Zaterdag 27 Januari 1912. Roina Cacao No. 8061. 61e Jaargang. VAN MOUTEN'S DE VOLKSDRANK Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". HOOFDREDACTEUR: F. J. 7ESDSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag' en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigen'ngs- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van heden aan mej. de wed. A. SMINK ingevolge art. 8 der Hinderwet onder voor waarden vergunning is verleend tot het uitbrei den harer blikslagerij door plaatsing van een gasmotor van 5 P. K. in het perceel Kranke- ledenstraat no. 20, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E no. 5096. Amersfoort, 25 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 6o aanvullingskohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1911, goedgekourd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 26 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CERTIFICATEN VAN OORSPRONG VOOR DEN INVOER IN ITALIË. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel h6eft de Kamer van Koophandel en Fabrieken medegedeeld, dat, bij besluit van den Koning van Italië, een bijzonder tarief van invoerrechten is vastgesteld voor een aantal in dat besluit genoemde artikelen van Turksche herkomst' bij invoer in Italië en dat, indien bedoelde artikelen (waaromtrent opgave zal wor den gedaan in no. 254 van „Handelsberichten") uit andere landen dan Turkije in Italië worden ingevoerd, een oorsprongs-certificaat moet worden overgelegd, opdat die goederen kunnen worden ingeklaard volgens het tarief, dat daarop in verband met hun herkomst van toepassing is. Op een daartoe door de Nederlandsche Regee- ring tot de Italiaanscbe gericht verzoek, heeft deze zich bereid verklaard, certificaten van oor sprong voor de betreffende waren volgens aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken toegezon den model en afgegeven door de Secretarissen dier Kamers, te erkennen. Voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, De Secretaris, H. P. van HASELEN. Amersfoort, 26 Januari 1912. De Kamperbinnenpoort. (INGEZONDEN.) De beschouwingen van den heer Sinnige over dit onderwerp lyden aan het zelfde euvel als de besprekingen daarover in de laatste vergadering van „Handel enNy- verheid", zij raken het hart der quaestie niet. Immers hoewel ik persoonlyk van meening ben, dat verkeersverbetering bij de Kamperbinnenpoort nog niet onaf wijsbaar noodig is, heb ik niet getracht d i t standpunt te verdedigen, doch mij er toe bepaald, aan te toonen, dat een geheel voldoende verbetering is tot stand te brengen zonder dat een der torentjes behoeft te vallen. Men bad dus moeten bewyzen, dat de door mij voorgeslageu oplossing niet voldoet aan de eischen vau bet verkeer, en juist dat beeft men na gelaten. Ik neem intusschen deze gelegen heid gaarne te baat om die verkeers- eischen nog eens nader onder het oog te zien. Het verkeer door de Kamperbinnen poort kan men verdeeleu in drie elemen ten het locale, het intercommunale en het doorgangsverkeer. Het zuiver locale verkeer, het vervoer van personen en goederen van de binnen de poort gelegen deelen der stad naar <Ie stadsgedeelten buiten de poort, en omgekeerd, is, voor zoover het bepaald op passeeren der poort is aangewezen, waarlijk van zeer geringen omvang, zelfs met inbegrip van den tramdienst, welke laatste te minder bezwarend is, omdat bij zich uitsluitend in rechte lijn beweegt. Van meer beteekenia is bet intercom munaal verkeer, wat de intensiteit be treft, vooral op marktdagen. Dit verkeer gaat ten eerste in de richting Oost West on omgekeerd (naar en van de teu Oosten van Amersfoort liggende lande lijke Gemeenten) en vervolgens komt bet uit het Zuiden, van den Heiligenberger- weg. Dit laatste ondervindt een groot bezwaar, waarop ik reeds vroeger wees bet heeft een moeilijken en gevaarlijken draai te maken om van den Zuidsingel in de poort te komen. Uit Noordelijke richting komende, zou het verkeer dit zelfde bezwaar ondervinden, maar dit verkeer is geringhet moet van den Hooglandschen weg door de Bloemendal- schepoort de stad binnenkomen en vindt dan, via Bloemendalsche straat, Bloemen- dalscbe binnenpoort, Havik, enz., een goeden weg naar den Hof en de Lange- straat, zoodat vervoer uit deze richting door de Kamppoort zoo goed als over bodig is. Het doorgangsverkeer eindelijk gaat in hootdzaak in de richting Oost West en omgekeerd, omdat Langestraat en Kamp deel uitmakeu van de verbinding van het Westen van ons land met het Oosten, van den grooten weg van Amater, dam, Utrecht, enz. naar Deventer, enz- In geringere mate komt ook door gangsverkeer voor in de richting van den Heiligeubergerweg. Deze ontleding nu van het verkeer doet duidelijk zien, dat er ter plaatse j behoefte bestaat aan twee verbeteringen; voor bet verkeer Oo3tWest en omge keerd moet meer breedte aanwezig zijn, en het verkeer uit bet Zuiden moet eeu gemakkelijker toegang vinden naar de Langestraat. Met beide deze eischen nu is in miju voorstel rekening gehouden. De weg toch dien ik voorstelde, geeft aan bet verkeer van en naar den Heiligenbergerweg toe gang tot de Langestraat niet door, maar langs bet Noordelijk poorttoren tje, met een zeer geleidelijke zwenking,, bij zeer groote ruimte. En het verkeer in rechte lijn vindt als het ware twee wegen in de eene richting door de poort, in de andere richtiug er langs. Het te sparen torentje zal op dien weg den dienst ver richten van handwijzer, die rechtshouden gebiedt. Wat nu de doorgangswijdte der Kamp poort betreft, mijne bestrijders brengen die terug tot 2.90 M., omdat zij haar verminderen met de breedte der schamp- steeuen, die thans geplaatst zijn tegen de overblijfselen der rechtstanden van den weggebroken poortboogMaar bet is toch wel duidelijk, dat die schamp- steenen, wanneer bet zich ombuigend verkeer uit bet Zuiden vervallen is, en het rechtlynig verkeer nog slechts in éen richting gaat, kunnen vervangen worden door aan die rechtstanden een uatuursteenen voet te geven, die niet naar voren behoeft te springen, zoodat de wijdte dan 3.605 M. wordt. Het eenige bezwaar tegen mijne op lossing, dat de beer Sinnige weet aan te voeren, is hare kostbaarheid. Ik zal niet opkomen tegen het door hem genoemde is bestemd om te worden: by uitnemendheid. GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en i'iSÏf GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. bedrag van f 80 000.hoewel ik geloof, dat myn geachte bestryder in zijn vuistje zou lachen, indien hij tot dezen prys het werk moclit uitvoeren. Maar dit bezwaar is op zichzelf volstrekt niet geëigend om mijn denkbeeld minder aannemelijk te maken, want het doet zich evenzeer gelden tegen elke afdoende verkeers verbetering bij de Kamppoort. De door den heer Sinnige geopperde verbreeding aan den Noordkant is met de eischen van het verkeer in strijd, zoo dat dan ook niemand daar de oplossing zal willen zoeken en zelfs de heer Van Duinen (zie het verslag der vergadering van „Handel en Nijverheid") te kennen gaf, dat z. i. hef Noordelyk torentje kan blijven staan. Maar daarenboven draagt de bebouwing van den Noordkant der Kamperbinnenpoort een veel te aardig cachet om haar te doen verdwijnen, ter wijl de achtergevel van het huis Kam perbinnenpoort 4, met zijne voorgekraag- de verdieping, op zichzelf reeds het behouden waard is. Dit plan van den heer Sinnige zou trouwens evengoed als het mijne een ge deeltelijke overkluizing van den Singel eu verschillende onteigeningen vorderen, zoodat het te bezien staat, of het goed- kooper zou worden. Maar ook de radicale oplossing, die vooral door belangheb benden schijnt te worden voorgestaau zoodat men in „Handel en Nijverheid"' zelfs begreep te moeten trachten eene actie van niet belanghebbenden uit te lokken ook deze~zal de zelfde offers eischen als het^door ray geopperde plan. Want wil men, na afbraak van het Noordelyk torentje, een behoorlyk bree- den weg verkrjjgen, dan moet men het j huis Kamperbinnenpoort no. 5, het aardige j huisje van de erven Mol (dat ik inder- i daadjverkeerdelykstadseigendom noemde) en het huis aan den Zuidsingel aankoo- pen, en wil men den draai naar de St. Andriesstraat vergemakkelijken, dan dient men ;ook~de overkluizing van den Singel in die richting te verbreeden kortom men kan slechts zeer weinig nalaten van hetgeen voor de verwezenlijking van myn denkbeeld noodig is. Maar men zal dan hebben vernield, wat voor geen geld is terug te krygen een der mooiste stads- I gezichten van Amersfoort, dat juist op zijn 8tedeschoon terecht trotsch gaat. j Dat de heer Sinnige, die zelf alsof I dit niet voldoende bleek uitzijn opstel herhaaldelijk verzekert, dat hy leek is op oudheidkundig gebied en voor de schoonheid van dit stadsaspect geen oog heeft, dat h ij dit niet heel erg vindt, doet mij nog niet wankelen in, myn vertrouwen, dat de meerderheid van den Raad, die toch wel uit beschaafde en voor schoonheid niet-ongevoelige mannen zal bestaan, ervoor zal terug deinzen, vol komen noodeloos Amersfoort te berooven van een zijner sieraden. JAN KALF. 's-Graveuhage, 24 Jauuari 1912. Oude geveltjes, oude poorten, oude grachten en muurtjeszij zyn het. die aan een stad cachet geven. Wat is Delft niet mooi en schilder achtig. Het is jammer genoeg, dat er in zoo vele oude steden slechts weinig is over gebleven van vroeger. Amersfoort heeft gelukkig in zijn Koppel poort, zijn Kamperbinnenpoort, zijn Mou- nikendam, zijn Muurhuizen, zijn Havik, nog voldoende overgehouden om zyn cachet van oude stad, van stad-met-ge- schiedenis, niet voorgoed te verliezen. Maar daaraan mag dan ook niet ge tornd worden. Er is op het oogenblik sprake van, dat de Kamperbinneupoort zal worden ge sloopt. Zij die oogen hebben om te zien, zouden dit zeer betreuren. Men zou daardoor een daad verrichten, waarvan men altyd spijt zou hebben, een onherstelbare wan daad want men zou weder een van die karakteristieke oude poorten wegnemen, om daarvoor in de plaats te krygen een iueenloopeu van Langestraat en Kamp straat, éen saaien „langen pakriem''. Nu de veiligheid van het verkeer daar ter plaatle verbetering eischt, ben ik van gevoelen en ik weet, dat velen dit deelen dat er in alle gevallen naar eene oplossing van dit vraagstuk moet worden gezocht, die het behoud der beide torentjes waarborgt, liefst met herstel van de poort in den vroegeren toestand. A. W. drn BEER POORTUGAEL. Amersfoort, 26 Januari 1912. De Christelijk Gereformeerde gemeente, die thans haar godsdienstoefeningen houdt in »De Zaaiers, zal Dins lag het feit herden ken waarop hier 75 jaar geleden een Chr. afgescheiden gemeente werd gesticht.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1