Ingezonden, Advertentiën. THEE achtigheid. Met een in het vocht gedrenkte spons werd de huid bestreken en de uit werking was verrassend; geen vlieg zette zich meer op de paarden neder. (Vele deden toen een aanval op de huid van den imvrij- ver). De invoer van versch geslacht vlcesch uit Nederland in het regeeringsdistrictDussel- dorp is in het eerste halve jaar van 1912 in vergelijking met het vorige jaar aanmer kelijk toegenomen, in het bijzonder de invoer van varkensvleesch. Er werd ingevoerd rund- en kalfsvleesch 500,85.5 (tegen 411,511) K. G„ varkensvleesch 75,612 (tegen 339) K. Glamsvleesch 8505 (tegen 375) Tv. G. Door den directeur-generaal der Staats spoorwegen is, naar aanleiding van een door de vertegenwoordiging van Groep IV ge daan verzoek, bepaald, dat het verbod om te rooken niet van toepassing zal zijn op de mnducteursafdeelingen van bagage- en be- stelgoederenwagens, tenzij daarin superieuren aanwezig zijn, zonder hun uitdrukkelijke toe stemming en wanneer in deze afdeeling per soneel aanwezig is, dat van het rooken hin der heeft. liet gemeentelijk telefoon-bureau te Rot terdam moet uitgebreid worden, voor een vooruitgaande stad als Rotterdam niets bij zonders, doch in het rapport van den direc teur van het telefoonbureau aan B. en W., vinden wij vermeld, dat hij voorloopig een uitbreiding met slechts 1200 nummers vol doende acht, omdat »er alle kans bestaat, dat, als gevolg van een nieuwe uitvinding, in de inrichting der telefoon-centrales een vereenvoudiging zal kunnen worden toege past, die een belangrijke bezuiniging op de exploitatie en snellere aansluiting van de abonné's mogelijk zal maken.* Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. liet Concept-Werklledenregeleuietit. Onder bovengenoemden titel wijdt mr. L. Stadig eene bespreking aan het O. W. R. en maakt daarbij van de gelegenheid ge bruik om een aanval te doen op het stand punt van onzen bond ten opzichte van het bepaalde in art. 13 van het ontwerp, welk artikel den werklieden de verplichting oplegt om ook in andere takken van dienst dan waarin zij aangesteld zijn. werkzaamheden te verrichten, wanneer deze hun door B. en W. worden opgedragen. Ik weet niet of de schrijver van dat arti kel ook gelezen heeft wat de commissie tot regeling van den rechtstoestand, daarover in de toelichting heeft geschreven, maar indien dat wel het geval is, dan mag het wel eenige verwondering wekken, dat hij met zoo'n enkel woord over deze zeer gewichtige kwestie heenglijdt en er toe overgaat onze houding te betreuren, dus af te keuren. Wat zegt de commissie daar wel van «Bij de behandeling van dit artikel be doeld wordt art. 31 heeft het een punt van ernstige overweginguitgemaakt of voor werkstaking eene uitzondering op deze bepaling gemaakt moest wordenwij zijn echter tot de conclusie gekomen, dat het daarstellen van eene wettelijke uitzondering niet in het gemeentebelang zou zijn.» Nadat dan betoogd is dat aan het beleid van B. en W. moet worden overgelaten, welke maatregelen in het belang der Ge meente zijn, lezen wij »Of Burgemeester en Wethouders van een dergelijken, in het oog van e de el der werklieden bevolking verfoeilijken maatregel, wenschen gebruik te maken, moet aan hun prudentie worden over gelaten. Zie, geachte redactie, in deze toelichting wordt weergegeven dat in het oog van de georganiseerde werklieden want deze moeten bedoeld zijn het innemen van de plaatsen van stakende arbeiders een ver foeilijke daad is. Een daad, die strijdig is met de eer van elk georganiseerd arbeider, welke zich niet wenscht te laten gebruiken om zijn strijdende kameraden in den weg te vallen. Het is een immoreele dood, wanneer men iemand dwingt tot daden, welke in strijd zijn met de eer. Dit is ook ingezien door de Gemeentebesturen van Maastricht Enschedé, welke uitdrukkelijk hebben voor geschreven dat ingeval van werkstaking geen arbeider mag worden gedwongen tot onderkruiperij. Niet alleen echter is het een belang voor de werklieden, het is ook in het welbegrepen belang der burgerij, dat dergelijke bepalingen niet in een W. R. worden opgenomen, of liever dat wordt bepaald, dat ingeval van staking de werklieden niet kunnen worden gedwongen de plaatsen der stakers in te Het Gemeentebestuur van Maastricht ia toch zeker wel van ïoodu smelten vrij. nemen. Met verschillende voorbeelden uit het buitenland kunnen wij aantoonen dat het dwingen tot onderkruiperswerk tengevolge had, dat alle gemeentebedrijven werden stop gezet, tot groot ongerief der burgerij. Wij zullen ons echter tot Nederland be palen. Wat was de aanleiding tot de spoor wegstaking op 31 Januari 1903? Men wilde de spoorwegarbeiders dwingen het werk op te vatten, dat door de bootwerkers werd geweigerd. Omdat men die menschen wilde dwingen tot een daad, strijdig met hun eer, dreef men de menschen in den strijd en werd het spoorwegverkeer om Amsterdam geheel stop gezet. Men mag daar nu over denken zoo men wil, maar over daden van eer beslissen niet anderen, niet de heeren, die zouden zich ook niet leenen om hunne klassegenooten in den rug te vallen daarover beslissen de arbeiders zelf. Dat kan men onaangenaam vinden, den arbeiders kwalijk nemen, men kan naar de tijden terug verlangen van vroeger, toen de arbeiders zich niet organiseerden, maar die tijden zijn voorbij. De arbeiders, ook zij, die in dienst der Gemeente zijn of komen, organi seeren zich om invloed uit te oefenen ten gunste hunner arbeidsvoorwaarden. Dat is het doel van de vakvereeniging. Een middel om dat doel te bereiken ishet staken van den arbeid. Er wordt niet tot staking be sloten, omdat men zoo gaarne den boel er bij neergooit, daartoe wordt slechts overge gaan in de uiterste noodzakelijkheid, als alle andere middelen falen, als alle pogingen om de arbeidsvoorwaarden te verbeteren afstui ten op den onwil der werkgevers enals de organisatie over een voldoende machts positie beschikt. Natuurlijk hebben de Gemeentearbeiders, meer nog dan de arbeiders in het particuliere bedrijf, rekening te houden met de gevolgen die uit een staking kunnen voortvloeien. Zij hebben er rekening mee te houden en dat doen ij ook wel degel ij k dat het stop zetten van een gasfabriek, het afsnijden van den watertoevoer, het weigeren vuil op te halen zeer diep ingrijpt in onze samenleving. Maar daartegenover staat dat een Gemeente bestuur heeft zorg te dragen dat de arbei ders niet tot staking worden geprovoceerd. Welnu wij beweren, dat men de arbeiders den strijd drijft, wanneer men hen wil dwingen tot een eerlooze verfoeilijke daad. Is het niet onze plicht daarvoor te waar schuwen Wij hebben het -aldus opgevat. Wil de Gemeenteraad met onze waarschu wing geen rekening houden, wil mr. L. Stadig het Gemeentebestuur zelfs in dien zin beïnvloeden, dan zeggen wijwij kunnen toch niet anders, de gevolgen komen voor Uwe rekening. Geachte Redactie, ik voelde mij gedwon gen deze verdediging van ons standpunt aan U op te zenden, in het volle vertrouwen, dat U mij wel een plaatsje in uw geacht orgaan zult willen afstaan. Reeds bij voorbaat betuig ik U daarvoor mijn besten dank. N, VAN HÏNTE, Voorzitter v/d B. v. N, Gw. Rotterdam, 16 Augustus 1912, op de vleeschkeuring, maar geenszins geeft hun dit recht, zich op het standpunt te stel len de vleeschkeuring in haar geheelen om vang te kennen en in haar geheel te kunnen uitvoeren. Voor de vleeschkeuring is meer noodig dan de kennis van pathologische anatomie en histologie benevens bacteriologie. De voornaamste rol speelt hier de ervaring. Bovendien zijn genoemde vakken juist die, waarmee de veearts in de practijk het minst in aanraking komt en voor hem dus 'teerst hun scherpe kantjes verliezen, wat trouwens ook zeer begrijpelijk is. De ervaring, zoo noodig bij het uitoefenen der vleeschkeuring, ontbreekt een practiseerenden veearts ten eenen male, wat de heer v. H. ook zelf be aamt door te zeggen, dat hij slechts zoo nu en dan een noodslachting onder de oogen krijgt. oor het uitoefenen der vleeschkeuring zegt de heer v. I I. kan alleen in aanmerking komen een gediplomeerd veearts, die vol doende bekend is met het verrichten van wetenschappelijke onderzoekingen betref fende de vleeschkeuring, ook op micros copisch en bacteriologisch gebied. Hij had hieraan toe moeten voegen, dat een dergelijk veearts ook nog een ruime ervaring moet hebben en de vleeschkeuring zelf lange- ren tijd in haar geheelen omvang moet ver richt hebben. Enkele tientallen jaren geleden, toen men begon met in verschillende gemeenten een vlecschkeuringsdienst te organiseeren, was men aangewezen op veeartsen, die op dit gebied nog absoluut geen ervaring hadden on zichzelf nog moesten vormen. Tegenwoor dig is zulks heusch niet meer noodig en zijn er talrijke veeartsen met een speciale op leiding in dit vak. Slechts aan een abattoir kan men een volledige bekendheid met de vleeschkeuring krijgen en niet door te hooi en te gras eens een noodslachting te onder zoeken, want al heeft men nog zooveel liefde en toewijding voor het vak, zonder ondervinding is het niet te leeren. Hoe dik wijls gebeurt het niet, dat aan een abattoir, van buiten af, een .uit nood geslacht dier wordt ingevoerd, vergezeld van een attest van een veearts, dat het geschikt is voor consumptie, terwijl dan blijkt dat het onvol ledig is onderzocht en afgekeurd dient te worden. Evenmin als ik mij op 't oogenblik op heelkundig gebied zou wagen, aangezien mij de daartoe noodige routine en ervaring ontbreken, evenmin kan een practiseerend veearts beweren volkomen bevoegd te zijn tot het uitoefenen der geheele vleeschkeuring. Utrecht, 17 Augustus 1912. Du. H. WARNECKE. Veearts-keurmeester aan de Gemeente Slachtplaats te Utrecht. Geachte redactie, Ten zeerste zoudt u mij verplichten door aan het onderstaande eenige plaatsruimte in uw blad te willen verleenen. Bij voorbaat mijn hartelijken dank hiervoor. Op gevaar af, ervan beschuldigd te wor den een oratio pro domo te houden, kan ik toch niet nalaten enkele opmerkingen te maken naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer W. van Haselen over de Vleeschkeuring in Amersfoort in de Amers- foortsche Courant van 10 Aug. 1.1. De heer v. H. breekt hier den staf over de kennis der vleeschkeuring van verschil lende personen en als gevolg daarvan rees bij mij de vraag, is de heer v. H., of liever in 't algemeen, is de practiseerende veearts daartoe bevoegdis deze dan autoriteit op 't gebied der vleeschkeuring? Hoe toch is het gesteld met de opleiding der veeartsen in de vleeschkeuring Aan 's Rijks veeartsenijschool, genoten de oudere veeartsen, gedurende enkele maanden, een enkel uur wekelijks, theoretisch onderwijs in dit leervak. Toen 11 jaar geleden te Utrecht een abattoir werd opgericht, werd bovendien hier nog een cursus in de prac- tische vleeschkeuring aan toegevoegd. Deze cursus duurt 3 a 4 maanden met éen weke- lijksche les van 2 uur, op welke les telkens ('•en candidaat-veearts persoonlijk de keuring uitvoert. Is het aantal deelnemers nu wat groot, dan gebeurt het dat zij moeten vol staan met 1 a 2 beurten. Hieruit blijkt dus wel, dat het onderwijs in dit leervak zeer stielmoederlijk wordt behandeld en, waar het bovendien geen examenvak is, is de ambitie der a.s. veeart sen soms zeer gering. Wel wordt een enkele maal door veeartsen nog een cursus gevolgd aan een abattoir, maar dit is slechts voldoende tot het verkrijgen van een algemeenen blik Heden overleed onze geliefde vrouw en moeder KNGEMNA METZELAAR op den leeftijd van bijna 62 jaav. W. H. KAM, Amersfoort. N. G. KAM, Doeticheni. Amersfoort. 19 Augustus 1912. Op verzoek van de over- ledeue geen bloemen. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De lieer en Mevrouw BOLTCN-van Oorachot, betuigen hierbij liun dank voorde vele blijken van belangstelling ondervonden bij dc geboorte van hun zoon. 4004e Staatsloterij. Derde klasse. Trekking van ïq Augustus 1912. (,500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber, te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 45 9.166 9377 »55o8 en 15549. Te zamen 4 prijzen. Ourierlrnuwil CHR. PLEINES, weduwnaar van Mevr. A. Prang, en D. S. SCHUT, weduwe van den heer J. Pel Ilzn.' Ontvangdag: Doldcrsche weg (den Dolder X. C. S.) Woensdag 28 Aug. van 2 —5 u. n.m. Leeuwarden Gronte Kerkstraat 31. Dinsdag 3 September van 34'/2 u. n.m. Huwelijksvoltrekking D.V. 5 September a.s. te Leeuwarden. Huis ter Heide (Utr.), Leeuwarden, j Augustus 1912. IP| AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. O. VAX WELKEREN baron RENWKRS) Kortegracht 11. Tel. 171». Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseering van Wis sels en Quitantittn. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Wordt gevraagd tegen 1 November of 1 December een HUIS liefst met tuin den huurprijs van f300 niet te bovengaande. Franco brieven letter A, aan liet, bureau der Amersfoortsche Courant, Kor tegracht 9. St Bij den ondergeteekende verschijnt -g aft iederen Woensdag 11e Hollandsche Lelie j| 2b Weekblad voor jongedames onder Hoofdredactie ff VAN Joukvr. ANNA de SAV0RN1N LOHHAJI. ae De Hollandsche Lelie" is het eenige S Weekblad in Nederland voor dames ff uit de hoogste en beschaafdste krin- ïS 9m- Let hierop voor uwe advertentie. Prijs per jaarg. f 4, fr. p. p. f 4.20 S proefnummer gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. Victoriawater natuurlijk mineraalwater uit de bron te OBKRLAHNSTEIN wordt als zeer voordeelig voor huishoudelijk gebruik aanbevolen, in heele flesschen met schroefsluiting (een Liter inhoud), waardoor een glas natuurlijk YICTORIAWATER slechts 5 cent kost. Verkrijgbaar te Amersfoort bij F. W. VAN der WILDE, Stovestraat 12. ©0©0 0 00O© J. MOL, E. ZIJP. De heer en mevrouw J. MOL-Zijp betui gen bij dezen hunnen dank, mede namens wederzijdsche familie, voor de vele hlijken van bel ingstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Amersfoort, 16 Augustus 1912. van M. Ravenswaay Zonen Gorinchem verkrijgbaar bjj Langestraat 18, AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3