Zaterdag 8 $j$j$ Juni 1912. No. 8117. 4 61e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „I»e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per post/1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- K. fc A U F. J. FREDERIKS abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Rocl&mos 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten KORTSuXtAwST 9. AMERSFOORT worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers io cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als aboimc, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K K N N SOKVIN GEN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te vreten, dat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van 30 April 1912 ia vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijtiging van de veror dening, regeiende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing, vastge steld bij Raadsbesluit van 23 Februari 1909, no. 56. Artikel 1. Artikel 1 van de „Verordeniug, regelende bet bebouwen van gronden in de Gemeente Amers foort, beatemd voor open bebouwing", wordt gelezen: De perceelen of gedeelten van percee- len, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie D nos. 3022, 3024, 3023, 3025, 3026,3042, 3043, 8048, 3015, 3012, 3011, 1735, 3010, 3008, 1734, 1733, 3017 en sectie C nos. IC,55, 1G56, 1657, 1658, 118, 1659, 1660, 1661, 1675, 1662, 1663, 1664, 1065, 1666, 1667, 1668, 1669, 1786, 1787, 1640, 1641, 1769, 1770, 470, 471. 472, 1811, 1810, 86, 1812, 1458 en 1457, nader op de bierbij behoorende teekening aangeduid door een groene kleur, zijn bestemd voor open be bouwing. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 20 Mei 1912, 3e afdeel ing, no. 1835/1302, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 4 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. K. H. Di BEAUFORT, loco-Secr. INZAGE OPGAVEN van CANDIDATEN, CANDIDATENLIJST en PROCES VERBAAL. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort (kiesdistrict III) brengt ter algemeene kennis, dat de opgaven van candidaten, de candidatenlijat en bet proces verbaal der op 6 Juni 1912 gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten in afschrift worden verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 6 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. STEM MI NO GEMEENTERA AI). De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter kennis, dat stemming ter vervulling van éene plaats in den Gemeenteraad van Amersfoort in het kiesdistrict III zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juni 1912, van des voormiddagBacht tot des namiddags vijf uur, in het voormalig schoolgebouw, wijk A, Koestraat no. 9 te Amersfoort. Candidaten zijn ACHTERBERG H P. van HAGELEN J. C. KLEBER W. OOIJEN A. A. van. Verder wordt herinnerd aan art. 128 van bet Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij, die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge- etraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 8 Jnni 1912. De Burgemeester voornoemd, VVUYTERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennie van het publiek, dat een door ENGELS MAN DE VRIES ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting tot bet vervaardigen van leder apparaten en schoencreme met verticalen stoom ketel in het perceel, hier gelegen aan de St. Aga- thastraai, boek Bolderatraat, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, Nos. 2467, 2468, 2469, 3029, 3030, 3031, 3033 en 3035, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, sn dat op Donderdag den 20 Jnni aanstaande, des voormiddage te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkom- etig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeen tebestuur of éen of meer zijner lede n zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 6 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De SacreUris, J. K. H. de BEAUFORT. loco-Secr. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. C. VAN BUUREN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene bakkerij in het perceel alhier gelegen aan de Arnhemsche straal No. 21, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, no. 3923, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 20 Juni aanstaande, des voor- middags te half elf uren, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner ledeu zijn versche- uen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te licgten. Amersfoort, 6 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. K. H. de BEAUFORT, loco-Secr. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door K. UBELS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning lot het oprichten van eene inrichting tot het opwekken van electriscbe energie met dynamo van 110 volt, gedreven door een gasmotor van 10—12 P.K., in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat No. 129, bij hst Kadaster bekend onder Sectie E, no. 3884, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 20 Jnni aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner ledeD, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn, volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zii gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 6 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris. J. K. H. de BEAUFORT, loco-Secr. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoor verklaard kohieren Nos. 5, 6, 7 van de Personeel» belasting over het dienstjaar 1912 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder vsrplioht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, 7 Juni 1912, De Burgemeester voornoemd. WUYTIERS. De Burgemeester van Amersfoort. brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier No. 6 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1911/1912 aan den Ontvan ger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden roet te voldaan. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort den 7 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. DE ZIEKTEWET. In de Tweede Kamer ia de behandeling aangevangen van hetgeen met een vakterm genoemd wordt de Raden- en Ziektewet. Eindelijk is het dan zoover gekomen en nu men er eenmaal een begin mee heeft gemaakt, zal er ook wel met bekwamen spoed aan worden doorgewerkt, zoodat wij nu niet zoo heel lang meer zullen behoeven te wachten op de vele zegeningen, die van deze wet verwacht worden. De vele zegeningen en de vele teleur stellingen maar die komen later 1 Wat men verwacht van de nieuwe wet is maar niet in een paar woorden te zeggen. Verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte bij zekere categorie van Neder landers heet het, of iets dergelijks maar om dit nader te defineeren, heeft men meer woorden noodig. Wij zullen er ons niet aan wagen, dit hier volledig uiteen te zetten maar wanneer een maal de wet, zooals die nu ontworpen is, tot uitvoering komt. zullen wij een toestand krijgen, die, naast een heeleboel goeds, ook veel verkeerds zal vertoonen. Deze wet zal voor velen een zegen kunnen wordenmaar naast die bevoorrechten zullen er ook zeer velen zijn, die zich daartegenover achteruit gezet of zelfs benadeeld gevoelen. Dat is wel altijd het geval, als er wetten gemaakt worden, die het algemeen belang heeten te bevorderenmaar waar deze wet van diep ingrijpende beteekenis is, zal deze tegen stelling ook wel zeer scherp voor den dag komen. Tot de benadeelde partijen zullen zich zeker ook de geneeskundigen mogen rekenen ;doch waar men hen toch reeds a.tijd naar het hoofd slingert, dat zij te baatzuchtig zijn en te weinig aan de algemeene belangen der mensch- heid denken, daar willen wij nu in de eerste plaats niet over onze eigen belangen spreken, zegt de »Vox medicorumc, waaraan we ook dit artikel ontleenen, als vervolg op «Dokters- staking?», in het nummer van 7 Mei. Naar onze vaste overtuiging bevoordeelt het wetsontwerp het meest een klasse van personen, die et niet in de eerste plaats be hoefte aan heeft. Voornamelijk zal zij ten goede komen aan de zoogenaamd vaste ar beidersmaar talrijk zullen degenen zijn, die, in maatschappelijke positie met hen gelijk staande, van de wettelijke verzekering wor den uitgesloten. Toch hebben juist dezen in tijden van ziekte hulp het meest noodig. Al staan zij maatschappelijk even hoog als de vaste werklieden, financieel zijn zij over het algemeen minder weerstandskrachtig en de gevolgen van ziekte doen zich bij hen zeker niet in mindere mate gevoelen. Waarom worden zij uitgesloten Omdat men niemand voor de betaling der premie aansprakelijk kan stellen en er niet genoeg op vertrouwen kan, dat zij zelf daartoe in staat zullen zijn. Geeft deze reden niet duidelijk genoeg aan, dat juist voor hen wettelijke voorzie ning dringend noodig zou zijn? Het is het zelfde bezwaar, dat tegen bijna elke sociale wet geldt en waartegenover men eigenlijk alleen zeggen kan, dat de wet geen philan tropie beoogt. Vandaar dan ook, dat men spreekt van «verzekering tegen» en niet van voorziening in». Maar men laat dan geheel achterwege, dat de kosten van die verzeke ring niet geheel door de verzekerden ge dragen zullen worden Zelfs krijgen de patroons der verzekerden een extra-belasting te betalen, daar zij een gedeelte van de verzekeringspremie op hun rekening krijgen. En wij zullen direct de ge volgen in onze beurs ondervinden, als wij gedwongen zullen worden, onze ziekenfonds praktijk uit te breiden ten koste van de par ticuliere praktijk. Die bezwaren zijn nu wel te overkomende patroons zullen de belas ting wel op hun prijzen weten te verhalen ft Mocht wat. Red.) en desnoods kunnen wij dat óok doen. Het groote publiek moet dan de lasten maar dragen, alsof de Staat alle onkosten op zich nam en daarvoor een of andere indirecte belasting ging instellen. Maar wat het groote bezwaar is tegen de voorgestelde regeling Dit is dat zij, die er direct door «geplukt» zullen worden zich eenvoudigweg alles zullen moeten laten welgevallen. De verzekerden zullen de lakens uitdeelen en door hun overmacht in alle Bestuurslichamen beschikken over de gel den, door de patroons opgebracht en over de diensten, door de geneesheeren te ver- leenen. De patroons hebben tegenover die onrecht vaardigheid geen enkel middel van verweer wij gelukkig wel. Wij kunnen de zieken fondsen, die voor de uitvoering der wet noodig zijn, dwingen om meer te doen dan de wet voorschrijft, omdat de wet ons niet dwingen kan, ons aan de ziekenfondsen te verbinden en wij dus onze eischen kunnen stellen voor onze toetreding. Maar dat moet dan ook unaniem geschieden, wanneer het effect wil hebben en natuurlijk zonder dat er van hulpweigering aan zieken sprake is. Intusschen is het toch nog altijd de vraag, of wij tot zulke krachtmaatregelen zullen moeten overgaan. Het wetsontwerp is nog geen wet geworden De leden der Tweede Kamer hebben het dus nog in hun macht om wijzigingen voor te stellen en aan te brengen en wij moeten niet vergeten, dat wij tegenwoordig een collega onder de Ka merleden hebbenOnze wenschen kunnen dus kenbaar gemaakt worden, onze belangen verdedigd viva voce! Wel is waar mogen wij onze verwachtin gen niet te hoog stellen, want éen op de honderd beteekent niet veelmaar de kracht, die van den enkeling uitgaat, kan soms toch nog heel wat uitrichten. En wij zijn over tuigd, dat de medici toch niet bij alle Kamer leden in zóo'n zwart blaadje staan, dat men het geneeskundige Kamerlid bij de verdedi ging van rechtmatige belangen geheel alleen zal laten vechten. Er wacht dus collega Scheuer een gewich tige taak en wij zijn vol belangstelling, hoe hij voor ons zal opkomen. Dat het hem moed geve in zijn werk, dat de oogen van alle medici in Nederland in de komende dagen op hem gevestigd zijn en dat zijn collega's met vertrouwen zijn actie afwachten Door de Donderdag door jhr. De Savornin I-ohman ingediende 25 amendementen is de behandeling der Radenwet letterlijk vast- geloopen en Dinsdag zal dan ook, in plaats van voortgezette openbare behandeling, de Commissie van voorbereiding met alle bij- zitters vergaderen en trachten, de zaak weer in 't rechte spoor te krijgen. Kort gezegd, bedoelen de amendementen- I.ohman de 80 Raden van Arbeid, met hun zeer groot aantal leden, te vervangen door 80 verzekerings-inspecteurs. 't Wil ons voorkomen, dat deze verande ring een zeer groote verbetering is, niet alleen als bezuiniging, maar óok om dokters- hulp te vergemakkelijken, ook aan dienst boden. De Koninklijke familie zal den 21 dezer uit Mecklenburg terugkéeren op »Het Loo«.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1