Zaterdag 25 Mei 1912. No. 8111. 61e Jaargang. Fpftger, Stadsnieuws. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7RISSEXSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden r.— franco per postƒ1.15. Advertentien i6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. fostbus g. SORTZGRACBT 9. Telefoon 19. K EN NISGEV1 N GEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis dat op Donderdag den 6 Juni 1912, van des voormiddags 9 to idea namiddags 4 uur, ten Stadhuize, bij den Burge meester gelegenheid bestaat tot het iulereren van opgaven van candidaten ter verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort in het IHe kiesdistrict, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagname van den heer W. Salomons. De formulieren van de opgaven van candi daten zijn ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar van af heden tot op den dag der verkiezing. Deze opgaven moeten inhouden de namen, de voorletters en woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn door minstens 18 kiezers uit gemeld district. De stemming en de herstemming, zoonoodig, zullen plaats hebben op IS en 28 Juni 1912. Amersfoort, 23 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. U. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be- eluit van 23 Mei 1912 aan L. G. l'ONNE en züne rechtverkrijgenden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, vergunning ia verleend tot het op- riohten van eene inrichting tot het vervaardi gen van accumulatoren en het herstellen van machinerieën, welke inrichting gedreven zal wor den door een gas-benzinemotor van 34 P.K. en gevestigd zal worden in het perceel Vlas ak kerweg no. 44, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie C no. 1589. Amersfoort, 23 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken hekeed, dat het Bureau van den Bur gerlijken Stand op den Tweeden Pinksterdag voor hel publiek geopend zal zijn van half negen tot negen uur voormiddag?, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorten of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschie den aan het Gemeentehuis, mondeling of schrif telijk, uiterlijk tusschen 8 en 8'/, ure des voor- iniildags van dien dag. Amersfoort, 24 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretarie, J. G. STENFERT KROESE. PINKSTEREN. Pinksteren is een woord van gejuich, van geschal van trompetten, van saamgestroomde menschenmassa's en van hoog opvlammende geestdrift; van plotselinge bezieling, vaardig geworden over volken, even onverwacht als de storm opsteekt, van welke niemand weet vanwaar hij komt; van begceren om de wereld in te gaan en menschen te doen knielen voor blijde, lichte waarheden als voor heilige altaren. Pinksteren is de herdenking van een klein groepje mannen en vrouwen, die wel den Christus belijden, maar in stilte, die niét spreken en ook niet worden aangesproken, die zich verborgen houden, angstig en be schroomd. en alleen in eigen kring getuigen van den Meester tot zij, door den Geest aangegrepen, zich schamen voor dit laf, verborgen leven en naar buiten treden en spreken voor aller oor van Christus' heer lijkheid, zoodat wie het hooren zich verwon deren, Parthen, Meden en uitlandsche Romei nen, beiden Joden en Jodengenooten. Pinksteren is aldus het feest geworden van apostelen, de ijver ter bekeering brandende in hun ziel, opdat zij een Evangelie zouden brengen aan wie in duisternis wandelden; het feest van die machtige stroomingen, die bij wijlen komen over de natiën als sidderingen van spanning en goed verwachten, als open baringen van een reiner en beter leven, als de wil om voor een heilig doel in den dood te gaan. Want zoo is inderdaad somwijlen een adem tocht des Heiligen Geestes over de wereld heengevaren en heeft alom in een oogwenk, een machtige bezieling aangeblazen om een gruwzaam onrecht neer te halen en aan stukken te breken, of om ellendigen ter hulp te komen, of een heilige waarheid voorgoed ten troon te zetten. Zulk een vuur breekt uit dan hier, dan daar, zonder aanwijsbare oorzaak. Sommigen schrikken en vluchten om het lijf te bergen anderen begrijpen niet wat machtige begin selen in 't spel zijn en smalen van dwaze opwinding; maar middelerwijl brengt de beweging het heil, dat God wilde dat zij brengen zou, en sterft dan uit, tot na jaar en dag elders wederom het Pinkstervuur ontbranden zal. Aldus is, naar oud en overgeleverd geloof, de Heilige Geest, triomfantelijk, glorieus, een held en weldoener. Hij veredelt de denk beelden en verzacht de zedenhij worstelt met booze gewoonten en zegepraalt; hij aan vaardt den kamp met bijgeloof en wreedheid en jaagt ze voor zich uit. Omdat hij men- schenwaarde predikt, heft hij omhoog wie dalen zouden en minder wordenomdat hij ontferming met zich brengt, wendt hij zich in deernis tot ellendigen en verstootenen omdat hij immers uit God is uitgegaan, neigt hij der menschen hart tot de vreeze van des Heeren naam en blaast in hen aan het ver langen naar de onzienlijke dingen en naar een verre wereld van eeuwig leven. Toegejuicht of vervloekt, aangebeden of vermaledijd, maar onverwinbaar, schrijdt hij voort, door de eeuwen, als een van de aarts engelen uit de Lucifer c, in ondeukbaar harnas, met diamanten schild en vlammend zwaard en de donkere drommen der afvallige engelen doet hij neerstorten in den afgrond. In waarheid heeft het goddelijke soms aldus zieh op aarde vertoond, stralende en voor allen zichtbaar maar verkwikkelijk is de ge dachte, dat het zich liefst vertoont in ootmoed en eenvoudigheid, dat het zich woning zoekt bij de barmhartigen en de vreedzamen. dat het aanklopt bij de zachtmoedigen en daar wordt opengedaan, gelijk in die middeleeuw- sche legende van zoete bekoring, waar Chris tus en Petrus omwandelen op aarde en nachtverblijf vonden bij den armen daglooner. Ook het Evangelie kent die tegenstelling. Er is een Pinksterverhaal met dalende vuurvlam men en stormwind en aardbevinger is een ander met de discipelen in hun binnenkamer en Jezus, zeggende tot hen vrede zij ulieden. En hij blies op hen en zeide tot henont vangt den Heiligen Geest. Had hij niet zelf zijn rijk gesticht, ongezien door de menschen Zijn leven is voor de wereld onopgemerkt voorbijgegaan zijn dood werd beschreid door een kleine schare van vrienden. I11 de stille dorpen van een ver land heeft zijn stem geklonkenzijn gelijke nissen zijn verteld aan de oevers van een klein binnenmeerzijn kruis heeft gestaan bij een afgelegen stad. De liefde, die hij heeft gewekt en de haat dien hij heeft opge roepen het is voor de wereld geweest of het er niet was. Doch daarna heeft zij wel bespeurd, dat deze mond eeuwige waarheden heeft gesproken. Uit dezen verren achteruit hoek straalde een breede bundel licht over de volken en uit deze verborgen bronwel stroomde over alle landen het vruchtbaar makend water. Te midden van veel boos rumoer en uiterlijken schijn, van luidpochende gemeen heid en brutaal schreeuwende zonde, werkt ook nu de Heilige Geest in ootmoed en stilheid in reine harten, in gezinnen, waar zonen van het zelfde huis als broeders sa menwonen. Dit te weten, moge ons lief zijn en onze so Bergweg SO Dagelijksche levering van Diterse bestellingen YARKENSVLEESCH, volgens alle gestelde eischen, uitsluitend eerste kwaliteitannex ROOKVLEESCH, HAM, PLOCKWORST, SAUCIS, enz. enz. Beleefd aanbevelend, UEd. dienaar, J. H. Fröger. harten, ontroerd door vele raadselen en ont rust door veel kwaad, vredig stemmen. Met dit stille is het heilige weltevreden. Waarom zou plichtsbetrachting jagen naar vooraanzitting en eerbetoon Zij gaat haar weg, volhoudend en onvermoeid, en wil geen ophef. En zoo leven er velen onder ons, die hun plicht doen, ongemerkt, schoon wij daarvoor zoo onnoozel blind kunnen zijn en klagen, dat plicht een klank is gewor den. En rond ons viert hij zijn stille triom fen. Ontferming laat zich evenmin aankondigen met trommelslag. Waarachtige barmhartig heid is zóo vervuld van wat er geleden wordt, dat zij zich geeft in toewijding en er niet aan denkt, gerucht te maken. Al het luide is haar een ergernis, zij kan zich niet denken, dat sommigen den mond zoo vol hebben van hetgeen zij deden, maar mid delerwijl gaat zij haar schoonen, verborgen weg. En op die wijze is het, dat in stilte en verborgenheid de Heilige Geest ontvan gen wordt. Want zijn werking is bedekt van nature. Godsdienst, is hij echt, richt zich tot het innerlijkst leven; hij wil den geest wijden, de gezindheid, de beginselen, en dat gaat èn langzaam èn verborgen. Wat onecht is, komt gaarne ook reeds met twijfelachtige resul taten voor 't voetlicht. Het heiligste niet. Dat wil innemen het beste in menschen, hun intiemste gedachtenhet wil wijden de bewegingen en de roerselen hunner ziel; het wil hun wezen omscheppen en vernieuwen den grond, waaruit alles moet opgroeien. Dat is een invloed van dag tot dag, langzaam, en alleen zij die zich geven aan het heilige, hebben het hoog geduld om te wachten. Zij weten wel, dat het allerbeste ook het lang zaamst rijpt en dat, veel minder nog dan het heilige Keulen en Aken, het hemelsche Jeruzalem op aarde op éen dag kan worden gebouwd. De geest van God werkt zeer machtig, zeer gezegend, maar stil en be scheiden. Velen schijnt dit alles een zonderling en haast misdadig idealisme. In een maatschappij, zóo vol van het onheilige, spreken slechts kinderen en dwazen van de macht van het heilige. Toch is het niet wezenlijk zóo. De stellige werking des Geestes wordt het best hem openbaar, die zeli door het heilige ge grepen werd. Wordt smart niet 't best ver staan door wie zelf zijn brood met tranen at? Wie zelf zijn hart rein bewaarde, hem gaan de oogen open en hij ziet liefdevol geduld, dat eindelijk een stug gemoed ver zachtte en barmhartig oordeel, dat eindelijk boozen trots brak; hij bespeurt hoe een goede gedachte vrucht draagt, hoe een nieuw, heilig beginsel ingang vindt en invloed oefent. Eerst hij, die zóo vermag te zien, kan in deze wereld van veel or.heiligheid nochtans Pinksteren vieren. De Prins der Nederlanden kwam gister avond per auto door Amersfoort op zijn tocht van »Het I.oo< naar 's-Gravenhage, waar Z. K. H. heden de jaarvergadering van Het Nederlandsche Roode Kruis presideert. De eindstemming over de Bakkerswet door de Tweede Kamer is bepaald op 5 Juni. In haar adres om salaris-verbetering aan den Raad zegt de afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Ned. Onder wijzers dat naar haar meening de salaris-verorde ning, geldende voor het personeel der open bare Lagere scholen in deze Gemeente her ziening behoeft, aangezien, ie. het aanvangs-salaris te laag is; 2e. de periodieke verhoogingen te gering, te weinig in aantal zijn en, wat vooral de laatste twee betreft, elkaar met te groote tijdsruimte opvolgen redenen, waarom adressante, onder ver wijzing naar bijgaande Memorie van toelich ting, uw college beleefd verzoekt, boven bedoelde verordening zóo te wijzigen, dat aan haar bezwaren worde voldaan. De toelichting luidt in haar geheel De afdeeling meent niet tevreden te kun nen zijn met de bestaande salaris-regeling, geldende voor het personeel der openbare Lagere scholen in deze Gemeente. Immers, het aanvangs-salaris is, in verband met den hoogen levensstandaard alhier, te laag om op behoorlijke wijze in de allernoodzake lijkste behoeften te voorzien. We zullen ons niet verliezen in een opsomming der namen van Gemeenten, waar hoogere minima wor den uitgekeerd, noch in het weergeven van een lijst van uitgaven, die een beginnend onderwijzer zich moet getroosten. Ieder kan begrijpen, dat bij de tegenwoordige regeling een jong onderwijzer zich veel nuttige en noodige dingen zal moeten ontzeggen. Wat de periodieke verhoogingen betreft, merken we op, dat een verhooging van f75 om de twee jaar al zeer bescheiden mag genoemd worden, ongerekend nog de aftrek, die er plaats heeft voor eigen weduwen- en weezenpensioen. De laatste vier periodieke verhoogingen van f 50 zijn, wat de grootte betreft, zeer zeker onvoldoende, aangezien de personen, die voor deze verboogingen in aanmerking komen, een leeftijd hebben be reikt, waarop de vermeerdering der nood zakelijke uitgaven de vermeerdering van salaris overtreft. Letten we bovendien op het feit, dat de laatste twee verhoogingen eerst worden toegekend na 30- en 35-jarigen dienst, dan is het duidelijk, dat de groote tijdruimte van 18 jaren, liggende tusschen 12 en 30 dienstjaren, den weg, die voert naar het maximum, troosteloos dor maakt. Bovendien behoeft het geen betoog, dat maxima van f 1100 tot f 1225, zoo ze eenmaal bereikt zijn, geen redelijk burgerbestaan waarborgen. De vele mutaties, die hier jaar op jaar in het onderwijzerskorps plaats had den, wijzen er op, dat velen, vóór zij op een leeftijd zijn gekomen, waarop hun het maximum zou worden uitbetaald, het onder wijs in een andere Gemeente gaan dienen. Het is van algemeene bekendheid, dat van dergelijke veelvuldige wisselingen de school de nadeelige gevolgen ondervindt. Maar bovenalde school eischt den vol len mensch; zij verlangt mannen en vrou wen in staat om met opgewektheid hun taak te vervullen. Hoe zat zulks mogelijk zijn, indien het overgroote deel der onderwij zeressen) met financieele moeilijkheden heeft te kampen? De op 1 Januari 1910 met 7 klassen ge- opende R. K. school voor m. u. 1. o. aan de Schimmelpenninckstraat moet reeds worden vergroot, bjtrij door aanbouw, hetzij door een verdieping op het bestaande gebouw te zetten.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1