3 Ingezonden Adver Opro PT Meth J LOUIS i Van derZ Amersfoort van Patrimonium, den R. K. Volksbond en onder-aideelingen, den Bouw vakarbeidersbond, de Pr. Chr. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, de R. K. spoor- en tramweg vereeniging >.St.Raffel*, de afd. Amersfoort van den Bond van Chr. kantoor- en handelsbedienden, in zijn vergadering van 4 Juli bijeen, kennis genomen hebbende van de ver werping der Bakkerswet in de Tweede Ka- urter der Staten-Generaal, zegt den Minister Talma hartelijk dank voor zijn krachtige verdediging der Bakkerswet, waardoor bij vernieuwing gebleken is, dat hij sociale mis standen wil wegruimen spreekt zijn groote teleurstelling uit over de verwerping dier wet, zoowel door het tegenstemmen als weg blijven en zich ver wijderen, ook door rechtsche Kamerleden, en gaat over tot de orde van den dag. De plaatselijke afdeeling van de Ned, Na tuurhistorische vereeniging zal morgen per rijwiel een excursie maken naar het pinetum te Putten en naar de Leuvenumsche bosschen. De Bilt geeft goeden moed, dat deze tocht zal worden begunstigd door mooi weer en dus niet, als de eerste, in den meest letter lijke zin in 't water zal vallen. Bij de Donderdag ten Raadhuize gehou den aanbesteding voor de levering van 12 145 Kilo Probsteier haver voor de paarden der Gemeente-reiniging werd ingeschreven door de heeren G. van Loo voor f5.15 en J. L. van Nieuwenhuizen voor f5.10 per 50 Kilo beiden hier. Gegund aan den laagsten inschrijver. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om tien minuten voor negenen, die van de overige voertuigen op zijn laatst om tien minuten voor half tien zijn aangestoken. Tegen verschillende personen, die, ondanks de waarschuwing hun reeds verleden week door de politie gegeven, gister toch weer op den Hof standplaats hadden genomen met fruit ofschoon daardoor aangewezen zijn Appelmarkten Groenmarkt, is thans proces verbaal opgemaakt. Kwartjesvinders, die in 't Den Haag niet langer kunnen houden omdat de politie 't hun te benauwd maakt, vereeren thans de Provincie Utrecht met hun tegenwoordigheid. Per rijwiel nog wel. Donderdag opereerden ze bij Huis ter Heide. Oppassen dus; u niet laten verleiden tot kaartkeeren en u niet laten intimideeren. De Rechtbank te Utrecht eischte drie jaar tegen den Amersfoortschen kippendief D. van R. wegens diefstal van 10 kippen van het Hoofd der school te Stoutenburg, den 17 Mei gepleegd. De Hooge Raad gelastte Donderdag de in vrijheid stelling van een gedetineerde in de Rijks-werkinrichting te Hoorn, die 2 October 1911 door den kantonrechter te Amerfoort werd veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een Rijks werkinrichting voor den tijd van 9 maanden wegens openbare dronkenschap bij vierde herhaling. Het Hof te Arnhem zal het vonnis her zien, dat middelerwijl is opgeschort. Houdt niemand voor onverbeterlijkook uzelven niet. VTit den Omtrek. Ingenieur A. J. Krieger, aanvrager-ont werper van de spoorweglijnen van Utrecht naar Schoonhoven, van Utrecht naar Gouda en den paardentramweg van Utrecht naar Harmeien, heeft de Regeering in overweging gegeven, voor de spoorweglijnen accoord te gaan met de aangegeven richtingen. Zij zijn de kortste en z. i. tevens de meest gewenschte om voldoende samenwerking der belanghebbende Gemeenten te kunnen verkrijgen. De kortste route, voor IJselstein-Utrecht ontworpen, was oorzaak, dat het Gemeente bestuur aldaar krachtig optrad en bewerkte, dat tot heden f 92 000 als locale bijdragen voor den aanleg der lijn Utrecht-Schoon hoven werdei toegezegd. Verder meent bij uit de onderhandelingen te mogen opmaken, dat op het voor beide lijnen gemeenschappelijk gedeelte Den Hom mel-Utrecht electrische tractie de stoomtrac- tle zal moeten vervangen. De ontworpen verbinding Utrecht-Har me len blijkt door de invoering van het zeer goedkoope buurttarief op den Staatsspoor weg niet meer voor verwezenlijking vatbaar. De berekening toont echter aan, dat een paardentramlijn station-Harmelen-dorp aan beveling verdient en als de Gemeentetram van Oudewater, levensvatbaar moet worden geacht. De Directie der Maatschappij tot Exploi tatie van Staats Spoorwegen, die het ontwerp Utrecht-Schoonho ven onderzocht en bevordert, is ook i-iet ongenegen, hel bij haar ingediende project Utrecht-Gouda grondig 11a te gaan, mits eerst blijkt, dat de betrokken streek genoegzaam financieele belangstelling toont. Zooals van algemeene bekendheid mag worden geacht, heeft de Regeering zich in beginsel bereid verklaard, de tot stand koming der ontworpen lijnen te willen bevorderen. Te Baarn wordt morgen de Algemeene vergadering gehouden van «Volksonderwijs*. Vreemdelingenverkeer biedt in verband daarmee een concert aan, te geven door het muziekkorps van het ie regiment huzaren. De Bond van Chr. Zangvereenigingen geeft 34 Juli een zangersfeest in het bosch van «Soestdijk*, daarvoor door H. M, de Konin gin-moeder welwillend afgestaan. De commissie voor het gedenkteeken van Joannes Anastasius Veluanus, heeft de ont hulling van dit monument, te Garderen, vervaardigd door den beeldhouwer August Falise, bepaald op Dinsdag 30 dezer, des middags 2 uur. Prof. dr. F. Pijper, te Leider., zal de feest rede houden. Naar aanleiding van zijn adres aan H. M. de Koningin, houdende verzoek, dat afwijzend worde beschikt op een tot H. M. gerichte aanvrage van Commissarissen van den grint weg van Harderwijk naar het Uddelermeer, om verlenging voor onbepaalden tijd van de tot 1 Mei 1912 verleende concessie tot tol heffing op dien weg, ontving het Bestuur van den A. N. W. B. bericht, dat de pogingen om tot een nieuwe regeling omtrent het beheer van den weg te komen, tot geen bevredigende uitkomst hebben geleid, zoodat aan het verzoek niet kan worden voldaan, 't Was wederom Putten, dat het tegenhield. De Directie der Nederlandsche Heide Maat schappij verzoekt ons ter kennisse te brengen van onze lezers, dat voor gezelschappen of vereenigingen, die belang stellen in de ont ginningen, welke onder leiding van die Maat schappij tot stand werden of worden gebracht, gaarne de gelegenheid wordt geopend, deze te bezichtigen. Voor deskundige voorlichting tijdens dergelijke excursies zal door de Directie worden gezorgd. Desbetreffende aanvragen kunnen worden gedaan aan het adres der Maatschappij, Nieuwegracht 94 te Utrecht. Een nationaal werk voor harmonie- en fanfare-korpsen in verband met den Nede.r- landschen volkszang. Dezer dage» mochten de verzamelaars van den bekenden zangbundel «Kun je nog zingen, zing dan mee van H.H. M.M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden een schrijven ont vangen, waarin hun werd medegedeeld, dat bij H. D. geen bezwaren bestonden, dat de vier militaire marschen, deel uitmakende van de volksuitgave van »Kun je nog zingen, zing dan mee voor harmonie en fanfare door den heer N. A. Bouwman samengesteld uit bekende volksliederen, genoemd werden Koningin Wilhelmina-marsch, Koningin Emma-marsch. Prins Hendrik-marsch en Prinses Juliana-marsch. Bovendien liet H. M. de Koningin be richten, dat zij met groote belangstelling had kennis genomen van het schrijven, waarin uitvoerig is uiteengezet de beteekenis, die Bouwman'» instrumentatie van de 50 liederen uit »Kun je nog zingen, zing dan mee zal hebben voor den Nederlandschen volkszang. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Juli. Evang. I.uthersche kerk. Voorm. lo'/a uur> dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10i/g uur, prof. dr. H. IJ. Groene- wegen, uit Leiden. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5Ï/2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/< uur, godsdienstoefening. Avond 5Y4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur. godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4Y2 uur, godsdienstoefening. Burgeriyke Stand van Amersfoort van 28 Juni tot 4 Juli. GEBOREN Antonia, d. van Iiermanus van Koot en Aartje van Dijk. - Hendrika, d. van Hen drik Hilhorst en Hendrika van den Eshof. Gecrtruida Maria, tl. van Bernardus Wil helmus Jacobus Jacobs en Geertruida Maria Tuinder. Hendrika Aleida Maria. d. van Johann Theodorus Schwitzner en Hendrika Aleida Maria Aarts. Dirk, z. van Pieter Meijer en Catrina van Eldert. Hermanus Antonius, z. van Franciscus Wolffenbuttel en Heiltje van 't Klooster. Jan, z. van Abraham Verhoeff en Cecilia Hartogsveld. Wouter, z. van Teunis van de Visch en Geertruida Vlastuin. Gijsbertha Johanna, d. van Gerardus Willebrordus Heeren en Janna Wisgerhof. Wouter, z. van Dirk Pijpers en Geertje Muider. Een natuur lijk kind van het vrouwelijk geslacht. ONDERTROUWD: Christiaan Meijer en Kvertje van Moorse- laar. Antonie lïendrikus Staal en Ger- ritje Steenbeek. GETROUWD: Pieter van Veensohoten en Maria van de Klashorst. Hendrik van der Vegte en Dina Jpenburg. OVERLEDEN Elisabeth Deijs, 2 jr. Gerardus van Koot, 76 jr., ongeh. Jannetje Uppel- schoten, 78 jr., wed. van Peter Woudenberg. Hendrikus van Alphen, 41 jr., echtgen. van Hendrika de Bruin. Willem Velt- huijzen, 58 jr.. echtgen. van Engeltje de Roo. Frederik van Norden, 8 mnd. Een levenloos aangegeven kind. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. PENSIOENEN DER OFFICIEREN. Wij zijn aan den vooravond van den dag, dat het wetsontwerp tot herziening der pen sioenen van de officieren aan de orde zal komenhet komt reeds op de agenda voor en de Regeering stelt prijs op afhandeling vóór het reces. Er is nu zeker door belanghebbenden genoeg over geschreven en gepraat om de billijkheid van geheele terugwerkende kracht aan te toonen. Het is nu maar te hopen, dat de 100 Volks vertegenwoordigers doordrongen zullen zijn van den ernst hunner beslissing. De politiek mag hier gerust uitgeschakeld worden. Het is van overbekenuheid, dat voor de niet-militaire leden Hoofdstuk VIII der Staats- begrooting een moeilijk leesbaar boek is en dat dus een Minister, die daarmee rekening wil houden, er heel wat kan doorsabelen. Ik herinner me nog zoo best, dat ettelijke jaren terug, bij de discussiën over een nieuwe geschutsoort, een burger-lid den prijzens- waardigen moed had, ook een woordje mee te praten, ja zelfs het woord ballistiek durfde uitspreken Maar jawel, een waarschijnlijk naijverig burger-medelid interrumpeerde vrij onheusch, dat de spreker zich maar buiten de militaire zaken moest houden, want, dat hij daarvan toch geen verstand haden, jammer genoeg, de intimidatie gelukte helaas volkomen het burger-lid brak z'11 rede af en het is niet onwaarschijnlijk, dat dit voor andere burgerleden een afschrikkend voor beeld is gebleven. Gelukkig kunnen wij het ditmaal redden zonder ballistiek hoogstens hebben de heeren 'n soort dwaaltuin van pensioenwetten, zoo als van 1851, 1877, «902, 1904, te doorwan delen; mitsgaders de daaruit voortvloeiende in werking tredingen, buiten werking stel lingen, enz. enz,, maar voor die ontwarring zullen de militaire specialiteiten u ongetwij feld volijverig ter zijde staan en Z. E. de Minister van Oorlog, zal ook wel niet in gebreke blijven, alsnog de vereischte becij feringen over te leggen. Heeren Volksvertegenwoordigers zullen in deze hun rechten wel weten te doen gelden. Het gaat dus hier eenvoudig om de oplossing van een zuiver huishoudkundig vraagstukje, waarbij de goede voorbeelden, in de aangrenzende Rijken gegeven, zeker wel tot richtsnoer genomen zullen worden. Met bijzonderen dank aan de Redactie, J. J. F. SCHMITZ, gep. kapt. der Inf, BEURSO VERZICHT. van 22 Juni tot 6 Juli 1912. Gedurende de veertien dagen, die achter ons liggen, zijn de zaken op de Amerikaan- sche markt nog niet verlevendigd, terwijl de grondtoon der markt eer iets zwakker is geworden. Aanvankelijk stond zij nog geheel onder den invloed der conventies; doch zij, die gehoopt hadden, dat, nadat deze conventies zouden zijn afgeloopen, er meer leven in de zaken zou komeu, zijn tot nu toe teleurgesteld geworden. De candidant- stelling van Taft door de Republiekeinsche partij werd met gemengde gevoelens ver nomen. Voelde men eenerzijds zich gerust gesteld door het feit, dat ten slotte het conservatieve gedeelte der partij de overhand had behouden, anderzijds wekten de plannen van Roosevelt, om een nieuwe radicale partij te vormen die hein cundiduat zou stellen, ongerustheid, omdat men uit het verloop der conventie duidelijk had gemerkt, dat Roosevelt nog een zeer grooten aan hang had, zoodat zijn uittreden dus nood- j zakelijk tot een diepgaande scheuring onder de Republikeinen zou leiden, waardoor de kansen op een democratische overwinning sterk zouden worden verhoogd. In verband i hiermede was aller aandacht gevestigd op de conventie te Baltimore, waar de strijd j tnsschen de conserv atieve democraten en de radicalen al even scherp werd gevoerd als op de Republikeinsche conventie. Leek het aanvankelijk, dat ook hier het conservatieve deel, wier candidaat Champ Clark was, de overhand zou behouden, na 47 stemmingen is echter het resultaat geweest en zulks in hoofdzaak door het optreden van Bryan dat de candidaat der radicalen, Woodrow Wilson, met groote meerderheid tot candi daat voor het Presidentschap werd benoemd. In November zal de strijd dus zuiver gaan tusschen conservatisme en radicalisme en gegeven de ontevreden stemming, die reeds lang in Amerika onder het volk heerscht. en het feit, dat Taft, door zich in de vóor- verkiezingen geheel onder de politieke leiders te stellen, de sympathie van een groot deel der Republikeinen heeft verspeeld, is de kans op de benoeming van een democratisch Prevdent grooter dan zij sinds de benoeming van Cleveland in 1892 geweest is. Het resultaat der conventie te Baltimore werd op Dinsdag 2 Juli eerst na het sluiten der New-Yorker Beurs bekend. De Beurs te Londen was aanvankelijk op de uitkomst willig gestemd, onder de overweging, dat door de benoeming van Wilson de kansen van Roosevelt en zijn tc stichten nieuwe partij vrijwel als verkeken konden worden beschouwd en men van Roosevelt nog het meeste gevaar als President duchtte. Ook Wallstreet nam den uitslag aanvankelijk gunstig op en opende op flink verhoogde koersen. In den loop van het Beursuur kregen echter minder gnnstige inzichten omtrent de toekomst de overhand, waarbij nog likwida- ties, in verband met den Beursvacantiedag op Donderdag, de koersen kwamen drukken, zoodat het geheele in den beginne behaalde voordeel weer verloren ging. De hervatting der zaken na den vacantiedag heeft deze zwakkere stemming nog geaccentueerd, zoo dat wij tenslotte de koersen hetzij op gelijke hoogte, hetzij iets lager vinden dan 14 dagen geleden. Slechts Hill-waarden maken een uitzondering, in verband met zeer gunstige oogstberichten uit het Noordwesten, terwijl Ontario's zeer flauw waren tengevolge van het passeeren van het dividend. Zij liepen op dit bericht snel terug, van 34V2tot 3°'/2> herstelden zich daarna tot 34 en blijven op 33V<- Ook Wabash-waarden lagen zwak ingevolge de voortdurende verkoopen, uit gelokt door angst voor een zware storting op de aandeelen, die zal worden opgevraagd en volgens de laatste berichten wel 40 pCt. zou kunnen bedragen. Gedurende de afgeloopen 14 dagen wer den weer van vele sporen de ontvangst cijfers gepubliceerd, die in de meeste gevallen, en speciaal voor de Union Pacific, ongunstig waren. Men begint zich langzamerhand minder op zijn gemak te gevoelen ten op zichte van de toekomst der spoorwegen in verband met de onzinnige wijze waarop de Interstate Commerce Commission blijft door gaan met vrachtverhoogingen te weigeren en vrachtverlagingen voor te schrijven. Het is te vreezen. dat bij een verder doorgaan op dezen weg alleen de oude, gevestigde systemen hun dividenden zullen kunnen handhaven. STAATSFONDSEN zijn zwak gebleven voor onze Hollandsche soorten en heeft zelfs de meerdere vraag, die gewoonlijk begin Juli daarvoor bestaat, geen verbetering van koers kunnen brengen. De 3 pCts. soorten bleven zoo omstreeks .80 hangen, doch de veranderingen, die de koers nu en dan ondergaat, zijn eer naar beneden dan naar boven. Ook in de buitenlandsche soorten was de handel zeer gering, terwijl koers- variatiës slechts fractioneel waren. INDUSTRIEELS WAARDEN waren algemeen zwak gestemd. Niet alleen, dat hierop de algemeene gebeurtenissen in Amerika van invloed waren, doch koper waarden werden speciaal gedrukt door de minder gunstige houding der markt voor het metaal. De prijs van koper bleef regel matig achteruit loopen, doch men is van gevoelen, dat dit meer een reactie is op de al te snelle rijzing, dan dat het de voor bode is van een nieuwe periode van lage prijzen voorhet koper. Desalniettemin lagen alle koperwaarden zwak. Van CULTUURWAARDEN, die overi gens vrij stil lagen, waren de aandeelen Cultuur-maatschappij der Vorstenlanden ge vraagd. Ook Aand. Handelsvereniging Amsterdam lagen vast. INDISCHE MIJNWAARDEN met wei nig verandering. Oost-Borneo sluiten een 7 tal procenten hooger dan 14 dagen gele den. Flauw lagen Great Cobars, die afbrok kelend per saldo een 7 procenten verlies toonen. Onder PETROLt de Aand. Koninkli houding. Zij blijvi '9 pCt. dividend, i-l dagen. In te« toonden Geconsolii van ongeveer 17 toerend. RUbbervvaar: I's herstellen, maar l'ABAKSWAAR, aan den vasten kaal Prolongatie' De Heer en r. ALTES-DK WAL geboorte van kunn MARGAH Amersfoort, 4 Ja Door het verbiujj uitdeelingslnst is WILLEM ZEVEND uende te Garderen, geëindigd. Ameisfoort, 5 .Tnlilfl Zand 33. Die iets te vord schuldigd is aan of, heelt betrekkelijk ij van boedelbeschriji latenschap van d'eii BERGEN, in leven te Veen en daal 1912 overleden, woi ten spoedigste opga te doen, ten kantor BRINK, te Veenenii tl AMERSF WISSEL- en El (Mr. S. G. VAN .WfiM Kortegracht 11. 1 Telegramadres: Ine Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loketter speciaal gebouwde I volgens tarief, op ah» te zijnen kantore. j. D. LAMMER! Vei dumeester- VERHI Goederen, voor publia* den op verlnngen dageljjif Kassiei (Comnandilaiit AMERSFOO Huurhuizen 15, (naast U Telefoon 9. Openen CI I handelaren al S la Westt.higel 37. -J OP©^

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2