Gemengd nieuws. stelsel, alhoewel in veel geringere mate dan thee en koffie, en is daarom ook voor velen gemakkelijker te verdragen. Deze eigenschap berust juist op het gehalte van theobromine, Zeer terecht wordt dus het gebruik van chocolade aanbevolen aan toeristen, soldaten en andere Héden die 7ware lichamelijke in spanning hebben te ondergaan. Tegenwoor dig neemt iedere ontdekkingsreiziger, die langen tijd in onherbergzame oorden moet verblijven, een Hinken voorraad chocolade en cacao op zijn tochten mede. Bij het Oostenrijksche leger zijn proeven genomen betreffende de voedingswaarde van chocolade, waaruit gebleken is, dat een rant soen, vastgesteld voor één enkelen soldaat, gelijkgesteld moest worden met vijfvoudig gewicht aan rundvleesch. Voorts werd be rekend, dat 110 gram chocolade in een halven liter melk een waarde van 800 warmte-een- heden voor het menschelijk lichaam bezit, en daardoor dus voldoende is voor één maal tijd van «<11 invalide. Zij, die voorgeven dat chocolade een nadeelige werking uitoefent, gaan gewoon lijk uit van ervaringen, opgedaan bij kinde ren, of ook wel bij volwassen personen, die hun smaak niet hebben leeren beheerschen. Dat men ook door chocolade den maag kan bederven spreekt vanzelfeen verstandig mensch zal zich daarvoor echter wachten. Een chocolade van goede kwaliteit blijft altijd een voedingsmiddel, een opwekkend middel en tevens een lekkernijjuist de zoet heid verhoogt de waarde er van, omdat de suiker, waarvan zij van 27 tot 60 pCt. kan bevatten, een der voornaamste en tevens ge makkelijkst te verteren voedingsmiddelen is. Buitendien bevat de chocolade 20 a 45 pCt. vet4 a 12 pCt. stikstofverbindingen 2 a 3 pCt. minerale stoffen, en slechts 0.75 pC't. theobromine. Aan velen welkom. In zijn lichte tinten, blauw op porselein achtig wit. meldt het zich zoo frisch aar. 't eerste nummer van de serie Morks beroeps bibliotheek onder redactie van dr. A. S. van Oven. En de inleiding is met het uiterlijk in harmonie; vlot ongekunsteld en toch ernstig geschreven, »doet ze 't 'em« al bij de eerste regels. Ja, 't gaat inderdaad meestal zoo, als de schrijver, dr. van Oven, zegt •Vele jongens, die tot het besluit komen om bijv. naar de Technische Hoogeschool te daan of >maar medicus te worden* doen zulks omdat »zij niets anders weten* en waarschijnlijk zouden velen hunner geluk kiger geweest zijn voor zichzelf en nuttiger voor de maatschappij als zij een anderen weg gekozen hadden. Waarom deden zij dat niet Waarom kie zen zoo velen, ouders zoowel als kinderen, als 't ware in den blinde, zonder dat hun besluit op goede gronden steunt Omdat zij meestal niet in de gelegenheid zijn juiste inlichtingen te verkrijgenomdat de ouders wel belang stellen in de quaestie, hoe lang de studie duurt en wat zij moet kostenomdat ouders, zoowel als jongens, wel verlangen te weten of het beroep, dat zij kiezen, een goed bestaan kan opleveren, maar het voornaamste vergeten. Bijna nooit wordt er gevraagd»Ben ik, wat aanleg betreft, geschikt voor de studie, die voor dit ot dat vak vereischt wordt? Wat zal later mijn dagelijksch werk zijn »Ben ik naar lichaam en geest voor dat werk geschikt?* »Zou ik mij opgewekt en gelukkig gevoelen in dien werkkring Juist, de drie laatste vragen en inzonder heid de laatste, legt men zich zoo zelden voor en toch, zal men zich heelemaal aan een werkkring kunnen geven, er z'n ziel, z'n beste kennen en kunnen in leggen, dan moet men in de eerste plaats lust hebben in zijn arbeid, dien gaarne en met voor liefde verrichten, liever dan eenigen andere, dan welken ook Als de rechte man op de rechte plaats in 't leven terecht komt, dan is er een der voornaamste factoren tot z'n geluk aanwe zig,* hoorden wij eens iemand zeggen en die woorden zijn ons altijd bijgebleven. Denk je er eens in om dag aan dag, week na week, jaar na jaar te moeten werken, vooral »met het hoofd* in een betrekking die je tegenstaat, inzonderheid als je karak ter genoeg bezit om niet den leer te huldi gen »Als ik m'n tractement maar ontvang, dan »ist mit alles eins*. Zal er kans zijn, dat de beroepskeuze zoo uitvalt, dat men in later jaren geschikt blijkt voor den eenmaal gekozen werkkring en omgekeerd de werkkring bevredigt, dan dient men zooveel als dit mogelijk is zich op de hoogte te stellen van alle voor- en nadeelen van het beroep, waarover gedacht wordt. De betrouwbare gegevens daartoe kunnen alleen zij verstrekken, die zelf de bewuste betrek king bekleeden, en zelf alle rangen hebben doorloopen, welke leiden tot hun tegenwoor dige positie. Van dien gedaebtengang is dr. Van Oven ouk uitgegaan en hij mocht den steun en de medewerking van vele bevoegden verkrijgen om zijn planeen gids te verstrekken aan ouders en jongelieden bij de beroepskeuze, ten uitvoer te brengen. No. 1 van de Marks-serie dan ligt naast ons, getiteld «Posterijen en Telegrafie* en wc vestigen met eenige voorliefde de aan dacht daarop, wijl het boeksko geschreven werd door den heer J. C. Bondam, hoofd commies der Posterijen te Dordrecht, onzen voormaligen stadgenoot, dien we kennen als een, welke elke op zich genomen taak met de meeste nauwgezetheid vervult. En dat blijkt ons ook weer uit het ge schriftje; de indeeling reeds van het onder werp in de hoofdstukken; 1. Inleiding. 2. Examens en opleiding. 3. Vooruitzichten en 4. Werkkring, doet ons bovendien dadelijk zien, dat hier de man van practijk en ervaring aan 't woord is, zoodat degenen, die het wenschen te raadplegen, degelijk worden voor- en ingelicht. We zouden deze serie gaarne opgenomen wenschen te zien in schoolbibliotheken, open bare leeszalen, in portefeuilles van leesge zelschappen en ook in openbare leeszalen. We missen in de vergezellende circulaire echter een inlichting, n.l. dezewanneer elk nummer wel zal verschijnen. Op ongezette tijden welnu dan zouden we den uitgever in overweging willen geven zoo spoedig mogelijk de nummers op elkaar te laten volgen. Want eerst als men de serie in haar geheel kan raadplegen, wanneer men staat voor een beroepskeuze, dan beantwoordt de uitgave volkomen aan haar doel. Va» de nummer 6, 10, 13, 15 en 17 Augustus worde nog steeds exemplaren gevraagd. We hebben er thans niet meer van die data en daarom doen we een beroep op de welwillendheid van onze lezers, om, wanneer zij nog exemplaren soms hebben, ze ons te zeuden. Zjj verplichten niet alleeu ons er mee, maar nog meer de aanvragers. REDACTIE. In verband met de aanvaarding van zijn ambt tot burgemeester onzer gemeente, zal mr, J. C. Graaf van Randwijck in 't laatst dezer maand zijn betrekking van referenda ris aan de gemeente-secretarie te 's-Graven- hage neerleggen. In een missive aan de commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën wijst de Minister van Binnenlandsche Zaken er op, dat het meermalen is voorgekomen, dat monumenten van geschiedenis en kunst een prooi der vlammen zijn geworden ten gevolge van onvoorzichtigheid van werk lieden, voornamelijk van loodgieters, aan de daken of goten werkzaam. Het ware, meent de Minister, ongetwijfeld wenschelijk, indien, voor zooveel dit nog niet is geschied, van gemeentewege maatregelen werden genomen, welke ten doel hebben brandgevaar te voor komen in al die gevallen, waarin zoodanig gevaar te voorzien is, inzonderheid, als aan daken of goten met vuur moet worden ge werkt. De Minister zou het aangenaam vinden, indien de aandacht van de gemeentebestu ren hierop werd gevestigd. Met instemming van Z. Exc. den Minis ter van Oorlog zal d^or de firma M. J. H. Kessels te Tilburg een prijskamp worden uitgeschreven voor militaire marschen, waar aan de kapelmeesters en de militaire muzi kanten van het leger kunnen mededingen. Tot heden werden door de muziekkorpsen van ons leger (tenzij bij hooge uitzondering) slechts marschen van buitenlandsche compo nisten gespeeld en is sedert lang de alge- mcene wensch geuit, om ook in dit opzicht meer Nederlandsch en nationaal te zijn. Gewis is het jaar 1913, het feestjaar van >feerland's 100-jarige onafhankelijkheid, een geschikte gelegenheid om in ons leger ook te toonen, dat Nederland op dit gebied eveneens onafhankelijk is. Naar aanleiding van het bericht, dat de wetsontwerpen voor de pensionneering van de gemeente ambtenaren naar den Raad van State zijn verzonden, schrijft de Haagschc corr. van het N. v. d. D. nog: Ik meen te weten, dat 't er vier zijn een dat alle gemeente-ambtenaren op neemt, tegen betaling van 3 pCt. hunner wedden, waarbij de gemeenten dan 4 pCt. zullen hebben bij te passen zoodat de groote gemeenten er zonder nieuwe lasten zullen atkomen het tweede, dat tegen een korting van 5 pCt. op de wedden der amb tenaren aan dc weduwen pensioen verleent het derde, dat de weduwenpensioencn ver hoogt uit het saldo dat het fonds beziten het vierde, dat ook de leeraren bij het bij zonder middelbaar en gymnasiaal onderwijs in de pensionneering van rijkswege opneemt. Onder gemeente-ambtenaren worden, zegt men, allen begrepen ook de werklieden en andere beambten der bedrijven.* Tot commandant van het tentendetache ment, dat bij de najaarsmanoeuvres te Amster dam zijn diensten zal bewijzen, is aange wezen kapitein J. J. van Pellecom. van het 5e regiment infanterie met tot tijdelijke standplaats Aalsmeer. De paardenarts W. H. Klerk de Reus, van het ie regiment veld-artillerie wordt 30 Augustus gedetacheerd bij het 2e regiment veld-artillerie te 's-Gravenhage. Wachtmeester K. Duizendstra, scherm meester aan de rijschool alhier, slaagde voor het examen g)-mnastiek, M. De heer C. T. M. Fischer alhier slaagde voor het examen Fransch, L. O. Voor de benoeming tot adelborst 2e klasse bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord zag zich voor plaatsing in aan merking gebracht W. Harmsen uit Nijkerk, de eenige leerling van de H. B. S. alhier, die zich daartoe had aangegeven. Aan mevrouw J. R. van Slooten-Spruit is, ingevolge de wet tot regeling van het lager onderwijs, pensioen toegekend. Op 25 Augustus zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer R. Pothoven zich alhier als boekbinder vestigde. 't Bekende gesticht Kinderz.org* alhier mocht dezer dagen twee belangrijke giften ontvangen, n.l. éen van f 400 en éen van f 500- Alle plaatsen in de inrichting zijn thans bezet, terwijl bovendien kinderen, aan de hoede van de stichting toevertrouwd, in fat soenlijke, degelijke gezinnen uitbesteed zijn. 't Bestuur ziet dus zijn taak steeds toe nemen. maar juist dat versterkt zijn energie, die het ook toonen moet om aan de materi- ëele zorgen 't hoofd te kunnen bieden. Er komt heel wat kijken in zoo'n groot huis gezin. Dus, wie roeping gevoelt om a bon entendeur ja, er z ij n nog hoorenden dat de penningmeester van Kinderzorg dat in ruime mate moge ervaren De uitslag van het schietconcours, uitge schreven door de schietverceniging -Prinses Juliana* te Nunspeet, luidt, zoover het Amersfoort aangaat, als volgt Korpswedstrij dA. 3e prijs verguld zilveren medaille, schietver. Prins Hendrik* met 257 p. V r ij e b a a n. 7e prijs, de heeren F. Ruitenberg met 168 p., 17de prijs, J. A. Kleber met 163 p„ 19de prijs, R. J. van Ruyven met 162 p., 20ste. prijs, A. E. Blok met 162 p. I11 deze afdeeling werden voor 75 cartons een bronzen en zilveren draagmedaille be haald door den heer F. Ruitenberg, terwijl voor 2.5 cartons een bronzen draagmedaille werd behaald door de heeren A. E. Blok, J. A, Kleber, H. C. C. van de Pol en R. J. van Ruyven. Personeel 10e prijs, de heer A. E. Blok met 264 p. In de afdeeling E. aanmoedigingswedstrijd werd voor 20 cartons een bronzen draag medaille behaald door den heer E. P. J. Smith. Zondagmiddag om 4 uur eindigde het nationale schietconcours op de buks te Nijmegen. 's Avonds had de prijsuitdeeling plaats voor dc korps- eere- jubileum- en personeele wedstrijden. De schietvereenigingen »Wilhelmina« en Prins Hendrik* van hier hielden zich kranig de eerste toch werd de ie prijs met 489 punten en de laatste de 4e prijs met 471 punten toegekend, waar het maximum aantal pun ten 500 was. Op de vrije baan behaalden na loting de heeren D. van Buuren en R. Meyer resp. de 2e en 3e prijs. De heeren van der Vlugt, van Eek, van Buuren, van Bemmel, Meyer, van Eimeren en Schukking verwierven prijzen op de per soneele baan, terwijl in den jubileumwedstrijd de heer van Eimeren de zesde prijs won. De uitslag van den vrijen baan wedstrijd wordt later bekend gemaakt. De waterpolo wedstrijd TritonAmersfoort is uitgesteld. Amersfoort is alweer een club rijker ge worden, n.l. de wielrijdersclub A. S. C. »de Wielersport*, met het doel om het wielrijden in Amersfoort en omstreken te bevorderen, hetgeen men hoopt te bereiken door het organiseeren van clubtochten, het houden van wedstrijden en afstandsritten. Voortvarend schijnt de nieuwe vereeniging genoeg, waar zij 't voornemen koestert om reeds in September een afstandsrit te houden over het" traject Amersfoort, Arnhem, Apel doorn, en terug naar Amersfoort. Het nieuwe model van de officierspet voor het Nederlandsche leger wijkt geheel af van het tot dusver gebruiktezij bestaat uit een groote bal van grijs-groen laken met een blauwe bies, daaronder een blauwe band, afgezet met twee smal-gouden tressen. Aan de voorzijde een in goud gevat oranje knoop, waaromheen een geborduurde lauwertak. De pet is te zien in de etalage van de firma Massing, Arnhemscheweg, alhier. Marktbericht 20 Augustus 1912. Op de paardenmarkt werden heden aangevoerd c. a. 300 paarden, 120 hitten en 60 veulens. Luxe paarden golden f 400 -600. Werk paarden golden f 150—400. Slachtpaarden golden f70—110. Veulens golden £60—150. Hitten golden f80—180. Buitenlandsche kooplui waren ditmaal niet aanwezig. Veel werd er niet verhandeld. Gisteren avond kwam hier uit de richting Soesterberg een bende zigeuners aan in tien woonwagens, die dadelijk ontvangen werd door rijks- en gemeentepolitie. Zich nestelend bij Birkhoven onder Soest stonden de onwel kome gasten heel den nacht onder streng politietoezicht. Heden bezochten velen der mannen de paardenmarkt, waarna de geheele troep van middag onder krachtig politie geleide verder gedreven werd. Van ochtend heeft een boer uit Soest op de paardenmarkt een zoo geduchtfce klap van een paard gekregen, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen. Als 't kleed ons past, is het versleten, Als men 't boek kent, is het uit Als men 't leven komt te weten, Dan valt het scherm, dat alles sluit. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet konden uitgereikt in de 2e helft van Juli. Brieven binnenland J. M. Scheer. Amsterdam. G. J. v. d. Bergh. id, E. Botti. id. C. D. Lam. id. Mej. Wester. («rollingen. F. en B. d' Wilee. Hengelo (O). C. Mendell. Leeuwarden. Brieven Buitenland. M. Arie Koning, MAnchen. Briefkaarten binnenland M. van Essen. Amersfoort. M. v. d. Sluis. id. B. A. Bcrtma. Amsterdam. N. en M. Mage. id. G. Wijnman. id. Wed. Rossenberg. id. Feldhoven. id. N. S. Neys. id. J. Cadveer, id. id. Heyn. id. G. Borsvolte. Breda. W. v. d. Brug. Hilversum. L. Post. Hilversum. Janen Bertling. Leens. C. Schol ten. Utrecht. Briefkaarten Buitenland. Ernst Richrott. Deutschland. P. Kemper. C'hamonise. M. Lambert. Khrbach. M. Kerrebijn, Paris. I. Knowles. Sheffield. B. Rijker. Stolberg. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Naar de »Zw. Ct.« verneemt zal de prijs der schoolkaarten voor leerlingen van ambachts-, industrie- en huishoudscholen door de spoorwegmaatschappijen met ingang van 1 Sept. aanmerkelijk verminderd worden en gebracht op ongeveer dezelfde hoogte ala voor twee jaar. Iemand herinnert eraan in de »N. Crt.« hoe ten vorigen jare tijdens de droge hitte de aangespannen paarden zoo te lijden had den van de bloeddorstige vliegen. Hij had medelijden met de geplaagde dieren die in het tuig gevat en met kortgeknipten staart zich onmogelijk voldoende konden verweren tegen die wolken van insecten. Hij herin nerde zich toen te hebben gelezen van een oplossing van 435 deelen creoline in 100 deelen water als geschikt middel tot bestrij ding van die plaag. Hij vroeg en verkreeg vergunning van koetsier en voerlieden om het middel eens toe te passen om hun paarden, wier hoofd eu hals grijs zagen van de vlie gen en die stonden te trappelen van zenuw-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2