r Waarop men vooral letten moet men lette vooral op het fabrieksmerk! Gemengd nieuws. Advertentiën. AFWEZIG J. MINK SCHOL, Dienstbode, van dc verlofgangers der Landweer, die be- hooren tot de lichting 1905 en op 31 Juli 1.1. recht hebben verkregen om uit den dienst bij de Landweer te worden ontslagen, dat voor hen de bewijzen van ontslag uit den dienst bij de Landweer ter Gemeente-secre tarie 'zijn ontvangen, waar zij tot 15 Sep tember a.s. door belanghebbenden kunnen worden afgehaald. De Gemeente-secretarie is geopend eiken werkdag van 9 tot 3 uur. Amersfoort, 1 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, H. W. VAN ES VELD, Weth., lo.-Burg. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet konden uitgereikt in de 2e helft van Juli. Brieven binnenland E. T. Hoevenaars Amersfoort Jhr. von Bose Maatschappij Sanitas Amsterdam Jamen Arnhem Kloppenburg De Born Wildvank Dalfsen De Groot Den Haag Vreeswijk Hilversum Briefkaarten binnenland R. Bosch Amersfoort H. Bakker G. Apel Den Haag De Graaff Utrecht Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Aan mr. J. A. Loeff, afgevaardigde voor het district Waalwijk is dezer dagen een adres verzonden door ruim 3400 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit dat district geteekend, waarin dezen ver klaren, dat zij de verwerping der aanhangige Tariefwet in hooge mate gewenscht achten. Blijkens het gister verschenen verslag van de Commissie tot voorbereiding der Ta riefwet worden door de Regeering ingetrok ken de rechten opmeel, sinaasappelen, mandarijnen, citroenen, gedroogde visch, huiden en vellen. Gehandhaafd worden onder meer de recht ten opklompen, manufacturen, kleeding- stukken, zout, suiker, tabak en specerijen, terwijl een nieuw recht wordt ingesteld op bananen en wel van f 1 per 100 Kilogram. Het specitiek recht op papier wordt ver vangen door een waarderecht van 6 tot 10 procent. Voor- en tegenstanders van het ontwerp en van protectie leveren elkander in het verslag breedvoerig slag. Door de tegenstanders wordt vooral op gekomen tegen de bevoegdheid der Regee ring om retorsie-maatregelen te nemen, het geen door de voorstanders daarentegen zeer wordt toegejuicht als een krachtig preventief wapen tegen het buitenland. Marconi moet thans een methode hebben gevonden om z.g. draadlooze telegrammen te fotografeeren. Hierbij maakt hij gebruik van een zeer sterke lichtbron en de trillin gen van een draad, die dunner is dan een menschenhaar. Op deze wijze kunnen de Marconi-telegrammen op een film worden overgebracht, die door de machine loopt als de smalle papierstrook door het gewone tele graaftoestel. Marconi heeft ettelijke jaren aan deze uit vinding besteed, eer ze practisch bruikbaar was. Thans meent hij geslaagd te zijn en het mogelijk gemaakt te hebben, den ofici- cieelen tekst van een Marconi-telegram weten- schappelijk-objectief vast te leggen en zoo doende tal van misverstanden buiten te sluiten, die bij het op het gehoor opnemen der tele grammen maar al te dikwijls zich voordoen. Dr. W. de Niet, de bekende directeur van »Winternitzc te Scheveningen, schreef in het »Zeitschrift für physikalische und diaetetische Theraphie» over soja-boonen. Na een en ander verteld te hebben over de herkomst der sojaboonen eigenlijk zijn ze in Mandschoerije thuis, maar in den laatsten tijd worden ze ook in Rusland en hier en daar in Duitschland en zelfs in Engeland ver bouwd tracht dr. De Niet belangstelling en appreciatie te verwekken voor dit produkt als voedings- en geneesmiddel, Sedert eeuwen toch vormt het in de Oostelijke landen een door mensch en dier met graagte genuttigd voedselook voor ons zou het een eerste klas volksvoedsel kunnen zijn. Met een tabel over de chemische samen stelling maakt referent dan duidelijk, dat de sojaboon als voedsel staat boven vleesch, dat zij verder ongeveer 18 pCt. eiwitachtige stoffen, een zeer wisselend vetgehalte en geen koolhydraten bevat. Zij kan het vleesch volkomen vervangen. Dit bewijst de taaie Japanner, die dagelijks plus minus 100 Gram sojaboonen nuttigt, vertegenwoordigend een waarde van 500 caloriën. Evident blijkt, dat de sojaboon boven alle j leguminosen en granen staat; dat zij die in eiwitgehalte verre overtreft, toch voldoende koolhydraten bevat, en vooral veel minder stikstofvrije extractiestoflen (voor lijders aan suikerziekte van belang). Minerale voedings- zouten zijn er eveneens Tijk in aanwezig1 het lecithinegehalte voor het lichaam zoo noodig tot opbouw der cellen is driemaal grooter dan bij andere leguminosen en granen 't geval is. De chemische analyse levert dus wel het theoretisch bewijs, dat sojaboonen voor den mensch minstens zeer geschikt zijn. De practijk leert, dat overal waar de soja boon geconsumeerd is, ze met graagte ge nuttigd wordt. Zal Europa achterblijven vraagt de schrijver. Wat staat de opneming der sojaboon onder de voedingsmiddelen in den weg Eigenlijk niets dan de macht der gewoonte, de sleur. De prijs blijft verre onder die van tarwe, rogge, duur en slecht vleesch, enz. Na een en ander medegedeeld te hebben uit het lezenswaardig referaat, ook over de beteekenis der sojaboonen als geneesmiddel, besluit dr. De Niet met de uitspraak van den referent, «dat het uit een oogpunt van volksvoeding, een sociaal-economisch belang kan worden genoemd, sojaboonen onderons dagelijksch voedsel te gaan rangschikken.» Volgens referent kunnen zij voor vege tariërs zelfs het hoofd voedsel zijn. Aan de Duitschers de eer den eersten vliegmachine-dief te hebben voortgebracht. De dieven gaan wel met hun tijd mee stalen zij vroeger een fiets door er op te springen en weg te rijden, later een auto, door er in te gaan zitten en weg te tuffen, nu nemen ze in den stuurstoel van een vlieg machine plaats en vliegen met sierlijken zwaai het vrije luchtruim in. Dat is in het vliegkamp van Punchen, bij München, ge beurd. 's Morgens kwam de vliegenier Belat op het terrein en vond de deuren van zijn han gar open toen hij binnen ging, ontdekte hij tot zijn groote verbazing, dat zijn vliegma chine verdwenen was. Bij navraag bleek, dat de menschen in de omgeving van het kamp 's nachts om 2 uur het snorren van een mo tor hadden gehoord. Er was dus geen twij fel meer aan of de dief moest een lucht- mensch zijn. De politie te München zpnd dadelijk man netjes in den omtrek uit, met het consigne: de lucht niet uit het oog te verliezen. En zoo zag men overal politie-agenten met het hoofd in den nek, die met of zonder kijkers naar de lucht tuurden om den voorvluchtigen vlieger te ontdekken. Maar 't is niet gelukt; er is nog geen stip van den vlieger gezien. week genoeg om tot cellen te worden ver vormd. Dit is een bewijs, dat was zuiver dierlijk vet is en gerust gegeten kan worden. Als de bijen die stuifmeelbolletjes maar los in de cellen wierpen, zouden deze spoe dig bederven door beschimmeling. Daarom stampen zij het met den kop vast in en als de cellen vol zijn, wordt de massa overtrok ken met een korstje, dat zij maken van was, honing, stuifmeel en mierenzuur. Zóo weten de bijen de honing en het stuifmeel te conserveeren zonder stoom machines. Amersfoort, Juli 1912. Ondertrouwd Twisk, 1 Augustus 1912. Huwelijksvoltrekking 16 Augustus a.s. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen Oom en Behuwdoom, den heer 0. SCHELTIJS, betuigen wij onzen hartelijken dank. 's-Gravenhage, A. HOLTZSCHUE— Immink. Zeist, O. HOLTZSCHUE. Haarlem, J. P. HOLTZSCHUE. C. M. A. HOLTZSCHUE —De Kruylt. 29 Juli 1912. Apis melliflca. (De honingbij.) XVI. De meeste lezers heBBen wel eens voor een bijenkast of korf gezien, dat de bijen thuis komen met mooie gekleurde balletjes aan dc achterpooten. Dat is het stuifmeel en ik wil daarvan thans eens iets meer vertellen. Wat een afwisseling van kleur hebben deze stuifmeelpollen wit, geel, rood, oranje, blauw, grijs en zelfs zwart. In de meeste gevallen wordt het stuifmeel en passant verzameld, maar zij gaan ook wel eens uit om niets anders te halen. Dat doen zij op de papaver en de wilde roos. Dan liggen zij te rollen in de stuifmeeldraden, die wel op poederkwasten gelijken, als wisten zij, dat het in de haartjes blijft hangen. Zijn alle haren verzadigd met stuifmeel, dan begint reeds het opbergingswerk, want het kan in dien toestand niet naar binnen gebracht worden. Zij rollen het op tot de bekende balletjes, maar daar het stuifmeel zeer droog is, zou dat zonder meer niet gaan. Wij zien dan ook bij deze bewerking, dat zij telkens de voorpootjes aan het slurfje bevochtigen, hetgeen zekere kleefstof afgeeft, waarmee het balletje wordt gevormd. De opberging in de kast geschiedt ook met groote zorg, want het wordt maar niet in de eerste de beste cel opgeborgen, doch in .de raten, die daarvoor bestemd zijn. In iedere kast. zijn twee zulke raten, die aan het einde van het broednest staan. Dat is weer economie, want dan hebben zij het bij de hand, als zij het aan de larven willen geven. Het stuifmeel dient alleen tot voedsel voor de larven en de koningin. Als de bijen meer jonge bijen willen hebben, geven zij aan de koningin veel stuifmeel, dat den aanzet van eieren bevordert. Zij zelf eten het alleen in geval van hon gersnood en wanneer zij was willen maken. Vele menschen zeggen, als zij zien, dat de bijen stuifmeel meebrengeno, dat is was. Maar vóór dat het was is, moet er nog heel wat mee gebeuren. Willen zij was maken, dan eten zij rijkelijk stuifmeel en omdat het bijna zuivere stikstof is, wordt daardoor vet aangezet. Dit blijft vloeibaar in hun lichaam, maar zij hebben het vermogen, het tusschen de ringen van het achterlijf uit te zweeten. Zoodra het aan de lucht komt, stolt het, maar blijft toch tot 15 AUGUSTUS, Tandarts. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G. TAN WELDEREN baron RENGER8) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Tegen 1 of half September gevraagd een flinke P. G., boven de 20 jaar, die goed kan koken en werken en v. g. g. v. ia. Brieven fr. letter F, no. 446 aan DE BRUIN's Boekhandel, te Apeldoorn. Victoria w ater natuurlijk mineraalwater uit de bron te 0BERLAHN8TEIN wordt als zeer voordeelig voor huishoudelijk gebruik aanbevolen, in beele flesschen met schroefsluiting (een Liter inhoud), waardoor een glas natuurlijk VICTORIA WATER slechts 5 cent kost. Verkrijgbaar te Amersfoort bij F. W. van der WILDE, Stovestraat 12. Aan de Stoomtimmer- en Meubelfabriek vanGKBiis. VAN HOUTLIM, te Hilver sum, kunnen bekwame geplaatst worden. De Architect HERM. KROES, te Amers foort, zal namens de Congregatie van O. L. Vrouw op Maandag 12 Angnatna 1912, 's morgens 11 uur, in het koffiehuis van den heer E. OTTE, aldaar, aanbesteden: in twee perceelen A. Het bouwen van een school met 8 lokalen voor onderwijs, gym nastieklokaal en 2 be waarschoollokalen op een terrein aan de Muurhuizen te Amers foort, B. Het glas- en verfwerk van voormeld gebouw. Teekeningen en bestek liggen ter inzage in voormeld koffiehuis en zijn verkrijgbaar a f 10 per stel ten kantore van den voor noemden Architect. Den inschrijver wordt voor een compleet en onbeschadigd stel f7.50 terug gegeven. Bp aankoop van een rpwiel letie met vooral op het fabrieksmerk! Er worden toch den laatsten tgd hoe langer zoo meer rijwielen in den handel gebracht onder zoogenaamde fantasie-merken. De eerste de beste rijwielhandelaar veroorlooft zich tegenwoordig veelal de weelde, er een eigen fantasie-merk op na te houden en voor deze machines een fantasie-prijs te vragen, die door hem zelf wordt vastgesteld. De kooper van zulk een rgwiel weet niet door welke fabriek, welk fabriekje of welken beunhaas zgn rijwiel vervaardigd is, tot wien zich te wenden, indien zijn leverancier de garantie- en verdere verplichtingen niet behoorlek nakomt, of hp voor zpn goede geld ook goede waar ontvangt, totdat hp door schade wps is geworden. Een prima-rjjwielfabriek, die een reputatie te verliezen heeft, gebruikt haar eigen naam als fabrieksmerk, bepaalt den prijs harer machines zoo laag mogelijk. draagt haar vertegenwoordigers op, de garantie zoo ruim mogelijk toe te passen, kortom levert alle waarborgen, dat men goede machines ont vangt en in alle opzichten goed bediend wordt. Men late zich dus niet verleiden door lage prijzen, extra-kortingen of bnitengewoon hooge pryzen voor oude machines bp inruiling, doch

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3