Zaterdaq 23 December 1911. No. 8047. 61e Jaargang. gave van <lc Naamlooze en nootschap „De Amersfoortschc Courant, voorheen firma A. H, van Cleeff". HOOFDREDACTEUR P. J. ehederiks. AMERSFOORT. fmnrjC'^1jnt Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ,.l Per P08' I 4..15, Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- l ctie' waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- v»r.iJ n ,Per reKe' 15 cent. Reclames 45 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten woiaen m rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. "U advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU ZOHTSGBAC5T 9. Postbus 9. Telefoon 19 Dit nummer bestaat uit twee bladen. K K S Mlt O E T l N u tfj,- Inschrijving voor de NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, Gelet op art. 17 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212, van 1901), Herinneren ingezetenen aan do ver plichting tot het doen van aangifte ter inschrij ving voor de Nationale Militiovan jongelingen, die in het jaar 1893 geboren zijn. Tot het doen dezer aangifte worden de daartoe verplichte personen uitgenoo- digd. zich voorzoover mogelijk aan te melden ter Gemeente-secretarie op Dinsdag don 2en Januari 1912 voor hen wier ge slachtsnaam begint met de lottors A tot en met G, op Woensdag den 3 Januari 1912 voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters H tot en men Q, en op Donderdag den 4en Januari 1912 voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters R tot en mot Z, telkens van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur en van 2 tot 4 uur des namiddags, en dat de bepalingen, vastgesteld bij Hoofdstuk II der voormelde wet, ten opzichte van de inschrijving voor de militie, luiden Art. 13. Voor de militie wordt inge schreven lo ieder minderjarig mannelijk Neder lander, die binnen het Rijk, in het Duit- sche Rijk o£ in Koningrijk België verblijf houdt 2o. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, wiens vader, moeder of voogd binnen liet Rijk, in het Duitschc Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft 3e. ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die binnen het Rijk, in het Duit- sche Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft 4o. ieder mannelijk ingezetene niet- Noderlaiuler, zoo hij op don lsten Januari van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omgeschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van hot bepaalde hierboven onder 4y. A. de binnen het Rijk verblijfhoudende minderjarige niet-Nederlander a. wiens vader, moeder of voogd bin nen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maan den in het Rijk of de koloniën of bezit tingen des Rijks in andere worelddoelen gehad heeft; l) van wiens ouders de langstlevende bii 'zijn of haar overlijden in liet hierbo ven onder omschreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet m dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd c die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos teliiken zin geen vader of moedei heelt en van wie» niet bekend is dat h.j een voogd heeft, indien hij gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk verblijf gehouden heeft; B. Do meerderjarige niet-Nederlander die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende do voorafgaande achttien maanden in het Rijk of dekolonitai of bezittingen des Rijks m andore we.cld- ^Voor^minderjarig wordt voor dc toe- Dassin" van het bepaalde hierboven onder A cé louden hij. die minderjarig winden zin der Nederlandsche wet. Voor ïneei- dér jarig wordt voor de toepassingw het bepaalde hierboven ondei B. „eiiou Sen hS die meerderjarig k.s in den zin van voormelde wot. «,flachiodt: Art. 14. De inschrijving gesc'i out lo. van hem, bedoeld in art. zinsnede lo; zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woon plaats heeft, in de Gemeente der woon plaats van vader, moeder of voogd zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt j en zijn vader, moeder of voogd elders j i dan binnen het Rijk woonplaats heeft, I in de Gemeente waar hij verblijf houdt zoo hij door zijn vader, moeder of voogd I verlaten is, ouderloos is, of in wettelijke» zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in do Gemeen.,, waar hij verblijf houdt; zoo hij in hot Duitschc Rijk verblijf I hondt, in de Gemeente Amsterdam; zoo hij in hot Koningrijk België ver- blijf hondt in de Gemeente Rotterdam 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2ozoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, j in de Gemeente der woonplaats van vader, i moeder of voogd; I is de woonjilaats van vader, moedor of voogd in het Duitsehe Rijk, in de Gemeente Amsterdam is zij in hot Koningrijk Bolgië, in de Gemeente Rotterdam 3o. van hem, bedoold in art, 13, eerste zinsnede 3o zoo hij woonplaats heeft binnen hot Rijk, in do Gemeente zijner woonplaats zoo hij.woonplaats heeft in het Duitsehe Rijk, in de Gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Koning rijk België, in do Gemeente Rotterdam 4o. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o., indien hij minder jarig is zoo hij verkeert in het geval, in do tweede zinsnede van dat artikel onder Aa omschroven, in de Gemeente, waar zijn vader, moedor of voogd woonplaats heeft; zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede onder Ab omschreven, in do Gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeftis de woonplaats van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de inschrijving in de Gemoento, waar de minderjarige verblijf houdt; zoo hij vorkeort in een der gevallen, in evonbedoeldo zinsnede onder Ac om schreven, in do Gemeente, waar hij ver blijf houdt; B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4oindien hij meerderjarig is in do Gemeente waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangowezen Gemeente is die, waar hot verblijf of do woonplaats ge vestigd is of was op den lsten Januaria van het jaar, volgende op dat, waarin do in te schrijven persoon het 18e levensjaar volbracht, tenzij hot iemand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotterdam moet geschieden wegens verblijf of woon plaats onderscheidenlijk in het Duitsehe Rijk of in hot Koningrijk België. Art. 15. Voor do militie wordt niet- mgesclu-even ketone lliet.N(,(iei.laiulei.i die bewijst te behooron tot een Staat waai de Nederlanders niot aan den vorplichton krijgsdienst zijn onderworpen of waar ton aanzien van den dienstplicht hot begm-ol van wederkeerigheid is aangenomen 2o hij dio bowijst in do kolomen of bezittingen des Rijks in andere weroid- deolcn verblijf te houden ot woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het RiArt 16. Hij. die volgons art. 13 bo- hoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe hij Burgemeester en t\ cthou- ders der Gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschreden, aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari van liet jaar, volgende op dat, waarin hij het ISdo levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwozighoid van hom, die zich ter inschrijving inoot aan geven, alsmede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschroven, rust de verplichting tot het doen der aangifte j indien hot een minderjarige betreft, op zijn vader, moedor of voogd indien hot een meerderjarige botreft, dio onder curatoele gesteld is, op zijn curator. De verplichting van vader, moedor of voogd geldt evenwel slechts zoo hij of zij j binnen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of I in hot Koningrijk België woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen, bij vol gende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor liet doen der aangifte uitsluitend op don in te schrijven minderjarige: indien zijn vader, moeder of voogd niet binnon het Rijk, in hot Duitsehe Rijk of in het Koningrijk België woonplaats hoeft indien zijn vader of moeder, of beiden, de ouderlijke macht missen indien hij door zijn vader, moedor of voogd verlaten isof indien hij ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft 011 hot niet bekend is, dat hij een voogd heeft. Ilij, die door bestuurders, in art. 22 ver meld, tor inschrijving moet worden opge- govon of die in dienst is bij de zeemacht (de niarino-resorve en het korjis mariniers hiorondor begrepen) bij liet leger hier te lande of bij de koloniale troepen is tot liet doen van aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tothetdoon der aangifte verplicht is, kan de aangifto go- schiedon door een ander, daartoe schrif telijk gemachtigd. De volmacht blijft onder Burgemeester en Wethouders berusten. Do wijze, waarop van do gedane aan gifte moet blijken, wordt door Ons be paald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw inge schreven lo. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, dio na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór liet intreden van liet 21ste levensjaar, zijn verblijf bin nen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of in het Koningrijk België gevostigd heeft 2o. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat. waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór liet intreden van diens 21ste levensjaar, zijn of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duit sehe Rijk of in het Koningrijk Bolgië govestigd heeft; 3o. ieder mannelijk minderjarige, dio na don lsten Januari van hot jaar, vol gende op dat, waarin hij hot 18do levens jaar volbracht, en vóór het intreden van liet 21st;o levensjaar, Nederlander of op nieuw Nederlander is goworden, zoo hij in oen der hierboven onder lo omschre ven gevallen verkeert, of wiens vader moedor of voogd verkeert in een dor ge vallen, hierboven onder 2o omsclirevon 4o. ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat waarin hij hot 18de levensjaar volbracht, on vóór liet intreden van het 21ste levensjaar, zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsehe Rijk of in liet Koningrijk Bolgië gevestigd of or woonplaats verkregen hoeft; 5o. iodur mannelijk moord or jarigo, dio na don lsten Januari van liet jaar, vol- gondo op dat, waarin hij liet 18de levens jaar volbracht, en v'-or hot intreden van het 21sto levensjaai, Ncdorlander of op nieuw Nederlander is goworden, zoo hij in een der hierboven onder 4o omschre ven gevallen verkeert; 6o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januari van hot jaar, volgeiulo op dat waarin hij hot 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van liet 21ste levensjaar, ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der 2e zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de Gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieuw moet geschiedon en van do verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw gelden de eerste zinsnedo van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter in schrijving opnieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven, doch van het register afgovoerd, na het terug erlan gen van het Noderlandschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf, of de vestiging, of hot verkrijgen van woonplaats binnen liet Rijk, in hot Duitsehe Rijk of in het Koningrijk België. Do inschrijving geschiedt in het regis ter betreffende clo lichting van liet jaar, waartoo de in do eorste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijn leef tijd behoort. Art. 22. Behoudens de bepalingen in art. 16 zenden bestuurders van krankzin nigen-, doofstommen- on blindengestioh- ten, alsmede die der koloniën van wel dadigheid, van gevangenissen, van Rijks inrichtingen en van Rijks-opvoedingsge- gestichten jaarlijks vóór den lOden Januari oen opgave van de daarin opgenomen mannelijke personen, die op den lsten Januari hun 19de jaar zijn ingetreden, aan Onzen Commissaris in de Provincie, in welke dc inschrijving van die personen voor de militie moet plaats hebben. Deze opgave is ingericht in den door Ons te bepalen vorm. Art 166. Met boete van ten minste vijftig cent en ton hoogste honderd gul- wordt gestraft de overtreding van de artt. 16, 18 en 22 Voorts wordt bekend gemaakt, dat van elk, die inoet worden ingeschreven, de overlegging van een uittreksel uit liet geboorte-register kan worden gevorderd dat die uittreksels voor hen, die in deze Gemeente in het jaar 1893 zijn geboren, bij de inschrijving zullen voorhanden zijn en dat zij, die in een andere Gemeente zijn geboren, zich gedurende den loop dezer maand, dagelijks (Zon- en Feest dagen uitgezonderd) van des morgens 10 tot 12 des middags kunnen vervoegen ter Gemeente-secretarie, ten einde zoo danig uittroksol door tusschenkomst van den Burgemeester te doen aanvragen. Wordende do belanghebbenden verder, tor bevordering van orde, verzocht o«n do bovenbedoelde tijdsbepalingen nauwkeu rig in acht te nemen, alsmede om bij aangifte mede te brengen een duidelijke opgave van do woonplaats, met aandui ding van wijk on huisnummer. Do tweede maal afgekondigd te Amers foort don 21 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de lotolingen der lich- tiug 1912, die genogen zijn om geplaatst te worden als paarden verzorgers bij het remonte- depot, dat zij zich vóór of op 28 December e,k. ter Secretarie, Kamer no. 8, daarvoor behooren aan te melden. Hunne lengte moet minstens 1,65 M, z\jn,

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1