen. De heer Van Kalken; Als we een veertig jaar terugdenken dan herinneren we ons, dat de Oude Soesterweg toen was een zeer drukke ver keersweg. Later is hij verwaarloosd. Nu is hij weer een druk begane weg, welke leidt naar een kerk, een openbare school en twee bijzondere scholen en het is wel zeer stellig in het belang der Gemeente als we hem weer begaanbaar maken. Ik kom wekelijks op dien weg, voor armen bezoek, en weet bij ervaring, dat die weg den naam weg eigeulijk niet verdient; bij nattigheid is hij een rivier. Het stnat vast, dat er een zeer druk verkeer is; 's ochtends en 's avonds wegens do kerk, vier maal daags wegens de schooljeugd en voor 't overige dvtor de zeer volkrijke buurt. De heer Gerrituen: Ik ben het eens met den heer Jorissen, dat de verbetering vnn dezen weg vooral indirect belang heeft en meen even zeer, dut het geld niet beter kan besteed dan door het te laten verdienen door verbetering van verschillende wegen. Ik wil evenmin thans een voorstel doen, doch

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1