Zaterdag 13 Juli 1912. No. 8132. Op reis. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDEHZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fx. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductië, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigeninga- advertentiën per regel 15 cent Reclames i-r-5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: ;ORTXaR4GST 9. Telefoon 19. Ann onze abonné's die tjjdeljjk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver- scbjjndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook Diet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNI8GEVINGKN. De Commissaris der Koningin in de Provin" oie Utrecht maakt bekend, dat de vaart door de ophaal brug over den gekanaliaeerden Hollandjohen JJsel te IJselstein weder onbelemmerd kan plaats hebben. Utrecht, 12 Juli 1912. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat by bun besluit van 27 Juni 1912 aan li. UBELS, inge volge art. 8 der Hinderwet, vergunning is ver leend tot het oprichten van eene inrichting tot bet opwekken van electrische energie met dynamo van 110 volt, welke inrichting gedreven zal worden door een gasmotor van 10—12 P.K. en gevestigd zal worden in het perceel l,ange- Btraat no. 129, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. no. 3884. Amersfoort, U Jnli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIRRS' De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij bun besluit van 27 Juni 1912 aan A. C. VAN BUUREN ingevolge art. 8 der Hinderwet ver gunning is verleend tot bet oprichten van eene bakkery in het perceel Arnheinschestraat no. 21, kanpstraa! bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. no. 3923. Amersfoort, 11 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIKRS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van bet publiek, dut een door D. van LEYDEN ZOON, te Krommenie, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene weveiy met machine rieën, gedreven door een stoommachine van 50 P. K. met stoomketel in het perceel alhier ge legen aan den Heiligenbergerweg No. 60, bij hel Kadaster bekend onder Sectie B. no. 2407, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 25 Juli aanstaande, des voor- middags te half elf uren, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of vanéén of meer zijner leden, bezwaren togen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te licgten. Amersfoort, 11 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. WUY gemeeste TIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door lirma H. VAN KUIJK Co. ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprich ten van eene inrichting voor machinale houtbe werking, gedreven door een lichtgasmotor van 5'/< P.K. dienende tot het in beweging breogen van een lzaag, lintzaag en sobaafmachine in het ireeel, hier gelegen aan de Muurhuizen No. 91, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. '1373, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 25 Juli aanstaande, des voormiddags te half elf ure, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkom stig artikel 7 der Hinderwet voor hot Gemeen tebestuur of éen of meer zjner lede n zijn ver schenen, ten einde bunne bezwaren mondeling toe te lichtèn. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Burgemeester, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. WUY rgemeester, 1 rIERS. Handelsschool voor Amers foort en omstreken. (INGEZONDEN.) Na jarenlange voorbereiding, werd de oprichting dezer vakschool* thans mogelijk gemaakt door het besluit der Provinciale Staten van Utrecht, dato 10 Juli 11., waarbij een subsidie uit de provinciale kas werd toe gekend aan de vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken». Het «vakonderwijs» fn ons land moet nog wettelijk geregeld worden. Toch werden door het particulier initiatief in verschillende steden reeds vakscholen in het loven geroepen voor het lager vakonderwijsde Ambachts-, Industrie- en Huishoudscholen, ook te Amers foort. Als onafwijsbare voorwaarde voor het ontvangen van Rijks-subsidie ten behoeve der inrichting en exploitatie eener vakschool wordt door de Regeering steeds de eisch gesteld, dat, behalve de door het particulier initiatief voor dit doel te schenken bijdragen, ook subsidies aan de school toegekend moeten zijn door de betrokken Provincie en de Gemeente, waar de school gevestigd zal worden. In het onderhavige geval waren reeds ge- ruimen tijd geleden alle benoodigde bijdra gen en subsidies toegezegd met uitzonde ring van die der Provincie Utrecht, welker toekenning verleden jaar afstuitte op het ongunstig prae-advies van Gedeputeerde Staten. Om de zaak voor mislukking te be hoeden, was de Vereeniging toen genood zaakt, haar verzoek om provinciaal subsidie tijdig terug te nemen, feitelijk«reculer pour mieux sauter». Dit jaar werd de aan vraag opnieuw aan de Provincie ingediend, na zorgvuldig herzien te zijn, en nadat het bedrag der provinciale bijdrage tot een minimum was teruggebracht. Helaas luidde het prae-advies van Gede puteerde Staten op deze hernieuwde aan vrage wederom ongunstig. Dit laatste zij hier enkel gememoreerd om in het licht te stellen, het hooge standpunt waarop de Pro vinciale Staten zich geplaatst hebben door, op voorstel van de leden prof. mr. J. de Louter en mr. dr. W. A. van Zijst, met 2 6 tegen 12 stemmen, de aangevraagde subsi die te bewilligen. Een woord van hulde en dank, namens Amersfoort en omstreken, aan de Hooge Vergadering voor haar besluit, en vooral aan de leden De Louter en Van Zijst voor hun initiatief. De ontworpen vakschool zal, evenals de beide andere vakscholen te Amersfoort, blij ken een zegen te zijn voor tal van jonge lieden. Hare leerlingen zullen behoorlijk voorbereid en theoretisch onderlegd worden voor den bestaans-strijd, die hen wacht, wan neer zij door eigen kracht bij handel of ad ministratie vooruit moeten komen in de maatschappij. Wie vroeger naar winkel of kantoor kon gaan, na eenig algemeen ontwikkelend onderwijs genoten te hebben, en dan door de ervaring toch wel verder kwam als er maar opgepast en gewerkt werd zou tegenwoordig weldra voor onoverkomelijke bezwaren staan bij zijn pogingen om in zijn vak vooruit tc komen, en zich al heel spoe dig zien voorbijgaan door anderen, die mot meer en beter voorbereiding in de practijk waren gegaan. Voor den groothandel en de hoogere ran gen in uitgebreide administratie bestaan reeds zoogenaamde «Handelsscholen» in ver schillende steden, d.w.z. tweejarige «handels cursussen», verbonden aan driejarige Hoo gere Burgerscholen. Wat deze handelscur- suBseti opleveren uit het oogpunt der tech niek, schijnt niet veel te beteekencn, want in tal van advertentiën kan men lezen, dat haar «einddiploma» op geli'ken voet ge waardeerd wordt, als dat der H. B. S. met 5-jarigen cursus, terwijl dit laatste toch uit sluitend strekt om te bewijzen, dat de be zitter een zekere mate van algameene ont wikkeling heeft verkregen, zonder noemens waarde vakkennis. Hoe dit ook zij, zeker is, dat er, nog voor korter tijd, geen goed georganiseerde «lagere» handelsscholen bestonden, bestemd om aan kinderen uit don «breeden midden stand», en de zgn. «kleine burgerij», aan stonds na het doorloopen der gewone lagere school, dc gelegenheid te geven de noodlge vakkennis en algemeene ontwikkeling ge lijktijdig te verwerven, opdat die kinderen op ongeveer 16-jarigen leeftijd een werk kring in de practijk kunnen vinden, en vol doende voorbereid zijn om vooruit te ko men. Dat deze leeftijd voor in dienst treding bij handel of administratie de meest ge- wenschte is, wordt niet alleen op gronden der practijk algemeen erkend, doch ook om dat het voor vele gezinnen uit de bedoelde kringen al zwaar genoeg valt, hun kinderen jaren lang zonder geldelijk beloonden arbeid te zien blijven. Tegenover dit laatste bezwaar staat echter de omstandighei'' dat, wanneer de ouders zich eenmaal de opofferingen ge troost hebben voor de «vakopleiding» hun ner kinderen, deze veel sneller tot den beter-betaalden arbeid zullen geraken, dan het geval zou zijn, wanneer zij na het door loopen dor lagere school aanstonds de prac tijk waren ingegaan. Voor de z.g.n. lagere volksklassen, die zich deze opofferingen voor hunne kinderen niet kunnen getroosten, kunnen «handelsa vónd- cursussen ingericht" worden, waar oenige vakkennis verkregen kan worden door kin deren die gedurende den dag loon-arbeid hoe gering ook betaald niet kunnen mis sen. Het onderwijs aan de «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken» -- die in de maand September a. s. geopend zal worden heeft dus ton doel de leerlingen grondig voor te bereiden voor een werkkring in handel of administratie. Dit doel zal niet alleen leiden tot de keuze der vakken van onderwijs, doch het zal ook don aard van het onderwijs beh'eerschen, de leerstof doen behandelen op de voor practijk moest gfe- wenschte wijze. Er zal naar de draagkracht der oudora oen schoolgeld worden geheven van 6 tot 40 gulden, zoodat het onderwijs ook daardoor voor velen bereikbaar zat zijn. Moge het deze school gegeven zijn, even als de beide andere vakscholen te Amers foort deden, in korten tijd haar nut daad werkelijk tc bewijzen! Nogmaals de HANDELSSCHOOL. Reeds hebben we meegedeeld de geluk kige wending, door de vergadering der Provinciale Staten gegeven aan het lot, dat onze Handelddagscliool boven het hoofd hing, d. i. letterlijk in de haven te stranden, door het andermaal ongunstig prae-advies van Gedeputeerde Staten; een advies, dat te meer onverklaarbaar is waar zoowel de naast-belanghebbende, en de Inspecteur van het Middelbaar vak-onderwijs, en do cor poration hier ter stede welke toch wel zeer degelijk do behoeften kennen, als de Ge meente en het Rijk de zaak zoo warm voor stonden. We schreven reeds, dat het aan de krach tige verdediging van de oud-stadgenooteo prof. mr. J. de Louter en mr. dr. W. A. van Zijst en aan de Statenleden voor het district Amersfoort de heeren K. van der Burg en A. J. Bicker Caarten Is te danken, dat de Provinciale Staten tegen het hoogst ongunstig prm-advies stemden en met 28 tegen 12 stemmen (éen vacature, twee ab senten) besloten, aan de vereeniging «Han delsschool voor Amersfoort en omstreken» toe te kennen het Provinciale subsidie van f 1170, waardoor de vereeniging tevens kan in het bezit komen van het Rijks-subsidie van f 5000 on van het met goedkeuring van. de zelfde Gedeputeerde Staten toegestane Ge meentelijk-subsidie van f 4000, buiten en behalve het door den Gemeenteraad zonder eenlge dlscusle toegestane kosteloos gebruik van lokalen der school aan de Koestraat. Het is een plicht der dankbaarheid tegen over hen die zóo warm de belangen van Amersfoort en zijn onmiddellijke omgeving voorstonden, hier meer uitgebreid te doen volgen de debatten, zooals die zijn opge nomen door een verslaggever van het «Utr. Dbld.«, dat ook het omcieele verslag der Staten-vergaderingen verzorgt. Dc heer Dc Louter (buitengewoon lie) van Gedeputeerde Staten) opende dc rij der sprekers en zeide te behooren tot de vele teleurgestelden over het voorstel van Gede puteerden. Gedeputeerde Staten hebben bij de tegenwoordige Begrooting getoond, niet afkeerig te zijn van subsidies voor allerlei economische belangen, onder meer runde ren, geiten, pluimvee, konijnen, enz. Hier heeft men nu te doen met een belang van hoogere orde, waarmede de economische opkomst van een groot deel der Provincie samenhangt. Spr. meent, dat de gronden van Gedeputeerde Staten voor hun afwijzend advies niet vol doende vaststaan. Zij zeggenEr is geon drignende behoefte; de Bcgrooting is niet in orde .en de wet verbiedt het. Men moet volgens spr. het allereerst wijzen op de beboette. Wanneer deze vaststaat, dan is de weg voor een gunstige beschikking wel te vinden. De onmiddellijk belangstellenden, en dat moet toch den doorslag geven, denken anders over die behoefte clan Gedeputeerden. Nu zoggen dezedie behoefte berust op vermoedens. Hot adres van de betrokken vereeniging wijst evenwel niet op vermoedens, doch op feiten en verschijnselen, o.a. omtrent de reeds bestaande handelsavondschool. Spreker zal niot beweren, dat het aantal leerlingen der handelsavondschool het bewijs zal levereti voor het bezoek der handels dagschool, doch de veronderstelling is niette stout, dat een groot deel der leerlingen der avondschool ook de dagschool zal bezoeken. Gedeputeerde Staten wenschen geen proeven te nemendoch spr. is van meening, dat het nemen van dozc proef door subsidie behoort te worden begunstigd, anders kan deze proef, van welker gewicht de Amersfoortsche be langhebbenden zijn overtuigd, nooit genomen worden. De bezwaren tegen de Begrooting zijn voor een groot deel opgeheven door de gewijzigde Bcgrooting. O.a. het bezwaar, dat nog geen pensioensposten zijn uitgetrokken, vindt spr. op het oogenblik nog een zonder linge tegenwerping, die niet getuigt van geneigdheid om de zaak te steunen. Dan zeggen do Gedeputeerden: de schoolgelden zijn te hoog. Maar wanneer de betrokken ouders zelf dit schoolgeld wenschen te betalen, dan vervalt ook dit bezwaar. Wanneer slechts een vierde der leerlingen van de avond school de dagschool bezoekt, dan ts de Be grooting gedekt. Men rekent tot een grief,

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1