•VanHouten's De beste voor den prijs Het rapport van de Staats-commissie in zake de reorganisatie van de Departementen van algemeen bestuur, dat eenige weken geleden aan de Koningin is aangeboden, is gesteld in handen van den Raad van Minis ters, ook in verband met de vraag betref fende de openbaarmaking van het verslag. Naar verluidt, zou de commissie zich verklaard hebben voor een kleiner, goed bezoldigd ambtenaarskorps. Prachtig. Maar dan zal op de Gemeente-secretarieön nog meer dan thans worden afgewenteld en zullen zij nog oneindig meer dan thans wor den overladen met werk, dat feitelijk behoort gedaan door de Departementen van algemeen bestuur. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 257 de brood- en koek- bakkerij van den heer C. van |Ommeren, Langestaat 18. In 't vorig nummer schreven we, dat de ijver der verkoopstertjes gevoegd bij het overheerlijke lenteweer Maandag wel een buitengewoon goede dag zal hebben doen zijn voor de T. B. C.-vereeniging. Het tegendeel is waar. Bracht de verkoop der bloempjes verleden jaar hier ruim f500 op, thans is slechts f287.69 ontvangen. Het inkoopen der bloempjes vorderde een goede f70, zoodat er geen sprake van is, dat gevolg kan worden gegeven aan het voornemen om eenige prae-tuberculose kin dertjes naar buiten te zenden. We zullen maar geen vergelijkende cijfers noemenóok niet van nog kleinere plaatsen dan Amersfoort. Dr. E. J. Beumer hield half ivfaart voor de anti-revolutionnaire propaganda-club te Utrecht een rede overDe Gemeente en het bijzonder voorbereidend Lager onderwijs. Die rede is thans door genoemde club in druk uitgegeven. Dr. J. de Jong, sedert kort kapelaan in de parochie van den H. Franciscus Xave- rius, is benoemd tot conrector van het da mes-pensionaat en van het moederhuis der Zusters van O. L. Vrouwe, hier. In zijn plaats is benoemd tot kapelaan in de parochie kapelaan E. W. C. Frank, van het groot-seminarie te Rijsenburg. Mejuffrouw A. de Jong verwierf de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. De heer J. H. Verhaar is benoemd tot assistent-accountant van de Ned. accountants- vereeniging. Kapitein A. M. C. ridder Alewijn wordt 1 Mei belast met het bevel over de ze af- d eling ie regiment veld-artillerie, hier. In een Dinsdag te Utrecht gehouden ver gadering van het Dagelijksch bestuur van het Verbond van vereenigingen van sigaren fabrikanten in Nederland werd, nadat vooraf een langdurige bespreking was gehouden met de afgevaardigden der vier arbeidsorga nisaties, het volgende besluit genomen Men acht het noodig, dat de arbeidsvoor waarden in de sigarenfabrikatie worden ver beterd, doch is van oordeel, dat een derge lijke verbetering alleen mogelijk is bij ver hooging van de verkoopsprijzen der sigaren. Men heeft daarom besloten, tegen Dinsdag a.s. de Besturen van de R. K. Patroonsbond van tabak- en sigarenfabrikanten te 's-Her- togenbosch en de Vereeniging van sigaren fabrikanten te Eindhoven uit te noodigen tot een conferentie om te trachten te dien opzichte een gemeenschappelijke regeling te treffen. Op die conferentie zal worden voorgesteld een commissie te benoemen om ook overleg te plegen met de Vereeniging van sigaren winkeliers. Daarna zullen gemotiveerde voorstellen worden gedaan aan de aangesloten vereeni gingen en zal men deze voorstellen zoo spoedig mogelijk doen volgen door een voor dat doel te beleggen vergadering van het Verbondsbestuur. Met andere woorden: binnen afzienbaren tijd wordt voor de rookers het zelfde resul taat bereikt als zij zouden hebben verkregen van het debietrecht op sigaren, dus óf slechtere sigaren voor den zelfden prijs, óf duurdere. Maandagavond had in »De poort van Kleef*, aan de Potterstraat te Utrecht, de tweede ontmoeting plaats tusschen de biljart clubs uit Amersfoort en uit Utrecht. De uitslag was deze: AmersfoortBos 85, Klaassen xoo, Se.*ré 91. Speulstra 97, Zegwaard 100 en De Jong 48 caramboles, Utrecht: Van Rees 100, Henskens 71, Groenekan 100, Cock 100, Hildebrand 54 en Doremans 100 caramboles. Vergelijken wij deze cijfers met die van de eerste ontmoeting, te Amersfoort, dan blijkt, dat Klaassen, Zegwaard, Van Rees, Groenekan, Cock en Doremans bij deze ont moeting het zelfde aantal punten wisten te behaleh, terwijl Bos, De Jong en Henskens 2 en 3 en 7 caramboles meer en Hildebrand 2 en 19 caramboles minder behaalden dan bij hun eerste ontmoeting. Serré, uit Amersfoort, die in plaats van Gits speelde, vermeerderde diens aantal met 39 caramboles. De match werd door Utrecht gewonnen met 30 caramboles. In de kunst-vitrine van Valkhoifs boek handel is thans geetalleerd een doek van den heer B. J. Oosterhout, ochtendscheme ring- Uitslag van den gisteravond geöindigden doorloopenden winterwedstrijd van de Amers- foortsche schietvereeniging »Prins Hendrik* Klasse I, maximum 12 X 100 punten: W. Ruitenbergh G.z. 1145, F. Ruitenberg, A. Wildeman en H. C. A. van der Pol allen 1143, M. van Hoogevest 1141, Th. de Jager 1140, R. J. van Ruyven 1137. A. E. Blok 1135, J. A. Kleber 1108, N. Ipenburg 1087, Th. Klaassen 1078, en A. Bakkenes 1067 punten. Klasse II, maximum 12 X 100 punten M. A. van Bemmel 1139, A. Katerberg 1126, C. van Achterbergh, 1115, J. W. Beek man 1092, A. W. Floor 1084,1.. Pezie 058, en J. A. Bronsdijk 1050 punten. Klasse III, maximum 12 X 60 punten W. C. Jens 686, H. Hogervorst 652, Door nenbal 649, H. Wildeman 642, H. van den Hoek 641, K. E. van Sweden 634, F. W. van der Wilde 627, J. C. Louwerse 623, J. Homan van der Heijden 599, J. Bach 580, Johan Kroes 543, en A. Nijman .505 punten. Als het weer zoo blijft als het al sedert een paar dagen is, dan zullen zeker heel velen aanstaanden Zondag naar de prachtige renbaan van «Birkhoven* gaan om de wed strijden van de Koninklijke Militaire Sport- vereeniging bij te wonen. Die wedstrijden vangen aan omstreeks half twee met een spring-concours voor paarden, bereden door onderofficieren der veld-artille- rie, om den zilveren wisselbeker van den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding. De wachtmeesters Ernst en Van Loon, die hem onderscheidenlijk in 1910 en 1911 wonnen, rijden weer mee. Er zijn 12 deelnemers. Daarna volgt de 4e proef der military voor officieren, een hindernis-concours om een verguld-zilveren medaille met f 300 en een zilveren medaille met f 200. Er zijn 5 deel nemers. De eerste proef is een rit over 40 K M. binnen 3 uur af te leggende tweede een steeple-chase over 3500 M., beide morgen te houden; de derde bestaat uit dressuur-proe- ven aan de manége en een afstandsrit over 40 K.M., beide op Zaterdag. Het groote nummer is het voorrijden in den ring van officiers-dienstpaarden. Als eerste prijs bood H. M. de Koningin een groote zilveren medaille aan, de K. M. S. V. voegde daaraan toe een verguld-zilveren medaille en f 200de tweede prijs is een zilveren medaille en f 100; de overige vijf prij zen zijn bronzen medailles met f 60, f 40 of f25. Aantal deelnemers 19. Hierna een spring-concours voor onder officieren der cavalerie en der rijdende artil lerie om een zilveren wisselbeker en kunst voorwerpen. Er zijn 18 deelnemers. Tot slot twee steeple-chases voor officieren; een voor erkende halfbloeds van 4 jaar en ouder en voor paarden uit de remonte, en een voor paarden van 4 jaar en ouder toe- behoorende aan en gereden door officieren. Voor beide prijzen van f150, f50 en f25. Aantal deelnemers voor elk dezer wedstrij den 5. Eenige Amersfoortsche dames schonken voor de militairy een kunstvoorwerp, dat bij den eersten prijs is gevoegd. De heer A. M. Tromp van Holst, Voor zitter van de Maatschappij «sportterrein Birkhoven* stelde voor de officiers-wed strijden vier kunstvoorwerpen beschikbaar. Aanstaanden Zondagmiddag om half drie wordt op het voetbalveld aan de Koningin- nelaan, langs welke ook uitsluitend de toe gang is, de tweede wedstrijd gehouden tus schen Het Vijfde en H. V. C. Ook voor dezen wedstrijd is een zilveren medaille uitgeloofd. Verschenen is het keurig uitgevoerd offi cieel programma en feestgids van het Groot internationaal kegel-concours, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der sociëteit «Ver eeniging* van 11 tot 20 Mei in die sociëteit te houden. De eerste prijs van den vrijebaan-wedstrijd is f 400. Op den 3den verjaardag van Prinses Juliana zal de voetbal-vereeniging «Het vijfde* serie- wedstrijden doen houden op haar terrein aan de Koninginnelaan, van 's ochtends half tien tot omstreeks 's middags half vijf. De cursus bij het 5e regiment, de Militaire school-compagnie en elk der vier bataljons komen uit met éen elftal. ^an het publiek kan hetl oordeel worden gelaten, of 1 inderdaad is 1 Kg. 1.50|^Kg./0.42j Ml - 0.801Mo., - 0.18^ Zooveel mogelijk is gister door den vol- ijverigen Directeur van de N. V. bioscope- maatschappij «De Arend* nog bericht, dat de Belgische douane een spaak in 't wiel gestoken heeft en de film voor het hoofdnummer van het nieuwe week-program, de Nederlandsche rijschool te Amersfoort, had opgehouden. Eerst bij negenen gisteravond kwam het geruststellend telegram, dat te langen leste aan alle formaliteiten was voldaan en de film reeds werd doorgezonden. Vanavond dus zal men de hoofd-momenten uit den jachtrit, 12 April bij Maarsbergen gehouden, in oogenschouw kunnen nemen. Als nieuwe actualiteit vermeldt het pro gramma, dat volgende week de vossenjacht der Kon. Veluwsche jacht-vereeniging, bij Arnhem te houden, in beeld zal worden ge bracht eveneens een zeer interessante film. Onnoodig te zeggen, dat de heer Kilsdonk te meer zorgde voor zeer mooie aanvullende nummers van het nieuwe progra mma, waarbij een drama, gespeeld door artisten van de Comédie frangaise en een prachtig gekleurd beeld van de opera Aida. De vereeniging «Handelsschool voor Amers foort en omstreken* vergadert Maandagavond. Een wielrijder uit Nijkerk geraakte gister middag door verkeerd uit te wijken op den Utrechtscheweg onder een auto. De bestuurder, die de botsing niet kon voor- komen^ stopte onmiddellijk, waardoor de wiel rijder er afkwam met den schrik en het ver lies van zijn karretje, dat totaal onbruikbaar was; reden waarom de knaap maar met de auto werd thuis gebracht. Groote gevaren dooden kleine angstval ligheden. Uit den Omtrek. Dr. J. Hekman, directeur-geneesheer van het sanatorium «Sonnevanck*. heeft aange nomen de benoeming tot ie geneesheer aan het Gemeentelijk ziekenhuis te Rotterdam. De concertzaal te Harderwijk, berucht bij sprekers en verslaggevers, heeft veel kans, als zoodanig te verdwijnen. De vereeniging «Harderwijk vooruit* heeft tegen het begin der volgende maand alle vereenigingen ter plaatse opgeroepen om te beraadslagen over de stichting van een flink vergadergebouw, waarin sprekers zich wel verstaanbaar kunnen maken en een concert niet al te zware eischen stelt aan het geluid der executanten. In «Pro en contra*, de bekende brochuren- reeks van de Hollandia-drukkerij, te Baarn, is thans verschenen «Een volksleger* het pro geschreven door het Kamerlid den heer Thomson; het contra door den oud-kapitein der artillerie H. van Soetermeer Vos. Wel teekenend is, dat zeven jaar is ge zocht naar een con tra-schrijver. Kapitein Soetermeer Vos zet o. a. uiteen, dat niet meer «la rage du nombre», het ge- heele volk strijdend om het volksbestaan, de legervorming der kleine volken beheerscht; het is de organisatie eener strijdmacht, ge lijkwaardig in oefening en tucht aan die der groote mogendheden, en sterk ge noeg om als overwicht hem te bedreigen, die de neutraliteit of de handelsbelangen in een conflict met anderen, in eigen belang tracht te schenden. Deze opvatting van de taak der militaire krachten brengt met zich een andere leger- en vlootformatie voor kleine mogendheden, niet de «levé en masse" van het geheele volk uit noodweer, daar entegen hoogere eischen aan individueele geoefendheid. De conditio sine qua non voor een volks leger, n 1. volstrekte en algeheele toewijding, is bij het Nederlandsche volk ver te zoeken. «Ons volk heeft voor eon ideaal geen kwartje over*, zooals indertijd de Voorzitter der Nederlandsche Weerbaarheids Vereeni ging, dr. Meyers, zelf moest bekennen. Waar deze nationale toewijding ontbreekt, verzinkt de hoeksteen van het volksleger, is deze instelling een doodgeboren kind het volksleger, gebaseerd op een geïdeali seerd Nederlandsch volk, werpt reeds sinds jaren zijn lange schaduw vooruit en stelt zijn spookgestalte voor elke practische en bereikbare verbetering onzer defensie. Padvinders- hoekje. Aanstaanden Zater dag 27 April des avonds zeven uur alle Padvin ders aangetreden bq «Meerwegen*, Utrecht scheweg. Vergadering voor allen in het clubhuis, o. a. ter bespreking van de inwijding daarvan. Bij gunstig weer zal na deze vergadering een avond-oefening worden gehouden tot uiterlijk 11 uur. De patrouille-commandanten worden er aan herinnerd hun vak zoo leuk mogelijk voor Zondag 28 April te versieren en in orde te maken. Jongens, in 't gelukkig bezit van onge vaarlijke lampen, worden verzocht, deze mee te brengen. Ieder, die geen geldige reden van ver zuim heeft, kome. De honingbij. (Apis mellifica). V. Het zwermen der bijen is altijd voor den imker van het grootste belang geweest. Bij de korfimkerij geeft het den doorslag, of het jaar voordeelig zal zijn of niet. Maar daarbij moet men in het oog houden, dat dit alleen in zeer gunstige jaren een goede uitkomst heeft, want in slechte jaren zijn de volken veel te zwak om groote hoeveelheden te verzamelen, waar sterke volken zeker nog iets zullen doen. Zwermen beteekent natuur lijk verzwakken en daarom laten de moderne imkers niet meer zwermen. Het zwermen kan in de korven niet be let worden, maar in de kasten is het ge makkelijk genoeg. Als men steeds de ko ninginnecellen wegneemt, zal er ook geen zwerm aftrekken, omdat de bijen weten.dat zonder reserve-koningin het achterblijvende volk teniet moet gaan. Velen vinden het opzoeken der koninginnecellen nogal lastig en voor dezen weet ik ook wel een raad. Als zij zien, dat in de broedruimte alles vol gebouwd is, kunnen zij een paar volle broed raten wegnemen en die vervangen dooreen paar ledige raten. Dan willen de bijen die weer eerst vullen en hebben zij daarvoor eenigen tijd noodig. Zijn die raten weer volgebouwd, dan moet de honingkamer op gezet wordenwaardoor weer gelegenheid gegeven wordt, nieuwe raten te bouwen en zullen zij allicht daardoor het zwermen ver geten. Men kan hierop echter niet vast rekenen. De weggenomen broedraten kan men aan zwakkere Volken geven, die nog niet aan zwermen denken. Men heeft langen tijd niet geweten, waar om de bijen eigenlijk zwermen. Voor de vermenigvuldiging behoeven zij het niet te doen, omdat die immers evengoed in de oude kast plaats heeft. Maar nu weten wij, dat het zwermen niets anders is dan een ontspanningsact. Als zij de broedruimte geheel gevuld hebben met honing, stuifmeel en broed, heb ben zij de behoefte, nog langer larven te verzorgen, waarvoor in hun maag het voe- dersap opgehoopt is. Dit voedersap is te vergelijken met een stroom, die door het heele volk loopt, en om hieraan te kunnen voldoen, trekt de zwerm uit, waarvan het gevolg is, dat er dan dadelijk nieuwe raten gebouwd worden, die door de koningin met eieren belegd worden en waardoor de bijen weer in staat zijn, te voederen. Onlangs vertelde mij een imker, dat hij eens van een korf vijf zwermen had gehad, waardoor hij dus van éen korf zes bevolkte korven maakte. Hij trof daarmede een zeer gunstig jaar, zoodat hij in den herfst de •vijt zwermen voor f5 per stuk verkocht, den ouden korf voor f 10, zoodat hij van éen korf f35 maakte. Dat was nu wel een buitengewone winst, maar in de meeste ja ren komt het anders uit. Als er dan zoo .veel zwermen afkomen, die vanzelf niet sterk zijn, hebben zij in den herfst niet zoo veel gehaald, dat zij door den winter kun nen komen en afgemaakt moeten worden. Maar in middelmatige jaren kan men met kasten toch succes hebben, want er komen toch altijd eenige goede dagen en op een dag haalt een sterke kast meer, dan een zwak korfvolk in acht dagen. Wel zijn deze sterke kastvolken lastig te behandelen, omdat zij zich hun sterkte be wust zijn en vervaarlijk kunnen steken. Een goed imker geeft daar echter niet om, want hij weet, dat de steken hem geen schade doen en hij heeft ook het voordeel, dat er geen opzwelling volgt, omdat hij door de vele opgeloopen steken immuun is geworden. De meeste goede imkers zijn het met mij eens, dat zij geen bijen wilden hebben als zij geen angel hadden. Wij moeten daarbij bedenken, dat de angel het behoud der bijen geweest is; want konden de bijen zich niet verdedigen, en dat nog wel op zulk eene gevoelige manier, dan had de mensch in zijn hebzucht immers alle bijen uitgeroeid. Het is wel eigenaardig, dat de mensch zich zoo aan de bijen kan hechten.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2