Stadsnieuws dat Amersfoort van de Staten 10 pCt. der salarissen vraagt. Uitvoerig betoogt spr., dat de vergelijkingen der Gedeputeerden met andere Provincies en instellingen niet opgaan. Pas heeft men hier nog aan de visscherij- school te Spakenburg een percentage van 18 pCt. verleend. Men moet de zaken behan delen, naar hun eigen mérites; de Gemeente Amersfoort geeft f 4000 benevens vrije loka len. Een handelsschool voor de tweede stad der Provincie is allesbehalve overbodig. Ha derde bezwaar van Gedeputeerden is, dat de Lager Onderwijswet de Provincies verbiedt subsidiën te geven voor dit onderwijs. Men beroept zich vooral op de niet zeer gelukkige omissie van het Bestuur der ver- eeniging, n.l. in de passage, waarin dit te kennen geeft, dat de school te Amersfoort van iets lager peil zijn dan de Utrechtsche. Men bedoelt hierbij een school van iets anderen aard. Het programma der school bewijst vol doende, dat hier geen sprake is van Lager onderwijs. Spr. vindt het niet edelmoedig, van een onwillekeurige omissie in het adres op zulk een wijze misbruik te maken als hier is geschied. Het is ontegenzeglijk waar, dat deze school van meet aan is genoemd een Middelbare school, ofschoon spr. van meening is, dat het hier geldt een inrichting van vakonderwijs, dat vooral in de laatste tien jaren zulk een omvang heeft genomen. Oók is het bezwaar in de wet gelegen niet gevoeld. Het Rijk zelf zegt subsidie toe, mits de Provincie deze ook geeft. Blijkbaar heeft het Rijk de meening van spr. gedeeld, dat libr geen sprake is van Lager onder wijs, hetgeen hij hier breedvoerig heeft uit- eeng.-zit. Spr. acht het bezwaar van Gede puteerden gefantaiseerd, zij het te goeder trouw. Gedeputeerde Staten leggen zich een zwaro verantwoordelijkheid op tegenover dit zoo roer achtergestelde deel der Provincie. Spr. waarschuwt tegen een moord op deze instelling, zij het dan een moord in embryo (gelach). Wat de Kamer van Koophandel te Amersfoort heeft gezegd, n.l. >men kan het eens probeeren«, is niet het standpunt der vereeniging Handelsschoolzelf. Men kan evenwel een jaar subsidie geven en het vol gende jaar zien of ze gerechtvaardigd is ge weest. De heer Van Z ij s t bepleit eveneens het adres der vereeniging. Spr. toont aan, dat men in deze Provincie absoluut niets doet voor administratief vakonderwijs. Zeer veel doet men voor landbouw en veeteelt, waar in verhouding veel te weinig wordt gedaan aan vakonderwijs in het algemeen. Spr. laat nog daar het curieuse ervan, dat de Minister der Kroon hoegenaamd geen strijd met de wet ontdekt. Gedeputeerde Staten wijzen er op, .dat in de voorberei dende klassen van deze handelsschool Lager- onderwijs-vakken worden gedoceerd. Doch het gebeurt zoo vaak bij andere instellingen, o.a. de typografen-vakschool, en stempelt zulk een school volstrekt nog niet tot een Lager-onderwijs-inrichting. De Inspecteur van het Middelbaar onderwijs zelf heeft tegenover spr. het onderwijs in de voorbe reidende klassen gestempeld tot louter vak onderwijs, Wat den pensioenpost betreft, hier be hoeft nog geen kwestie van te zijn, want het personeel wordt nog maar tijdelijk aan gesteld. Bovendien heeft de Regeering thans zelf de gewijzigde Begrooting goedgekeurd. Het bewijs, dat het noodige aantal leerlin gen zich zal opdoen, is zeer zeker niet te leveren, doch daarnaar heeft men ook elders niet gevraagd. Het handelsonderwijs te Utrecht heeft opgang gemaaktdat vanuit Amersfoort hiervan geen gebruik wordt ge maakt, behoeft geen argument te zijn. Men moet verschil maken tusschen Middelbaar en Lager vak-onderwijs. Aan het laatste bestaat te Amersfoort behoeftehet eerste be staat te Utrechttrouwens ook te Utrecht wenscht men daarnevens nog Lager vak onderwijs. Het onderwijs te Amersfoort be reikt dus een geheel andere categorie van jongelui. De Amersfoortsche belanghebben den en de Minister concludeeren tot de levensvatbaarheid dezer handelsschoolalleen de Staten twijfelen nog. In het geheele land ontstaat behoefte aan deze soort scholen. Ook in Winschoten, met Amersfoort te vergelij ken, heeft men besloten tot oprichting van een handelsschool als men thans te Amersfoort wenscht. Nog tal van voorbeelden haalt spr. in dit verband aan en nog tal van plaatsen worden door spr. genoemd. De Inspecteur van het handelsonderwijs beschouwt deze scholen als de handelsscholen der toekomst. Spr. dient een voorstel in, waarbij de Staten bealuiten de gevraagde subsidie van f 1170 te verleenen. De heer K e 111 i t z (lid der Staten voor Utrecht I) raadt, aan de hand zijner practische ervaring aan, dit voorstel te steunen. Bij den middenstand is de kennis van boekhouden en handelscorrespondentie no^ veel te gering. Gedurende zee jaren is spr. lid van de com missie voor reclames inzake de Bedrijfsbe lasting. Vooral in die functie heeft spr. ont dekt hoeveel handelskennis bij den midden stand nog ontbreekt. Door het geven van de n .bsldle zal men in breede kringen die kennis bevorderen en een goed werk doen. Een avondschool is niet voldoende, wanneer de jongens den geheelen dag in kantoor of fabriek staan; hierna zal 's avonds dit onder wijs niet voldoende meer uitwerken. Spr. acht het schoolgeld van f45 'sjaars niet te hoog. Op de Vakschool voor typografie be taalt men een gemiddeld schoolgeld van f5 'smaands, d.L fóo 'sjaars. Zelfs op deze school is nog geen pensioenregeling. Enkele gewone vakken der Lagere school moet men eenmaal op deze scholen onderwijzen. Meestal begint men zelfs met de practijk pas in het tweede jaar. De Voorzitter deelt mede, dat het amendement van den heer Van Zijst ook is onderteekend door den heer De Louter. De heer Doude van Troostwijk (lid voor Breukelen) meent, dat wanneer het waar is dat, gelijk de heer Kettlitz zeide, hier nog zulk een groot veld braak ligt, er aan de kosten en subsidies geen eind zal komen. Spr. ziet in al die subsidiën aan kleer makers- en kappersscholen geen Provinciaal belangzulk een belaug is alleen iets waarbij een ieder belang heeft. De heer Van der Burg deelt mede, dat op de handelsavondschool 90 kinderen gaan; ieder belanghebbende gevoelt de behoefte aan een handelsdagschool. Hier is geen sprake van een vermomde M. U. L. O. school. Wat zijn dat voor scholen Men vraagt waarbor gen van deze school. Maar kan een kind, dat pas geboren is, direct loopen? Vraagt men bij andere vakinstellingen naar dergelijke waarborgen Spr. heeft er nooit van gehoord, Den heer Bil der dijk (lid van Gedepu teerden) is het hoogst aangenaam te kunnen constateeren de aangename ontvangst van het prae-advies van Gedeputeerde Staten, ook bij degenen, die voor de zaak zijn geporteerd. Wanneer spr. daarvoor zijn overtuiging niet had, zou hij dit prae-advies niet willen ver dedigen. Gedeputeerde Staten meenen, dat hier allerminst behoefte aan dit onderwijs bestaat. Het prae-advies heeft bij sommigen teleurstelling gewekt. Spreker verbaast zich daarover, vooral omdat sinds verleden jaar zich niets heeft voorgedaan om af te wijken van het toenmalig prae-advies. Er zijn sindsdien wel veel adressen inge komen, maar argumentatie faalt daarin volkomen. Men bepaalt zich uitsluitend tot betuiging van instemming, De adressen die ingekomen zijn, beteeke- nen in het oog van Gedeputeerde Staten niet zoo veel. Dit is het eenige nieuws, dat zich heeft voorgedaan. De bestrijding van het prae-advies ten vorigen jare is Gedeputeerde Staten voorgekomen van weinig beteekenis te zijn. Wanneer men deze school gaat subsidiee ren, komt men op een volkomen nieuw ter rein. Spr. gaat uitvoerig de voorgeschiedenis dezer zaak na en concludeert daaruit o. m., dat onder de belanghebbenden zelf ver deeldheid heeft bestaan omtrent de levens vatbaarheid dezer handelsdagschool. Dat blijkt o. a. uit een motie, die door den Ge meenteraad is aangenomen in zake de even- tueele oprichting en exploitatie van Ge meentewege eener handelsschool. Spr. haalt het gesprokene van verschillende ieden aan, o. a. van den heer Gerritsen, die zeer pessi mistisch was gestemd over de oprichting eener handelsschool en als zijn overtuiging uitsprak, dat Amersfoort geen handelsstad is. Deze meende, dat zeer weinig kinderen naar de handelsschool zouden gaandit zou zelfs een hooge uitzondering zijn de meeste kinderen gaan volgens den heer Gerritsen naar Hoogere Burgerschool of Gymnasium en men kon moeilijk op het advies van wijlen Wethouder Celosse tot de ouders zeggen>Stuur uw kinderen naar de han delsschool Met de voorbereidende klassen heeft men ten doel de scholen 2e soort aan te sluiten bij de handelsschool, iets wat eigenlijk de Gemeente zelf behoorde te doen. Spr. deelt mede, dat van de 27 leerlingen der handels school, (bedoeld wordt de Middelbare han delsschool te Utrecht. Red.) in het rapport van Gedeputeerde Staten ge noemd, slechts 1 uit de Proviqcie komt en geen enkele uit Amersfoort. Spr. heeft naar de oorzaak hiervan eens geïnfor meerd en- vernomen, dat de meeste ouders uit den stand, die hiervoor in aanmerking zou komen, liever willen profiteeren van hun kinderen, door ze wat geld te laten ver dienen, dan ze naar een handelsschool te sturen, waarmede in Utrecht vijf, in Amers foort vier jaren heengaan. Men kan dat be treuren, maar al» de financiën er bij de ouders nu eenmaal niet zijn Van de circa 250 leerlingen der Hoogere Burgerscholen te Utrecht gaan er slechts 27 op de handels school. Wanneer die verhouding in een stad met 115 000 inwoners al zoo is, hoe moet het dan te Amersfoort gaan Van de handelsavondcursussen integendeel erkent spr. het nut. Aan de hand van andere Amersfoortsche schoolcijfers, o. a. die der Burgeravondschool, betoogt spr., dat men al heel optimistisch moet zij.i om verwachting van het welslagen der school te hebben. Spr. gaat de vakken der gewenschte han delsschool eens na; hij noemt o. a. waren- en natuurkennis, en concludeert daaruit, dat deze school niet anders zal zijn dan een voorbereidende klasse voor later handelson derwijs. Dat is Lager onderwijs en dit te subsidieeren, ligt op den weg der Gemeente. Lessen van f45 's jaars vindt spr. te hoog; de meeste leerlingen zullen dit niet kunnen betalen. Wat den pensioenpost betreft, men zal daar toch voor de toekomst mee moeten rekenenhet voorbeeld der Industrie- en Huishoudschool te Utrecht bewijst dat; indien men zulks niet doet, zal de subsidie later moeten worden verhoogd. Men zegt nu wel: de vereeniging zal later niet om meer komen,- maar hoe te doen als het eenmaal met de financiën scheef gaat? De heer Bicker Caarten (lid voor Amersfoort) ontkent hetgeen door den heer Bilderdijk is gezegd over de houding der Staten ten vorigen jare. Het adres uit Amers foort is toen ingetrokken en de leden der Staten hebben toen geen gelegenheid gehad, hun opinie te zeggen. Spr. deelt mede. dat bankiers en koop lieden liever jongelui hebben vatf de Lagere handelsschool dan jongelui die de Hoogere handelskunst geleerd hebben. De eerste lee- ren de eigenlijke practijk veel beter. Men kan de toekomst niet voorspellen, maar het zwaarste argument vindt spr. evenwel, dat de Gemeente Amersfoort zelf f 4000 geven wil, en spr. zou hetd aarom onverantwoor delijk vinden, deze zaak te doen mislukken. De heer De Louter repliceert. Hij heeft de indertijd gevoerde debatten in den Gemeen teraad niet bij de hand, maar weet wel, dat destijds tevens een reorganisatie van het Middelbaar onderwijs aan de orde is geweest. De Gemeente Amersfoort is een arme Ge meente en durfde dat niet aan, maar is later van meening veranderd. Ze geeft f 4000 en zelfs gratis lokalen. Spr. zet nog eens uiteen het nut van handelsonderwijs, dat zich San- sluit bij het Lager onderwijs. De verdere verdediging laat spr. over aan zijn zooveel slagvaardiger ambtgenoot den heer Van Zijst. De heer Van Z ij s t zal aan dit verzoek van zijn ambtgenoot en leermeester niet vol doen, doch kort zijn, Dë heer Bilderdijk heeft de debatten in den Amerfoortschen Gemeente raad aangehaald en speciaal twee leden ge noemd, de heeren Gerritsen en Van Esveld. Maar deze heeren zijn thans eerste onderteekenaars geweest van het adres der Amersfoortsche handelsschool. Het zwaarst moet evenwel wegen het advies van den Inspecteur van het Handelsonder wijs. Het voorstel Van Zijst-De Louter wordt in stemming gebracht en aangenomen met 28 tegen 12 stemmen. Uit een ander verslag blijkt, dat tegen stemden de 6 leden van Gedeputeerde Staten en de 6 leden der Provinciale Staten voor het district Breukelen. in art. 86 Ongevallenwet; de heer H. Priem tot lid-werkman dier commissie. Om het tijdroovend wachten zooveel mo gelijk tegen te gaan, is de goede bepaling getroffen, aan het Postkantoor kosteloos ver krijgbaar te stellen zegel-aanvraagkaarten. Wie, bijvoorbeeld als Secretaris eener vereeniging of als zakenman, veel zegels gebruikt, vuile zoo'n kaart in en doe haar in de eene of andere postbus. Uiterlijk den volgenden ochtend worden de verlangde zegels netjes aan huis bezorgd en tegen betaling afgegeven. Men zal zich herinneren, dat we, terinlei- leiding van de jongste hier gehouden gas- Jgntoonstelling onder meer een nogal uit voerige beschrijving gaven van het veilig heidstoestel-Rutten, dat, zoodra er op de eene of andere wijze gas ontsnapt uit de leiding, deze automatisch sluit en dus onopzettelijke verstikking door lichtgas onmogelijk maakt. De eerste Rutten-veiligheidsmeter is hier thans aangebracht in een particulier woon huis. Als er éen schaap over den dam is, en wat daar verder volgt. Misschien heeft dit goede voorbeeld tot gevolg, dat deze veiligheidsmeters, evenals thans de gewone, vanwege de Gemeente in huur worden gegeven. Doch daarop behoeft waarlijk niet gewacht. Hebben we 't wel, dan kost het immers onschatbare toestel slechts éen tientje. Prof. E. Kenninck heeft bedankt voor de hooge onderscheiding, hem ten deel gevallen door zijn verkiezing tot bisschop van Haar lem. Hij blijft dus President van het seminarium der Oud-bisschoppelijke klerezie en behouden voorde vele corporatiön hier, van welke hij een zoo zeer gewaardeerd Bestuurslid is. De heer W. G, Klomp, lid van de Ge zondheids-commissie voor Amersfoort, zal zich eerlang metterwoon vestigen te Woer den. De heer T. van Daal is door Gedepu teerde Staten benoemd tot lid-werkgever van de commissie te Amersfoort, bedoeld I Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 261 de heer G. Castein, Arnhemscheweg 115. De oud-luitenant-ter-zee R. L. E. deBruijn I is benoemd tot leeraar in Natuur- en Werk tuigkunde aan de bijzondere Hoogere Bur- I gerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht, Kapitein K. Kooiman, van het 5e regi ment infanterie, heeft pensioen aangevraagd. In plaats van adjudant W. Wijk, die 16 I Juli den dienst met pensioen verlaat, is be vorderd tot adjudant-onderofficier bij het ,5e regiment infanterie de sergeant-majoor W. van Goinga. Luitenant jhr. M. C. F. J. de Rotte is van het ie régiment huzaren overgeplaatst naar het depot, te Haarlem. Het Dagelijksch Bestuur van de Ned. Maatschappij ter bevordering der pharmacie gaf in een adres aan den Minister van Oor log te kennen dat naar zijn meening de uitoefening van de pharmacie in de militaire apotheken niet overal geschiedt overeenkomstig de wette lijke bepalingen, daar toch in verschillende plaatsen de verstrekking van geneesmiddelen door en onder verantwoordelijkheid van een officier van gezondheid plaats vindt, ondanks het feit, dat in die zelfde plaatsen apothe kers gevestigd zijn; dat naar zijn meening deze toestand onder meer een gevolg is van een tekort aan mili taire apothekers, en dat het ipogelijk zal zijn dit tekort aan te vullen, wanneer aan militaire apothekers bij hun aanstelling een premie wordt gegeven, evenals dit bij de aanstelling van officieren van gezondheid het geval is. Hij verzoekt verder den Minister, het daar heen te willen leiden, dat voor de levering van geneesmiddelen door burgerapothekers voor rekening van den militairen geneeskun digen dienst vaste voorwaarden en een uni form-tarief worden vastgesteld, en de con tracten voor een dergelijke levering alleen af te sluiten inet een apotheker, die tot levering van geneesmiddelen uitsluitend bevoegd is, en niet, zooals thans dikwerf geschiedt, met daartoe niet-bevoegden. In het concours-hippique te 's-Gravenhage won »Pitty Sing«, van luitenant jhr. P. J. Boogaert, den 2den prijs en Goggles*, van den zelfden eigenaar, een eervolle vermel ding in den wedstrijd voor het bestgaande officiers-dienstpaard. De iste prijs, een gou den medaille van H. M. de Koninging, werd behaald door »Gravin Ada», van luitenant H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. »Powerfull«, van ritmeester J. A. van Gellicum, verwierf den 4den prijs in het springconcours. De tijd was 1 minuut 26 seconden, doch »Powerfnll< maakte een half foutje en werd daardoor achtergesteld bij het paard van een Canadeesch heer-ruiter, dat den eersten prijs wou in 1 minuut 27 seconden doch zonder fouten te maken. Of 't warm is We hebben hier wellicht al een voorproefje van de hittegolf, die het midden der Vereenigde Staten van Noord- Amerika teistert. Gister op den middag althans wees de thermometer van den heer Groenhuizen 95 graden Fahrenheit in de schaduw. Heden om 9 uur wees hij 86, om 11 uur 91 en j uur 93 graden. Wie 't meest schik hebben van deza warmte zijn de vliegen en de muggen. Als goed middel tegen deze plaagbeesten wordt aangeraden, in een ondiepen schotel een spons te leggen met een hal ven theelepel lavendel-olie er op en die spons verder te bevochtigen met goed kokend water. Het resultaat is een voor den mensch aangename geur in kamer, die echter vlie gen en muggen op eerbiedigen afstand houdt. Het bevochtigen met kokend water moet af en toe worden herhaald en eens in de week moet de lavendel-olie worden ververscht. De Amersfoortsche processie naar Keve- laer wordt gehouden van 19 tot 21 Augus- tus. Het Bestuur van de vereeniging Handels school voor Amersfoort en omstrekenlaat er waarlijk geen gras over groeien. Reeds thans stelt het de gelegenheid open voor inschrijving van leerlingen. Men zie de advertentie hierneven. Mogen zeer velen zich aanmelden. En óok veel leden want ook dit is een hoogst aangenaam bewijs voor het Bestuur, dat men zijn kranigen strijd ten volle waar deert. De R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" verspreidde ter waarschuwing voor een zoogenaamd vliegenden winkel de vol gende circulaire Medeburgers, koopt niet in vliegende win kels. Meent toch niet, dat het koopjes zijn die U daar door vreemden met veel bombarie worden aangeboden, In den regel is zien, altijd te duur Koopt dien r gij waar voor vestigde zaken, d stad dragen. In de te Tilburg vergadering van Schoenfabrikanten stemmen de volgen Het Hoofdbestui van Schoenfabrikar prijzen van leder noodigd in de schc jdu- sten tijd enorm jj ees deel, dat jfiijsverho »g biedend noodzakeli 5 om van nu af aan prijzen aan te 11e publiek tegen goed ne Prettig vooruitzie® Bij de gister te J. II. Verhey gehou bouw eener chemist» Al ird' mol anc o\ nde: vers aan fa! Igt f9? W ke 916 *347 van de firma Enge, »an i beschreven als j. f 400, H. Lablaj te Hoogland, fggtf berg f9450, J. C. f9187, G. Wassinl f8750, Lensing Gebr. Ruitenberg Eibergen f 7938. Gegund aar. den ij Het 11-jarig dochi aan de Kortegracht 0.,. omstreeks 7 uur, dt oen was. in de St. Andr tra een wielrijdster, die om te kijken naar 1 spoedde. Het meiske werd—ge, St. E!isabeths-gasth»<gel: dat het linkerbeen^^ broken. Dr. Jorissen, die was, verleende de 1 jen die htt Een motor-wielriJb bruikt voor zijn i wijls buiten de Gem ite dagen onder Leusde kazernes, in kalmei rar straatjeugd potscher rijwiel wierp. Bij het plotseling denpech te krijgen, t en bleef liggen. Ook ouderen liqge »issïedood« doch s niet naar de rekels, veroorzaakt. Eerst twee heeren hem op en geleidden', die den ontwrichten De daders opspor Niemand heeft nat uw den veldwachter te v len Gistermiddag omsreeks een der wagens van«n op de brug over de%m Door de vaart vat d( waggon meegesleept tot waar hij op de steenu be vrij spoedig weer opde-1 Er is alleen materiele 1 De lantaarns van aitc?s ten volgende week icerlij genen, die van de wefij later dan kwart n qej stoken. De Rechtbank tel'reth recidivist-kippendief uai stal van kippen te Souter 1 acht maanden. Woorden van drifttó ten zij in de ruimte,! uit; maar wee,zoozere trit doaC|t Nijkerk heeft het vt gevolgd en ter verbeeif plaats voor boter er e! aangekocht een flink>pér korten afstand van e hi Padvinders- hoekje. Op Maandag 5 Augs- zal door ons land wi den gehouden een bsf" trouw baarheids rt voor motorfietsen. Dat is dus geen dole renpartijin tegended, u wie te vlug aankomt, <rij( Vóór den middag toni door Amersfoort. Welke Padvinders *11®' diensten verleenen JMWj vlagje wordt dezerzijds v«j Hun taak is, postJttall in de stad en den <feö6p woord, een enkel teek», aan te duiden.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2