Donderdag 4 Januari 1912. No. 8051. tile Jaargang. Stadsnieuws. AMEnSFOORTSCEE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEURj F. J. 7BED&RZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4.- franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer40cent. Bij regel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële— en onteigenings- Wli advertentiën per regel 45 cent. Reclames 15 regels 4.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU KORTSSCHACHT 9. Teletoon 49 KENNISGEVINGEN. ZONDAGSWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van heeren Gedepu teerde Staten der Provincie Utrecht van den 16 Juli 1844 (Provinciaalblad No. 63) houdende uitnoodi- ging om, ter voldoening aau een op machtiging van Zjjne Majesteit den Koning, door Z. E. den Minister van Binnenlandscbe Zaken bjj aanschrij ving d.d. 29 Juni 1844, no. 103, le afd., gedaan verzoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen der Wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad no. 21) betrekkelijk de viering der ZON- en FEESTDAGEN; Maken dientengevolge aan de ingezetenen bekend, dat de voormelde wet is van den navolgenden in houd Wij WILLEM, bij de oratie GODS, Prins van Oranjb-Nassau, Souvkkein Vorst der Verkeniode Nederlanden, enz., enz. Aan al degeiien, die deze zullen tien of hooreu lezen, aaluut, doen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer gods dienstige voorvaderen, aie daarop steeds den hoog- sten prys stelden, de pligtmalige viering van den dag (les Heeren en andere dagen der openbare Christelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te versekeren. Zoo is het, dat Wjj, den Raad van State gehoord en met algemeen overleg der Stalen Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk wij goedvinden en verstaau bij deze 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdien stige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer ianden alge meen erkend en gevierd worden, niet alleen geen beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mo gen plaats hebben dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regeering daartoe toe stemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van ge ringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zulleu mogen worden uitgestald of verkogt, en dat kooplreden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstal len noch met opene deuren verkoopen. 8. Dat gedurende den tijd voor de openbare godadiensteefeniDg bestemd, de deuren der herbor gen en andere plaatsen wsar drank verkócht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den gesloten kring der gebouwen liggende zjjo, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende diei. zelfden t\jd geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbar* vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, ceDcerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feest dagen zullen gedoogd worden zullende het aau de plaatselijke besturen worden vrjjgelateu, hierom trent cene uitzondering toeteetaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle goedsdienatoefe- niogen. 6. Dat de plaatselijke politie zal zorg drageu.ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot de Openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alles, wat dezelve zou de kunnen hinderlijk zjjn, voortekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandig heden, zullen gestralt worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bjj een tweede overtreding, de boete of atrnf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de berbergen of andere publieke plaatsen voor ëen maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatblad zal worden geïnsereerd, en dat een genregzaam getal exemplaren gedrukt eu aan de Staten in de onder scheidene provincie of laudsobappen, ingevolge art. 86 der Grondwet ter uitvoering zal worden g-zonden, met laat om dezelve alom te doen pnbliceeren en afTigeeren, en van de predikstoelen der onderschei dene Chrieteljjke kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat onze ministerieele departementen en andere autoriteiten,justicieren en officieren, wiens zulks aangaat, san de nauwkeurige uitvoering de band zullen houden, zonder eenige coniveutie of dissimulatie. Gegeven in 's Gravenhage den lsten Maart dei jaars 1816, het tweede van Onze regeering. (get.) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (get.) A. R. FALCK. Gedaan te Amersfoort, 3 Januari 1912 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. LEERPLICHTWET. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter kennis van ouders, voogden en ander.» verzorgers van leerplichtige kinderen, die aanspraak maken op eene der vrijstellingen van de verplichting om hunne kinderen school- of huisonderwijs te doen geven, genoemd in art. 7 der Leerplichtwet, of die hunne kinderen huisonderwijs doen genisten, dat een en ander ben alleen dan kan ontheffen van de verplichting om hunne kinderen ter school te zenden, wanneer daarvan door hen vooraf aan den Burgemeester is kennis gegeven dat een vereischte voor het doen voortduren dier vrijstellingen is, dat deze kennisgevingen telken jare opnieuw worden ingediend door ben, die aanspraak maken op eene van de vrijstellingen, bedoeld bij art. 7 der wet, telkens na verloop van 12 maanden en die hunne kinderen huisonaerwjjs doen genieten, ieder jaar vóór 1 Februari dat van veranderingen in de personen door wie het huisonderwijs gegeven wordt, binnen 28 dagen aan den Burgemeester moet worden kennisgegeven dat alle bovengenoemde kennisgevingen, moe ten geschieden op daartoe vastgestelde formulieren, welke kosteloos ter Gemeente-secretarie verkrijg baar zijn. Ameisfoorf, 2 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. INLEVERING REKENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat het gebleken ie, dat declaration ten laste der Gemeente menigmaal geruimen tijd na afloop van een dienstjaar worden ingezonden. Aaugerien zulks voor een geregelde administratie een ernstige belemmering oplevert, herinneren zij nogmaals alleD, die iets van de Gemeente hebben te vorderen, bunoe declaratiën in te dienen uiterlijk den 15 Januari volgende op bet dienstjaar waarop de declaratie betrekking heeft. Ten aanzien vau ben, die in gebreke mochten blijven hieraau te voldoen, zal ernstig worden over wogen of er alsnog bijzondere redenen bestaan om hen in bet vervolg voor het doen vau leverantiën aan de Gemeente in aanmerking te brengen. Amersfoort, 3 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secreraris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te welen, dat het 5e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1911, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 3 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Linschoten een geval van schurft bij de schapen is voorgekomen. Amersfoort, 2 Januari 1912 De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. Ds. F. M. ten Cite hoopt aanstaanden Zondagochtend weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring, bier. Het verluidt, dat de toeslag-ontwerpen in de Eerste Kamer op zóo veel verzet stuiten, dat verwerping er van zoo goed als zeker is. De Eerste Kamer zou in het eind dezer maand de Militiewet in het openbaar be handelen. Na Dinsdagmiddag de Raadszitting te hebben geopend, verhief de Burgemeester zich van zijn zetel en r.eide ongeveer Hei verheugt me, reeds den tweeden dag van het jaar met u samen te zijn, omdat ik daardoor in de gelegenheid ben, u mijn hartelijke gelnk- wenschen aan te bieden. Ik hoop, dat het u in alle opzichten wel mag gaan en u geluk en voor spoed moogt hebben, ook voor uw gezin en uw werkkring. Het valt me moeilijk, de wederwaardigheden van het pas afgesloten jaar in korte trekken weer te gevenniet uit vrees voor den stenograaf, die hedeD zijn intrede deed, maar omdat er zoo heel veel is gebeurd. Alleen wil ik constateeren, dat in het afge- loopen jaar een actief en bedrijvig leven heeft geheerscht in de Gemeente-huishouding, dat in de eerste jaren veel goeds doet verwachten. Gij gaaft het voorbeeld en de ambtenareü hebben gewedijverd in activiteit en plichtsbe trachting. Ik dank de leden van den Raad voor hetgeen zij deden en ook de ambtenaren en vooral den Secretaris en ik hoop, dat ook in het nieuwe jaar de belangen der Gemeente u en hun ter harte zullen gaau en dat Gods zegen op onzen gemeenschappelijk arbeid moge rusten. (Instem ming). De heer Van Kalken: Als oudste in jaren waardeer ik ten zeerste de waardeerende woor den, tot or.s gesproken en ik vertrouw de tolk te zijn van alle leden wanneer ik u verklaar, dat u steeds kunt rekenen op den steun van allen, wanneer het geldt de belangen der Ge meente. Ik hoop, dat God u kracht schenke nog in lengte van dagen en u kracht geve voor uw werkkring en dat de leden van den Raad tot heil der Gemeente de ernstige belangen zullen behartigen die ons wachten. Ik hoop, dat 1912 ook voor uw echtgenoote en uw familie zeer gezegend is en ik ben er van overtuigd, dat ik dezen wensch uitspreek namens den geheelen Raad. (InstemmiDg). De Voorzitter: Ik dank den heer Van Kalken voor zijn vriendelijke woorden en den Raad voor de instemming. Nadat was meegedeeld welke stukken waren ingekomen, werd aan de orde gesteld het eenige punt der agendahet voorstel van de meerder heid van het college van B. en W. om '.Ij H..M. de Koningin voorziening te vragen van het be sluit vao Gedeputeerde Staten tot niet-goed- keuring van het Raadsbesluit nopens aankoop van „Nimmerdor" door de Gemeente. De heer Gerritsen: Ik zal zeer kort zijn, omdat het voorstel om in hooger beroep te gaan mijn volle goedkeuring heeft. Ik wil nog enkele onjuistheden in het licht brengen. De opmerking, die Gedeputeerde Staten maken aangaande het zielental is niet juistimmers het aantal miliciens wordt niet meegerekend bij de ofiicieele telling; bovendien hebben we in de laatste jaren het gelukkig verschijnsel gezien, dat mingegoeden en paupeïs uit de Gemeente zijn weg gegaan, terwijl daarvoor belastingbe- talenden in de plaats kwamen. Met andere woor den: de beschouwing van Gedeputeerde Staten, dat de bevolking niet vooruitging, kunnen we buiten beschouwing laten. Wil Amersfoort groot worden, dan moet de uitbreiding plaats hebben naar meer dan éen zijde. Bovendien ik heb?dit al meer gezegd wil niet ieder op den Berg wonen, maar zoekt men rustiger plekjes met boomen en prachtige omgeving. Waarom is het telken jare zoo druk bij Oud-Leusden en aan de Hertekop? Zeer zeker wegens het prachtige „Nimmerdor"'. Een andere onjuistheid van Gedeputeerde Sta ten is de afstand. Nimmerdor ligt niet een half uur van de stad verwijderd, doch van het Ju- liana-plein nog niet de helft. Ten slotte de koopprijs. Bij stooping zijn de boomen en gebouwen getaxeerd op f 60 000; de grond zal dus niet meer kosten dan 11.5 cent en niet, zooals Gedeputeerde Staten berekenen, 17.5 cent per vierkanten Meter. De heer Veis H e ij n Met even veel belang stelling, doch misschien heel andere gevoelens dan de vorige spreker, heb ik kennis genomen van de beslissing van Gedeputeerde Staten. Ik wensch niet te herhalen de discussion van September, doch wil alleen verklaren, dat ik zal stemmen vóór het advies der minderheid om niet in hooger beroep te gaan bij H. M. de Koningin. De heer Jorissen: Op de zelfde gronden als in September heb ik er niets tegen, me neer te leggen bij het besluit van Gedeputeerde Staten. Bovendien kan de Raad m. i. zich moeilijk ver zetten tegen dat besluit. Men weet, dat er een combinatie was aan welke het landgoed te koop werd gebodenzij gaf de voorkeur voor den koop aan de Gemeente. Dat vas te prijzen. Maar zou het thans niet zijn een schandelijk misbruik maken van de belang loosheid dier heeren als de Gemeente de winst opstreek Een ander bezwaar is dit. De Voorzitter ver klaarde in September uitdrukkelijk, dat de heer Van Boetzelaer aandrong op spoed. Er was zelfs zóo veel haast bij, dat er Diet eens vier dagen kon gewacht tot de nieuwe leden zouden zijn geïnstalleerd. Sindsdien zijn vier maanden verloopen bui ten de schu'd van den Raad ik erken het maar als er nu toch weer een paar maanden verloopen eer we de beslissing uit Den Haag ontvangen dan maken we óok misbruik. Ik meen, dat we den heer Van Boetzelaer niet lan ger op sleeptouw mogen honden. De heer Oosterveen: Ik ben het volko men eens met de heeren Veis Heyn en Jorissen en stel voor, niet in hooger beroep te gnan. Het is bekend, dat ik ben tegen den aankoop, die m. i. de Gemeente steeds financieel zal druk ken. Ware zij rijk dan zou ik niet zooveel be zwaar hebben tegen dezen aankoop maar zij heeft gelukkig zich steeds kunnen behelpen met de 3 pCt. en gelukkig is er ook meer belasting betaald en daardoor heeft de Gemeente knnnen voorzien in tal van zaken. Het ambachtsonder- wijs kon ingericht en de tractementen der onder wijzers konden verbeterd. Doch ondanks de hoogere belasting-inkomsten kon de burgerij niet worden verlicht en konden anderen niet hierheen worden gelokt door de lagere belastiDg. Nog veel wenschelijke zaken zijn er, die voor ziening vereischen: marktplaateen, verbreeden van straten, overkluizen Kortegracht, nieuwe Hoogere Burgerschool, nieuwe riooleering, inrichting Meeruitgcbreid Lager onderwijs en nog andere zaken, die groole uitgaven vorderen. B. en W. zullen dan ook niet kunnen verzekeren, dat in het eerstvolgende tijdperk het percentage niet zal worden verhoogd. Ik ben het eens met Gedeputeerde Staten, dat de aankoop een veel te speculatief karakter draagt. Het is niet met eenige zekerheid te zeg gen of de grond bijvooi beeld 2.5 of 3 pCt. zal opbrengeu en of de Gemeente dus al of niet zal moeten bijbetalen. Zeker is, dat de Gemeente weldra op nieuwe lasten zal komen en dan ook niet nog eens de lasten voor Nimmerdor zal kunnen dragen. Zeker is, dat Nimmerdor te ver weg ligt. Zeker is, dat als Nimmerdor wordt bebouwd hetgeen m. i. nog zeer twijfelachtig is de tU8schen liggende terreinen zeer in prijs zullen stijgen en er dus geen sprake van is, dat we grondspeculanten zullen kunnen dwingen. Wethouder R q k e n s Het komt mij voor, dat we de discussiën kunnen staken. Vóór- en tegenstanders hebben, naar ik wil aannemen, zóo gesproken als zij, naar innige overtuiging meenden, dat het belang dei Ge meente vordert. In zoover kan men eikaars meening respecteeren. Toch is er een reden, die me doet wenschen, dat de beslissing der Kroon wordt ingeroepen. Deze zal het advies vragen van bekwame man den, wier kennis en ernst door ons allen worden erkend en de partij, die dan in het ongelijk wordt gesteld, zal dan gemakkelijker erkennen, dat ze het toch vermoedelijk niet bij het rechte eind heeft gehad. Dat kan ik op dit oogenblik nog niet, omdat ik eenigszins verbaasd ben, niet over het besluit vau Gedeputeerde Staten, maar over de wijze waarop dit college de zaak heeft behandeld. Niet minder dan drie en een halve maand hebben Gedeputeerden noodig gehad om een besluit te nemen, gecompileerd uit de ver slagen van de Raadszittingen, plus eeu paar on benulligheden. Na verloop van ruim drie maanden kwam een spoedbrief toen 3cheen er plotseling haast te zijn om maar eens terstond te willen op geven: de revenuen, die het landgoed thans atwierp, terwijl men toch kon weten, dat die revenuen door allerlei bijzondere omstandigheden beneden de mogelijke moesten blijven. Gedeputeerde Staten eiscben voor zich btfna twee maal zooveel tijd als aan ons hoogste Staats college bij de wet is toegestaan en aangezien er helaas geen middel i9 om Gedeputeerde Sta ten in zulke zaken tot spoed te dwingen, weusch ik voor mij persoonlijk op deze wijze te proles- teeren, want als het met andere zaken in het vervolg óok zoo mocht gaan dan kan onze Ge meente daarvan te eenerof anderen tijd schade ondervinden. Nog een reden voor mij om in hooger beroep te komen, is gelegen in de meening, die ik ben toegednao, dat Gedeputeerden zich m. i. hier te veel mengen iu een zaak, die geheel aan den Gemeenteraad moet worden overgelaten. Ik be vind mij, wat deze meening betreft, in goedge zelschap. Prof. Oppenheim, tegenwoordig lid van dsn Raad van State, zegt in zijn bekend werk „liet Nederlaudsch Gemeenterecht" over het tos- zicht van Gedeputeerde Staten op den Gemeen teraad, o.a. het volgende„Stellig wordt tegen den geest van de bepalingen van de Grondwet, ran welke dit toezicht het uitvloeisel is, gezon digd. als de Gedeputeerde Stateu zich plaatsen op de stoelen van de Gemeenteraadsleden. Dit deden mijns inziens de Gedeputeerde Staten van Gelderland, toen zij den Raad van Arnhem dwars boomden in zijn voornemen, een buitengoed aau te koopen, ten einde Arnhem, nog meer dan het

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1