hem in die betrekking bewezen diensten, en voor het tijdvak van i October tot en met 31 December aan mr. J. de Louter opge dragen het onderwijs in het volkenrecht aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Kolonel R. J. graaf Schimmelpenninck, adjudant van PI. M. de Koningin, wordt tegen 1 November bevorderd tot generaal- majoor bij den grooten staf. De >Nieuwe Crt.« deelt nopens de ver- eeniging der Departementen van Oorlog en van Marine mede, dat de voorstellen daartoe zijn verzonden aan den Raad van State. Indien het plan tot uitvoering mocht komen, zullen beide Departementen worden opge heven en zat éen Departement van lands verdediging worden ingesteld. Binnen dat nieuwe Departement zouden voorshands de tegenwoordige Departementen van Oorlog en van Marine als zelfstandige afdeelingen nagenoeg ongewijzigd blijven voortbestaan. Luitenant jhr. J. K. van Naerssen, van het 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage, wordt overgeplaatst naar het ie regiment, hier. Luitenant P. H. Schoute, van het 2e regi ment vesting-artillerie te Amsterdam, wordt 1 October overgeplaatst naar het ie regiment veld-artillerie hier, doch tot 30 April gedeta cheerd te Bergen-op-Zoom. De heer Mannus van Meel, die gister om 0.14 uit het vliegkamp bij Soesterberg vloog naar de legerplaats bij Oldebroek, heeft dien afstand heel wat vlugger afgelegd dan de ie afdeeling van het ie regiment veld artillerie gister en de 2e afdeeling heden bij mogelijkheid kon doen. Om Ó.20 was hij boven Amersfoort, om 6.28 boven Nijkerk, om 6.33 boven Putten, om 6.36 boven Ermeloo, om 6.40 boven Harderwijk, om 6.44 boven Hulshorst, om 6.48 boven Nunspeet en om 6.56 landde hij in het kamp. Als de wind het niet verbiedt, kan hij met de hem vergezellende officieren prachtige opnemingen doen tijdens de schietoefeningen van het ie regiment veld-artillerie, dat in zijn geheel tot 17 dezer in het kamp blijft. H. M. de Kon'ngin en II. M. de Koningin moeder hebben donaties geschonken aan »Weduwenzorg". De indeeling der lotelingen van de lichting 1912, bestemd voor volledige oefening, zal plaats hebben op 25 September a.s. des vourmiddags te half negen in het Militair logement te Utrecht. Programma van het concert, hedenavond te geven op het terras van »Amicitia« door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, kapelmeester de heer G. Bikkers: 1. Per aspera ad astra, marsch, Urbach. 2. Ouver ture jLes dragons de Villars*, Maillart. 3 Der Kaiser und die Kaiserin, VValzer, Eilen- berg. 4. Hommage a Meijerbeer, Seidel. 5. Ouverture »Zampa«, Hérold. 6a. La Baya. Polka chinoise, Christine. 6b. Die Türkische Schaarwache, Michaelis. 7. Benediction des poignards, de I'opéra >Les Huguenots*. Meijerbeer. 8. Fantaisie -Les Saltimbanques*. Ganne. De Minister van Oorlog heeft bepaald: Bij de beoordeeling van de eischen var. voorgeoefendheid, vermeld onder A tot J van het Programma van voorgeoefendheid, vastgesteld bij het Kon. besluit van 17 Juni (St.bl. No. 188 en opgenomen in de »St.-Ct.« no. 180) kan rekening worden gehouden met de geoefendheid, bedoeld onder L, M en N van evenbedoeld programma, in een mate, te beoordeelen door de commissie, aan welke het instellen van het onderzoek, bedoeld in het eerste lid van art. 70 der Militiewet, wordt opgedragen. De geoefendheid, hierboven bedoeld, wordt door de commissie uitsluitend beoordeeld uit getuigschriften, welke door den loteling bij het onderzoek aan deze commissie worden overgelegd. Uit deze getuigschriften, ingericht naar het model, eveneens opgenomen in >St.-Ct.* no. 180, moet blijken, dat de loteling zich gedurende de drie jaren, aan het onder zoek voorafgaande, geregeld heeft ge oefend en een voldoende geoefendheid heeft verkregen. Bevoegd tot het afgeven van de getuig schriften zijn, voor: korfbal: het Bestuur van den Neder- landschen Korfbal Bond vo e t b a 1het Bestuur van den Neder landschen Voetbal Bond; zwemmen: het Bestuur van den Neder- landschen Zwem Bond. de oefeningen aan den rekstok, dc barren en het paard: a. de Directeuren van openbare en bij zondere Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus, voor zooveel betreft de leerlingen of gewezen leerlingen der school onder hun directie b. de rectoren van openbare en bijzondere Gymnasia, voor zooveel betreft de leerlingen of gewezen leerlingen der school onder hun rectoraat c. het Ned. Gymnastiek Verbond. Colleges of personen, die aanspraak wen- schen te maken op het verkrijgen van de bevoegdheid tot het afgeven van vorenbe doelde getuigschriften, kunnen zich, met een daartoe strekkend verzoek, tot den Minister van Oorlog wenden, onder bijvoeging van de gegevens, welke tot staving van de ge grondheid hunner aanspraak kunnen dienen. Bij de Zaterdag te Arnhem gehouden zwemwedstrijden ter viering van het 30-jarig bestaan der Arnhemsche zwcmclub won in den wedstrijd over 5 K. M., voor welken 67 deelnemers waren van welke 49 het eindpunt bereikten, C. Beem den 5den prijs, een zil veren medaille, en kwam Ch. Marin .als twaalfde aan, die hiermee een herinnerings medaille verwierf. A. Minnes, de waterrot, kwam éen aan in 49 minuten 48 secondenBeem's tijd was 51 minuten 24 seconden. De A. Z. en P. C. heeft Zondag 1 1 ge lijk gespeeld tegen het tweede van het Y, haar gevaariijksten concurrent naar het kam pioenschap der 2e afdeeling, die thans alle zes wedstrijden in deze competitie afspeelde en nu 8 punten heeft. De Amersfoortsche club moet nog twee wedstrijden spelen, doch heeft reeds 7 punten. Intusschen willen de laatste loodjes wel eens 't zwaarst wegen. De eerste der deelnemers aan den motor- wielrijders-zekcrheidsrit kwam hier gister ochtend klokke half tien op de Varkenmarkt. 't Was een Nederlander; no. 15. II. V. C. sloeg hier Zondag' Velox, uit Utrecht, met 3—1, welk puntje nog werd ge maakt doordien een H. V. C.-man den bal in eigen doel trapte. Met ingang van 1 September zullen het Amersfoortsche Dagblad* en >De Eenv der* worden vereenigd. Als hoofd-redacteur zal optreden mr. D. J. van Schaardenburg, thans hoofd-redacteur van »De Eemlander*, terwijl de heer J. Valkhoff uitgever blijft. Gistermiddag werd in »IIet Boompje* ge opend de centrale cursus in pluimveeteelt, welke tot aanstaanden Zaterdag wordt ge geven aan 30 onderwijzers uit alle deelen des lands, die hetgeen zij er zullen zien en hooren, op hun beurt zullen bekend maken in de streek hunner inwoning. Allen hebben reeds practische ervaringen hadden reeds een duchtige voorbereiding, waardoor zij zich de paar dagen, gedurende welke zij den cursus volgen, zeer ten nutte kunner. maken. lederen dag van 9 tot 12, van 2 tot 4 en van half vijf tot omstreeks 6 uur wordt theorie gegeven, toegelicht door aanschouwelijk onderwijs. De heer M. L. Spruyt, notaris te Gorredijk en gedelegeerde van Friesland in het hoofd bestuur der Vereeniging tot bevordering dor Pluimveeteelt in Nederland, ook bij andereu dan haar 20 000 leden wel bekend als de V. P. N„ bracht dank en hulde voor de nitstekende wijze waarop de onder-afdeeling Amersfoort der V. P. N. alles tot in de kleinste bijzonderheden heeft geregeld en zoodoende in het centrum des lands, maar tevens in de bakermat der V. P. X.. dezen cursus heeft mogelijk gemaakt. Reeds sedert de stichting der V. P. N. werd gestreefd naar het oprichten van cur sussen om vooral de nut-kippenhouders op het platteland beter te kunnen voorlichten. Wel werden lezingen gehouden, doch maar al te vaak door personen, die slechts op eigen voordeel uit waren, het daarvoor uitgetrok ken geld opstreken, maar dikwijls gansch verkeerde theorieën verkondigden. Nu ten slotte een Rijks-pluimveeteelt-con- sulent is aangesteld, is in overleg met dezen en met den steun der Regeering deze centrale cursus mogelijk geworden, welke tot gevolg zal hebben, dat in iedere Provincie weldra volkomen bevoegden zullen worden gevon den, gewend aan het geven van onderricht en der zake kundig. Toch is niet het doel van dezen cursus, leeraren te vormendat is onmogelijk in éen week tijds het doel is, richting te geven aan de studie, de deelnemers op de hoogte te brengen van de jongste vorderingen der wetenschap en hun den weg te wijzen hoe zij kunnen voortstudeeren om juiste voor lichting te kunnen geven. Dit bond spr. den cursisten en ook den toe hoorders nog op 't hart, dat zij veel zouden hoo ren en zien hetgeen niet algemeen bekend en zeer zeker strijdig is met hetgeen men tot dusver meende, dat het ware was. Ten slotte bracht spr. dank aan den pluimveeteelt-consulent, den heer H. B. Beaufort, uit Aerdenhout bij Haarlem, die dezen cursus leidt, en aan den heer R. Ilouwink Hz., uit Meppel, die eveneens zijn groote kennis en prachtige verzamelingen ter beschikking stelde van de cursisten, en sprak de hoop uit, dat deze cursus nog cloor vele mag worden gevolgd. De heer Houwink begon hierna zijn voor dracht over oorsprong afstamming en ver spreiding der hoenderrassen het ontstaan en het kweeken der nutrassen en fokleer. De heer Beaufort zal behandelen: lichaams beschrijving, beenderstelsel, organen, vorming en samenstelling van het civorming van het cikunstmatig broeden het opkweeken van kuikensvoeding van kuikens en vol wassen hoenders. Een veearts van dc Rijks-seruminrichting zal daarna spreken over lioonderzickten en ten slotte zal de pluimveeteelt-consulent be handelen de organisatie op pluimveegebied. Vrijdagmiddag wordt een excursie gehou den in de omstreken van Amersfoort, waarbij belangrijke kippenhouderijen, fokstations, enz. worden bezocht. O.a. wordt een bezoek ge bracht aan het landhuis van den heer A. M. Tromp van Holst naast Birkhoven, aan Zeist en wellicht ook aan de hoeve »De Akker* van jhr. A. W. den Beer Poortugael. De heer Houwink, wiens lievelingsstudie het hoen is, heeft in den tuin naast de cur suszaal een pracht-eollectie hoenders ten toon gesteld, terwijl daar ook kuiken- en kippen hokken in vele variëteiten zijn opgesteld, zooals ze wel en ook zooals ze niet behooren te zijn. Belanghebbenden kunnen daar wel licht wel eens een kijkje gaan nemen. In de zaal bracht hij een hoogst kost bare verzameling platen, preparaten, werk tuigen en boeken samen, welke een aparte beschrijving overwaard zou wezen. Laat ons van de boeken, naast de meest moderne, noemen »IIistoria animalum* van prof. Conrad Gesner, in 1585 te Frank fort gedrukt, een goed geïllustreerde foliant van 806 bladzijden, behalve het gebruikelijke voorwerk en den zeer uitgebreiden index, benevens de »Ornithologia« van Ulysses Aldovrandi, een foliant van 862 bladzijden, eveneens met goede houtsneden, waarover de drukker, te Bonn, van 1643 tot 1652 heeft gezet en gedrukt. Van de preparaten zijn wel het eigen- aardigdst de allerzonderlingste afwijkingen, kippen met twee koppen, kuikens met vier pooten, een kuiken-drieling, enz., terwijl on der de opgezette dieren zeer in 't oog valt een bijna volwassen hen met vier pooten, die leefde en tierde tot ze haar eerste ei had gelegd. Amersfoort, waar door luitenant J. Kooi man de V. P. N. werd gesticht, welke reeds zóo veel goeds tot stand bracht voor de nut- ras-houders, heeft het aan het tegenwoordig Bestuur der onder-afdeeling van de V. P. N. te danken, dat deze cursus thans hier wordt gegeven. Wat vooral de hecren mr. J. K. H. de Beaufort, C. A. J. J. van der Linden en P. Nierop hebben gedaan om dit tot stand te brengen, is moeilijk hier weer te geven, 't Waren dagen en weken van voorbereiding en heel hard werken. Reeds de keuze van het lokaal, de vrien delijke tuinzaal van »IIet Boompje*, met den daarnaast gelegen tuin, waar de hoenders en de hokken zijn ten toon gesteld, bewijst met hoeveel zorg alles is voorbereid. De cursis ten, die geen tijd wjllen verliezen, worden door den heer Otte gevoed en gelaafd en letterlijk niets is vergeten, zoodat de week te Amersfoort zoo nuttig mogelijk kan zijn voor de cursisten en daarmee voor de kip- penhouderij in het gansche land. Zou 't nu óok nog kunnen, dat een ver zameling van hulpmiddelen bij dit onderwijs als die van den heer Houwink en als die van het Rijks-museum voor Natuurlijke his torie te Leiden, welke hij om haar volledig heid in 't bijzonder vermeldde, hier van lieverlede werd tot stand gebracht De belangrijke verzameling pluimvee en onderwijs-materiaal, welke hier is verzameld voor den Centralen pluimveeteelt-cursus, zal, blijkens advertentie in dit nummer, aanstaan den Vrijdag en Zondag voor pluimveehouders en andere belangstellenden tegen matig entree ter bezichtiging worden gesteld. Her pluimvee, zoomede verschillende model- hokken, die zeer geschikt zijn voor den land bouw, zijn opgesteld in den tuin van café Otte. Alleen reeds de verzameling hokken is een bezoek ten volle waard. Op Zondag zullen bovendien ter bezich tiging worden gesteld de belangrijke ver zameling opgezette dieren, abnormaliteiten op sterk water, en verder materieel, boeken, plaatwerken, enz,, alles welwillend door de hecren Houwink en Beaufort beschikbaar gesteld voor de onder-afdeeling Amersfoort en omstreken der V. P. N, Ongetwijfeld zullen zeer veel pluimvee houders van deze unieke gelegenheid gebruik maken om hun kennis van de pluimveeteelt te verrijken, te meer daar aanstaanden Zon dag door den pluimveeteelt-consulent, den heer Beaufort, eenige verklaringen betreffende het levend en ander materiaal zullen worden gegeven. De plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond besloot de poging tot oprichting eener Arbeidsbeurs te steunen. Een groot aantal leden gaf zich op voor de op te richten onderlinge brandverzekering- maatschappij onder de Bondsleden in het aartsbisdom. De zangvereeniging »De blauwe vaan*, onder-afdeeling der plaatselijke afdeeling van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken, hoopt 15 September haar 3-jarig bestaan te herdenken door een groot zangersfeest, waartoe reeds een 30-tal onthouders-zangvercenigingen hun medewer king toezegden en dat zal worden gehouden op het landgoed »Nimmcrdor«. Het nieuwe weekprogramma van de bios coop aan de Langestraat biedt weer elck wat wils. Het begint met de ongelooflijk sterke spring-evolutiën van een gezelschap parterre- acrobaten, heeren in rok, die geweldig vlug en met groote zekerheid buitelen, op en tegen elkaar vallen en toch steeds op hun beenen terecht komen. De bruid van den Navajo-indiaan, met een spannende achtervolging van een paarde- dief, houdt daarna de toeschouwers in span ning. Resl haalt suiker, doch komt ten slotte thuis met een gebroken fiets en zonder suiker. Wie en wat ze in haar dolle haast al niet omrijdt, hoe ze met fiets en al te water raakt, moet men zelf maar eens gaan zien. Even komisch is de drijfjacht, die Piefke in elkaar zet. waarbij de foks van zijn buur man, dien hij vergat uit te noodigen, in een vossehuid gestoken, de hoofdrol vervult. Ook Babylas, de ontdekkingsreiziger, en de arrestatie van Moritz zijn echt-komische films; vooral de eerste doet weer zien hoe zeer ver de cinema-kunst reeds is. Het extra-nummer werd op last van den waarnemend Commissaris van politie ver vangen. Den arbeider J. Staal, van de H. IJ. S. M., trof Zaterdagavond omstreeks 11 uur het ongeluk, bij het opduwen van wagens naar de goederenloods uit te glijden en daardoor met den voet onder een wiel tc komen, waarbij een teen werd afgesneden. Dr. Morren verleende de eerste hulp. Tracht te denken alsof uw gedachten zicht baar waren voor allen, die om u zijn. Vit den Omtrek. De eeuwenoude Erfgooiersvcete, een tot voor kort onoplosbaar geacht vraagstuk, is, naar men mag aannemen, thans plechtig en voor goed begraven. De zoogenaamde nieuwe partij heeft, onder voorzitterschap van den heer Floris Vos, te Laren vergaderd en haar dank en vreugde betuigd over de tot stand gekomen nieuwe wet. Men verwacht daarvan bestendiging van recht en orde. In dien zin is ook een telegram van dank en hulde ge zonden aan II. «M. de Koningin. Aan het weldra optredend nieuwe bestuur van Stad en Lande van Gooiland is nog bij motie de wensch te kennen gegeven, het jachtrecht niet weder te verpachten, wijl dit schadelijk geacht wordt voor de belangen van den landbouwer. Dezen winter zal de zoogenaamde reizende bibliotheek van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Hoevelaken komen om den ingezetenen de gelegenheid te geven, voor een cent per week de lange winter avonden door te brengen met het lezen van degelijke en nuttige lectuur. Tot Gemeente-veearts van Soest is be noemd de heer D. J. II. 11. Monné, te Utrecht. Inhoud 'Wereldkroniek* 3 Augustus Keizer Mutsuhito van Japan. Een en ander over de cultuur, den uitvoer en de voedingswaarde van bananen. Personalia. Kroniek van de week. Caricaturen en humor uit het buitenland. LAND- EN TUINBOUW Vragen betreffende land en tuinbouw, aan het Bureau van dit blad. Aardbeien. De tijd, dat we genieten van deze heer lijke vruchten, is weer voorbij. Menigeen denkt nu verder niet aan de planten dat is erg jammer. Wie een volgend jaar volop van de vruchten wil genieten, moet hun reeds nu zijn aandacht schenken. Misschien zijn de planten wat oud gewor den. Misschien willen we eens een andere 'soort probreeren. Wellicht wenscht iemand voor 't eerst eens een bed aan tc leggen. Welnu, daarvoor is thans de tijd gekomen, We erkennen gaarne, dat men een aardbeien- bed ook in het voorjaar kan aanleggen, maar dan zal men er het eerste jaar weinig of niet van profiteered Plant men echter om dezen tijd, dan kan men het volgende jaar een mooie opbrengst verkrijgen. Het bed wordt flink bemest. Als de aard beien meer dan een jaar zullen blijven en dat is in den regel het geval moet men ook rekenen op een bemesting voor meer dan een jaar. Dan wordt het icd gespit. Hoe aan plantjes te komen Wie reeds aardbeiplanten heeft, kan daar van de jonge plantjes nemen, welke ontstaan aan de lange ranken, uitloopers, die de plant naar alle richtingen uitzendt. Komen deze plantjes met vochtigen grond in aanraking, dan schieten ze op die plaatsen worteltjes en kunnen zóo als zelfstandige planten worden behandeld. Aan een uitlooper komen vaak 3, 4 en meer plantjes voor. Deze zijn niet even oud, en bijgevolg ook niet even krachtig. De krachtigste plantjes zijn voor ons doel de beste en dat zijn die, welke het dichtst aan de moederplant ontstaan. De kleine, weinig ontwikkelde, gebruiken we liever niet. Bij dc keuze onzer afleggers letten we verder nog op de moederplant. Deze kan zijn een goede moeder, dat wil zeggen, een die veel vruchten geeft. En dan verwachten we ook iets goeds van haar kinderen. Maar de moederplant kan ook een ondaiik-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2