Dinsdag 20 Augustus 1912. Rona No. 8148. 61e Jaargang. Op reis- Cacao Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl"' HOOFDREDACTEUR F. J. FHEDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /T.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekenlfig gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Postb Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. us 9' BUREAU: KORTBGRACSrr 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op autivrage, cn met duidel^ke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook uiet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. I)c V. 1'. N.*) Te Amersfoort, waar omstreeks 1S70 de eerste kippen-tentoonstelling in ons land werd gehouden, welke werd ingericht door »Ornis«. Te Amersfoort, waar in 1891 luitenant J. Kooiman, destijds van het 5e regiment in fanterie, den grond legde voor de Vcreeni- ging tot bevordering van de Pluimveehoude rij en den tamme-konijnenteelt in Nederland thans overbekend als V. P. N., welke in Mei 1891 werd opgericht. Te Amersfoort, door zijn buitengewoon gunstige ligging in het centrum des lands en aan een zóo belangrijk knooppunt van spoorwegen gelegen, is van 5 tot 10 dezer de eerste Centrale cursus in pluimveeteelt gegeven. Te Amersfoort zullen meer van die cur sussen worden gehouden en, als de teekenen niet al te zeer bedriegen, zal hier mettertijd een centrale post worden gevestigd, waar de nut-pluimveehouders in heel het land hun kennis kunnen vermeerderen, inlichtingen vragen, enz. De cursus, waarover we te zijner tijd reeds het een en ander meedeelden, werd gegeven aan 30 onderwijzers uit alle wind streken des lands, allen bezitters «Ier land bouw akte, die, eer ze hier kwamen een stevige voor-studie hadden gemaakt. Ze meenden hier een praatje over kippen te houden, doch al aanstonds toen, na de inleiding van den heer M. 1.. Spruit, uit Gorredijk, de heer R. Ilouwink, ilz., uit Meppel, zijn boeiende voordracht was be gonnen, bemerkten zij dat het meenens was, hetgeen hun trouwens de uitgebreide verza meling leermiddelen ook reeds had aangeduid. Tot hun eer moet hun worden nagegeven, dat allen zonder uitzondering tot het laatste oogenblik vol aandacht waren voor het ont zaglijk vele en het geheel nieuwe, dat hun werd geboden. En nu moge het waar zijn. dat leden van de plaatselijke regelings commissie zich beijverden om den cursisten, 11a volbrachte dagtaak, verstrooiing te bieden, wel zeer heeft het getroffen, dat alle cur sisten bijeenbleven lang nadat het eigenlijk les uur was geëindigd om samen nog iets te bekijken, te bespreken ofte onderzoeken ten einde goed beslagen ten ijs te komen op de minstens vier lezingen, welke zij zich ver plichtten dezen winter in de omgeving hun ner woonplaats te houden. Wel zeer zullen zij daarvoor behalve uit hun aanteekeningen, protïteeren uit het leer boek in drie deelen »De hoenderrassen in hunnen vorm en kleuren», geschreven door den heer R. Houwink Hzn., waarvan de schrijver aan elk hunner een exemplaar aan bood. Een zeer kostbaar werk, dat boven dien het groote voordeel heeft, te zijn geïl lustreerd door den heer G. S. Th. van Gink, kunstschilder èn kippenkenner. Treft men in de meeste werken op het gebied van pluim veeteelt afbeeldingen aan die men, in natura nergens zal aantreffen artistieke vrijheden 'Is ze zijn van de illustratoren hier is elk beeldje naar het leven geteekend en komt dus elke figuur geheel overeen met Wegens plaatsgebrek kon dit artikel niet eerder dan heden opgenomen. het onderschrift. Als we uit de school moch ten klappen, zouden we meedeelen, dat dit driedeelig handboek bijna f 13 kost. Het derde deel zal in November verschijnen en den cursisten óok kosteloos worden toege zonden. In trouwe, de heer Houwink is wel een liefhebber der pluimveeteelt van de zeer goede soort. Dat deze cursus ten goede zal komen aan de nut-pluimveehouderij lijdt geen twijfel en het doel der V. P. N. spoediger zal bereiken, al evenmin. Dat doel is in korte woorden het houden van nut-kippen (met sportfokkerij, het op de zonderlingste wijze aankweeken van tentoon- stellings-exemplaren laat de V. P. N. zich niet in) in heel het land zóo te doen zijn, dat kippenhouden een voordeelige bijver dienste is. Reeds is de V. P. N. er in ge slaagd het tekort aan eieren van 50 millioen in 1900, om te zetten in een grooteren uitvoer dan invoer van 150 millioen in 1911, het laatst bekende jaarcijfer. Dat men dit doel op prijs stelt, er einde lijk in gelooft dat een nieuwe wijze van kippenhouder, steunend op wetenschappelijke gegevens, toch voordeeliger is dan die, welke grootvader en bet-overgrootvader met hun uitgemergelde boerenkippen volgden, waarbij nooit bloedverversching plaats vond, blijkt wel uit het ledental, dat thans ruim 20 000 bedraagt, maar vooral uit den eindelijk ver worven geldelijken steun der Regeering, thans ten bedrage van f6000. In den ochtend van den laatsten dag waarop de Centrale pluimvee-cursus werd gehouden, besprak de pluimvee-consulent, de hoer H. B. Beaufort, uit Aerdenhont bij Haarlem, de algemcene leider van dezen cursus, de organisatie op pluimveegebied. Ten slotte nam de heer F. PI. Posthuma, uit 's-Gravenhage, Algemeen voorzitter der V. P. N., het woord en zeide ongeveer Het Hoofdbestuur der V. P. N. is naar hier gekomen, speciaal met de bedoeling, het laatste gedeelte der lessen bij te wonen I11 de eerste plaats wil ik danken voorde wijze, waarop wij ontvangen zijn. Het houden van dezen cursus is eigenlijk weer een bewijs van het gezegde, dat er niets nieuws onder de zon is. Het is al heel wat jaren geleden, dat er overwogen werd, zoo'n cursus te houden. Het plan daarvoor is uitgegaan van den heer Spruyt, die dezen cursus reeds in 1901 opende. Ilij heeft toen een plan uitgewerkt voor een driemaande- lijkschen cursus, van 1 a 2 uur per week. Het zou dus worden een cursus van 12 tot 24 uur. De gehouden cursus duurde 20'/., uur, en gaf dus precies hetgeen men toen reeds bedoelde. Men kan nooit genoeg denken aan men- schen, die goede denkbeelden hebben ont wikkeld, al komen ze maar niet zoo dade lijk tot uitvoering. In ons goede Nederland wordt iets nieuws eerst overwogen, dan be keken, dan nog eens weer overwogen en als men tot uitvoering komt, vergeet men hem, die het eerst met het plan kwam. Daarom wil ik in de eerste plaats herinnc- aan het werk van den heer Spruyt. Het doel van den cursus was, volgens de Commissie van toezicht op het pluimvee- consulentschap om den consulent wat hulp te "bieden, 's Winters reist de consulent kris en kras het land door en wat in het najaar nog aan vet aan zijn lichaam is, is hij 11a den winter verloren. Als we hem dan ook willen behouden, moet dat vele reizen niet noodig zijn. en moeten we menschen hebben, die hem op verschillende plaatsen des lands kunnen bijstaan. Toen het plan voor dezen cursus was op gemaakt, voelde het Hoofdbestuur er zóo veel voor, dat het aannam den cursus te houden, wanneer het geld er voor beschik baar zou zijn. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft zich bereid ver klaard een subsidie te verleenen, en nu hopen we maar, dat het geld zal binnen- ZOO ZIET EEN BUS VAN HOUTEN'S ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. komen, want de V. P. N. behoort tot de noodlijdende vereenigingen. Het doel van den cursus is bereikt. Dat mogen we opmaken uit het feit, dat de les sen zijn gegeven door bevoegde personen, vol liefde voor de pluimveeteelt, die zich geheel gaven. Wanneer ge nu terugkeert met gezonder denkbeelden op het gebied der pluimveeteelt, dan is het duidelijk, dat het Hoofdbestuur ook zekere verwachtingen van u koestert. Die gezondere denkbeelden zult ge mee deelen aan de pluimveehouders, en we hopen, dat het u gelukken zal, het zóo ver te bren gen, dat er geen kippenhouder meer is, of hij is lid van de V. P. N., omdat dit nuttig is voor hem zelf. Nu komende tot de eigenlijke sluiting, moet ik dank uitspreken aan den leider van den cursus, voor al hetgeen hij heeft ge daan. Maar voor den heer Beaufort bleef het nog vak en hij heeft u voorgelicht op een wijze, die boven allen lof is verheven. Naast hem stonden echter twee liefhebbers, de heer Houwink als fokker en practicus, en de heer dr. Ten Ilennepe. die de behandeling der ziekten op zich nam. Ook hun komt veel dank toe. Deze cursus was een proef. We hadden noodig menschen, die ons bijstonden. Daar om werd een commissie van 3 leden be noemd, een lid door de Regeering, éen door de V. P, N. en éen door de Commissie van toezicht op het consulentschap, die alle mogelijke hulp hebben verleend. Ook aan die heeren onzen dank. Toen we het plan hadden moesten we terecht komen in voor ieder gemakkelijk te bereiken omgeving. Gastvrij zijn we opge nomen in de Gemeente Amersfoort. Deze stad werd gekozen als gemakkelijk centrum, maar ook, oindat het Bestuur der onder- afdeeling met alle liefde alles zou doen om den cursus te doen slagen. Vooral den Voor zitter der regelingscommissie, den heer A. M. Tromp van Holst, die u zoo gastvrij onthaald heeft onzen dank, evenals den Voor zitter der afdeeling, mr. j. K. II. de Beau fort. Maar er zijn nog twee heeren die mee gewerkt hebben in bijzondere mate, nl. de heeren Van der Linden en Nierop. Met groote bewondering heeft het Hoofdbestuur kennis genomen van het schema van den cursus en van het plan van huisvesting. Dat groote werk is gedaan door den heer Nierop. Aan hem en aan den heer van der Linden is het bijzonder onzen dank. Na het luid applaus, dat op de laatste woorden volgde, nam de heer Van der Slikke, uit Zwijndrecht, een der deelnemers aan den cursus het woord, om een woord van dank te spreken en een afscheidswoord. De rege ling te Amersfoort heeft de bewondering gaande gemaakt van allen. Tot in de kleinste bijzonderheden was alles uitmuntend voor bereid. Er zijn menschen, zegt spr., die veel zeggen en niets doen daar heb je niets aan. Er zijn ook menschen, die wat zeggen en wat doen daar heb je wat aan. En dan zijn er menschen, die niets zeggen en veel doen daar heh je veel aan. Tot de laatste groep behoort de heer Nierop en hem dus in de eerste plaats onzen dank. Verder dankte spr. het Bestuur en de leiders van den cursus. De heer Zelders, lid van de Commissie van toezicht op het consulentschap, dankte namens deze door de Regeering ingestelde commis sie en zeide met veel ambitie te hebben ge volgd hetgeen zoowel de heer Houwi nk als de heer Beaufort ten beste gaven. Toen de heer Beaufort werd benoemd tot pluimvee-consulent, vervolgde spr., keken de boeren en ook de stadsleden elkaar eens aan en vroegen wat moet zoo'n meneer; zou die verstand er van hebben zou zoo'n jonge man het beter weten dan wij Welnu, door zijn lezingen heeft hij aller vertrouwen ge wonnen en zijn naam voorgoed gevestigd maar deze cursus heeft hem nog meer doen kennen als den rechten man op de rechte plaats. We hebben hem kunnen bewonderen als een man met uitgebreide kennis en met gerustheid kunnen we de toekomst tegemoet gaan. Spr. hoopt dan ook, dat de heer Beaufort nog lange jaren het toezicht zal houden op de pluimveeteelt en dat hij nog lang daarvoor zal kunnen werken. De heer Van der Linden dank ten slotte namens de onderafdeeling Amersfoort het Hoofdbestuur, dat het besloten heeft den cursus hier te doen houden. De regelings commissie heeft met veel genoegen de hee ren ontvangen en met veel pleizier haar werk verricht. De tentoonstelling van leermiddelen is vooral Zondag druk bezocht. Nu het boek veilig en wel weer bij den gelukkigen eigenaar, den heer Houwink, is, mogen we wel zeggen dat de foliant de van 1645 tot 1652 te Bonn gedrukte Aldo- vradi's >Ornithologia«, waarop we reeds wezen, een van de nog slechts drie be staande exemplaren is en maar eventjes f 900 heeft gekost. Voedingswaarde van chocolade. Over het nut en het nadeel van vele ge notmiddelen wordt zooveel gesproken en geschreven, dat men niet zelden de meest tegenstrijdige beoordeelingen te hooren of te lezen krijgt. Daarop maken noch de koffie, noch de thee, noch de cacao eene uitzondering. Boven de thee en dc koffie bezit de chocolade het voordeel, ook voedingswaarde te bezitten, en niet uitsluitend een genot middel te zijn zooals de twee eerstgenoemde. Zij bevat namelijk vet, koolhydraten, eiwit stoffen en minerale zouten, onder welke voornamelijk een aanzienlijke hoeveelheid phosphoorzure kali. Bovendien werkt de cacao eenigszins opwekkend op het zenuw-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1