hoogst noodzakelijk is, het evenwicht tusschcn ontvangsten en uitgaven niet te verbreken. Is hierdoor ten slotte gedurende mijn elf jarige leiding minder tot stand gekomen dan door velen uwer en ook door mijzelven werd gewenscht, nochtans verheugt het mij, de Gemeente in bloeienden en wel varenden toestand te mogen achterlaten en dan ook in vele opzichten bereikt te hebben, hetgeen ik mij aanvankelijk had voorgenomen. Voor den steun en de medewerking, voorzoover ik deze van den Raad en van de Wethouders heb mogen ondervinden, wensch ik op dit oogenblik mijn dank te betuigen. Thans een kort woord tot U, mijnheer de Secretaris. Onze wegen gaan thans uiteen. Waar het mij bekend is, dat U volstrekt niet gesteld is op openlijke blijken van hulde, zal ik U bij deze scheiding niet met lof overladen, hoezeer het mij ook moeilijk valt, bij zooveel overvloedig bewezen diensten aan de Ge meente, aan het Gemeentebestuur en aan mij persoonlijk, daarover thans te zwijgen. Ik zal cr mij dan ook toe bepalen, U bij deze mijn hartelijken en warmen dank te betuigen voor den krachtigen bijstand, dien ik steeds van U mocht ondervinden en voor al de deugdelijke adviezen, waarmede U mij te allen tijde heeft terzijde gestaan en vooral voor de even bescheiden als wel willende wijze waarop U mij steeds dien steun verleende. Wees verzekerd, dat de jaren, die wij hier hebben saamgewerkt (hoogst/~egn\ on vergetelijke aangename herinnering bij mij zullen achterlaten vooral doordat ik dage lijks in de gelegenheid was, uw uitmuntende en schitterende gaven van hart en hoofd en uw veelzijdige kennis te bewonderen, welke Amersfoort helaas weldra zal moeten derven. Ik hoop van ganscher harte, dat het U in den nieuwen werkkring, dien gij in Sep tember gaat aanvaarden, in alle opzichten naar wensch zal mogen gaan, dat gij met mevrouw uwe echtgenoote een gelukkige toekomst zult tegemoet gaan en dat het U moge gegeven zijn, mijn overtuiging te be vestigen, dat U weldra de glorie van de Zwolsche balie zult vermeerderen. Ik beveel mij zeer bijzonder in uw voort durende vriendschap aan. Gaarne breng ik ook mijn bijzonderen dank aan de hoofden der verschillende Ge meente-bedrijven, aan alle hoogere en lagere ambtenaren in Gemeentedienst, aan den hoofd-commies en de ambtenaren ter Secre tarie voor de welwillende hulp en mede werking, welke ik steeds van hen mocht ondervinden. Het groote raderwerk van de Gemeente-administratie heeft gedurende de 11 jaren, dat ik het voorrecht had, Burge meester van Amersfoort te zijn, nimmer stagnatie ondervonden. Nimmer is van de zijde van het Dagelijksch Bestuur er aan leiding geweest tot ontevredenheidintegen deel alle zaken en financieele aangelegen heden zijn steeds naar behooren, vlot en geregeld van stapel geloopen en dit dank ik aan uw ijver, uw nauwgezette plichts betrachting en uw toewijding. Aanvaardt allen mijn hartelijken dank voor dezen steun en medewerking, dien ik altijd op den hoog- sten prijs heb gesteld en die mij steeds in aangename herinnering zal blijven. Na mijn aftreden als Burgemeester zal ik nog dik wijls aan U allen denken en ik beveel mij wederkeerig ook in uw vriendelijke her innering aan. Ik wensch hieraan toe te voegen een woord van dank aan de vrouw van den concierge, mejuffrouw Van Manen, voor al de goede zorgen waarmede zij mij gedurende deze 11 jaren heeft omringd. Als ik hier ten Stadhuizc kwam, vond ik altijd een keurige en nette kamer, waarin geen stofdeeltje was te ontdekken, 's winters heerlijk verwarmd, 's zomers frisch en koel gehouden, en bij elke bijzondere gelegenheid een prachtig bouquet op mijn bureau. Ik stel er prijs op, haar hier, in het openbaar, mijn hartelijken dank te betuigen voor alle goede zorgen en vriende lijkheden. Ook een woord van dank aan Amers- foort's burgefij voor de vele blijken van sympathie, welke ik van haar zijde zoo veel vuldig mocht ondervinden. Zij waren een van de lichtzijden van mijn dikwijls zoo moeilijk ambtik zal ze steeds met de grootste waardeering blijven gedenken. De krachtige steun, die mij door onzen tactvollen en bekwamen Commissaris van politie, bijgestaan door diens flink personeel, werd verleend, maakte mijn taak als hoofd der politie vrij gemakkelijk. Ik zal steeds een aangename herinnering behouden aan dit deel van mijn bestuurstaak. Mogen uw verdere werkzaamheden en beraadslagingen onder Gods zegen strekken tot bevordering van den toenemenden bloei en ontwikkeling van Amersfoort. Met dien wensch, mijne beeren, vraag ik U verschooning vc..« al hetgeen waarin ik beo tekort geschoten cn roep ik U een harteljjk vaarwel toe (applaus). Ds heer Van Kalken antwoordde hierop als oudste Raadslid: Geachte Voorzitter 1 Nu dit de laatste Raadszitting is, die U als Voorzitter cn als hoofd dezer Gemeente hebt geleid, wensch ik namens den Raad een enkel woord van dank uit te spreken voor het vele goede, dat tot stand is gekomen tijdens uw Burgemeesterschap. Laat ons herinneren aan de vele verbete ringen van straten en wegen, aan de ver fraaiingen, enz., die zoo zeer uw aandacht en uw werkkracht hebben geëischt. Laat ons denken aan de groote uitbreiding van de Gemeente-^sfabriek, aan de exploita tie van de Gemeente-waterleiding, waarmede men druk aan het werk is. F.n laat ons niet vergeten den aankoop van >Birkhoven« met zijn exploitatie en daarbij zijn heerlijke verkeerswegen. Eer. gelukkig denkbeeld was het van den Raad, den weg, die ons erheen brengt, den naam te geven van Wuytierslaan, zoodat steeds een aangename en dankbare herinnering zal blijven tot in het verste nageslacht aan uw persoon. En wanneer ik dan dank uitspreek voor al hetgeen U als hoofd der Gemeente hebt verricht, moet ik ook dankend erkennen uw steeds onpartijdige leiding als Voorzitter van deti Raad en daar direct naast voegen wanneer men U wenschte te spreken over Gemeente-aangelegenheden, dan stondt gij niet alleen ons welwillend te woord, maar ook met innige vriendschap. En dit geldt niet alleen voor de leden van den Raad, maar voor alle Gemeentenaren. Wanneer een Gemeentenaar tot U kwam om over zijn persoonlijke belangen te spreken, dan stondt U hem even vriendelijk en op de minzaamste wijze te woord als de leden van den Raad. Daarmee heeft U aller harten gewonnen en trof ons met blijdschap het bericht uit de plaatselijke bladen, dat U te midden van ons blijft wonen. Overtuigd zijn wij, dat U gaarne uw krachten zult verleenen, waar zij gevraagd worden om het algemeen belang van Amers foort tot hoogen bloei te brengen. Geachte Voorzitter, gij gaat nu een ander leven in, nu niet meer van dag tot dag, van uur tot uur werkend voor de Gemeente ge keert terug in het leven voor uw gezin en uw eigen kring. God zij dank, gij bezit nog uw volle kracht. Laten wij hopen, dat uw welverdiende rust van langen duur zij en laten wij hopen, dat mevrouw uw echtgenoote daarvan getuige moge zijn tot in lengte van dagen. Dat wenschen wij en wij hopen, dat deze wensch bewaarheid moge worden onder Gods onmisbaren zegen (applaus). De Voorzitter: Ik dank den heer Van Kalken van ganscher harte voor zijn vriendelijke woorden, die mijn aftreden in hoogst aangename herinnering zullen doen blijven, omdat zij mij in de dagen van rust in de gedachte zullen roepen alle vriende lijkheid, die ik van uw zijde en van de leden van den Raad heb mogen ond'r**ir 'en. En hiermee sluit ik deze mijn ...atste ver gadering als Burgemeester. Het verluidt, dat de afdeelingen van den Raad den 15 Augustus zullen vergaderen. Van de leerlingen der gemeentelijke Hoo gere Burgerschool, die in de 5de groep deelnamen aan het eind-examen zijn er 2 afgewezen en slaagden: A. de Kloet, B. J. Remmelts, G. B. Remmelts en Agnita Zijl. Tot de G. A. van Zwieten-tuinbouwschool, te Lrederiksoord, is o.a. toegelaten F. Spruit. Mej. E. P. Pothoven behaalde de Lagere akte Engelsche taal. Het Mulo-diploma A werd o.a. behaald door J. A. Klein en G. Kamperman. Generaal-majoor G. A. Buhlman, com mandant der 4e divisie, zal 1 November den dienst met pensioen verlaten. Luitenant-kolonel F. H. Boissevain, van het 5e regiment infanterie, heeft pensioen gevraagd. De Harskamp-compagnie van het 5e regi ment infanterie keerde heden even na twaal ven hier in garnizoen terug. De 2e afdeeling vnn het ie regiment veld artillerie zal van 6 tot 17 Augustus kam peeren te Oldebroek tot het houden van schietoefeningen. Paardenarts H. W. Klerk de Reus zal de afdeeling vergezellen en in het kamp wor den belast met den veterinairen dienst. Programma van het concert, morgenavond op het terras van >Amicitia« te geven door de muziek van het ie regiment huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholtens1 Bobby, marsch, W. H. Scholtens. 2, Ouver- ttlre zur Operette »Pique dame*, Fr. von Suppé. 3. Fidele Bauern, Walzer, Leo Fall. 4. Scböne Reiterin, Gavotte, Joh. Rixner. 5. KIclnge aus C. M. von Weber's »Frei- schütz* in Form einer Potpourri, C. Rein- hardt. 6. Ouverture zur Oper. »Die Ent- ftlhrung*, W. A. Mozart. 7. »Wer kannda- für», Walzer, Jean Gilbert. 8. Prinses Juliana- reveille (Wilhelmus (oude toonz.), reveille Huzaren, reveille Infanterie, Gebed, Prinses Juliana-marsch) W. H. Scholtens. 9. Ziek Zack, potpourri, H. Schenk. De Amcrsfoortschc Muzickvcreeniging, Directeur de heer J. A. Jochems, zal mor genavond te 8 uur weer een concert geven op het plansoen. In het jongste nummer van >Hct Leven*, is opgenomen een goed geïllustreerd artikel over de fabrieken der N. V. Eysink. Terecht wordt daarin gezegd, dat de Eysink-rijwielen, seder 1886 vervaardigd, er zeer toe hebben bijgedragen om het rijwiel populair, neen onmisbaar te maken. Toen het motor-rijwiel zijn eerste tuffen op den weg deed hooren, werd aan de Eysink-labrieken een begin gemaakt met het vervaardigen van ook deze machines. De omzet in Eysink motor-rijwielen is thans enorm en vooral Engelsche bladen beoor- deelen het hoogst gunstig. Ook de Eysink-automobielen, waarvan de vervaardiging begon te gelijk met die der motor-rijwielen, vinden overal hun weg. Vaklieden bewijzen door herhaalde orders, dat zij deze vaderlandsche onderneming ten zeerste waardeeren. Een voor de heeren Eysink aangename coïncidentie is de uitslag van den elf-steden betrouwbaarheidsrit in Friesland, aan welke 41 motor-wielrijders deelnamen, van wie 26 den tocht volbrachten. Bij deze laatsten waren de heeren A. L. Versluys, A. van Es en L. Stolberg, die ieder een Eysink-motorrijwiel hadden. Onder voorzitting' van den heer G. W. Scheffers Thomeer hield de R. K. middenstands-vereeniging Dinsdagavond haar Juli-vergadering, welke werd bijgewoond door 25 leden. De notulen van 30 Mei werden gelezen en met kleine wijziging vastgesteld. Vervolgens werden 10 nieuwe leden ge ïnstalleerd, waarbij de Voorzitter hun op 't hart bond toch te willen bedenken, dat ook deze vereeniging behoefte heeft aan zeer ijverige leden, die nuttiger zijn dan dezulken die volstaan met trouw hun contributie te betalen, en waarbij hij een beroep deed op allen om niet alles maar over te laten aan het Bestuur, doch om door zelf te werken de vereeniging krachtig en sterk te maken en haar daardoor te laten beantwoorden aan haar doel. In het aantal ligt de kracht en daarom is het zaak voor elk lid, in eigen kring minstens éen lid aan te werven, waar door het ledental, dat thans ruim 50 be draagt. spoedig over de 100 zal zijn. De heer Laurens J. Luycx bracht hierna verslag uit over de op 1 Juli te Zwolle ge houden jaarvergadering van den Centralen raad van R. K. middenstands-vereenigingen, waarvoor zóo veel belangstelling was, dat het eerst gehuurde lokaak alras te klein bleek en men naar een veel grootere zaal moest verhuizen. Ofschoon de hoofdzaken van die jaarver gadering reeds te zijner tijd zijn meegedeeld in de gelijktijdige verslagen in de groote bladen zij gememoreerd, dat vertegenwoor digd waren 26 van de 32 afdeelingen, tellende 1560 thans rond 2000 leden. De Bond is blijkens de verslagen van Secretaris en Penningmeester flink vooruit gegaan en heeft thans een credietbank, een informatie-bureau, een coöperatieve inkoop- vereeniging en een onderlinge glasverzeke ring, die alle goed werken. De Voorzitter kon als mede-afge vaardigde oordeelen over de voortreflijkheid van het verslag des heeren Luycx, wien hij hiervoor zijn bijzonder compliment maakte. Spr. hoopte voor de vereeniging, dat zij steeds een zóo hoogst bekwaam rapporteur zou kunnen afvaardigen (applaus). Tot leden der commissie welke in Januari 1913 de rekening en verantwoording van den Penningmeester zal nazien, werden ge kozen de heer Th. J. H. Nieuwendijk en B. Brom. Volgde de rondvraag. De Voorzitter bracht ter sprake het geen het Bestuur heeft gedaan toen hier dezer dagen een vliegende winkel in con- fectie-kleeren een zoogenaamden uitverkoop hield. Met strooibiljetten en een sandwichman waarschuwde het de burgerij te koopen bij een vreemdeling dien ze in 't geheel niet ken nen, doch liever hun goederen te betrekken van winkeliers, die ook de lasten der Gemeente helpen dragen en bij wie, zoo noodig, kan worden gereclameerd. Maar toch, vervolgde spr., heb ik me daarna afgevraagd of we zulke menschen wel mogen belemmeren in hun nering. Zoo'n man komt hier, laat zijn zij 't ook minderwaardig goed naar hier brengen, huurt een huis, enz. en heeft dus vele kosten. Alleen, hij betaalt geen belasting. Doch is dit wel zijn schuld, of moet dit worden geweten aan de wet? Strikt genomen, is er hem geen verwijt van te maken, dat hij gebruik maakt van een leemte in de wet, die hem pas belas tingschuldig doet zijn nadat hij eenigen tijd in de stad woont. Ik meen dan ook, dat als we iets willen doen, dat afdoende zal zijn, we pogingen moeten aanwenden om verbetering te krijgen van de wet, waardoor hij belastingplichtig is zoodra hij begint met zijn uitverkoop. Zoolang echter die wetswijziging niet is tot stand gekomen, zal het Bestuur voortgaan met op de zelfde wijze de stadgenooten te waarschuwen. Den heer T.uycx klonk het zeer vreemd, dat zoo'n vliegende winkelier niet aanstonds belasting zou behoeven te betalen. Toen spr. zich hier pas vestigde, betrok hij het pand op den hoek der Kortegracht en liet het thans door hem bewoonde pand verbouwen. Toen dit gereed was, liet hij het oude goed in den ouden winkel, waar hij een uitverkoop begon. Nog geen paar uur was die uitverkoop aan den gang toen een belasting-ambtenaar verscheen en 't heel wat vijven en zessen kostte om niet dubbel belast te worden. De Voorzitter: Er is slechts dit onder scheid, dat U ingezetene was, terwijl een vreemdeling 90 dagen respijt heeft. De heer Brom bracht andermaal ter sprake het aansluiten der vereeniging bij de Katholieke sociale actie. Na eenige discussie werd met 3 stemmen tegen besloten, dat zij zich zal aansluiten, collectief voor haar leden. De heer Brom bepleitte vervolgens de noodzakelijkheid der oprichting van een arbeidsbeurs. De Voorzitter zegde overweging toe door het Bestuur. Ten slotte besprak de heer Brom het nut van het verzenden eener roode kaart, gelijk die af en toe uitgaat van Handel en Nijverheid*. De Voorzitter: Ik ben het daarmee vol komen eens, doch reken dan op krachtige medewerking van alle leden. De 5 Bestuurs leden alleen kunnen dit niet met zorg nagaanslechts bij toeval komt hun ter oore, dat een minder credietwaardige zich hier vestigt. Voor dit gemeenschappelijk belang ware 't best, de medewerking in te roepen van de zuster-vereeniging H. N. De heer Steenbeek bracht ter sprake de handelsschool en vroeg of die wellicht óok kan gevolgd door leden. Vroeger is er sprake geweest van een handels-cursus, doch daarvan is niet veel meer vernomen. De Voorzitter: Inderdaad is er meer malen sprake geweest van een cursus in boekhouden en handels-correspondentie zelfs met de vereeniging van kantoor- en han delsbedienden is hierover overleg gepleegd, doch er was te weinig belangstelling voor dan dat met vrucht iets kon worden vastge steld. De Handels dag school zal veel meer geven dan zoo'n cursus kan bieden en ik voor mij zou dan ook geen oogenblik weife len en er mijn kinderen heen zenden. Dat de vereeniging zeer veel belang stelt in die school blijkt uit haar adres om adhiesie bij Provinciale Staten. De vergadering werd hierop te kwart voor tien gesloten. De zomervergadering van de Ned. ver eeniging van Chr. kantoor- en handelsbe dienden werd heden gehouden in »Birkhoven«. Na de ochtendvergadering, waarin de prac- tijk van het vereenigingsleven werd bespro ken, maakten velen tot hun groote verba zing kennis met het fraaie bosch. Hedenmiddag werd de vergadering voort gezet, welke werd besloten met een gemeen- schappelijken maaltijd. Om paarden en andere rij- of trekdieren te beschermen tegen de vliegen, bette men middels een spons hun huid met een oplossing van 4 a 5 deelen creoline op 100 deelen water. Bij het rijden uit de manege had luitenant J. H. W., van de artillerie O. I. L., die het rijkunstig onderwijs volgt, hedenochtend het ongeluk met zijn paard te vallen en daar onder te geraken. Liet de toestand van den gewonde zich aanvankelijk ernstig aanzien, op dit oogen blik is die reeds veel beter. Een belofte moet met het hart worden gedaan en door het hoofd worden onthouden. TXit den Omtrek. De Koninklijke familie keert morgenmid- nag om 5 uur terug van »Soestdijk« naar »Het Loo«, Met ingang van 1 September wordt in de Gemeente Hoevelaken weder gehandhaafd art. 30 der Politie-verordening, luidendehet is verboden plaats te nemen op een voertuig, bespannen met éen of meer honden. Zegt het voort Voor de politie te Zeist zijn aangeschaft acht Duitsche herdershonden, die door de beambten, zoo mogelijk, zullen worden afge richt tot politiehond. KEN NI8ÜKY I N G. Landweer. BEWIJZEN VAN ONTSLAG. De Burgemeester van Amersfoort brengt in verband met het bepaalde bij 67 der Landweer-instructie I, ter kennis

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2