Stadsnieuws. Ingezonden. slechts strekkei; om binnen zekere grenzen een maatregel te helpen tot stand brengen, omtrent welks wenschelijkheid men het ter rein der proefnemingen reeds met volle ze kerheid heeft verlaten. In ons vorig pra>-advies deelden wij U mede, dat het door ons ingestelde onderzoek ons niet de overtuiging had kunnen schen ken, dat er te Amersfoort inderdaad be hoefte bestaat aan een school voor handels onderwijs. De Memorie van toelichting, welke het thans aangeboden adres ver gezelt, kan bezwaarlijk anders dan sober worden genoemd in haar bestrijding van die meening. Zij tracht aan te toonen, dat te Amersfoort behoefte bestaat aan een dag school als vervolg op de gewone Lagere school, elders genoemd «een dagschool met goed afgerond volledig leerplan, waar de kinderen uit den breeden middenstand in de gelegenheid zullen zijn, zich deugdelijk voor den komenden levensstrijd te ontwikkelen*. Wij zullen deze behoefte aan voortgezet Lager onderwijs te Amersfoort geenszins ontkennen, doch blijven vragen naar het bewijs, dat dit voortgezet onderwijs specifiek handel s-onderwijs zou moeten zijn. Hiermede komen wij vanzelf tot een ander bezwaar, nl. dat de Wet op het Lager onder wijs niet toelaat, het door Amersfoort ge- wenschte onderwijs van provinciewege te subsidieeren. Inderdaad heeft het thans aangeboden adres ons in deze vroeger geuite meening eer versterkt dan verzwakt. Wij verliezen daarbij niet uit het oog, dat het addesseerend Bestuur aan de i ste of voor bereidende klasse haar karakter van over gangsklasse van de Lagere school naar de Handelsschool heeft trachten te ontnemen door den naam dier klasse te veranderen. Daardoor blijft immers het wezen der zaak onaangetastde vakken van onderwijs blij ven de zelfde. En bovendien wordt in de Memorie van toelichting thans met zooveel woorden erkend, dat niet aan een Handelsschool als te Utrecht aansluitende aan een driejarigen cursus der Hoogere Burgerschool, maar aan een dag school als vervolg op de gewone Lagere school behoefte bestaat. Inderdaad, zoo is het. De school zal voorzien in de behoefte aan voortgezet Lager onderwijs, hetwelk eerst in de tweede en volgende klassen meer het karakter van specifiek handelsonderwijs zal dragen. Doch tot subsidieering van een dergelijke school geeft de wet aan de Provincie naar onze meening geen vrijheid. Om deze redenen zien wij ons genood zaakt de conclusie van ons vorig pr.f-advies te handhaven en U voor te stellen, afwijzend te beschikken op het adres. Gelukkig is ook dit punt der lange agenda Dinsdag verzonden naar de afdeelingen. Een zeer «choone taak wacht hier vooral de leden der Provinciale Staten, welke meer bekend zijn met het district Amersfoort, om hun medeleden te overtuigen van het zeer groote nut, dat een handels d a g.«chool te Amersfoort in stad en omgeving #al stichten. Prof. F, Kenninck, President van het seminarium der Oud-bisscboppelijke klerezy, is Dinsdag gekozen tot bisschop van Haarlem der Oud-katholieke kerk, in de plaats van nu wijlen mgr. dr. J. J. van Thiel. Een stellig hoogst gelukkige keuze; doch een groot verlies voor het seminarium, waar hij zoo lange jaren professor was, en voor Amersfoort, dat in vele instellingen en ver- eeuigingen mgr. Kenninck zal derven als Bestuurslid. Denken wij aan het Gymnasium, waar hij lid van curatorium, aan de Industrie- en huishoudschool, wier Onder-voorzitter hij is; maar ook aan vele vereenigingen in welke men zijn zeer gewaardeerd adviezen zeer zal missen. Prof. dr. H. IJ. Groenewegen, uit Leiden, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk, hier. Dr. H. J. Toxopeus hoopt Zondag in de I.uthcrsche kerk den doop te bedienen. Nadat Lmsdagochtend de zomer-vergade- ring der Provinciale Staten in dit gewest op de gebruikelijke wijze was geopend, zeide de Commissaris der Koningin ongeveer: Andermaal is mij de droeve plicht opgelegd, een verlies te gedenken, onzer vergadering door den dood toegebracht. Ons medelid de heer D. P. Hamers is heengegaan. Sedert 1883 telkens door het vertrouwen van zijn medeburgers geroepen om de be langen van onze Provincie in deze vergadering te behartigen, vervulde hij de hem opgedragen taak gedurende bijkans 29 jaren met de hem eigene plichtmatigheid en zagen wij zijn plaats slechts bij hooge uitzondering onbezet, totdat de kwaal, welke hem ten grave sleepte, het hem in onze vorige zitting geheel onmo gelijk maakte, onze vergaderingen bij te wonen. Zijn goede eigenschappen van hoofd en hart, zijn werkzaamheid op industrieel ge bied, zijn belangstelling in de publieke zaak die aan Hamers, met name in de Gemeente zijner inwoning, in ruimen kring de waardee ring zijner medeburgers verzekerden, zullen, naar ik vertrouw, ook in deze vergadering zijn nagedachtenis, vooral bij hen die hem meer van nabij kenden, doen voortleven. Zoo zij het Uitslag toelatings-examen Hoogere Bur gerschool. Toegelaten tot klasse I: Cornelia L. H. Bode, Elisabeth M. Boet, Carolina Eitcrtsde Haan, Steventien J. von Henning, Adriana I.. Kolff, Paulina H. C. van Veen, F. A. N. Bloem, B. J. A. Bremer, P. A. J. Bischoff, L. Coomans de Ruiter, W. J. Derksen, M. van Haselen, A. C. Hogervorst, I.. C. Jur- ling, A. Klasser, M. C. Kok, B. Kranen. E. J. Lewe van Middelstum, H. A. Mid delburg, G. L. Oomkes, W. L. Oomkes, H. J. Prakke, T. J. Ph. du Quesne van Bruchem, W. J. van Welderen Rengers, P. W. Schoenmaker. J. A. Verhoef, N. J. van der Voort, G. J. van der Werf, en H. J. J. Woudstra, Tot klasse II J. van der Lijn. Tot klasse III: W. van Spiegel, W. F. Lieuwen en N. Beelaerts van Emmichoven. Tot klasse I werden toegelaten 29 en afge wezen 2, voor klasse II zijn afgewezen 2 candidaten. Van den heer Bron Verkerk zijn thans in Valk«hoff's kunsthandel geötalleerd een aquarel >Zuidsingel te Amersfoort» en een zwartkrijt-teekening «De Roode haan te Hoevelaken». De heer T. van Lohuizen werd aan de Rijks-universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift Bijdrage tot de kennis der lijnen- spectra». De heer I.. Adam is aan de Indische inrichting te Leiden geslaagd bij het eind examen administratieven dienst. Kapitein J. I.. H. van Holk, eerstaanwe- zeii-ingenieur hier, is met ingang van 11 Juli bevorderd tot majoor. dan door deskundigen gekeurd vee van ie kwaliteit wordt geslacht. Bij een voorloopig gedane rondvraag bleek reeds, dat hier veel voorstanders voor een dergelijke inrichting wonen. Uit den aard der zaak zal aan de oprich ting van die slagerij een grondig onderzoek moeten voorafgaan, mede nopens de vraag, in hoever het bedrijf loonend zal zijn. Met verschillende personen en ook met de Be sturen van elders gevestigde inrichtingen van deze soort zullen daartoe besprekingen moeten worden gehouden. Alvorens aan die voorbereiding tijd en moeite ten koste te leggen, is het noodig. zekerheid te hebben, dat een voldoend aan tal leden zal toetreden. Bij voldoende deel neming zal t. z. t. een vergadering worden belegd ten einde de regelingen, noodig voor het oprichten der vereeniging, te treffen. Omtrent de organisatie der op te richten vereeniging kunnen dus nu nog geen mede- deelingen worden gedaan. In de Raadsvergadering van de vorige week is gepleit voor een betere keuring van het slachtvee. Ook al mocht deze keuring binnen afzienbaren tijd op voldoende wijze worden verbeterd, dan nóg zal het bedrijf der coöperatie voor de leden hoogstwaar schijnlijk uit een geldelijk oogpunt loonend blijken. De circulaire is geteekend door de heeren J. S. Wernas, W. A. Godin, C. M. de Kan- ter en W. Jansen en is toegezonden vooral aan burgerlijke en militaire ambtenaren. De levering van rundvleesch en rundvet voor het garnizoen Amersfoort, tot den prijs van f68.70 per 100 Kilo, is door den Minister van Oorlog opgedragen aan A. Herschel, te Utrecht. Bij de ten overstaan van architect E. P. J. Smith gehouden aanbesteding voor den bouw van een villa aan de Koninginnelaan voor rekening van jhr. S. M. van Reigersberg Veïsluys werd ingeschreven als volgtVan Heerik, te 's-Hertogenbosch, f 24 280; Koedijk, te Zwolle, f23 394; Wagensveld, te Ede, f23 200; Van Maren, te Nijmegen, f22 977; Freezen, te Arnhem, f22 995; Van Eijbergen, te Amersfoort, f21 973; T. van Hoogevest, aldaar, f 21 687; II. Noorman, aldaar, f 21 294; G. van Nes, aldaar, f 20 000. De gunning is in beraad gehouden. het legde in het geheel 28 613 geographische mijlen af. Zoo vlug reisde Phileas Fogg dan toch niet. De honingbjj. (Apis mellifica). XII. Als men in Bibliotheken rondkijkt, kan men veel vinden over honirtg en bijen en daarbij allerlei sagen en legenden. Zoo vond ik, dat in heel oude tijden nec tar en ambrozijn uit honing bereid werd. Daar men echter aannam, dat het goden dranken waren, zijn de recepten daarvan niet bewaard. Wel maakte men in latere tijden een anderen drank, de mede, die zelfs nu nog bereid wordt. Ook werd aan honing groote geneeskracht toegeschreven, vooral bij ontstoken oogon, die er mede bestreken werden. Ook wordt verteld, dat de oude Epyptenaren hun lijken balsemden met honing nadat zij ze eerst met een laag was hadden overtrokken. Dat had den zij zeker van de bijen geleerd, want die doen dat ook. Omdat honing in oude tijden het eenige zoetmiddel was, werd er veel gebruik vau gemaakt. De oudste berichten van mee heb ben wij van de oude Germanen, die zich wel eens een aardigen roes daarmede konden aandrinken. Zij hadden na zulk een roes echter geen hoofdpijn, omdat mee een onschuldige drank is en lang niet zoo nood lottig als alcohol, die toen trouwens nog niet bestond. Het bereiden der mee ivas het werk der vrouwen, die door een eenvoudig gistings proces den drank wisten te verkrijgen. Als in onzen tijd mee op groote schaal werd bereid, zou zij nog wel aftrek vinden, omdat zelfs kinderen haar zonder schade kun nen drinken. Amersfoort, Juli 1912. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Nederlandsch sanatorium te Da vos. Een prachtig aanbod, dat niet onbenut mag voorbijgaan. Te Davos-Platz, Zwitserland, wordt door Nederlanders voor hun landgenooten en voor de volksgezondheid in Nederland sedert 1 5 jaren een nuttig werk verricht. Een weinig hooger dan de weg, welke Davos-Platz en Davos-Dorfli verbindt, staat een ruim gebouw, hetwelk plaats biedt voor 50 Nederlandsche longlijders en longlijde ressen met beperkte geldmiddelen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis of maat- schappelijken stand. Het is in 1897 voortgekomen uit den wensch om voor ons vaderland een practisch begin te maken met de bestrijding der tuberculose. Het enkele feit, dat bij de oprichting slechts f 6000 aan giften ter beschikking stonden, zal volstaan om een beeld te geven, met welke buitengewoon groote bezwaren de ontwikkelingsgeschiedenis van onze inrichting verbonden is geweest. De 15 jaren, welke achter ons liggen, waren dan ook voor ons een tijdperk van onafgebroken ingespannen arbeid en van groote moeilijkheden, maar tegelijk van groote voldoening. Want van jaar tot jaar zagen wij hoe ons nuttig werk, van een klein en onzeker begin, in omvang tQenam en op vastere grondslagen kwam te staan. En thans is ten slotte tot ons gekomen, waarop wij al die jaren gehoopt hebbende mogelijkheid om ons einddoel te bereiken. Tot duurzame bevestiging van ons Sana torium en de uitbreiding tot 65 patiönten- bedden was nog vereischt een bedrag van f 35 000. Ten einde nu spoedig en afdoend te helpen, heeft een vermogend landgenoot, die onbekend vvenscht te blijven, ons kort geleden het volgende prachtige aanbod ge daan Wanneer vóór 1 Augustus 1912 aan het bouwfonds van het Nederlandsch Sanato rium te Davos een bedrag van minstens f 10 000 aan giften wordt geschonken, zal aan elk dezer giften 40 pCt. worden toege voegd. Zoo bovengenoemde som niet bijeen komt, vervalt het aanbod. De 40 pCt. zullen geschonken worden van een maximum-be drag van f 30 000 Het is duidelijk, wat dit aanbod voor ons beteekent. De nog bijeen te brengen f 35 000 worden op eenmaal teruggebracht tot De ie mitrailleur-afdeeling, uit 's-Graven- hage, kwam hedenmorgen op haar marsch naar Harskamp door deze Gemeente. In Staatscourant» no. 152 is opgenomen het Kon. besluit van 17 Juni tot vaststelling van de cischen van voorgeoefendheid, be- boeld in het eerste lid van art. 70 der Militie- wet. De bedoelde oefeningen betreffenstaaf- oefeningen, vrije oefeningen, loopen, springen, gewichtsheffen.steenstooten, werpen, klimmen optrekoefening. even wichtsoefening, marcheer- oetening. Voldoende geoefendheid in balspelen, zwem men en toesteloefeningen strekt tot aanbe veling. Het programma van het feest-concert, mor genavond te 8 uur op het terras van Amicitia» onder directie van den heer N. Hazendonk te geven door Amersfoort's mannenkoor, ter gelegenheid van zijn 5-jarig bestaan, met medewerking van de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, luidt: 1. L'anniversaire, marche, G. Bikkers. 2. Ouverture «Mannschaft an Bord», Suppé. 3. Hymne aan de Muze der tonen, N. Hazendonk. 4. Tesoro mio, grande valse, Becucci. 5. Neerlands taal, Aug. Stille. 6. Ouverture «Das Goldene Kreuz», Brüll. 7. Sur les remparts, A. Saintis. 8a. Rendez vous, intermezzo, Aletter, 8b. Auf der Brühlschen Terrasse, mazurka-caprice, Schrö- der. 9. Hollands glorie, Rich. Hol. 10. Ons lied, A.-M.-marsch, N. Hazendonk. De nummers 3, 5, 7 en 9 zijn voor man- menkoor. De weervoorspelling van De Bilt is gunstig. Er is dus een kansje, dat het eerste concert in dit seizoen in Amicitia» wordt gegeven door Amersroort's Mannenkoor. De ballon «Amsterdam», van de Ned. lucht- vaart-vereeniging, die Dinsdagmiddag met de «Rotterdam» -omstreeks kwart over twee boven Amersfoort was en om half drie boven Barneveld werd gesignaleerd, is te kwart voor zessen vlot geland op de Woeste hoeve bij Apeldoorn. De heer S. K. Kielder wist Dinsdag de tweede plaats te veroveren in den kampioens wedstrijd van hét Nationaal biljart-concours, dat te Utrecht wordt gehouden. In 10 beurten maakte hij 172 punten en tevens de hoogste serie tot dusver; maar eventjes 98. De volgende circulaire is heden verspreid. Zooals U bekend zal zijn, laat devlcesch- keuring in deze Gemeente veel te wenschen over. Dat daaruit groote gevaren voortvloei en, behoeft ongetwijfeld niet te worden aan getoond. Genoemde omstandigheid heeft het denk beeld doen ontstaan, alhier een coöperatieve slagerij op te richten, waarin geen ander Een jongentje, dat gisteravond rond half zeven al spelend van de hooge kaaimuur in het Havik geraakte, werd nog intijds met groote moeite gered door P. Ising, die zich daartoe gekleed te water begaf. Bij de zoogenaamde ziekenstal, dicht bij zijn huis, is Dinsdagavond de opperman H. van A. in de Flierbeek geraakten jammerlijk verdronken. Een kameraad, die hem vergezelde, spoedde zich naar de politie, welke van 10 uur tot bij half een dregde, zonder ander resultaat, dan dat pet en klompen werden gevonden. Ook gister werd door haar gedregd van 's ochtends drie uur tot 's avonds half zes, evenwel zonder succes. Toen men dit droeve werk wilde hervat ten, kwam het bericht, dat het stoffelijk hul sel te half zeven was gevischt bij de Konings poort. Door de politie is hier gister aangehou den een zwerver, die gesignaleerd stond wegens het nog niet betalen eener boete. De man is lieden overgebracht naar Utrecht om de vervangende hechtenis uit te zitten- Wanneer een tevreden gemoed u geen •geluk biedt, kan de geheele wereld u dit evenmin schenken. "CTit den Omtrek. Het Koninklijk gezin zal van 17 Juli tot 3 Augustus zich van Het I.00 naar Soest- dijk begeven. De Oranje-commissie te Baarn heeft Vrijdag besloten op den jaardag van H. M. de Koningin-moeder in de Heemstralaan des ochtends een wielerwedstrijd voor jongens van 14 tot 18 jaar en des middags een internationale harddraverij met paard en sjees te doen houden. Ds. II. A. Munnik, te Fijnaart, heeft het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Bunschoten aangenomen, zoodat thans ein delijk in die vacature is voorzien. Op den Lazarus-berg te Soest zal voor de Verhoeven-stichting worden gebouwd een sanatorium met 2 paviljoens en administratie gebouw voor Christelijke zenuwlijders. Het werk is, na gehouden aanbesteding, opgedragen aan den heer G. van Doornik, te Baarn, voor f83500. In precies 16 minuten en 30 seconden is een telegram van de New-Yorker «Times» met de woorden «Stuur dit telegram de wereld om, Times, New-York», de wereld rond gegaan. Om 7 uur 's avonds werd het in het telegraafkantoor te New-York afge geven en om 7 uur 16 minuten 30 seconden was 't terug. Langs 17 te voren verwittigde telegraafstations werd het doorgegeven en

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2