Donderdag 1 Augustus 1912. Ctictur No. 8140. 61e Jaargang. Op reis_ Stadsnieuws. cCeuz&&i<f Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. FREDEEZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postf1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer ic cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 15 regels ft.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. KORTSGRACHT 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidel^lsa opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. INZAGE OPGAVE VAN CANDIDATEN, CANDIDATENLIJST EN PROCES-VERBAAL. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat de opgaven van candidaten, de candidatenlijst en het pro ces-verbaal der op 31 Juli j.l. gehouden ver- biezing voor de Provinciale Staten in het kies district Amersfoort '.er Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzag0 zijn nedergelegd, in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten in afschrift worden verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 31 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten op de scholen A (hoofd mej. Van Lessen) B de heer E. Lindenhovius) C de heer G. A. L. Spelberg) D de beer P. van den flooff). Zij, die leerlingen ter school wenschen te zen den, worden uitgenoodigd zich daartoe vóór den 26 Augustus e.k. aan te melden bij het hoofd der school en dien onderwijzer de door hem noodig geoordeelde opgaven te doen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toelating moet worden overgelegd eene verklaring, ver meldende naam, voomameD, jaar en datum van geboorte en woonplaats van den adspirant-leer- ling. Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de Gemeente-secretarie (afdeeling Bevolking). Amersfoort, 27 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WL'YTIERS. De Secretaris, J. G, STENFERT KROESE. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondag geen dienst gehouden. Tot Oud-katholiek bisschop van Haarlem is thans gekozen pastoor N. Prins, aldaar. De >nachtkwartjes« worden eerstdaags aan de circulatie onttrokken, Het vierkantje stuivertje wordt 1 Septem ber in gebruik genomen. De heer J. W. Jorissen is gister bij enkel voudige candidaatstelling gekozen tot lid der Provinciale Staten van Utrecht in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. P. Hamers. en overplaatsingen als gevolg van de reorga nisatie van het Lager onderwijs en nog weer een half uur aan de overige benoemingen. De eigenlijke agenda was spoedig afge handeld. Van de 19 punten betroffen er 8 benoemingen en gingen er 17 onder de hamer door. De hoofdzaak uit de discussion dier twee punten volgt hier. De zitting begon met het afscheid van den Wethouder Kam en eindigde met dat van den Burgemeester. De stem-bureaux voor de weldra te hou den verkiezingen werd saamgesteld als volgt dat voor de Kamer van Arbeid, te hou den op 26 Augustus, leden de heeren H. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst en S. J. van Duinen plaatsvervangende leden de heeren A. H. van Kalken, M. R. N. Oosterveen en H. Koning dat voor de verkiezing van éen lid der Provinciale Staten werd gister door de ver kiezing bij enkelvoudige candidaatstelling onnoodig en behoeft dus wel niet meer ver meld dat voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad in het 3e district (vacature- Kam) te houden op nader vast te stellen datum Voorzitter de heer R. G. Rijkens leden de heeren A. H. van Kalken en H. Koning plaatsvervangende leden de heeren S. J. van Duinen, J. van der Wal Kz., F. M. Houbaer, P. C. II. Briöt en A. Eysink. Pas punt 10 (medaille U. d. i.) gaf dis cussie. De heer Van Duinen kon zich heel goed vereenigen met het voorstel van B. en W. en vooral waar dezen zeggen, dat niet bij elke gelegenheid van Gemeentewege een medaille moet worden beschikbaar gesteld. Toch betreft het hier een uitzonderingsgeval als waarvan het afwijzend prm-advies ge waagt, namelijk een kunstuiting. Wie aan kunst deed, zal hebben ervaren hoe uiterst moeilijk het is, iets draaglijks voort te brengen. Niet alleen dilettanten, maar ook groote kunstenaars ervaren dit. Toen men den grooten Albricht Dürer vroeg wat kunst is, antwoordde hijwat kunst is, weet ik niet; doch wel weet ik, dat het uiterst moeilijk is, iets van de kunst in ons werk te leggen. Dat de regelings-com missie het goede be oogt, bewijst de keuze der jury en bewijst het feit, dat de jury-leden hun benoeming aanvaardden, overtuigd als zij zijn, dat zal worden getracht het schoone zooveel moge lijk naar voren te brengen. Ik meen, dat het op den weg der Ge meente ligt, dit zooveel mogelijk aan te moedigen, dat het in haar belang is, alle uitingen van kunst te helpen ontwikkelen en daardoor de algemeene ontwikkeling te helpen bevorden. Ik zou gaarne zien, dat alsnog van Ge meentewege een medaille werd beschikbaar gesteld. De Voorzitter; Wordt het voorstel- Van Duinen gesteund? Verschillenden: Ja, M. de V. De heer Jorissen: Ik zal stemmen voor het afwijzend voorstel van B. en W. Ik betwijfel heel sterk of Dürer ook in het houden van solo- en duetten-voordrachten een kunstuiting zou hebben gezien en ik meen, dat het niet op den weg der Ge meente ligt, daarvoor een medaille beschik baar te stellen. De heer Van Duinen: Ik geloof, dat hier wel degelijk sprake is van een kunst uiting zelfs twee van de zeven kunsten worden hier beoefend. Het streven der vereeniging is zeer ernstig. De Voorzitter: Het denkbeeld van B. on W. is, hoofdzakelijk bij een jubilee of feest een medaille te verleenen, doch nim mer als regel bij eiken willekeurigen wed strijd. Wethouder Van Esveld: Ik vind óok, dat het telkens geven van een medaille niet op den weg der Gemeente ligt. Bij hooge uitzondering kan dit wel, doch niet bij een Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers nam gister in het Commissariaat van politie af scheid van het personeel en schonk een be drag van f 100 voor het politie-fonds. Bij de opsomming van hetgeen jhr. Wuy- tieurs als Burgemeester hier heeft helpen tot stand brengen, verzuimden we melding te maken van de verbetering van den toegang van Westsingel naar Plantsoen door het af breken van Achter Dayidshof, en van het aanleggen der have,nkaden aan de Eem. In de Dinsdag van 1.45 tot 4.05 gehouden Raadsvergadering, waarvan we de resultaten meedeelden in het vorige nummer, werd een half uur gewijd aan een zitting met gesloten deuren en drie kwartier aan benoemingen heel- of een halfjaars-jubilee. Ik acht het verkeerd als de Gemeente telkens tusschen- beide komt. De heer Van Duinen: Ik toonde juist aan, dat het hier een uitzondering geldt. De Voorzitter: Ik breng in stemming het voorstel-Van Duinen, dat de verste strek king heeft. Het wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Vóór de heeren Eysink, Van Kal ken, Tromp van Holst, Rijkens, Rolandus Hagedoorn, Van der Wal, Gerritsen, Briöt en de voorsteller. Punt 11 (subsidie Kleermakers-vereeniging). De heer Gerritsen: Het spijt me, dat dat B. en W. deze menschen ook niet kun nen helpen aan een lokaal. Verschillende zaken van sociale rechtvaardigheid moeten worden uitgevoerd en daarvoor is een lokaal noodig, opdat de menschen niet in een kroeg behoeven te vergaderen of op andere wijze geld verteren. We hebben nog het voorma lige Schutterij-lokaal, dat veel aan onderhoud kost, doch geen nut afwerpt. Ik verzoek B. en W. te onderzoeken of dit lokaal niet geschikt is te maken voor deze en dergelijke doeleinden. De heer R u y sIk zou me wel kunnen vereenigen met het voorstel van B. en W. om een subsidie van f 100 in plaats van de gevraagde f 150 te geven indien zij tevens een lokaal beschikbaar stelden waarin de cursus kan worden gehouden. Het geldt hier een jonge en geenszins kapi taalkrachtige vereeniging. Is er wellicht in de oude school aan de Koestraat niet een lokaal beschikbaar, waar deze menscheni ééns per week kunnen les nemen Zoo ja dan zou ik gaarne wenschen, dat het alsnog voor hen werd beschikbaar gesteld. Is er geen lokaal dan zou ik wenschen, dat f 150 werd beschikbaar gesteld, In andere Gemeenten geeft men veel meerDeventer bijvoorbeeld? noo en Utrecht een nog grooter bedrag. Ik meen, dat het streven om het vak op peil te houden ten volle steun verdient. De heer J o r i s s e n Ook als het ver zoek van den heer Gerritsen wordt verhoord, zal er niet aanstonds een lokaal beschikbaar zijn en daarom is het beter, thans f 150 toe te kennen, mits voor eens. De heer Koning: De vereeniging is dit waard, mits ook niet-leden der vereeni ging den cursus kunnen volgen, hetgeen trouwens is bedongen bij de voorwaarden waaronder het Gemeente-subsidie zal worden verleend. Waar het een eere is voor Amers foort, dat het zijn vak-onderwijs zoo hoog houdt, is het gewenscht, aan adressanten te gemoet te komen. Zij zijn trouwens met weinig tevreden en vragen slechts een paar banken, waarop zij hun teekentafels kunnen leggen. De heer Oosterveen: De cursus is slechts voor éen jaar en zal niet geregeld elk jaar worden gegeven. Het betreft dus slechts een uitgave voor eens en daarom kun nen we iets royaler zijn. Wethouder Van Esveld: Nu ik de discussies heb gehoord, zou ik óok wel f 50 meer willen geven en wel een subsidie van f 100 en f 50 voor net gemis aan een lokaal. De heer Jorissen: Dat is niet goed. Als ze dan eens 25 of 40 gulden voor lokaal huur moeten betalen Het is beter om het ineens af te maken met f 150. De heer Van Duinen: Ik kan me vol maakt aansluiten bij hetgeen de heer Joris sen, doch volstrekt niet bij hetgeen de heer Van Esvelt heeft gezegd. Uit dit laatste zou ik een gevaarlijk precedent vreezen tegen over andere vereenigingen. De heer Veis Heyn: Voor mij is nog niet uitgemaakt of het denkbeeld van den heer Gerritsen verwezenlijkt kan worden. De Voorzitter: De Gemeente heeft thans geen enkel lokaal beschikbaar. De heer Veis Heyn: Dan zal ik stem men voor de volle f 150, op grond, dat zij zeiven zooveel over hebben voor dezen cursus. De heer Gerritsen: Ik kan me daar- mee volkomen vereenigen, doch verzoek tevens, dat aan B. en W. wordt opgedragen te zorgen voor een lokaal, in hoofdzaak in het Schutterij-gebouw. De Voorzitter: Ik breng in stemming het voorstel-Torissen, dus om f 150 toe te staan voor eens. Het wordt aangenomen met algemeene stemmen. Punt 18 (benoeming tijdelijk Wethouder, vacature-Kam.) Uitgebracht worden op de heeren A. M. Tromp van Holst 9, N. Veis Heyn 5 en A. H. van Kalken 2 stemmen. De Voorzitter: De heer Tromp van Holst is dus benoemd. Neemt de heer Tromp van Holst de benoeming aan De heer Tromp van Holst: Als zij van tijdelijken aard is, met heel veel ge noegen. Volgde de rondvraag: De heer Gerritsen: In de vorige zitting zijn verschillende uitingen gehoord over de vleeschkeuring hier te stede. Ik wilde thans vragen in hoever B. en W. reeds hierover hebben gedacht, opdat de zaak niet op de lange baan wordt geschoven. Ik meen, dat het noodig is, dat Amersfoort een keuring krijgt, die voldoet aan billijke eischen. Wethouder R ij kens: Ik kan ant woorden, dat bij B. en W, een voorstel in overweging is voor den bouw van een eigen slachthui» en dat den Raad weldra kan bereiken een melk-verordening. De Burgemeester verhief zich hierna van zijn zetel en zeide ongeveer: Mijne heerenHet oogenblik nadert, waarop ik zal neerleggen het ambt van Bur gemeester, dat ik door het vertrouwen der Kroon gedurende bijna 35 jaren mocht bekleeden. Hiermede eindigt voor mij een werkkring, die mij lief was, vooral sedert ik die mocht wijden aan de# belangen van Amersfoort, waartoe ik mij voelde aangetrok ken door banden, die ver in het verleden werden aangeknoopt. Toen ik 26 September 1901 op deze zelfde plaats mijn ambt alhier mocht aanvaarden, na een hartelijke toespraak van mijn nog steeds betreurden vriend den Wethouder Visser, sprak ik den wensch uit, dat ik met uw medewerking deze Gemeente geleidelijk tot een hoogeren trap van bloei en ontwikkeling zou mogen leiden. Hoezeer deze wensch niet geheel onbevre digd is gebleven, doet het mij toch leed, thans te moeten verklaren dat ik allerminst voldaan ben, daar een aantal zaken, waartoe ik gaarne had meegewerkt, nog op afdoening en verbetering wachten. Bij mijn streven om de Gemeente Amers foort te doen beantwoorden aan hetgeen ik mij had voorgesteld, haar te doen winnen aan aantrekkelijkheid en de fundamenten te leggen waarop kan worden voortgebouwd voor haar verderen bloei, heeft bij mij steeds de meening voorgezeten, dat het voor de toekomstige ontwikkeling dezer Gemeente

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1