Gemengd nieuws. Laatste Berichten. Het eind-examen aan de Rijks-landbouw school te Wageningen, tevens het laatste dat daar werdt afgenomen, is o.a. met gun- stig gevolg afgelegd door de heeren C. J. J. Veerman en A. N. J. van Rossem. De heer W. Bron Verkerk, Gemeente-keur meester van Harderwijk, is benoemd tot veearts-keurmeester aan het gemeentelijk abattoir te Amsterdam. In de schietwedstrijden op »Ockenburg«, bij Loosduinen, behaalde het 5e regiment infanterie nog met 64 punten den 2en prijs in den hoofd-korpswedstrijd model-geweer (de ie prijs werd gewonnen met 69 punten) en met 25 punten den 4den prijs in den wedstrijd tirailleur-vuur (ie prijs behaald met 34 punten). Het ie regiment huzaren won den isten prijs in den wedstrijd karabijn. De Amersfoortsche Zwem- en Polo-Club mocht Zondag ook den 2den competitie wedstrijd winnen, ofschoon »Het IJ« met een sterk tweede zevental uitkwam en af en toe de Amersfoortsche zwemmers weinig sport- broederlijk behandelde. Doch de heer Kap penberg zag niets door de vingers. De iust ging in met 1 1het einde kwam met 31 voor de A. Z. P. C. Veel mooier was de hierna gespeelde vriendschappelijke wedstrijd tusschen een zevental van A. Z. P. C. en het derde zeven tal van „Het Y«. Daarbij werden geen doel punten geforceerd, doch was 't van begin tot eind fair play. De rust ging in met 2 1het eind kwam met 41 voor Amsterdam. Een alleraardigst slotnummer was het snel- zwemmen over 40 M. voor adspiranten. Er waren 10 deelnemers, waarvan de vlugste 36 seconden en de kleinste 1 minuut en 16 seconden noodig had om den afstand af te leggen. Den isten prijs won G. Bonk in 36seconden, den 2den J. Birnie in 41, den 3den W. de Tourton Bruijns in 414/5 en den 4den Edz. Lewe van Middelstum in <\6l/s seconde. Er was veel belangstelling en veel enthu- siasme. In het thans geëindigde biljart-concours, in «Tivoli* te Utrecht gehouden, werden in den personeelen wedstrijd voor inwoners der Provincie Utrecht de volgende prijzen be haald door stadgenooten 3e prijs de heer S. K. Kielder met 177 punten, die tevens de hoogste serie, van 98 maakte12e prijs de heer Heeren met 85 14e prijs de heer R. J. van Eimeren met 77; 16e prijs de heer A. Hogervorst met 75; en 17e prijs de heer P. Douma met 69. De eerste prijs werd gewonnen met 217 punten de 20ste met 60. Te elfder ure is «Ajax* Zaterdagavond niet naar Deventer gegaan om deel te nemen aan het groote gymnastiekfeest van het midden gewest van het Ned. Gymnastiek-Verbond. Aanstaanden Donderdag zal destafmuziek van het 5e regiment infanterie een concert in »Amicitia< geven, ter inhaling van een der om het slechte weder uitgestelde. Het programma luidt1L'éclaireur, marche, Allier. 2. Ouverture Rosamunde, Schubert. 3. Kind du kanndst tanzen, Walzer aus der Operette »Die geschiedene Frau«, Fall. 4.Fantaisie TannhSuser, Wagner. 5. Ouver ture Giraldo, Adam. 6a Souvenir du cirque Renz, Xylophon-solo, Peter. 6b. Auf der Brühlschen Terrasse, Mazurka-caprice, Schro der. 7. Glühwürmchen, Idyll, Lincke. 8. La Mascotte, Audran. Gered uit diepte der zee* is de naam der Eclair-film, welke als hoofdnummer van het nieuwe week-programma der bioscoop in >De Arend* wordt vertoond. Adelborst Wood vraagt de hand van miss Wilson, de dochter van zijn commandant. Deze belooft hem, als schoonzoon te zullen aannemen zoodra hij luitenant zal zijn ge worden, Even daarna komt ook een offiicier van de landmacht de hand van het meisje vragennatuurlijk wordt hij afgewezen, waarop hij besluit, zich te ontdoen van zijn medeminnaar. Daartoe laat hij zich door den adelborst de werking eener onderzeeboot uitleggen, waarbij hij, aan boord van de »Plunger*, een rad onklaar maakt. Als nu dezer onderzeëer, buiten de haven gekomen, duikt, bemerkt de bevelvoerende officier, dat er iets haperthij slaagt er nog in, de boot weer aan de oppervlakte te krijgen; doch dan ook zinkt'zij voorgoed. Er is nu nog slechts éen middel om aan een anders wissen dood te ontkomen éen der opvarenden moet het vaartuig verlaten en hulp halen van den wal. De adelborst zal dit gevaarlijke werk doendoor een torpedo-lanceerbuis verlaat hij den onder zeëer en slaagt er in, nog intijds hulp te krijgen en de bemanning te doen redden. Tot loon van zijn moedige daad wordt hij bij keuze bevorderd tot luitenant-ter-zee en hij huwt dan ook miss Wilson, terwijl zijn medeminnaar wordt gecasseerd en le venslang verbannen. De film geeft een juist beeld van het leven aan boord eener duikboot en brengt het ontzettend lot der opvarenden van de »Vendémiaire* in herinnering. Een zeer fraaie natuuropname is »Aan de oevers der Ganges*. Pathé en Gaumont brengen drie komische films, terwijl «De dorpsengel*, mede een Pathé-film, en »De Oude* weer met zorg gekc zijn voor »de gegoede famines, die deze bioscoop bij voorkeur bezoeken*. Het plaatselijk comité tot het houden der enquêtes, uitgeschreven voor het Congres voor kinderbescherming, in 1913 te houden, heeft een begin gemaakt met het verzenden der vragenlijst aan hoofden van bedrijven, Besturen van plaatselijke vereenigingen, leden van vak-organisaties, heeren geeste lijken, doktoren, leeraren en Besturen van onderwijs-vereenigingen. Doel van dit onderzoek is een zoo juist mogelijk beeld te krijgen van den kinder arbeid en de werking der Leerplichtwet. Wie in deze dingen belang stelt en wie zou dit niet doen? bevordert zoozeer den moeilijken, doch zoo vruchtbaren arbeid van het comité door de antwoorden vóór 20 Juli terug te zenden. Aan de Industrie- en huishoudschool wer den gister bevorderd tot de 2e klasse van den opleidingscursus voor huishoudkundige: H. M. J. Abbinga, M. E. Bauer, A. A. J. Bolk, H. S. K. Boom, A. J. van Daal, A. F. B. Entzinger, J. Hylkema, W. J. E. Reyn- vaan, J. A. Waghto, A. M. Wesseling, alien te Amersfoort; H. J. G. Callenbach, te Nijkerk; N. B. van Dijk, te HilversumL. Meijer Timmerman Thijssen, te Arnhem; P. Rent meester, te Vught; G. A. van der Wal, te Zeisten H. A. B. Westra, te Nijkerk. Vijf leerlingen namen niet deel aan het overgangs-examen. Het diploma voor huishoudkundige werd uitgereikt aanA. M. L. Entzinger, G. van Heukelom, M. A. Roessingh, A. van der Schroeft, B. C. Zijlstra, allen te Amersfoort; J. Bouman, te Putten J. Callenbach, te Nij kerk E. A. Green, te Amsterdam M. H. Meier Mattern, te 's-Gravenhage; M. Stapel, te Berkhout; en P. N. Visser, te Utrecht. Uitslag toelatings-examen tot het stedelijk Gymnasium. Toegelaten zijn onvoorwaardelijk tot klasse IN. van Assendelft (Hilver sum), B. J. A. Bremer (Hoogland), J. C. Conijn (Seminarium). W. J. Derksen (Leus den), M. van Haselen (Amersfoort), A. J. Hoekzema (Voorthuizen), S. Knoppers, D. Koning en Th. L. Kortbeek (allen Amers foort), F. H. van Lent (Nijkerk), G. J. Met- zelaar (Hilversum), P. J. Moeton (Harderwijk), J. J. Spit (Hilversum) en P. H. C, van Veen (Amersfoort) tot klasse IIE. M. Beckering (Amster dam), A. Dumont (Amersfoort), E. Schim mel (Scherpenzeel) tot klasse III: I. Hooykaas (Amersfoort). Zie nog Laatste berichten. In de Zondag gehouden maandvergadering der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond werd o.a. meegedeeld, dat hier thans is opgericht een vakvereeniging van wevers met aanvankelijk 20 leden en dat weldra zullen worden opgericht afdeelingen voor metaalbewerkers, lederbewerkers, Ge meente-werklieden, kalk- en steenbewerkers en tabaksbewerkers. De bouw der villa aan de Koninginnelaan is thans door jhr. S. M. van Reigersberg Versluys gegund aan den aannemer G. van Nes, die bij de aanbesteding inschreef voor f 20 000. De politie had gistermiddag een zonderling vrachtje aan een zwerver wiens kunstbeen defect was geraakt en die daarover op den Stationsweg zóo uit zijn humeur was, dat hij met een mes stak naar hen, die hem wilden helpen. De tobber, overigens een querulant van de bovenste plank, werd op een handkar geladen en naar het Commissariaat van politie gebracht, waar hij in een zonderling mengelmoes van Fransch en Hollandsch te keer ging op alles en nog wat. Nadat door de goede zorgen der politie het houten been was hersteld, scharrelde de man, nog altijd mopperend, in de richting van Amsterdam, waarheen hij, op den dag af een maand geleden, uit Tilburg was ver trokken. Een nog zonderlinger gast was een vrouw, die beweerde op het plantsoen achter het pensionaat door een wielrijder te zijn omge reden en zich verbeeldde een been te hebben gebroken. Zij werd per brancard naar het verband- lokaal in het Commissariaat van politie ge bracht. Dr. Schreuder kon fractuur noch kneuzing vinden. 't Had er heel veel van weg, dat ze een dag of wat naar het Ziekenhuis wilde; een goed bed, goede voeding, vriendelijke be handeling heeft niet iedereen zoo dagelijks. Er waren echter volstrekt geen termen voor opneming en het slot der historie was dan ook, dat ze, na eenige uren op de krib in het verbandlokaal te hebben uitgerust, maar per brancard loopen, wilde ze heele- maal niet naar haar huisje gebracht en daar te bed gelegd werd. Op verzoek van den batterij-commandant is proces-verbaal opgemaakt tegen den heer Sch., die met zijn auto aan den verkeerden kant een batterij veld-artillerie trachtte voorbij te komen. Door de recherche is hier aangehouden een 16-jarige knaap, die ernstig wordt ver dacht van diefstal van koper ten nadeele van de Gemeente-reiniging. Vroolijkheid, matigheid en gemoedsrust houden den dokter buiten de deur. T7it don Omtrek. Men schrijft uit Bunschoten Door den overvloed van gras konden de maaiers niet best opschieten. Daarom werd door een viertal veehouders een maaimachine aan 't werk gezet, welke uitstekend vol doet. Vrijdagochtend vóór achten was er al een kamp mee gemaaidheel wat vlugger dan per zeis. Tijd is geld in dezen drukken tijd. Bunschoten moet óok mee met den tijd. Soest denkt er over een Gemeente-reini ging in te richten, althans binnen dc be bouwde kom, en heeft per circulaire de meening der opgezetenen gevraagd over dit nieuwtje. «Soesi vooruitzal nu wel haar best doen, dat de antwoorden bij dozijnen inko men. Een splinter in de hand is wel niet zoo pijnlijk als een doorn in het oog; maar als die splinter ruim een centimeier lang en een paar millimeter breed is en onder den nagel schiet, zóo diep, dat hij niet kan gegrepen worden, kan men zijn lachen wel laten en volgt er gewoonlijk een langdurige zweerderij en een tijdelijk onbruikbaar zijn van de hand. Voor eenige weken komt de dienstbode bij mij met de mededeeling, dat zij bij 't krijgen van gehakt hout zulk een nijdige vezel onder den duimnagel had gekregen, wat zij zeer pijnlijk vond. Ik liet haar den nagel tot het vleesch afknippen, deed er een watje met boorwater op en een linnen lapje om en liet haar dien duim met tusschenpoozen in een kopje boorwater steken, ongeveer een dag of vijf lang. De pijn was spoedig geweken en na dien tijd komt zij bij mij om te ver tellen, dat de splinter als in een kokertje los zat en zij hem er zóo onder vandaan haalde. Ik feliciteerde haar maar als leek kon ik niet anders denken dan dat het wondje zich had gesloten en het houtje buiten het vleesch had geduwd. Verleden week kwam een schoolkind bij mij met een zelfde geval. Ik paste het zelfde toe en een dag of wat later hadden we 't zelfde resultaat. Misschien vertel ik niets nieuwsmaar ik wist het toch niet en misschien zijn er meer, zoo zegt een inzender in de «Zutfensche Crt.«. Inhond «Wereldkroniek* 6 juliLaurens Alma Tadema Kroniek voor de vrouw hoe een mode ontstaat Lioba, in openlucht spel te Duin- en kruidberg Hotel Witte brug te Scheveningen Kroniek van de week Caricaturen en humor uit het bui tenland. LAND- EN TUINBOUW. Vragen betreffende land- en tuinbouw, aan het Bureau van dit blad. BLADLUIZEN. De bladluizen kunnen in onze tuinen heel wat schade aanrichten. We zien hier weer de macht van het kleine. Het kwaad, door éen diertje gesticht, zou niet de moeite van het vermelden waard zijnmaar door het groote aantal kunnen ze onze boomen ver woesten, onze rozen vernielen, onze vrucht boompjes doen kwijnen. Met hun snuitje dringen deze diertjes in de teere plantendeelen en voeden zich met het sap, dat de plant heeft gevormd voor haar groei. Een eerste gevolg van het op treden der bladluizen is daarom, dat de plantengroei vermindert. Door het zuigen der bladluizen trekken de bladeren en de jongen scheuten krom. Het blad is het orgaan voor de voeding der plant, voor de vorming der organische stof. En waar nu het blad wordt vernield, daar zullen ook de plantendeelen geen voedende stoffen ontvangen. De jonge scheuten der appelboomen worden op deze wijze dikwijls geheel verwoest. Een ander gevolg van de aanwezigheid van bladluizen is de z.g. honingdauw, waar mede de niet-aangetaste deelen worden be dekt. In die vloeistof ziet men vaak de afge worpen huidjes der luizen. Het stof blijft in de kleverige massa hangen sporen van schimmels vallen er op en ontwikkelen zich tot zwammen. Op die wijze hebben deze bevuilde bladeren ook voor de plant geen waarde meer. De honingdauw wordt afge scheiden door de bladluizen. Waar men bladluizen vindt, daar ziet men dikwijls ook mieren. Deze azen op het zoete vocht en verslinden dit als een lek kernij. Men vertelt, dat de mieren soms hun pootje op het lichaam van de bladluis zetten, en het diertje zachtjes drukken, zoodat het meer van de zoetigheid afscheidt, waarvan de mier smult. Het luisje is op die wijze de melkkoe van de mier. Men zegt verder, dat de mieren de bladluizen naar andere plan tendeelen of andere planten overbrengen, dus als het ware hun vee in een andere wei brengen. Waar komen de bladluizen in het voorjaar vandaan In den winter vindt men op de twijgjes der vruchtenboomen de zwarte eitjes. Uit zoo'n eitje breekt zich de eerste blad luis. Dit diertje is altijd een wijfje Het legt geen eieren, doch brengt op een goeden dag een groot aantal kleine, levende luisjes ter wereld. Deze zetten zich terstond aan tafel, smullen, groeien en doen wat hun moeder deedze brengen weer een aantal levende jongen voort. Zoo zet de zelfde geschiedenis zich voort en het behoeft ons niet te ver wonderen, dat een klein aantal diertjes in zeer korten tijd tot een respectabel aantal aangroeit. In den herfst vindt men weer mannetjes en wijfjes. De laatste leggen eitjes, die in den winter overblijven. In den landbouw doet men gewoonlijk niet veel aan de bestrijding der luis. In den tuinbouw is dit echter anders. Wanneer men de luis maar vroeg genoeg ontdekt, is de bestrijding niet moeilijk. Groote boonen worden getopt, bloemen en vruchtboompjes worden bespoten. Men neemt voor het be spuiten zeepwater. Nog beter is het, wat tabakswater door het zeepsop te doen, Dat bespuiten geschiedt het best des avonds. Op éen ding moet men echter letten. De luis zit vooral aan den onderkant der blade ren en men moet daarom zorg dragen, vooral ook daar te spuiten. Het zal dan ook duide lijk zijn, dat een gewone gieter voor het doel al heel ongeschikt is. Een tuinspuit is beter. Ileeft men bloemen of buigzame tak- uiteinden, dan kan men deze vaak wel zóo plaatsen, dat de aangetaste deelen eenigen tijd onder de vloeistef komen. Voor rozen kunnen we ook nog aanbe velen eiken ochtend en eiken avond af spuiten met een gieter koud water. In den handel komen nog tal van mid delen voor, wier gebruik iets duurder is, Phytophiline bijv. zagen we met veel succes gebruiken. Dit preparaat wordt in den han del gebracht door de Maatschappij «Phytobie*, Molenstraat, Den Haag. Deze maatschappij verzendt in den laatsten tijd circulaires met aardige afbeeldingen geheel kosteloos aan wie ze vraagt. D. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Bestuurder vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken* om provin ciaal subsidie gaf in de commissie van rap porteurs aanleiding tot de volgende bespre kingen. Vele leden toonden zich door het prae- advies van Gedeputeerde Staten teleurgesteld. Gewezen werd op de verantwoordelijkheid der Staten ten deze, aangezien uitblijven van Provinciaal subsidie ook de bijdrage van Rijkswege en die van de Gemeente doet derven, terwijl toch Regeering en Gemeente hun steun hebben toegezegd en ook de In specteur van het Middelbaar vak-onderwijs op het belang der zaak heeft gewezen. Gedeputeerde Staten erkennen, dat aan voorname bezwaren is tegemoet gekomen, doch omtrent het belang der zaak wordt door hen twijfel geopperd. Dit nu is naar het oordeel van een der leden niet voldoende aangetoond. Bij de ontwikkeling der jeugd is het pro vinciaal belang in hooger mate betrokken, dan bij verschillende vereenigingen, die wel worden gesubsidieerd. Het belangrijkste bezwaar van Gedepu teerde Staten is, dat Lager onderwijs aan de school wordt gegeven, en de Provincie op grond van art. 3 sub 2 der Lager-onderwijs- wet geen subsidie mag verleenen. Daartegenover werd aangetoond, dat de begrooting der school formeel in orde is, doch dat er niet voldoende waarborgen wor den geboden, dat de zaak goed loopen zal. De pensioenpost is geschrapt, de school gelden zijn zeer hoog geraamd, terwijl de hoop, dat het Rijk en de Gemeente niet in gebreke zullen blijven verder te helpen, op vrees van mislukking duiden. Is de behoefte aan een handelsschool over tuigend gebleken Er gaan geen leerlingen naar Utrecht, hetgeen bij ernstig gevoelde behoefte wel zou geschieden. Aan de eerste klasse is alleen een andere

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2