Dinsdag 6 Augustus 1912. Van Houten's No. 8142. 61e Jaargang. Op reis. De beste voor den prijs Stadsnieuws. AMEESFOORISGIE COURANT. üitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHEDERZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Adver ten tien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reolames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KOHTBORAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdeljjk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidol^lca opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. K E N N IS fi E V I N G. INKWARTIERINGSLIJST. De Burgemeester en Wethouders vsn Amers foort, Gelet op art. 18 der Wet ran 11 September 1866 (Staatsblad no. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de Inkwartiering, enz. Doen te weten, dat de bij art. 17 dier Wet bedoelde lijst door ben is herzien, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhnis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der Gemeente, Kamer no. 3 voor een ieder ter inzage ligt, alle werk dagen van 10 tot l uur. Amersfoort, 3 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, JI. W. VAN ESVELD, Weth., lo. Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Handelsschool. Met een kort woord deelden we in het vorige nummer mede, dat het Bestuur der vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken* verzond een circulaire aan ouders of verzorgers van kinderen, die in de termen vallen, het vak-onderwijs te vol gen aan de Middelbare Handels dag school, met vierjarigen cursus, welke hier in de vol gende maand zal worden geopend en waar, behalve de gewenschte theoretische vakken nis, tevens een behoorlijke mate van alge- meene ontwikkeling kan worden verworven, die zoozeer noodig i.s om in den tegenwoor- digen tijd in de wereld vooruit te komen. Sedert lang wordt, bijzonder door den handeldrijvenden middenstand, gevoeld en erkend de noodzakelijkheid eener doeltref fende vakopleiding. Te zeer is in den loop der jaren het gebrek aan administratieve he- kwaamheid, aan practische talenkennis en aan inzicht in de moderne bewegingsver schijnselen van den handel geblekente kort komingen, die zoo menig zakenman beletten, zijn vleugels uit te slaan en waardoor anderen te gronde gingen in den concurrentie-strijd. Het onderwijs heeft ten doel aan de leer lingen die algemeene ontwikkeling en alge- meene kennis te verschaffen, welke noodig is voor de practijk van den handel; depractijk zelve moeten zij in hun latere betrekking machtig worden. Het onderwijs verschaft dan aan de leer lingen 1. een zoo groot mogelijke hoeveelheid practisch bruikbare kennis van de vier talen en van de handelscorrespondentie in die talen 2. een goed inzicht in het enkel- en de beginselen van het dubbel-boekhouden en het handelsrekenen 3. eenige algemeene handelskennis om te maken, dat ze in de practijk spoediger thuis raken en vlugger en beter opmerken, be grijpen en leeren, hetgeen er in de practijk te leeren valt; 4. kennis van die bepalingen van het han delsrecht, waarmede ieder koopman bekend moet zijn; 5. eenige kennis van het economisch leven, vooral van ons land en zijn koloniën, zoodat zij weten welke productieve arbeid er wordt verricht, welke rol de handel en het verkeer daarbij spelen, en welke economische ver schijnselen en wetten daarbij op te merken zijn; zaken, waarmee zij direct misschien weinig te maken zullen hebben, maar waar door zij dingen, waarmee zij wel te maken zullen hebben, beter zullen begrijpen 6. kennis van die deelen der Wiskunde, die onontbeerlijk zijn voor de algemeene ontwikkeling en welke het onderwijs in het boekhouden en het handelsrekenen steunen 7. de herkomst en de samenstelling van de meest voorkomende handelswaren (in hoofd soorten) eenvoudige begrippen omtrent het onderzoek van handelswaren 8. begrip van projecties en doorsneden ontwikkeling van schoonheidszingevoel voor vorm en kleur, voornamelijk gericht op de practijk, o, a. met het oog op de reclame; 9. een goede loopende hand van schrijven; 10. kennis van de stenografie en het machine-schrijven. Doei van het onderwijs in Nederlandsclie taal en handelscorrespondentie is, het daar heen te leiden, dat de leerlingen proza en poëzie kunnen verstaanhun gedachten mon deling en schriftelijk in behoorlijk Neder- landsch kunnen uitdrukken; handelsbrieven kunnen schrijven, en de meest voorkomende bescheiden in den gebruikelijken vorm weten op te maken. Doel van het onderwijs in Duitsche, Engelsche en Fransche taal en handels- conespondentie is, de leerlingen zóo ver te brengen, dat ze de gewone omgangstaal kunnen begrijpen en zich daarin verstaan baar weten uit te drukkendat ze kunnen beschikken over den woordenschat, die hun bij hun later beroep te pas kan komen, en dat zij in staat zijn, naar bepaalde gegevens handelsbescheiden samen te stellen in den gebruikelijken vorm. Doel van het onderwijs in Aardrijkskunde is aanvankelijk het aanbrengen van een goed beeld van de kaart. Daarna wordt het onderwijs in economische richting geleid. Onder meer zal er worden uiteengezet, welke verschillende handelswaren er geproduceerd worden in de verschillende landen en waar deze heen gaan om geruild te worden. Doel van het onderwijs in geschiedenis is het verkrijgen van een overzicht der ont wikkeling van de beschaving en van handel en industrie, in de eerste plaats met betrek king tot Nederland en zijn koloniën, in de tweede plaats met betrekking tot die landen, waarmee wij in handels-relaties staan. Doel van het onderwijs in Staatsinrichting en Staathuishoudkunde is, het op eenvoudige, practische wijze aanbrengen van een helder inzicht in de beginselen der Staatsweten schappen. Doel van het onderwijs in Wiskunde is, den leerlingen de voor hun algemeene ont wikkeling en vakkennis noodige mathema tische begrippen bij te brengen. Doel van het onderwijs in Boekhouden is, den leerlingen zooveel administratieve kennis bij te brengen, dat ze later, in zaken of op kantoren geplaatst, zich spoedig in de prac tijk zullen thuis gevoelen. Doel van het onderwijs in handelsrekenen is, het vlug en accuraat leeren becijferen der in den handel te maken berekeningen en het samenstellen der gebruikelijke formu lieren en het verkrijgen van een juist inzicht in de transacties, welke aan die berekeningen ten grondslag liggen. Doel van het onderwijs in Natuur- en Warenkennis is, de leerlingen in kennis te brengen met de voornaamste verschijnselen op het gebied der Natuurwetenschappen, en de belangrijkste toepassingen in het dage- lijksch leven en de nij verheid, benevens met de herkomst en de samenstelling van de hoofdsoorten der handelswarenverder het bijbrengen van eenig begrip omtrent het onderzoek er van. Doel van het onderwijs in Teekenen is, ontwikkeling van het waarnemings- en het voorstellingsvermogenhet verkrijgen van de noodige kennis en vaardigheid om een voudige voorwerpen in teekening te kunnen brengen eenige kennis van versieringskunst in 't algemeen en van die met betrekking tot winkel- en kantoorinrichtingen in 't bij zonder. Een goede kijk op de hedendaagsche Ieder die een proef neemt met Izal tevreden zijn en 1 moeten erkennen dat ldeze cacao is 1 Kg. 11.50 L% - 0.80 f4 Kg./0.42i Ho.. -0.18 kunstnijverheid. Doel van het onderwijs in Stenografie is, den leerlingen zoodanig vertrouwd te maken met het kortschrift, dat ze in staat zijn, het onder alle omstandigheden met voordeel te gebruiken, zoowel voor zichzelven bij het maken van concepten als voor het opnemen van dictée's. Jongens, en ook meisjes, die het gewone Lager onderwijs met vrucht hebben gevolgd, kunnen tot de school worden toegelaten en zullen, als zij hun best blijven doen, op om streeks 16-jarigen leeftijd ter dege toegerust in de practijk kunnen gaan, hetzij naar kan toor, hetzij in de eene of andere zaak. Aanmelding van leerlingen kar. iederen werkdag schriftelijk geschieden hoe spoe diger zoo beter bij den Voorzitter van het Bestuur, den heer C. M. Cremer, Plant soen 6. In verband met een arrest van den Hoo- gen Raad van 10 Juni 1910 zijn de belas tingambtenaren thans, bij resolutie van den Minister van Financiën, aangeschreven om van de Kiezerslijsten af te voereneen aan slag in de Grondbelasting, als het definitief bedrag van dien aanslag lager is geworden dan f 1 in hoofdsom, en een aanslag in de Grond-, de Personeele-, de Bedrijfs- of de Ver mogensbelasting, zoo hij met het volle be drag verminderd (en dus vernietigd) is, of wel indien daarvan geheele ontheffing is verleend. Vroeger werd slechts gelet op verminde ring van belasting tengevolge van het in dienen van bezwaarschriften in het vervolg zal ook geheele ontheffing wegens onver mogen en dergelijke verlies van kiesrecht ten gevolge hebben. Wegens ongunstig advies der kerkelijke vergadering is het kerkelijke stemrecht voor de vrouw door de synode der Ned. Her vormde kerk verworpen. De dikke ronde stuivertjes zullen niet in September, doch in October aan den omloop worden onttrokken. De nieuwe stuiverstuk- jes zullen vierhoekig zijn en er zal, om hygiënische redenen, geen gat in worden geslagen, gelijk men eerst wenschelijk achtte. Het Centraal Bestuur van het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond heeft besloten, den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken, de organisatie van de keuring op de voedingsmiddelen wettelijk te regelen, en voorts het daarheen te leiden, dat ook op kleinere plaatsen serum ter genezing van menschelijke ziekten kosteloos worde ver strekt. Een stapje nader tot de vleeschkeuring? Nu gaan we zichtbaar naar den herfst vooral in de tweede helft van Augustus wor den de dagen belangrijk korter. De zon kwam 1 Augustus op om 4 uur 21 min. en op den 31 sten komt ze op om 5 uur 10 min.; ze ging den eersten onder om 7 uur 50 min. en den laatsten om 6 uur 49 min.; de laatste dag is bijna 2 uur korter dan de eerste! De warmte neemt trapsgewijze af, hoewel het af en toe nog best braden kan. Augustus is berucht om haar »appel- en perenstormen* en vreeselijk kan de wind soms huishouden in de boonen. Augustus is ook een vochtige maand, waar door het oogsten van veldgewassen belem merd wordt. Is Augustus mooi, dan volgt een beste herfst. »Sint-Laurens (10 Aug.) en Sint-Bartel (z4 Aug.) schoon, dan draagt de herfst een gouden kroon*. De hondsdagen eindigen den i9den. Amersfoort wordt voor de zooveelste maal afgebeeld, thans in het jongste nummer van Eigen Haard*, waar, bij de Koppelpoort en een deel van de Langegracht bij de Elle- boogskerk, een stuk geschiedenis der stad wordt herhaald, grootendeels ontleend aan In 't hartje van Nederland*, den in 1899 verschenen eersten geïllustreerden gids der stad. De tram vervoerde in Juli 12 093 betalende passagiers, of 411 minder dan in de zelfde maand van 1911 de passage-opbrengst was f 599.75, of f z8.50 minderde totale ont vangsten waren f 607.87, of 52.30 minder de opbrengst per dagkilometer was f 10.89, of 94 cent minder. Niet half Augustus, zooals eerst het voor nemen heette, vergaderen de afdeelingen van den Raad, doch reeds hedenavond de 2e en morgenavond de ie. Aan den heer W. Middel veld Viersen, sedert 6 November 1905 districts-schoolop- ziener in Utrecht, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ontslag ver leend uit dat ambt. De heer M. R. J. Brinkgreve. doctorandus in de klassieke letteren, die in de jongste Raadszitting werd benoemd tot leeraarinde Oude talen aan het Gymnasium hier, staat no. 1 op de aanbeveling ter benoeming tot tijdelijk leeraar aan het stedelijk Gymnasium te Utrecht. De heer Th. J. H. Bianchi zal het diocesaan Kruisverbond in Utrecht vertegenwoordigen op het bier-congres, dat van 6 tot 8 Augus tus te Roermond mordt gehouden ter gele genheid van het laVrjarig bestaan van het Limburgsche Kruisverbond. De heer K. Kooijman, leeraar in timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool, ver wierf de Middelbare akte Rechtlijnig teeke nen. Mejuffrouw L. J. A. Vlaanderen behaalde de Middelbare akte Engelsche taal, A. De dames M. C. Berkhout en G. B. Kraanen en de heer B. C. J. Brasem slaag den voor de hoofd-akte. Van de 6e en laatste groep leerlingen der Hoogere Burgerschool behaalden het eind-diploma H. M. Meier Mattern en W. Meijer, terwijl er 2 werden afgewezen. Van de 33 leerlingen, die het geheele examen aflegden, zijn er 5 afgewezen. Eén zal, wegens ziekte, later mondeling examen doen. Bij Kon. besluit van 29 Juli is met in gang van 1 October, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. J. de Louter als gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1