BIJBLAD Rojna ahersfoostsghe coomnt Cacao Stadsnieuws. VAN HOUTEN'S DE VOLKSDRANK De beste voor den prijs Ingezonden. behoorende bij de uitgave van n.v. de amersfoortsche courant voorheen Firma a. h. van cleeff" van ZATERDAG 10 FEBRUARI 1912. KENNISGEVINGEN. Vordering ran paarden. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de inge volge art. 17 van het Koninklijk beslnit van 16 December 1902 (Staatsblad no. 222) opge maakte alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie deur Gemeente, kamer no. 8, ter insage is ne- dergelegd. Amersfoort, 31 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders, voornoemd De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouder van Amersfoort, Gelet op art. 26 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat het Depar tement van Oorlog voornemens is, in de Gemeente Amersfoort op te riohten bergplaatsen voor gevulde patroon-caissons in a. twee loodsen voor patroon-caissons op het terrein, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie C no. 949; b. een voertuigenloods op het terrein, kadas traal bekend Gemeente Amersfoort sectie A no. 1962. De stokken, hierop betrekking hebbende, lig gen op de Secretarie der Gemeente Amersfoort ter visie, terwijl op Dinsdag 27 Februari 1912 van des voormiddags ll'/% tot 11'/» uur in het Gemeentehuis te Amersfoort ten overstaan van oeue commissie uit de Gedeputeerde Staten dezer Provincie gelegenheid zal bestaan, tegen het oprichten dier inriohtingen bezwaren in te brengen. Amersfoort, 10 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken belanghebbenden opmerkzaam op het bepaalde in art. 27 der Drankwet, luidende: Van verbouwing of herbouw van eene lokali teit, waarvoor eeno vergunning is verleend, wordt uiterlijk eene maand vóór het einde van het vergunningsjaar, waarin de verbouwing of her bouw is aangevangen, onder overlegging van het plan, kennis gegeven aan Burgemeester en Wet houder of, voorzooveel betreft een logement, waarin de verkoop alleen geschiedt aan logeer- Sisten, of de lokaliteit van eene sociëteit, aan edeputeerde Staten. Voorts vestigen tij de aandacht van belang hebbenden er op, dat, wanneer niet san gemeld voorschrift wordt voldaan, de vergunning moet worden ingetrokken. Amersfoort» 10 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Het schynt wel, dat de Amersfoorters ietwat hebben tegen de verhoogde pryzen van de élite-avonden der bioscopenalthans 't was Donderdagavond in sde Arend» en in de »Amersfoortsche bioscoop» verre van druk. In »de Arende lokten de films van het nieuwe programma ten volle verdieuden bjjval, zoowel om den rykdom aan afwisse ling en de uitnemende wyze van belichten en projecteeren als om betgeen ze te zien gaven. Bovensan staan wel de ongelooflijke sterke ruiterstukjes van de Portugeesche cavalerie over alle denkbare terreinbindernissen, van bjjna loodrechte heuvels, door rivieren en moerassen met, by wijze van dessert, het beklimmen van oen trap om weer in de kazerne te komen. De Rijschool ga dit zien. Prachtig is de bosebbrand, die het geweten ▼an den bouthakker doet sprekenbuiten gewoon fraai zijn de gekleurde films »Bloe- men« en »De Maagd van Argose met bijna ievenagroote beelden allergrappigst h Wil ly* en typisch Amerikaausch »het huwelijk van miss Maude, waarin de cow-boy 12 paarden doodrijdt en met de gouvernante tegen wil en dank een zwem wedstrijd houdt. Hoe kragen ze 't bjj elkaar. In de bioscoop san de Langestraat werd ginteravond voor de eerste maal bet nieuwe programma gegeven, evenzeer ryk aan af wisseling en ook met heel mooie films. Vooral de komische films »Om een rietje» en Nauke, de verbazingwekkende wielrijder van het vorige program, deden het weer. Maar ook >De zonde der jeugdc sloeg ge weldig in. Waarlijk, Amersfoort wordt in bioscopisch opzicht wel verwend. We herinneren nog eens aan de lezing met lichtbeelden door dr. H. van Cappelle, thans te 's-Gravenhage, aanstaanden Dinsdagavond hier te houden over zyn onderzoekingstocht in de binnenlanden van Suriname. Daar deze lezing uitgaat van bet Hoofd bestuur der Maatschappy tot nut van 't alge meen kunnen ook stadgenooten niet-leden worden geïntroduceerd. Donderdagavond zal Albert Vogel in „Amicitia" hier o.a. zeggen de forum-scène uit Julius Caesar, de kruissprook, en het minne- tooneel in Matho's tent, van Gustavo Flaubert. H. V. C. gaat morgen naar Robur, te Apeldoornhet Yyfde naar Vitesse,te Arnhem. De Veteranen gaan morgen naar Den Haag. B:j den tweeden intercommunalen biljart wedstrijd, thans te Zeist gespeeld, maakten de 7 heeren uit Zeist 1077, die uit Amers foort 1268 caramboles. Het grootste serie-getal voor Zeist was 10, dat voor Amersfoort 24; het gemiddelde voor Zeist was 3ya, dat voor Amersfoort 5y4. De lantaarns van auto's en ry wielen moe ten volgende week niet later dan zeven minu ten na half zes, die van de overige voertui gen uiterlijk zeven minuten over zessen branden. Door de politie is proces-verbaai opgemaakt tegen een aantal jongens, die voetbalden op een niet voor dat spel bestemd terreiD. Elkander leeren begrijpendat is de levenskunst. is bestemd om te worden: by uitnemendheid. GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.50 - 0.80 V4Kg. f 0.421 VlO- 0.18 Het Zwitsersrhe volk heeft Zondag by reforendum met 284 000 tegen 236 000 stem- J men aangenomen een Bondswet op de ziekte en ongevallenverzekering. De wat heeft een lange geschiedenis achter den rug. In 1890 werd een dergelyke maat regel door het volk met overstelpende meer derheid (283 000 92 000) verworpen. In 1900 herhaalde zich dit; het ontwerp viel weer met circa 200 000 steramen minderheid. In Juni l.l. nam het Parlement met groole meerderheid de wet aanmaar men eisebte een referendum, In September heeft toeu elk Zwitsersch burger een exemplaar van de wet thuis gekregen; talryke meetings zyn gehouden, vóór en tegeD de wot, en nu is ze eindelijk aangenomen. De wet is gebaseerd op bet stelsel, dat voorde verzekering werkman en werkgever zoowel als de Stnat contribueereD. Een byzonderbeid is, dat de werklieden er door verzekerd zyn ook voor ongevallen, bun buiten het werk overkomen. De verzekering geschiedt alleen door de Rijks-verzekeringsbaoker bestaat geen risico- overdracht. Ook vreemdelingen profiteeren van de wet. Voor kortademige lieden, die eenige ver diepingen boven den grond wonen, aus in étage-woningen, voorzien van steile trappen in plaats van lift, is een uitvinding gedaan. De uitvinder is een Duitsch militiir-art', overste Schuring, die zyo vinding in de „Mi'racb. Medezin. Wochenscbr." aldus bescliryft'. „De trappenklimmer trekt éen pantoffel aan, die samengevouwen kan wordende zool is zeer dik, 8 centimeter, hetgeen onge veer even hoog is als een halve traptrede. Slechts aan éen voet draaft men den pan toffel, waardoor reeds dadelyk by bet stygen een evenredige besparing bereikt wordt voor het niet-gepantoffelde been, omdat van het wei-gepantoffelde slechts de helft van de inspanning voor de trappeobestygiog geverd wordt". Wy nemen, zegt het „Hbld", de technische toelichting letlerlyk vertaald over, aldus de theorie zoo eenvoudig mogelyk stellende. Men behoeft geen rekenmeester te zyn om getroffen te worden door de logische gedachte, waarvan het feiteiyk gevolg eigenlijk niets anders is, dan dat elke traptrede nu in twee tempi genomen wordt, of met andere woor den dat de trap tweemaal zooveel, doch half zoo hooge treden krygt. Wy willen ons ook voor de practyk bui gen, aangezien de uitvinder verzekert, zeer gunstige resultaten te hebben bereikt, zelfs met hartlydende trappenklimmers. Inhoud Wereldkroniek» io Februari Staatsraad jhr. J. C. C. den Beer Poortu- gael De Engelschen in Egyptisch Soedan Cornells Kuypers De wintervorst van 191a Hoe Rotterdam steeds groeit Personalia Kroniek van de week Kro niek voor de vrouw De cinéma américaln te 'sGravenhage Caricaturen en humor uit het buitenland. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. De Kamperbinnenpoort. Geachte Redactie, Nu er aan de bestrijdingen, welke rnijoe beschouwing over de mogelijkheid van behoud der Kamperbinnenpoort heeft uitge lokt, een eind schijnt te zijn gekomen, moge ook mijnerzijds een slotwoord worden ge sproken. Ik blijf van meening, dat waarin men mij dan ook van ongelijk moge overtuigd hebben de stelling onaangetast, en zelfs zoo goed als onbesproken gebleven, ia die m. i. bij deze zaak de b e 1 a n g r ij k a t e is, deze nl.Er kan ter plaatse van de Kamperbinnen poort een volkomen afdoende verkeersver- betering worden gemaakt, zonder dat éen der fraaie torentjes behoeft te vallen. Toch is door den heer Frederiks eene op merking gemaakt, die ook naar mijne mee ning gewicht in de schaal legt, voor zoo verre deze nl. erop weet, dat het gevaar, hetwelk de Kamperbinnenpoort bedreigt, nog niet in de naaste toekomst ligt. Ik heb ge tracht, over dit punt inlichtingen te verkrijgen, en het is mij gebleken, dat de heer Frederiks vermoedelijk gelijk heeft, dat deze zaak nog lang niet in staat van wijzon verkeert. In deze omstandigheid zou hst onpractisch zijn, thans reeds verder op de détails in te gaan men zou de discussies vergeten zijn, wanneer het onderwerp in den Raad ter be slissing komt. Ik heb daarom aan het Bestuur van »Fléhite« verzocht, de openbare vergadering, waarin ik de questie zou bespreken, voor- loopig uit te stellen en in verband daarmede wacht ik ook met de publicatie van een geïllustreerd opstel over de Kamperbinnen poort een gunstiger tijdstip af. Met beleefden dank voor de plaatsing, Uw dienstw. JAN KAI.F. 's-Gravenhage, 6 Februari 1912. (Wegens plaatsgebrek eerst heden opgenomen) In bovenstaand «slotwoord» luidt de tweede zin»Ik blijf van meening», enz. Maar dit is niet het belangrijkste I Het belangrijkste is, dat worde aangetoond te de kunstwaarde, dus de archi tectonische waarde, der torentjesen 2e het noemen van historische fei ten, waarbij de torentjes rechtstreeks be trokken zijn. Deze zijn de punten van uitgang geweest. Er is door den heer Kalf veel om heen gepraatmaar dat alles raakte de kern niet. Eerst moet worden bewezen, dat de archi tectonische waarde en de historische feiten van dien aard zijn, dat het behoud der torentjes groote geldelijke offers wettigt En die bewijslast rust op den heer Kalf. Ik betreur het. dat de heer Kalf de lezing onbepaald uitstelt. Ik zou raden, wach* met de lezing niet, ten minste Indien 't inderdaad ernst Is met voorlichting van Raadsleden. Een raad, dien ik meen te moeten geven, omdat Ik mij steeds op een zuiver onpartij dig standpunt heb geplaatat en daarop nog sta. Het algemeen belang elscht behandeling van daar, dat ik zelfs mijn eigen gevoelens op den achtergrond dring. S. J. VAN DUINEN. Amersfoort, 8 Februari iqii. B E D R 8 OVERZICHT. van i tot to Februari 1911. Een gunstiger stemming heeft zich in de afgeloopen week op de internationale Beur zen baan gebroken, een gtfvolg van de op dc Europeosche Beurzen ingetreden meer dere ruimte op de geldmarkt. De officieele erkenning er van lag In de verlaging van het Bankdisconto te Londen van 4 op il!t pCt. Reeds de vorige week had men op een verlaging gehoopt, doch het Engelsche Hank- bestuur scheen den algemeenen toestand nog niet van dien aard te vinden, dat daartoe reeds toen kon worden overgegaan. Dat zij het deze week deed, is een bewijs, dat van dien kant de toestanden, zoowel wat de vooruitzichten der geldmarkt betreft als wat de vooruitzichten der Europeesche politiek aangaat, bemoedigender worden ingezien. Dat alles echter te dien opzichte nog niet geheel optimist kan worden beschouwd, blijkt uit het voorzichtige besluit om slechts met een half procent te verlagen, terwijl de stand van zaken een verlaging van een vol procent wel zou hebben gedoogd. Men hoopt, dat deze eerste stap op den weg, die tot uit breiding van het Bcursverkeer moet lelden, spoedig door dergelijke stappen op de Pa- rijsche en dc Berlijnsche Beurs zullen wor den gevolgd. De Amorikaansche markt had deze week een rustig verloop, waarbij de tendenz heel wat gunstiger was dan de voorafgaande week. Toch kwam dit. hoewel voor de meeste soorten eenig avans is te constateeren, niet in grooto koersverschillen tot uitdrukking, behalve in een enkel geval. Zoo lagen Southern Rails dc2e weck gunstig, op aan houdende geruchten, dat het dividend op de preferente aandeden van 1 op 2 pCt. per half jaar zou wordei\ verhoogd, hetgeen op het einde der week ook werkelijk het geval was. De preferente aandeelen konden daar door ruim 4 pCt. In koers opkomen, terwijl ook dc gewone aandeelen een avans van 1 Va pCt. konden behalen. Van de overige waarden waren ook Harrimans gunstiger gestemd, in verband met het handhaven der Ïewone dividenden, zoodat de koers va», fnion en Southern Pacific daardoor respec tievelijk 2 en 1 pCt. kon opkomen. Ookflill- waarden lagen zeer vast, tengevolge van de publicatie van gunstige ontvangstcijfers. De binnenlandsche politiek blijft nog altijd zyn invloed op de markt uitoefenen en blijft een ontplooiing van handel en rijverheid in den weg staan. Deze week werd er veel geredeneerd over een mogelijke candidatuur van ex-president Roosevelt, doch de berich ten, die daaromtrent tot ons kwamen, dui den meer op een vermindering van zijn kan sen, terwijl een stijging van de kansen voor de herkiezing van .Taft gemeld werd. Van democratische zijde put men zich nog steeds uit in het doen van allerlei voorstellen tot belemmering van de; truats, die echter meer ten doel schijnt te hebben agitatie om den kiezers in het gevlei te komen dan om werkelijk iets tot stand te brengen. Dit blijkt wel het best uit hetgeen gebeurd is met de ta- riefvoorstellen voor wol. Verleden jaar zijn die door de democratische partij doorge dreven, terwijl Taft er zijn veto over uit sprak, omdat de tariefcommiasic haar oordeel daarover nog niet had uitgesproken. Nu dit intusschen gebeurd is en zoowel deze com missie als President Taft zich vóór een ver laging der rechten op wol hebben verklaard, zou het voordehandliggen.dat, wanneer de democratische partij werkelijk lets in die richting wilde bereiken, opnieuw de wol- tarieven zouden worden onder handen ge nomen. Echter men hoort hiervan niets meer en nu wordt er plotseling ontzettend veel haast gemaakt met de voorstellen tot ver laging van ds rechten op ijzer en staal, terwijl men zeker weet. dat, bij aanneming, ook hierover Taft zijn veto zal uitspreken. Hoewel men door deze wijze van handelen weinig indruk kan krijgen van de ernst van dergelijke voorstellen laten zij toch niet na, een deprimeerenden invloed te doen gelden en het is dan ook niet te verwachten, dat een belangrijke verbetering der markt zal intreden voordat ten opzichte van de aan staande Presidentskeuze en de dan te ver-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5