Dinsdag 16 Januari 1912. OINA Cacao Goede Waar weinig geld— No. 8056. 61e Jaargang. Stadsnieuws. ilERSFOOBTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". HOOFDREDACTEUR: Verschijnt Dinsdag Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- T Tn WTiffiP ttt fl abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigen'ngs- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten BUREAU COB.TBGRAOBT 9. AMERSFOORT. worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bjj advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19 Geheimen, die worden meegenomen in het graf. (Slot). Op de Parysche tentoonstelling in 1900 kwam een inzending voor van inleg werk, wonderbaarlijk ingewikkeld van teekening en van bijzonder mooie af werking. De prys was echter zóo laag, dat men aan de echtheid zou gaan twij felen. Van verschillende stukken kwamen duplicaten voor. Ziedaar een ander technisch geheim van aanzienlijke waarde, dat zonder twjjfel in "het graf zal worden medege nomen, indien het daar al niet reeds is. Zelf9 het meest grondige en alzijdige onderzoek kon niet aan het licht brengen, op welke wijze de tafelbladen met zoo'n zeldzame nauwkeurigheid werden ge maakt, zoodat zjj op elkaar geleken als twee droppels water. Wat dit punt betreft, wilde de uit vinder een Oostenrijker wel inlich tingen geven. Het werkstuk (byv. het tafelblad) in plaats van stuk voor stuk vervaardigd te worden, werd genomen uit een grooter werkstuk, dat daarna in stukken van de gewenschte afmetingen werd gezaagd. Hoe dit samengestelde lange blad by het vormen werd samen gehouden, hoe het inlegwerk mathema tisch zuiver werd geplaatst, wa9 een tweede vraag. De belangstelling in de uitvinding steeg zóo hoog, dat de Oos- tenryksche regeering aan den uitvinder een klein fortuin aanbood, op voorwaarde dat zijn geheim, geheel verzegeld, gede poneerd zou worden in de koninklyke schatkelders en aldaar tot zijn dood ongeopend zou bewaard blyvenhij zelf zou het alleen-recht van productie behou den voor zijn geheele leven. Doch zelfs die gunstige voorwaarden waren niet in staat om den man te bewegen, zijn ge heim, dat hy liever in zyn eigen hoofd hield opgesloten, aan het nageslacht af te staan. Een van de doode geheimen, dat let terlijk in het graf werd meegenomen en sinds dien tyd niet opnieuw werd ont dekt, hoewel eeuwen zijn verstrekeu, is de kunst van het balsemen, zooals dat de oude Egyptenaren deden. Hetschynt, dat dit volk aansprakelijk gesteld kan worden voor het verlies van tal van kunsten en wetenschappen, waarvan en kele de industrie van heden belangryk zouden verryken. De vervaardiging van een soort papier als dat der oude papy rusrollen is niet de minste van deze. Van meer academische belangstelling en een, die de geesten van de beste mathematici gedurende menschenlevens heeft geprikkeld, is het vraagstuk welke methode werd toegepast om de ontzet tende massa's steen, waaruit de Egyp tische pyramiden zyn opgebouwd, op hun plaats te krygen. Een ontelbaar aantal theorieön zyn hierover opgezet, maar, gelyk de verloren kuii3t van het balsemen en de juiste manier waarop kunstmatige broeding in ovens zooveel eeuwen geleden werd uitgevoerd, zoo zal ook dit hoogst waarschynlyk wel altyd een begraven geheim blyven. Er kan slechts naar gegist worden, hoeveel de wereld elke eeuw verliest door niet-medegedeelde geheimen. Het is nochtans waar, er zyn iu de onopengebaarde geheimen ook verschei- voori Probeert U eens een busje S Kilo bus f 1.50 «i0S0 0.42/2 Ho0,18 RVAN HOUTEN'S en gij zult versteld zijn over de uitstekende i kwaliteit in verhouding tot den prijs, dene absurde begrippen van uitvindingen, die geen uitvindingen zyn, begrepen. Op bjjna geregelde tijden verschijnt er een uiededeeling, dat de een of andere zoogenaamde uitvinder de lang geleden verloren kunst om koper te harden heeft teruggevonden eu een enthusiast verslag omtrent de mogelijkheden met het her ontdekte geheim en zijn invloed op de bestaande techniek wordt aan de mede- deeling toegevoegd. Oudanks deze perio diek terugkeereude vreugdekreten, is het harden van koper nog altyd een verloren geheim gebleven. De wederontdekking zou echter nu niet veel meer dan weten schappelijke waarde hebben en haar toepassing zou begrensd blijven tot de laboratoria. Dit is een der weinig begra ven geheimen, waarvan de economische waarde al sinds lang vernietigd is door de ontdekking van andere materialen en betere procédé's. De millioenen, die op de wederontdek king van het harden van koper wachten bestaan alleen in den geest van hen, die niet begrypen, dat het staal ten volle de plaats van het geharde koper heeft, ingenomen en dat, evenals de methode vau de constructie der pyramiden, dit geheim de kosten van het ontsluieren niet waard is. Achterlijke kinderen. De voorstanders van het Mannheimer stel sel hebben te Amsterdam een succes behaald. Het Gemeentebestuur der Hoofdstad toont belangstelling voor hun denkbeelden. Hot wensebt het achterblijven te bestudoeren en zal zich allereerst op do hoogte stellen vin den omvang van het kwaad. Daartoe heeft hot den Hoofden van scholen verzocht, gegevens te verzamelen. Deze gegevens moeten van dien aard zyn dat het Gemeentebestuur kan nagaan, welk deel dor leerlingen in den normalen tyd van zes jaar de stof kan verwerken, dia in het leerplan der scholen voor gewoon Lager onderwijs is aangegeven. Ook moet blijken, hoe groot het percentage der leerlingen is, die er langer tyd voor noodig bobben, en hoeveel kinderen de school verlaten zonder haar volledig te hebben doorloopen. Met het oog daarop is samengesteld oen staat, waarop de Hoofden gedurende eiken cursus geregeld moeten aantcckenen, welke leerlingen in don loop of bij liet einde van den cursus wegens geëindigde leerverplich ting de school vorlieten of naar een hooger leerjaar dan liet zesde overgingen. Deze staat moet door hen telkens binnen veertien dagen na het einde van den cursus bij het Gemeen tebestuur,worden ingezonden. De samenstel ling er van is voor de Hoofden slechts een grringe moeite. Voor elk kind toch is er op de school een leerlingkaart, waarop telkens by het einde van den cursus moet worden aangeteekond of het kind naar de naast- hoogere klasse is overgegaan, of niet. Uit de leerlingkanrten kunnen de gevraagde gege vens in korten tijd worden verzameld. Da staten, welke het Gemeentebestuur op die wyze verkrygt, zullen In de tookomst een belangryk en nauwkeurig statistisch ma teriaal opleveren. In do eerste jaren zullen zy echter geen steun geven by de beant woording van vragen, die zich bij het zoeken naar middelen tot verbetering van hot onder wijs voordoon. Om voorloopig iets te hebber/, waaruit eenige conclusies kunnen worden getrokken, heeft het Gemeentebestuur het noodig ge acht, naast den bovenbedoelden een anderen staat in te voeren, waarop da leeftijden der leerlingen in do verschillende klassen bij liet begin van den cursus worden vermeil. In dezen staat moet tevens worden aangegeven, hoeveel leerlingen in elke klasse die klasse voor de eerst-», tweede, derde maal, enz. doorloopen. Hy moet telkens vóór den iJOsten der maand volgende op het einde van den cursus worden toegezonden. Dezen st ip van het Gemeentebestuur ach ten wij van belangwij bezitten nog geen enkele nauwkeurige en uitgebreide statistiek betreffende het achterblijven der leerlingen in de Lagere school en toch kan zulk een statistiek groot nut hebben bij de organisatie van het Lager onderwijs in de toekomst, meent de Amsterdarasche redacteur van de „N, Rott. Crt.". Consulent voor den Middenstand. Met ingang van 1 April 1912 is door liet Bestuur van den Middenstandsbond, op voordracht van het Dagelyksch Bestuur en iu overleg met de afdeeling »Handel« van hot Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, benoemd tot consulent voor den Middenstand do heer C. Koen raad, accoun tant, loeraar M. o. Boekhouden te Amster dam. De tiak van den consulent zal in den eersten tijd hoofdzakelijk zijn. schriftelijk (ook mondeling te Amsterdam) aan de by don Middenstandsbond aangesloten veroeni- gingen, sociaal-economische voorlichting te geven, betreffende onder meer I. De boekhouding in de verschillende bedrijven van kleinhandel en klein-nyver- beid. II. Eenvoudige administratie, verminde ring der bedryfsonkosten, controle-systemen. III. De voordeelen van economische samenwerking. a. Do oprichting van coöperatieve v.-r- eenigingen van inkoop, gezamenlijke bewer- kiug, gemeenschappelijke werkplaatsen, ge zamenlijke» verkoop, onderlinge verzekering, enz. b. De oprichting van credietbaoken voor den Middenstand. c. De oprichting van informatie- en incasso-bureaux. d. Do oprichting van handels- en boek- houdcursussen. i. De invoering van conlaote betaling. IV. Inrichting van Statuten, aanvragen van Koninklyke goedkeuring daarop. V. Handelsrecht (vennootschappen, koop- en verkoop, assurantie, faillissement, sur seance van betaling, wisselrecht, enz.). VI. De horkomst van goederen en pro ducten. Vil. Belasting-aangelegenheden. VIII. Handels- eu fabrieksmerken, oc trooien. Besturen van vereenigingen, die over een der bovenstaande onderwerpen voorlichting wenschen. worden verzocht, zicb (per franco brieven met postzegel voor antwoord) te wenden tot het Bonds-secretariaat, üraaf- scheweg te Nijmegen. De Secretaris, da heer W. Nieuwenbuizen, zorgt dan voor doorzen ding naar den consulent. Ten einde de voorlichting zoo doeltreffend mogelijk te doen zjjn, zal de consulent in het officieel orgaan, «De Middenstandsbond", wekelijks een artikel schrijveu over een der bovenstaande onderwerpen. De consulent is iedoren Woensdag- en Zaterdagmiddag en iederen avond voor Be sturen van vereenigingen over de bovonaan- gageven onderwerpen te spreken aan zyn adres Jacob van Lcnnepk.ide 6 te Araster dam. Voorafgaand bericht van bezoek is ge- wenscht. Aan het Postkantoor zyn thans voor éen cent per vel van vyftig stuks de zoogenaamde Zondags-etiquetten verkrygbaar. Het is wel jammer, dat de Nederlandsche post-administratie niet deed hetgeen do Belgische reeds zoo voel jaren doet; dat is het strookje „niet bestellen op Zondag" te hechten aan den postzegel. Immers dan wordt hel te gelyk afgestempeld met den zegel, terwijl nu een derde, geheel tegen de bedoeling van afzender en ontvanger, zoo'n strookje ergens op de enveloppe kan plak ken als b(j eens geen zin heeft—- vooral in een buiten-Gemeonte een grooteo loop te doen. Wie dus zoo'n etiquetje gebruikt, plakke het zoo dicht mogelijk onder den postzegel. De ontvangende ziet dan, dat de ufzender werkelijk de bestelling uiet op Zondag wilde doen plaats hobben. Door de provinciale afdeeling Utrecht van der Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren is besloten een commissie van 7 leden te bonoenien, wier taak zal zjjn 1. inde provincie Utrecht een onderzoek in te stollen a. naar de jaarwedden van Burgemeester», Secretarissen. Ontvanger?, ambtenaren van den Burgerlijken stand en ambtenaren ter Secretarie b. naar het aantal ambtenaren, in elke Gemeente aangesteld tot bestand van den Secretaris

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1