AMERSF00BTSG1E G0UR1IT. Dinsdag 13 Februari 1917. No. 8837 67e Jaargang Uitgave van de Naantlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7REDEKISS. A MFRSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post/1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer io cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiBn per regel 15 cent. Reclam98 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOETEGRACHT 9. Telefoon 19. KENNING K VINDEN. De Directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend Koek-, beschuit- en biscuitfabrikanten, Houders van inrichtingen, geheel of ge deeltelijk bestemd voor het verstrekken van maaltijden aan het publiek. Koek- en banketbakkers moeten, indien zij na Maart in aan merking willen komen voor het verkrijgen van bloem of meel door bemiddeling van het Centraal Brood-Kantoor, door dit kan toor worden erkend. Belanghebbenden worden daarom uitge- noodigd, aan genoemd kantoor. Bezuiden- hout 189 te 's-Gravenhagc, een briefkaart te zenden, waarop alleen vermeld behoeft te worden naam en woonplaats en tot welke der bovenbedoelde caetgorici'n zij behooren. Na ontvangst vati een dergelijke brief kaart zal een formulier worden toegezonden, waarop erkenning kan worden aangevraagd. Ook personen, niet tot bovengenoemde groepen behoorende, en geen bakker of winkelier zijnde, die voor hun onderneming tarwebloem of meel noodzakelijk behoeven en deze grondstof onmogelijk door een an dere kunnen vervangen, kunnen zich op de aangegeven wijze bij het Centraal Brood- Kantoor aanmelden, onder opgave tevens van de reden, waarom genoemde grondstof voor de uitoefening van hun bedrijf onont beerlijk is. De Broodcommissie in de Provincie Utrecht, Gezien het schrijven van Z. Exc. den Minister van Landbouw, Xijverheid en Han del van 6 f ebruari 1917, no. 114/1843, af- deeling Rijks bureau voor distributie van graan en meel, Brengt ter kennis van landbouwers en veehouders, dat het met het oog op de tijdsomstandigheden en de onzekerheid wat betreft den overzeeschen aanvoer, noodza kelijk is, granen en veevoederartikelen met de uiterste zuinigheid te gebruiken en noodigt hen dringend uit, de nog onder hun berusting zijnde granen en bounen vat» den oogst 1918 met groote zorgvuldigheid te behandelen. Utrecht, 9 Februari 1917. De Broodcommissie voornoemd, FOCKEMA ANDREzE, Burgemeester van Utrecht, Voorzitter. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden alhier in het beneden-voorlokaal van het gebouw Gemeentelijk laboratorium, Appel markt 11, voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten en voor eenige eigenaars van groote partijen, die een oproepingsbriefje ontvangen, op Maandag en Dinsdag 19 en 20 Februari 1917. voor hen wier familienaam begint met A en C op Woensdag 21 Februari des voormiddags. B op Woen^lag 21 Februari des na middags en Donderdag 22 Februari. D Vrijdag 23 Februari des namiddags. E en F Maandag 26 Februari des voor middags. G Maandag 26 Februari des namiddags. H, I en J Dinsdag 27 Februari. K en L Woensdag 28 M en N Donderdag 1 Maart. O en P Maandag 5 Maart des voorm. Q en R 5 namid. 8 en T Dinsdag 6 Maart. U en V Woensdag 7 Maart. W, X, IJ en Z Donderdag 8 Maart. voor apothekers, goud- cn zilversmeden (fijnere weging) op Maandag 12 Maart. De duur der zittingen is des voormiddags van 9 tot 12 uur, des namiddags van 1 tot 3 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange- i boden om onderzocht te kunnen worden I c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate j van 's Rijks-schatkist I d. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk (een loodrecht op de basis gearceerden drie* hoek) niet in winkels, enz. teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1917 gestempeld moeten zijn met de letter M en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a ge noemde zitting gebruik te maken, nog ge- iegenheid bestaat, maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Utrecht 1 des Zaterdags van 9 tot 1 uur. f. dat de jnilligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post franco). Amersfoort, 9 Februari 1917. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, i A. R. VEENSTRA. BROODPRIJS. De Burgemeester der Gemeente Amers- foort 1 maakt bekend, dat de Minister van I-and- j bouw, Nijverheid en Handel, I gezien zijne beschikking van 2 Februari I 1917, No. 1099/6, o.m. houdende vaststelling van den maximum-prijs van tarwewater- brood (gebuild) heeft goedgevonden, onder intrekking van vorengenoemde beschikking, voor zoo ver betreft de vaststelling van een maximum prijs voor tarwewaterbrood, met ingang van 12 Februari 1917, den maximum-prijs voor tarwewaterbrood (gebuild) te bepalen op 12.5 cent per 400 Gram, en dien van tarwe waterbrood (gebuild) gebakken onder rabbi naal toezicht, op 13 cent per 400 Gram. Amersfoort, 12 Februari 1917. De Burgemeester voorneemd, VAN RANDWIJCK. De nood stijgt. j De heer P. Teunissen, de wel zeer be kwame landbouw-wedemerker van sliet Nieuws van den Dag», de intimus van den heer F. Posthuma, dien hij o.a. verleden jaar kort voor de opening der Internatio nale school voor Wijsbegeerte zoo menigen goeden wenk gaf, is niet bijster te spreken over de maatregelen, welke de hujdige Minister van Landbouw neemt, dan wel goedkeurt, op het stuk der distributie. Onder bovenstaanden titel schrijft hij Terwijl wij deze woorden schreven, komt het bij ons op, dat reeds vroeger een der gelijke titel boven een van deze opstellen werd geplaatst. sStijgende nood«, heette het den i;en Juni van het vorige jaar. Maar wat beteekende de druk waaronder ons land toen had te lijden, in vergelij king met thans, acht maanden later? En wie voorziet, wat er nog in de .1 ckomst ligt, die nu al sedert ee tar jaren al 1 .aar somberder schijnt te worden? Reden tot optimisme is er waarlijk niet. Ook verleden jaar hoorde men hier en daar van »aardappel-opstooijesc. Bij eenige relletjes bleef het. Nu staan opnieuw de rijen wachtenden, driedubbele rijen, voor de aardappel winkels. En overal waar levens behoeften worden verkocht, die van Ge meentewege reeds aan rantsoeneering onder worpen zijnvoor de grutterijen, de krui denierswinkels, de brandstoffenwinkels. Te Amsterdam althans doet het Gemeente bestuur waarlijk wat het kan, en zelfs meer dan het, theorefisch-economiach gesproken, mag maar wie hecht er voorshands nog waarde aan de regelen der economie uit de boekjes We zullen later de wereld tóch opnieuw moeten opzetten. En de politie onzer Hoofdstad treedt met onvolprezen beleid en lankmoedigheid op. Niettemin vielen er reeds ongeregeld heden voor, al waren die, ook hier ter stede, van weinig ijeteekenis. De paar >honger-optochten« laten wij nu daarmaar enkele malen is men op 't randje geweest van plundering, hetzij van winkels of van ladingen. Zulke uitspattingen moeten na tuurlijk onderdrukt worden waar zou 't heen, indien ieder zichzelf ging helpen ten koste van de anderen maar wie zou durven toornen tegen de menschen, die noch eten noch vuur in huis kunnen brengen, hoewel zij het geld ervoor hebben? Men moet ze maar eens zien, die vrouwen en kinderen, die uren achtereen in de kou staan te wachten, om ten slotte nog afge scheept te worden met het bordje uit ver kocht», zoodat zij ergens anders achterin de rij opnieuw hun geluk kunnen gaan beproeven1 let zijn deerniswekkende too- neeien, en men mag 't nog prijzen, dat de menschen die over het geheel ongedacht geduldig zijn niet nog bitterder klagen en meestal niet sterk in verzet komen, vaag wel beseffend, dat dit alles een onvermij delijk gevolg is van 's werelds verbijstering. Maar als men leest, dat er menschen dood- ■■riezen in hun huis, dat anderen, die uren uil geweest zijn om een mandje brandstof, op straat bevangen worden door de koude, als men bedenkt dat zij die betalen kunnen de allerarmsten nog niet zijn, als men boven dien in aanmerking neemt, dat gebrek aan kolen en andere benoodigdheden, geenszins tot de «minder bedeelden» beperkt blijft, dan vraagt men zich toch af, waar dat heen moet en of daar niet, op radicale wijze, wat aan te doen is? Bitter weinig, naar 't schijnt. Men ziet wel de fouten in het veriedene. De grootste is, o.i. deze geweest, dat de Regeering te lang heeft gewacht met een torsche Oorlogswinstbelasting. In Denemarken bijv. was men daar reeds in het voorjaar 1915 aan bezig; nu pas is ze bij ons in werking, en iniusscnen zijn honderden millioenen extra-verdiend en de «nieuwe rijken» stellen hun luxe ten toon en leven er op los, al sedert twee jaar, terwijl naast hen de armoe nijpt. Had de Staat kans gezien, dadelijk de helft van al die meevallers voor zich op te cischen dan kon dat geld nu dienen tot leniging vau veel nood. De tweede fout is geweest het niet i n t ij d s opslaan van voorraden. De derde het handhaven van een stelsel loos beheer der levensbehoeften-voorziening in verband met de uitvoer regeling. Wij hebben dit onderwerp nu al zóo vaak be handeld, dat wij er niet meer van zeggen maar dat er in Den Haag zelfs thans r>v>g geen enkele hand is, die hier krachtig wil en durft ingrijpen, is iets ongehoords. Een grootere lout is dezedat zooveel menschen alle verantwoordelijkheidsgevoel zijn kwijtgeraakt. Men verzekert, dat veel boeren liever hun producten ten halve laten bederven, in de hoop, ze te kunnen uit voeren voor grof geld. dan er hun vee mee te voederen, of ze binnenlands van de hand te zetten. Zulke dingen komen, in benarde tijden, altijd en overal ter wereld voor de zelfzucht van den mensch is onuitroeibaar en huist waarlijk niet enkel bij de boeren. Krachtig en deskundig ingrijpen van Staats wege kon hier echter dwingen en helpen. Daar heeft zeer veel aan ontbroken. Grootendeels betreft dit alles echter ge dane zaken, die geen keer nemen en fouten, welke begaan en niet meer goed te maken zijn. Hoe staat het met het tegenwoordige? Ieder weet, dat de nood aan twee factoren moet worden toegeschreven. Ten gevolge van den oorlog is de normale invoer hevig gestoord, en ten andere is een onberispelijk distributie-systeem van den aanwezigen voorraad nog niet gevonden. Het is en blijft, dunkt ons, vooral op het laatste, dat het oog der overheid gericht moet blijven. Veel zou nu nog te verhel pen zijn en veel kan nu nog gedaan wor den om erger onheil af te wenden. Een kleine greep, naar aanleiding van tal van vragen die ons worden gesteld Is het waar, dat er nog steeds een zoo groot aantal spoorwagens aan het vervoer onttrokken blijft ter beschikking van de leger-autoriteiten, terwijl toch de tegen woordige onvoldoende distributie voor een aanzienlijk deel wordt veroorzaakt door ge sloten vaart, wegens aanhoudende vorst? Zoo ja, moet dan ten slotte het volk ver hongeren, tegenover de kans, dat de leger commandant al dat materieel plotseling noodig heeft Is daar niet wat op te vinden? Waarom zoo vraagt men ons kun nen gemobiliseerden niet meehelpen bij d« distributie De beste manier waarop dat zou kunnen geschieden, worde door de mannen van het vak bepaald een feit is het, dat men zooveel krachten werkeloos laat, die als tusschenpersonen uitstekend te gebruiken zouden zijn. Bij den watersnood, een jaar geleden, vond hun hulp algemeene erkenning. Waarom worden niet dadelijk alle voor de volksvoeding geschikte producten althans voorloopig vastgehouden tot een algemeene inventariseering heeft bewezen, dat er voorshands in onze eigen behoeften kan worden voorzien Er loopt een ge rucht. dat thans nog door de te Rotter dam gevestigde firma Blad massa's zuur kool, gezouten groenten, enz. uitgevoerd worden verleden week alleen 24 waggons. Is dat waar En nu. terugkeerend tot Amersfoort, zij op de eerste plaats onderschreven hetgeen hier boven werd gezegd van siadsbestuur en politie der Hoofdstadwant ook hier doen Gemeentebestuur en politie hetgeen hun slechts even mogelijk is en ook hier beseft de bevolking volkomen welk een hoogst zware taak, reven de dagelijksche beslommeringen, is opgelegd aan het Dage- lijksch Bestuur der Gemeente. Maar ooit van hier mag gevraagd kan het legerbestuur niet gedurende enkele dagen de beschikking geven over de platte wagens, die nu al jaar en dag staan in treinen bij sommige stations. Indien de nood aan den man mocht komen.dan zijn die wagens mochten ze nog rollen gauw genoeg te vervangen. Doch als nu het legerbestuur die wagens deed gebruiken voor kolenver- voer van de Limburgsche mijnen en het uit de troepen niet aan de grens, doch in het binnenland vrijwilligers vroeg, bereid om te helpen en bij machte om met een schop om te gaan, dan zou er heel wat brandstof kunnen geladen en vervoerd worden. Want aan brandstof is thans het grootste gebrek. Door de slechte bevoorrading bokt het wel telkens met de levensmiddelen-ver deeling gisterochtend vroeg bijvoorbeeld bleken de meeste artikelen voor bon 3 óf reeds uitverkocht óf nog niet ontvangen doch met de eetwaren gaat het nog. De brandstoffen echter komen meest in verkeerde handen. Wie niet bar-brutaal is, niet zorgt dat hij meer brandstoffen bons ontvangt dan waarop hij recht heeft, geen grooteu mond opzet en ellebogen en desnoods beenen niet ge bruikt om vooraan zich te dringen, krij«t niets, óok al komt hij met gereed geld bij de hokkebazen. Een heer, die nergens steenkolen en wat thans daarvoor doorgaat tegen exhor- bitant hoogen prijs kon koopen, en er reeds aan dacht, de boomen uit zijn tuin te verbranden, kreeg immers te hooren van zijn werkvrouw: »als meneer soms brand wil hebben, ik heb nog voor maanden ge-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1