Stadsnieuws. Ingezonden Kn toch schijnt de juisheid van dc stelling, zooals ze in haar algemeenheid door Fermat werd gegeven, onbetwistbaar. Waar de juistheid onbetwistbaar schijnt, moet ook een bewijs kunnen worden ge vonden. Ten einde nu mathematici en ook niet- vaklieden aan te moedigen bij het zoeken naar een oplossing, loofde dr. Paul Wolfskehl, uit Darmstadt, in 1907 bij testamentaire be schikking een prijs van 100000 Mark uit, welke prijs door de Maatschappij van Weten schappen te Güttingen zal worden uitge keerd aan den eerste, die een door haar deugdelijk bevonden mathematisch bewijs levert van het probleem van Fermat. Tot heden is nog niemand er in geslaagd het bewijs terug te vinden. Zestig bankjes van f 1000 't is een maand cijfeiens en een postzegel van 1 tl!i cent waard. KENNISGEVING. I)e Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 4 Juni aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, 30 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Voor den Doopgsgezinden kring hier hoopt Zondagochtend weer voor te gaan ds. Ten Cate. In den ochtenddienst der Ev. I.uthersche gemeente zal dr. Toxopeus den kinderdoop bedienen. De dienst in de Remonstrantsche kerk vangt Zondag aan te half elfde zoogenaamde kinderkerk wordt van Juni tot October niet gehouden. Het zendingsfeest der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk. Tweeden Pinksterdag in een gedeelte van het afge sloten bosch van «Soestdijk* gehouden, werd ondanks het minder gunstige weder zóo druk bezocht, dat al vrij spoedig geen pro gramma's meer te koop waren. Omstreeks half drie sprak ds. J. F. de Klerk, uit Zuilen, het openingswoord, waarna dr. M. Woudstra, uit Utrecht, een rede hield naar aanleiding van Mattheus 28:iS en 19, be vattende het zendingsbevel. Hierna gaf zende ling J. Fortgens vers'ag van zijn tienjarige ervaring op Halmaheira en werd het spreek gestoelte achtereenvolgens betreden door ds. B. Kleijwegt, uit Woudenberg, en ds. G. Mansvelt, uitAmsterdam, Het slotwoord was aan dr. H. H. Meulenbelt, uit Baarn. H. M. de Koningin-Moeder woonde het feest bij van kwart voor drie tot half vier. H. M. werd ontvangen en rondgeleid door ds. W. J. Meiners, uit Amersfoort. Ongeveer half zes was de welgeslaagde dag ten einde. Met de Pinksterdagen werd van de kansels der Oud-katholieke kerken in het bisdom Haarlem bekend gemaakt, dat gekozen waren tot vicarissen de heeren H. P. Dievenbach en G. Diependaal, resp. pastoor te Enkhuizen en te Amsterdam. Dezen zullen derhalve het bisdom besturen gedurende den tijd, dat de bisschopszetel vacant is. De Staatscourant* no. 122 bevat het besluit, dat de Octrooitwet 1910 in werking zal treden op 1 Juni 1912, des middags te twee uur Amsterdamsche tijd, hetgeen over eenkomt met des namiddags acht uur vijftig minuten in Nederlandsch-Indië, des voor middags negen uur acht-en-vijftig minuten in Suriname, en des voormiddags negen uur drie minuten op Curasao. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal aanstaanden Zaterdagmiddag in het gebouw van den Industrieelen eigendom, aan de Juliana van Stolberg-iaan te 's-Gra- venhage, den Octrooiraad instaileeren. Men verzoekt ons mee te deelcn, dat dc plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. voor de Raadsvacature-Salomons, in het 3e kies district, tot candidaat stelde den heer J. Chr. Hagelen. Eer de candidaatsstelling, op 6 Juni, plaats heeft, zullen er nog heel wat meer candida- ten komen. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten jhr. Schuurbeque Boeye, huize »Lockhorst«, met no. 235. Het is heden 25 jaar geleden, dat de be kende gedenkplaat van de Hofbewoners aan de Gemeente werd aangeboden en een plaats vond in de trouwkamer ten Stadhuize. Gister is een aanvang gemaakt met het leggen der buizen van de gemeentelijke waterleiding en wel Achter Luiaard. De eerste der 243 brandkranen werd met een geplaatst. Mr. C. C. van Helsdingen Jr. is benoemd tot Voorzitter van den landraad te Soeka- boemi en Tjandjoer. De Minister van Oorlog heeft de autori teiten van de landmacht uitgenoodigd om het gebruik van de steenkolen uit de Lim- burgsche mijnen bij de onder hen ressor- teerende korpsen en inrichtingen te bevor deren. Moge dit goede voorbeeld navolging vin den, opdat de eigen nijverheid ontkome aan den druk der buitsnlandsche syndicaten. Blijkens aanschrijving van het Departe ment van Oorlog zal in het wintertijdperk 1912/1913 geen Voorbereidend militair on derricht vanwege het Rijk worden gegeven. Kapitein F. A. A. H. Wagner, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 Juni in ac tiviteit hersteld bij het ie regiment. Het is thans zeker, dat ook dezen zomer vacantie-kaarten op de spoorwegen worden ingevoerd. Men kan er gerust rekening mee hou den voor zijn reisplannen in den zomer, die stellig komt, al is 't voor menigeen ook wat laat. Het groote nummer in het bioscoop-theater »De Arend* is De drie musketiers, naar den bij velen bekenden roman van Alexandre Dumas, prachtig gekleurd en met F ranschen zwier geënsceneerd I.ouis XIII, Anne de Bretagne, Lord Buckingham, De Richelieu en natuurlijk D'Artagnan en zijn kornuiten niemand, die indertijd dit boek verslonden en herlezen heeft, heeft zich de hoofdper sonen zóo kunnen voorstellen, in hun met de alleruiterste zorg gereconstrueerde omge ving. Bijzonder interressant is ook de groote Eclipse-film, voorstellend een verblijf aan boord van den Franschen kruiser «Justice*. Dat kijkje op het leven aan boord is alleen een gang naar »De Arend» waard. Het exerceeren ook met sneL'uurgeschut, het inslaan van victualie en zelfs levende koeien, de gymnastische oefeningen, 't is alles even leerzaam vooral voor menschen van de hei, die over 't algemeen een oorlogsschip slechts van een plaatje kennen. Voor hotelhouders wier etablissement niet bijster in trek is, valt veel te leeren uit de Gaumont-film »Hoe men een huis vol maakt«j simple com me bonjour. De ellende, te weeg gebracht door de opium, wordt aangrijpend uitgebeeld door een film van de zelfde fabriek, getiteld Gewaagd spel*. Een keurig ballet en zeer veel bioscopische trucs worden te zien gegeven in »'t Was maar een droom*. Men ziet, dat de heer Kilsdonk weer zorgde voor groote afwisseling en elk wat wils gaf. Voor schrijven cn lezen gaat dat het ge makkelijkst bij rekenen wordt het minder nog minder bij het taalonderwijshet minst bij vakken als geschiedenis of godsdienst onderricht. Over het algemeen evenaren de praestaties der kinderen iets méér die van de moeder dan van den vader, vooral als de moeder de knapste is. In het tegenovergestelde geval slaat de schaal ietwat naar de andere zijde over; hetgeen den onderzoeker aanleiding geeft te onderstellen, dat het bij lichamelijke eigenschappen waargenomen verschijnsel, dat de betere een sterkere neiging tot overerving hebben dan de slechtere, ook op geestelijk gebied opgaat. Maar ook de zoogenaamde terugslag, de nivelleerende tendenz, laat zich aantoonen. Van hoogbegaafde ouders is maar een deel der kinderen hun gelijk; de anderen steken niet meer boven het gemiddelde uit. Dit ver klaart trouwens waarom er wel een langzaam stijgend peil van ontwikkeling is, maar niet waarom er tusschen de individuen uit gelijke bevolkingslagen toch minder verschil is dan men op grond van een en ander allicht zou vermoeden, als niet de practijk er zoo krachtig tegen pleitte. Men ziet het: zoo heel veel is het nog niet wat men vastgesteld heeft, al staat het vast, dat twee knappe menschen meer knappe kinderen kunnen krijgen dan twee domme. In een speciaal geval is de garantie even groot, waarbij nog komt, dat men bij 't onderzoek te veel naar schoolhek waamheden moest te werk gaan, en deze geeft allerminst beslissend uitstelsel over de begaafdheid der kinderen. Nogmaals de stellimr van Fermat. In bet nummer vóór Pinksteren vestigden we de aandacht op de schoone kans om voor een mogelijk zomerreisje een aardig reisgeld te verdienen door het zoogenaamde probleem van Fermat op te lossen, waardoor men 100 000 Mark rijker kan worden. We herinneren, dat hij zich vooral bezig hield met de eigenschappen der getallen en meer bepaaldelijk het volgende probleem stelde: X» 4- Y» Z. Stelt men hierin n 2, dan vindt men gemakkelijk een getal voor X, Y en Z, nl. 32 -f 42 52f of 9 -f 16 25. Maar als men voor n een getal neemt, grooter dan 2, dan vindt men voor x, y en z geen enkel getal meer, dat voldoet. Waarom? Of iemand die om het gure Pinksterweer tóch maar is thuis gebleven, zich aan 't peinzen heeft gezet, weten we niet; doch wel werd ons door vriendelijke hand de volgende aanvulling gezonden van hetgeen we heden vóór acht dagen schreven. De Fransche advocaat Pierre de Fermat, geboren te Beaumont de Lomagne bij Mon- tauban in 1601, en overleden den 12 Janu ari 1665 te Toulouse, bezat, behalve van oude en nieuwe talen, een uitgebreide ken nis van de wiskundige vakken. Hij onderhield briefwisseling met de voor naamste geleerden van zijn tijd, zooals Des cartes, Pascal, Toricelli, Christiaan Huygens, Carcavi wien hij zijn papieren naliet en anderen. De wetenschap dankt aan hem tal van hoogst werkwaardige eigenschappen op wis kundig gebied, eigenschappen, die voor het meerendeel nieuw en hoogst belangrijk wa ren. Ongelukkigerwijze was het zijn gewoonte, slechts het resultaat van zijn vindingen op te teekenen en niet aan te geven langs welken weg hij tot die uitkomsten geraakt was. Die uitkomsten werden dan aangetee- kend in de marge van het door hem ge bruikte exemplaar der Arithmetica van Dio- phantus van Alexandria, waarover hij in 1659 een werk in twee folio deelen het licht deed zien. In 1670 werd door een zijner zoons een herdruk dezer Arithmetica uitgegeven en daarin werden ook opgenomen de kanttee- keningen, welke Fermat Sr. er in had ge maakt. (Een geheele verzameling van de werken van Fermat verscheen te Parijs 1670—1679). Na deze uitgave zetten de wiskundigen zich terstond aan de bestudeering der ver schillende stellingen, doch eerst na lange jaren slaagde men er in, bewijzen te vinden voor de door Fermat ontdekte eigenschappen en formules, met uitzondering echter van een, »de stelling van Fermat* welke luidt: »De •om der tweede machten van twee geheele getallen k a n de tweede macht van een derde geheel getal zijn de som der derde machten van twee geheele getallen kan echter nooit de derde macht van een derde geheel getal zijn, evenmin als de som der vierde machten van twee geheele getallen de vierde macht van een derde geheel getal kan wezen*. Wiskundigen van naam, als een Euler, een Dirichlet, een Kummer, e a., hebben te vergeefs getracht, een algemeen geldend be wijs voor die stelling te viuden. Bewijzen voor bijzondere gevallen zijn wel gevonden doch voor den algemeenen regel niet. In de Staatscourant no. 123 is opgenomen een uittreksel uit de statistiek van de bevol king van het Rijk in 1911, en wel wat be treft de Provincie Utrecht. Daaruit blijkt, dat deze Provincie op 1 Januari 1912 een totale bevolking had van 294 930 zielen, t.w. 144 414 mannen en 150 516 vrouwen. Blijkens die opgaaf telde Amersfoort op genoemden datum 23 997 inwoners, 11 774 mannen en 12 223 vrouwen, tegen 23 945 op 1 Januari 1911. Zij nam dus in 1911 toe met slechts twee-en-vijftig inwoners. De grootste Gemeente is Utrecht met i2i 317 inwoners en met een vooruitgang van 1109 de kleinste Laag-Nieuwkoop met 410, juist evenveel mannen als vrouwen. Voor de Gemeenten, behoorende tot het Kamer-kiesdistrict Amersfoort zijn de bevol kingscijfersAchttienhoven 601, Baarn 9251, Bilt 4343, Bunschoten 3421, Doorn 2898, Eemnes 1322, Hoogland 2614, Leusden 3028, Maarn 1055, Maartensdijk 2548, Renswoude 1408, Soest 5422, Stoutenburg 871, West broek 1049, Woudenberg 2878 en Zeist «3 450. De «Staatscourant* bevat de Statuten van de Vereeniging tot in stand houden der Anna Pauiowna-bewaarschool, vooral voor kinderen van behoeftigen, en van liet fede ratieve fonds, beide gevestigd te Amersfoort. Omtrent den uitslag van den gister te Lochem geëindigden kegelwedstrijd is nog niets officieel bekend. Wel werd hier gisteravond bericht ont vangen, dat de heer A. Nefkens, die inden vrije baan-wedstrijd vier kaarten van vijf negens wierp, van de eerste plaats werd gedrongen door den heer Kloosterboer, eveneens met 4 maal vijf negens, doch met hoogere steunkaarten. U. D. I. (sociëteit »Vereeniging«) slaat zeer vermoedelijk no. 6 in den korpswedstrijd. Twee elftallen van H. V. C. zullen deel nemen aan de serie-wedstrijden die 2, 9 en 16 Juni worden gespeeld op het terrein van Rapiditas te Hilversum en waarvoor 7 eerste en 8 tweede elftallen zijn ingeschreven. Italië koopt reusachtige hoeveelheden run deren op voor zijn troepen, die in Tripolis den zoo onrechtvaardigen oorlog voeren; Zwitserland heeft bijna even groote massa's noodig voor zijn toeristen; en door de massa slachtingen, welke verleden jaar plaats had den om het mond- en klauwzeer tot staan te brengen, is er gebrek aan vee. De vraag overtreft dus weer sterk het aanbod en als gevolg daarvan zijn de vee- prijzen zóo sterk gestegen, dat thans ook de Amersfoortsche slagers-vereenigmg zich ge noodzaakt heeft gezien, den vleeschprijs, ingaande 1 Juni, met een dubbeltje per Kilo te verhoogen. Voor vele huismoeders moge dit een minder aangename tijding wezeneen troost kan 't hun zijn, dat pensionhouders er nog erger onder gebukt zullen gaan. Bekend is, dit vanwege het Staatsbosch- beheer in het belang van den boschbouw kosteloos verschillende vlugschriften ver spreid worden. Thans is een tweede druk verschenen van no. 1 dier vlugschriften, over den Dennenscheerder. Zoowel in den tekst als in de afbeeldingen zijn verschillende wijzigingen aangebracht. Daar de Dennenscheerder de laatste jaren in verschillende streken veelvuldig optreedt en daardoor in steeds sterker mate schade aan de grove dennenbosschen toebrengt, zullen belanghebbenden goed doen, het ge schriftje aan te vragen, bij de Inspectie van het Staatsboschbeheer, te Utrecht. Het wordt dan kosteloos toegezonden. Een brugwachter bij de N. C. S. bij Utrecht ontving onlangs des avonds Jaat in zijn wachthuisje bezoek van twee bur gers. Des anderen daags werd, bij het opmaken van den dagstaat, bespeurd, dat drie tien- rittenboekjes 3e klasse Utrecht—Amersfoort ontbraken. Eenige dagen later werd een der kaartjes in den trein ter betaling aangebo den bij onderzoek bleek het gekocht te zijn bij een winkelier te Amersfoort, die opgaf twee rittenboekjes, overeenkomende met de vermiste, gekocht te hebben van een soldaat van het 9e regiment infanterie te Utrecht, tijdelijk gedetacheerd te Amers foort. De brugwachter herkende dezen als een der twee bezoekers en na aanvankelijke ont- kentenis bekende hij den diefstal. Het derde boekje had hij zelf gebruikt. De krijgsraad te Arnhem veroordeelde hem thans tot twee maanden gevangenis. Geen enkele wekker waarschuwt op het uur, dat het geluk voor uw deur staat. TTit dsn Omtrek. De Gemeenteraad van Hilversum besloot Dinsdag na zeer lange discussie met 12 te gen 9 stemmen, in die Gemeente een Gym nasium te stichten. Zaterdag is het badhotel te Muiderberg afgebrand. Het was sedert geruimen tijd onbewoond. Met veel moeite heeft men de omliggende villa's kunnen redden. Zie nog Laatste berichten. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, De mare van te zullen komen, was het ingezonden stuk van den heer Eggink reeds voorafgegaan en met meer belangstelling dan gewoonlijk, wachtte ik gisteravond uw blad. Van mijn schrijven had ik mijn mede-be stuursleden geen kennis gegeven die staan er dus allen buiten uit gewoonte heb ik »wij« geschreven. Ik beschouwde mijn schrijven bloot als een kennisgeving, te meer daar het als regel mijn gewoonte is geweest, bij ingekomen bericht van bedanken dien leden kennis te geven der ontvangst en dat ze van de ledenlijst zijn afgevoerd. Daarop zijn nooit aanmerkingen ge maakt. Ook niet hierop, dat ieder jaar de leden, die hun kwitantie onbetaald terugzon den. zonder aanmaning van de ledenlijst werden afgevoerd. Bij het overdenken der strubbelingen, die thans in de vereeniging voorkomen, zag ik het reglement toch nog eens in en bleek mij, dat die handelwijze (dus ook vorige jaren) onreglementair was en haastte ik mij mijn fout te herstellen. Ik had gehoopt, dat men met die erkenning genoegen zou nemen. De heer Eggink meende echter daarover te moeten schrijven. Mij wel. In 't kort is de zaak echter dezeDe bode, J. Renes, rekende den morgen van 25 Mei met mij af en stelde mij daarbij 24 onbe taalde kwitantiën ter hand. Hierbij waren 10, die, na aanbieding, schriftelijk bij mij bedank ten 4, die den bode opdroegen het bericht van hun bedanken over te brengen3, die, na twee en driemaal aanbieden, niet betaald

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2