Donderdag 7 Maart 1912. No. 8078. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Oleeff" HOOFDREDACTEUR P. J. 7H7SDZRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTSGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat alle vorderingen ten laste van de Gemeente, het dienstjaar 1911 betreffende, op straffe van verjaring moeten worden ingezonden vóór of op 30 Juni 1912 bij hen, op wier last de leveringen zijn geschied, dat het aanbeveling verdient, dien uitersten termijn niet ai te wachten, doch de inzending der stukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Amersfoort, 5 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, s De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretarie, J. G. STENFERT KROESE. Do Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeente Kockengen een geval vaq mond- en klauwzeer heeft voorgedaan. Amersfoort, 6 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. I)c bioscoop in dienst van den landbouw. Waarljjk, als land- en tuinbouw in deze streken niet op de zelfde hoogte zijn als in andere deelen van ons land dan is dit niet te wyten aan de onvermoeide pogingen van land- en tuinbouw-genoot- schappen om ze vooruit te brengen. Opmerkelijk is het, te zien met welk een verbazing en een geroep van „hoe is 't meugelyk" de buitenman de handen ineen slaat als een jonge Zuid-Holland- sche boer, die om de buitengewoon hooge pachten in zijn geboorteplaats geen grond kan huren, hier een boerderij koopt en, met toepassing van bet door hem geleerde op land- èn tuinbouw-winter- oursus en met gebruik making van de nieuwste werktuigen en de meest moderne wijze van bemesting en beplanting, reeds in het eerste jaar resultaten bereikt die verre staan boven die van de omliggende akkers. Dan gaan wel eens de oogen open en komt ook wel het besef, dat de methode door vader en grootvader toegepast, toch de ware niet is. Maar als land- of tuin- bouwleeraar er niet als de kippen by is, vallen de oogen weer dicht tot een poos later klaagliederen worden aangeheven over den slechten bouw. Er zijn gelukkig reeds gunstige uitzon deringen de afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap heeft in haar byna 30-jarig bestaan al enkelen weten wakker te krygen en, wat meer zegt, wakker te houden; vooral de V. P. N. heeft in haar veel korter bestaan veler oogen goed geopend voor het hoe langs zoo meer winstgevend nevenbedryf. Er is dus vooruitgang. Thans wil ook de Nederlandsche Hei- de-maatschappij een woordje meespreken. Dat zeer velen er naar mogen luisteren, landbouwers zoo wel als landheeren. Het zal wezen in beider belang. Aanstaanden Dinsdagavond zal de heer W. H. Wieselink, Hoofd van den cursus der Ned. Heide-maatscbappjj, in „De Arend" hier een voordracht met lichtbeelden houden over hetgeen thans nog kan worden gedaan voor de ver hooging der opbrengst van bouw- en weiland. „Verhooging der opbrengst". Dat is nu toch wel een onderwerp, dat ieder interesseert die met deze dingen te ma ken heeft. 't Wordt den belangstellenden wel ge makkelijk gemaaktvoor hen die van buiten zullen komen mogen 't er heel velen zijn en die na afloop van de voordracht in 't donker terug moeten, is de aanvang gesteld op zeven uur licht, dat de landeigenaren in stad en omtrek voor dezen eenen keer eens wat vroeger middagmalen. En 't wordt hun ook aangenaam ge maakt; want behalve dat de heer Wia- 9elink de tot zijn voordracht behoorende beelden zal doen projecteeren middels de zeer uitstekende lichtbron der bioscoop in „De Arend" heeft de Naamlooze Ven nootschap, welke die bioscoop exploiteert, de groote welwillendheid gehad een paar films te doen komen, welke het land bouwbedrijf in hoogst interessante levende beelden doen aanschouwen. Er zal tevens ruimschoots gelegenheid zijn, vragen te stellen. Menigeen zal vragen waarom de Ned. Heidemaatschappij, ondanks haar byna 25-jarig bestaan hier vrywel een onbe kende, deze voordracht doet houden. Een enkel woord over die Maatschappij is hier dus wel op zyn plaats. Zy werd opgericht in het begin van 1838 onder patronaat van de Geldersch- Overyselsche Maatschappij van Landbouw, terwijl haar Statuten werden goedgekeurd bij Kon. besluit van 9 Augustus 1888. Zij beoogt bet in ruimen ziu tot de hoogste vruchtbaarheid opvoeren van den vaderlandschen bodem en van het water, dat in sloot en plas, rivier en meer dezen bodem bedekt. Laat ons al aanstonds zeggen, dat zy zelf geen heiden ontgint, gelijk velen raeenenwel geelt zij goeden raad aan hen, die hiertoe willen overgaan. Wel bevordert zy het ontginnen van woeste gronden, het in stand houden van bosschen en beplantingen, het aan leggen en onderhouden van grondverbe- teringswerken, het weder vruchtbaar maken van uitgemergelde en verwaar loosde gronden. Zij tracht dit doel o.a. te bereiken door het geven van in den regel kostelooze adviezen, het verstrekken van gemeenlyk schriftelijke inlichtingen, het uitleenen van hier te lande niet of slechts weinig bekende aanbevelenswaardige gereed schappen, het verstrekken van zaden enz., het bevorderen van den afzet van pro ducten, het opleiden van deskundig per soneel enz. In het jongste nummer vau haar tijd schrift kwam, onder veel meer lezens waardigs, de volgende mededeeling voor: „Het gebeurt herhaaldelijk, dat voor jongelui van ongeveer 17 jaar, die later een werkkring zullen zoeken by de bo demcultuur, plaatsing wordt gezocht op een boerderjj. Het doel van die plaatsing is de jongelui in de gelegenheid te stel len, de noodige kennis van de practjjk van den landbouw op te doen. Daarvoor is noodig, dat zy bij alle voorkomende werkzaamheden behulpzaam zijn en daar toe zijn zy dan ook volgaarne bereid. Al spoedig zullen zij loonenden arbeid kunnen verrichten en dat is voor velen ook wenschelyk, omdat vele ouders niet in- staat zyn, een ruime vergoeding te geven. „Daar ons nu dikwijls adressen wor den gevraagd van landbouwers, die be reid zijn bedoelde jongelui op hun boer derij plaatsen, komt het ons voor. dat wg zoowel de belangen van die landbouwers als die van de plaatsing zoekende jongelui kunnen dienen, door in deze onze bemiddeling aan te bieden.? Dit en zooveel meer zal de heer Wis- selink aanstaanden Dinsdag uiteenzetten en het gesprokene zal worden verduide lijkt door lichtbeelden. Ieder belangstellende heeft vrjjen toe gang. Dat de zaal te klein bljjke. De vrouw en de vrede. De vrouw en de vrede! Wat doet zij, vraagt de »Arnh. Crt.«, wat doet de vrouw om het kind op te voeden tot een vriend van den vrede? De vredesbeweging, die het zoo bij uit stek practische doel beoogt, den oorlog zeldzaam te maken en het scheidsrechter schap zooveel mogelijk in de plaats van een gewapende botsing te stellen, de vredesbeweging is een opvoedende be weging, die gedachten van geweld en daden van geweld wil doen vervangen door gedachten van recht en daden van recht. Zij werkt, die groote beweging, aan de verbetering der menschheid, aan de verspreiding van rechtvaardiger ge dachten en dientengevolge aan de be strijding en voorkoming van onrechtvaar dige daden. Die beweginging in het klein ziedaar »de vrouw en de vrede»; het doen geboren worden van juiste gedach ten van recht, van juiste gevoelens van rechtvaardigheid. Wat in het groot ge daan wordt door vrouwen en mannen in de groote maatschappij, dat doe de vrouw in ae kleine maatschappij van het huis gezin. DSar is de bron, die later troebel dan wel helder water kan geven. De zaak van oorlog of vrede is niet een zaak, die uitsluitend den volwassen man aangaat, niet een zaak, waarover zyn gedachten pas behoeven te gaan, wanneer hij dienstplichtig wordt. De ge dachten, die de volwassen man daarom trent zal hebben, moeten het gevolg zijn van een zeer juist, zeer zuiver begrip van hetgeen recht is of onrecht. Dat juiste begrip moet hg danken aan zijn opvoe ding, die, door het hem te geven, hem voorzien heeft van een groote levens kracht, waarvan ook buiten de quaestie >oorlog en vrede» voor hem de zegen niet uitblijft De vrouw, die voor den vrede wil wer ken, legge een zuiver begrip van recht in de hersentjes der kinderen, een zuiver begrijpen, dat kwaad kwaad, slecht slecht is, of het vriend dan wel vyand doet. Dat moet de bodem zijn, waarop de vredesgedachte groeit. Of kinderen het-noodig hebben? Zijn kinderen niet huiverig voor den oorlog en vredelievend We zouden niet durven zeggenjaHet kind, dat niet begrijpt wat oorlog eigenlijk is, er niet de gruwe lijke realiteit van kan beseffen, is dikwijls oorlogszuchtig. Een vredelievende opvoe ding is nooit overbodigspelende jon gens zqn vaak ruziemakende, althans met groot geschreeuw hun eigen zaak vaak in vorhouding tot de anderen in te groote portie verdedigende jongens. En de >histoire-bataille« op de scholen vindt in dien strijdenden aard juist hetgeen zij noodig heeft om van de kleine vechters bazen groote vechtersbazen te maken. Gelukkig worden de schoolboeken ook rnders dan weleer. Mannen van de be- teekenis van dr. Te Lintum brengen ook nog andere zijden van de Geschiedenis naar voren. Maar desniettegenstaande blijven de invloeden toch groot, die de kinderen vertrouwd maken met het denk beeld oorlog». Daarmede groeien zij op en, eenmaal groot geworden, komt wel licht het denkkeeid niet bij hen op, dat oorlog tot de uiterste zeldzaamheden moet behooren en dat, als alle en nog eens alle middelen zijn beproefd, eerst dan naar de wapens mag worden ge grepen. Dat denkbeeld vast te metselen in de hoofden der kinderen, hen aldus op te voeden tot mannen en vrouwen, die tegen over de quaestie van oorlog on vrede vastberaden zyn om het recht te willen, dat is het groote aandeel, dat de vrouw van heden kan hebben in de uitbreiding der vredesgeslachte. Io de Remoustrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan by de godsdienstoefening prof. 'dr. T. Canne- gieter, uit Utrechtvoor den Doopsgezinden kring ds. S. Lulofs, uit 's-Gravenhage. Kapelaan G. H. van Driel is overgeplaatst naar Tnbbergen en wordt in de Lieve Vrou- we-parocbie vervangen door kapelaan J. Immens, thans te Rossum. Uit een in de >Staat3courant< opgenomen statistiek der geboorten en der sterften over 1911 blykt, dat bet aantal inwoners van Amersfoort op 31 December was 23 976. Het aantal levend geborenen was 654, dat der levenloos aangegevenen 26, dat der overledenen 301. Wie nog verzuimde zyn rekening in te dienen over leveringen in 1911 aan eender Gemeente-instellingen gedaan, leze de ken nisgeving aan het hoofd van dit nummer eu bandele daarnaar, opdat zijn vordering niet verjare. De akte Nuttige handwerken ls behaald door de jongedames J. S. van Leeuwen, A S. M. K luck, A. E. van Kalveen, J. Tb. F. Huls, A. Tb. Heisterman, E. H. Verhey, M. C. J. G. Spellen, M. R. van Soest en S. J. Wielens, allen bier. In de >Le caducéec, het veertiendaagsch Franech tijdschrift voor den militairen en maritiemen geneeskundigen dienst, is opge nomen een door vier zeer scherpe afbeel dingen verduidelykt artikel over de rywiel- brancard-Nord. Daarvan wordt o. a. gezegd Ce couplage a brillamment soutenu l'é- preuve pendant des exercices sur des cbe- mins fort mauvais, méme dans la bruyère, et pendaDt les manceuvres du service mé- dical et de la Croix-Rouge, en présence de

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1