Zaterdag 16 December 1911. No. 8044. 61e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naaniloozc Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F- j. FREDBRIKS AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagUonderiaq- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening uebracht en kosten >'venals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOHT3GHACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. lie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K E N N I 8 6 E V I N G E N. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 19 December aanstaande, de3 namiddags te half twee uur. Amersfoort, 14 December 1911. De Burgemeoser voornoemd, WUYTIERS. Naloting voor do Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, Gelet op art. 39 der Militiewet 1901 Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door den Commissaris der Koningin in deze Provincie, bij besluit van 12 December 1911,4e Afd., no. 7671/4884, is bepaald, dat een nalo ting in deze Gemeente zal plaats hebben voor twee, ingevolge artikel 18, lo en artikel 14 der Militiewet 1901 ingeschreven mililieplichtigen, dat deze naloting zal gehouden worden op Woensdag, den 27. December 1911, des voor middags te elf uren, in bet Stadhuis te Amers foort en dat door de voornoenide milit eplichti- gen op Donderdag den 28 December 1911 bij den Burgemeester dezer Gemeente aanvraag kan worden gedaan tot hbt bekomen van een ge tuigschrift ter vrijstelling van den railitiedienst wegens broederdienst, indien zij of een hunner op zoodanige vrijstelling aanspraak kunnen doen gelden. De eerste maal afgekondigd te Amersfoort den 15 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROE3E. KAMER van ARBEID voor do Bouwbedrijven te Amersfoort. Burgemeester en Wethouder» der Gemeente Amersfoort, Gelet op de artikelen 11 en ib van.het Kies reglement voor de Karuers van Arbeid, brengen ter kennis van de hoofden of be- Btuurders van de bedrijven, welke in de boven genoemde Kamer van Arbeid vertegenwoordigd ziin, te weten: het bewerken van hout, steen ot metalen, het leggen van electrische geleidingen of van gas- of waterleidingen, bet schilder- en stofleerders-, behangers-, heiers-, stukadoors-, aardwerken en ntraatmakersbedrijf, het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouw- k'dat'zij' verplicht zijn vóór 15 Januari aan staande een lijst, of zoo noodig hjsten. op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijkc personen die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer jan Arbeid als patroons of in hun dienst als werk lieden werkzaam zijn geweest gedurendo het laatst verloopen kalenderjaar, of hrt.bouw vak betreft gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat Indrijf u «'""H1' dat in den loop dezer maand zooveel moge lijk aan de bedoeld, hoofden en b»tun'd«re formulieren der lijsten tullen worden geronden, ""dat die lijst of lijsten too epoedig «""gjjjj; in elk gornl >6or 15 Januan e.k., a>u»keum ingevuld, behooren te worden 8ez°"' wanneer de daarop vermelde personen slechts in éen Gemeente bij het zelfde hoofd of den zelfden bestuurder van een der genoemde be drijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die Gemeente, en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan éen Gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij het zelfde hoofd of den zelfden bestuurder van een der genoemde be drijven werkzaam zijn geweest, aan Burge meester en Wethouders der Gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vermeld lo. zij, die gedurende den boven aangegeven tijd binnen het gebied der Kamer van Arbeid niet bij het zelfde hoofd of den zelfden bestuurder zijn werkzaam geweest 2o. zij, die geen ingezetenen des Rijks of geeu Nederlanders zijn of op 15 Februari aan staande den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Wordende voorts ter kennis gebracht van hen, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende bet laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, niet in hst bedrijf van het zelfde hoofd of den zelfden bestuur der werkzaam zijn geweest, doch die aan spraak kunnen maken om geplaatst te worden op een Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zij daarvan vóór den 15 Januari a.s. aan gifte kunnen doen bij Burgemeester en Wet houders der Gemeente, waar zij werkzaam zijn geweest of het laatst werkzaam zijn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter Se cretarie dezer Gemeente, op werkdagen geopend in des voormiddags 9 tot namiddags 3 uur. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Aanmelding van miliciens voor den Rijks-postduirendionst, De Burgemeester van Amersfoort vestigt de aandacht op onderstaande bepalingen an het Koninklijk besluit van 26 November 1903, no. 33, zooals deze gewijzigd werden bij de Koninklijke besluiten van 9 Februari 1906, no. 22, en van 11 Januari 1907, no. 16, betref fende den Rijks-postduivendienst, voor zoover deze betrekking hebben op de ingelijfden bij de militie te land. Mililieplichtigen, die voor opleiding bij den Rijks-postduivendienst in aanmerking wenschen te kortten, moeten zich uiterlijk vóór 20 Januari met een verzoekschrift rechtstreeks wenden tot den Chef van den Generalen Staf. Artikel 11. Om tot Verzorger bij den Rijks-postduiven dienst te worden aangesteld, moet de ingelijfde bij de militie te land le. Blijken hebben gegeven van de noodige geschiktheid voor den Rijks-postduivendienst; 2e. Krachtens het bepaalde bij artikel 9 van de Militiewet 1901 eene verbintenis hebben aan gegaan als Verzorger bij den Rijks-postduiven dienst, op grond .waarvan hij gehouden is tot nakoming van de verplichtingen, voor hem voortvloeiende uit de toepassing vau het bepaal de bij dit besluit. Artikel 12. De verbintenis, bedoeld onder 2e van het vorig artikel, geldt van het tijdstip, waarop uit de Landweer wordt ontslagen do lichting van de militie, waartoe de ter zake betrokken inge lijfde bij de militie behoort, waartoe hij krachtens het derde lid van artikel 114 der Militiewet 1901 wordt geacht te behooren of waarmede hij, krachtens het tweede lid van artikel 99, jto artikel 6 dior wet, wordt beschouwd te zijn ingelijfd. Artikel 14. De Verzorger bij den Rjjk-poitduivendienst is "iff'0onder de wapenen te blijven totdat een doorloopend tijdvak van twaalf en een halve maand te rekenen van af den loden Maart Tan het jaar, waarop zijne eerste oefening bij do militie is aangevangen, verstreken zal zijn oe in zijn verderen diensttijd onder de wa- nenen te komen, in liet geheel voor ten hoogste twaalf weken, verdeeld over ten hoogste drie perioden op zoodanige tijdstippen, als m het belang van den Rijks-postduivendienit wordt noodig geacht. Artikel 15. Gedurende de jaren, waarin hij niet voor oefe ningen, als in liet vorig artikel bedoeld, onder de wapenen is geweest, is de Verzorger bij den Rijks-postduivendienst gehouden tot het bijwo nen van het onderzoek der militieplichligen en laudweerplichligen van de lichting, waarvoor hij is ingelijfd, of wel van de lichting, waartoe hij, krachtens het derde lid van artikel 14 der Mili tiewet 1901 wordt geacht te behooren, dan wel van de lichting, waarmede hij, krachtons het tweede lid van artikel 99, jto artikel 6 dier wet, wordt beschouwd te zijn ingelijfd. Artikel 16. De Verzorger bij den Rijks-postduivendienst zal worden vrijgesteld le. van de herhalingsoefeningen, voortvloei ende uit de Militie- en de Landweerwet 2e. van de verplichting om, ingevolge artikel 110 der Militiewet 1901, tot handhavingof her stel van de openbare rust en orde onder de wapenen te moeten blijven of te moeten ko- Artikel 17. De Verzorgers van den Rijks-postduivendienst, die blijken hebben gegeven van zeer veel ijver en toewijding en van bijzondere kennis ten opzichte van hunne verrichtingen bij de uitoe fening van dien dienst en die ook in andere opzichten daartoe in aanmerking komen, kunnen tot een getal van ten hoogste vier per jaar, worden aangesteld tot korporaal bij den Rijks- postduivendienst. Artikel 18. De Verzorger van den Rijks-postduivendienst kan als zoodanig, wegens gebrek aan ijver, we gens gebleken ongeschiktheid voor den Rijks- postduivendienst of wegens gedragingen in of buiten dienst, door Onzen Minister van Oorlog worden ontslagen. De Verzorger bij den Rijksposlduivendienst wordt in het geval, ir. de vorige zinsnede be doeld, ontheven van de verbintenis, door hem aangegaan overeenkomstig bet gestelde onder 2e van artikel 11, waarna op hem blijven rusten de verplichtingen, die uit de Militie- en Land weerwet voortvloeien. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Burgemeester en Wethouders vau Amers foort, Gelet op art. 261 der G imeentewet, Doen te weten, dat het le aanvullingskohier der Inkomstenbelasting en het 4e aanvullingskohier der Straatbelasting over het dienstjaar 1911, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf m\auden op do Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 14 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. WUYTIERS. - De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. In werking treding Arbeidswet. De »Staatscourani" van 11 dezer bevat het Koninklijk besluit, waarbij als datum van de in werking treding der Arboidawet 1911 be paald word 1 Januari 1912. Hieronder wordt in 't kort aangegeven, welke veranderingen hierdoor worden ge bracht in de tit dusverre geldende bepalin gen. Als gevolg van de overgangsbepalingen worden nog geen belangrijke wijzigingen noodig geacht in de werktijdregeling der be drijven, die tot dusverre reeds onder de Arbeidswet vielen. Da beperking van den arbeidsdag tot 10 uur, alsmede de vrije Zaterdagmiddag voor enkele categorieën van personen, wordt eerat na een jaar van kracht. Daarentegen moeten reeds met ingang van 1 Januari 1912 de gewijzigde bepalingen van administratieven aard worden nageleefd. Te dien aanzien kan het volgende worden meegedeeld De arbeidskaarten worden, evenals vroeger, door of namens den Burgemeester uitgereikt. Nieuw is de bepaling, dat thans ook voor gehuwde vrouwen, die in fabrieken of werkplaatsen arbeid verrichten, een ar beidskaart in het bezit van den werkgever moet zyn. Een tweede verschil is, dat op de kaarten voortaan niet meer de naam van den werk gever vermeld wordt, zoodat, by verwisseling van patroon, de kaart eenvoudig aan den arbeider wordt teruggegeven, opdat de zelfde kaart by den nieuwen patroon in bewaring kan worden gegeven. Voor alle jeugdige personen (met uitzonde ring van hen, die op 1 Januari 1912 zestien jaar zyn) en gehuwde vrouwen, die in een fabriek af werkplaats arbeid verrichten, moe ten nieuwe arbeidskaarten worden aange vraagd. De oude zyn vervallen. De arbeidslijsten, waarvan het mo del is vastgesteld by beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del van 4 December 1911 zullen verkrijgbaar zyn op alle postkantoren en hulppostkanto ren. Aan iedere lyst is gehecht een brief- ka»rt, bestemd voor bet afschrift der lyst, dat aan het districtshoofd der Arbeids inspectie moet worden gezonden. De prys van een lij-.t met briefkaart be draagt 6 cent, wanneer de briefkaart met &Qderhalven cent gefrankeerd is en 7 cent voor de overige, dat zijn die, welke vau bul ten de standplaatsen der districtshoofden (voor het kanton Amersfoort is ditUtrecht) aan dezen worden toegezonden. De posterijen zullen zoo spoedig mogelijk, doch vermoedelijk niet vóór 20 December 1911, met den verkoop beginnen. De lysten zullen bevatten nadere aandui ding omtrent invulliag en verzending van het afschrift. Vermeld wordt thans alleen, dut waarmerking door of namens den Bur gemeester niet meer noodig is en vermel ding van de namen der arbeiders achterwege kan blijven. De arbeidsregisters, waarvan het model eveneens door den Minister is vastge steld, zyn Diet in de postkantoren verkrijg baar en moeten dus in den boekhandel wor den gekocht. Voor de eerste inrichting wor den evenwel door de districtshoofden der Arbeidsinspectie vóór 1 Januari 1912 in een beperkt aantal aan iederen werkgever, gratis óan of meer registers toegezonden. Overeenkomstig de toezegging van den Miuister bij de behandeling van het wetsont werp in de Staten-Generaal, wordt het ge bruik van dit register niet voor alle catego rieën van werklieden verplichtend gesteld. Voor mannelijke personen van 17 jaar en ouder kan éen aan zeker eischen voldoend register, bijv. een loonboek, als sarbeidsregis- ter« dienst doen. Een register, volgens model, is alleen vereisebt voor jeugdige personen en vrouwen en kan ook gebruikt worden voor mannen van 17 jiar en ouder. Het bepaalde omtreut arbeidslijsten en arbeidsregisters is van toepassing op alle ondernemingen waarin of waarvoor in fabrie ken of werkplautsen arbeid wordt verricht door: éen of meer jeugdige personen, éen of meer vrouwen, of meer dan 9 mannelijke personen van 17 jaar of ouder. Voor eenige met name genoemde bedrij ven zyn by algemeenen maatregel van be stuur faciliteiten verleend ten aanzien van de invulling der werktij iregeling op de ar beidslijst. Agenda voor de openbare vergadering van den R irtd dezer Gemeente op Dinsdag 19 Decem ber des middags half twee. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van «en weide, gelegen op Ëirkhoven. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van T. H. G. Brandsen betredende rioleering.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1