Dinsdag 3 September 1912. No. 8154. 61e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. TEÏDIRIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postf\. 15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTSGRACHT 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers ENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 9 van het Koninklijk besluit van den 4de Mei 1896 (Stbl. no. 76); brengen hiermede ter openbare kennis, dat de door hen definitief opgemaakte Lijst van kiesge rechtigden in die Gemeente voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amorsfoort gedu rende acht dagen, te rekenen van af den 1..Sep tember a. s., op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreden, kunnen ge durende acht dagen, te rekenen na heden, du« vóór den 9den September a. bij den Gemeen teraad worden ingebracht. Amersfoort, 30 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWYOK. De Secretaris, VAN ITTERSUM. Opkomst onder de wapenen in het garnizoen Amsterdam. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den Commis saris der Konningin in de Provincie Utrecht dd. 31 Augustus 1912, 4 Afd. no. 3880: Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Oorlog ten aanzien van de te Amsterdam heerschende roodvonk-epidemie buiten werking is gesteld het bepaalde in het te lid van art. 32 der Militie-instructie 1909 en het te lid van §66 der Landweer-instructie I, waarbij onder meer is voorgeschreven, dat indien in eene gar nizoensplaats eene besmettelijke ziekte epi demisch heerschende is verklaard, aldaar ook geen verlofgangers, in andere Gemeenten woonachtig, onder de wapenen mogen komen. De in deze Gemeente gevestigde militie- en landweerplichtigen, die zijn opgeroepen om in het garnizoen Amsterdam onder de wapenen te komen, zullen zich derhalve toch aldaar op den vastgestelden tijd moeten aan melden. Amersfoort, 2 September 1912. De Burgemeester voornoemd, H. W. van ESVELD, Weth., Lo. Br. Oogverwoiiding'cn door losse patronen. Nu de tijd der garnizoens-manoeuvres en dus van het patronen verliezen weer naakt, mag de volgende ernstige waarschuwing hier een plaatsje vinden. 'I11 het »Ned. tijdschrift voor Geneeskunde» is opgenomen het referaat, dat dr. J. van der Hoeve heeft gehouden in de jongste vergadering van het Oogheelkundig genoot schap. Burger en militair, zegt hij, beschouwen^ losse patronen als ongevaarlijke voorwerpen» wie ze vindt, neemt ze mee naar huis, waar ze dienen voor onschuldige vermakelijkheden en toch kreeg ik niet eens militair arts in mijn praktijk zóo veel oogverwondingen, door die «onschuldige* dingen veroorzaakt, te behandelen, dat ik een waarschuwend woord plicht acht. Na een beschrijving van den patroon en zijn explosie te hebben gegeven, noemt schrijver verschillende gevallen door hem be handeld en schrijft dan De verwondingen met losse patronen staan in het algemeen in een slechten reuk, wat infectie betreft, vooral ten opzichte van tetanus. In Oostenrijk waren van 26 doode- lijke verwondingen door losse patronen 19 door tetanus veroorzaakt, terwijl ook in Duitschland en Frankrijk vele dergelijke ge vallen zijn waargenomen. Wij moeten daaruit besluiten, dat voor het oog reeds geringe verwondingen met losse patronen gevaarlijk kunnen zijn. Schrijver nam zelf proeven met de Neder- landsche losse patronen. Hiertoe plaatste ik, schrijft hij. op een plankje met gaten, een aantal varkensoogen onder normale spanning, waarna ik er met losse patronen op liet schieten. Het resultaat wasop i M. afstand van het geweer schiet een goed gemikt schot een oog tot pap; op 2 M. afstand van het ge weer ontstaan groote perforaties in sclera en cornea, terwijl splinters van den prop in het harde hout dringen op 3 en zelfs nog op 4 M. ontstaan, hoewel zelden, kleine cornea- perforaties en dringen splinters diep in cor nea en sclera in; nog tot op 6 M. afstand kunnen splinters oppervlakkig in de cornea indringen op 7 M. afstand werden de laatste spinters gevonden, die echter geen kracht meer hadden om zich in de deelen van het oog vast te hechten. Hieruit blijkt, dat nog tot op 6 M. het oog ten gevolge van infectie groote gevaren lcopt bij het afschieten van losse patronen, terwijl tot op 4 M. perforaties kunnen ont staan. Een milicien was door een misverstand te dicht in de buurt van een met een losse kardoes geladen kanon gekomen en werd bij het afvuren daarvan in het gelaat ge wond. Toen ik op den avond van den ver wondingsdag den patiënt onderzocht, was uit beide oogen alle lichtgewaarwording ver dwenen. Het rechteroog vertoonde drie per- foreerende scheuren over cornea er. sclera in horizontale, verticale en schuine richting het linker oog een groote perforatie van cornea en sclera. Behalve ciliën, die gemak kelijk uit de oogen verwijderd konden wor den, werd in de oogbollen geen vreemd voorwerp aangetroffen. De ontwikkelde gasdruk was hier zóo sterk geweest, dat beide oogen onder invloed daar van gebarsten waren. Het allergrootste gevaar geven echter losse patronen bij het spelen er mede of het moedwillig doen ontploffen zonder geweer, omdat dan de huls ook kan springen en de stukken zich in alle richtingen kunnen ver spreiden, evenals dit het geval is bij de vroe ger zoo gevreesde percussiedopjes, waarmede honderden ernstige oogverwondingen zijn voorgekomen. Dr. Van der Hoeve besluit zijn belang wekkend betoog aldus Hoe dit ook zij, uit bovenstaande proe ven op varkensoogen en de genoemde ge vallen, die ik nog gemakkelijk zou kunnen vermeerderen, blijkt, dat in ons land het afschieten van losse patronen tot op 6 M. afstand voor het oog gevaarlijk is en dat het doen ontploffen of spelen met patronen met of zonder kogel hoogst gevaarlijk is, zoodat het dringend noodzakelijk is, dat ieder met deze gevaren bekend is en men niet mcene, dat dergelijke «losse iloddersc ooit tot onschuldige vermakelijkheden kunnen dienen. Van dit relaas zij de moraalIndien ge straks een manoeuvre in 't vuur bijwoont en na een sprong voorwaarts een lossen patroon ziet liggen, raap hem dan op opdat een ander die niet in handen krijge en geet hem na alloop van de oefening aan een officier, die er dan wel voor zorgt, dat hij blijft uit leekenlunden. Tegen de vree» voor water. (Een pleidooi voor het in- en uitwendig watergebruik.) In vroegere tijden was er veel meer sprake van water drinken dan tegenwoordig. De z.g. waterkuren bestaan meestal in de uitwendige aanwending van water, en de bron-genees methoden hebben dikwijls meer invloed op het lichaam door de zouten die op de huid inwerken, dan door het inwendig gebruikte water. Velen onder ons drinken, behalve een paar koppen thee of koffie, den geheelen dag niets, totdat 's avonds de eene of andere alcoholische drank gebruikt wordt. De praktiseerende arts dr. Stanowski, te Danzig, noemt in een artikel, gepubliceerd in de «Deutsche Mediz. Wochenschrift*, deze gewoonte een grove misgreep. Hij heeft menigmaal opgemerkt in zijn praktijk, dat bij die patiënten, welke zich nauwelijks kon den herinneren ooit water gedronken te hebben, juist de allerergste en meest gecom pliceerde ziektegevallen voorkwamen. De ziekten, die hierbij in aanmerking kwamen, waren in het bijzonder verschillende vormen van neuralgie, verder jicht, aambeien, rheuma- tiek. hardnekkige huidziekten, en evenzoo gevallen van ernstige neurasthenie, melan cholie, verlies van geheugen, slapeloosheid, gebrek aan eetlust, vetzucht, verstopping, enz. Hij merkte op, dat weldra verbetering in trad en, in niet al te verouderde gevallen, spoedige genezing, zoodra de patiënten be gonnen met meer of minder groote hoeveel heden zuiver water te gebruiken. Bij den arts zeiven verdween een hardnekkige huid ziekte, toen hij begon veel water te drinken. Ook functioneerde daardoor zijn hart belang rijk normaler. Deze proeven verdienen voorzeker in hooge mate de aandacht, zoowel van de lijdende als van de zich gezond wanende menschen. Dat de spoedige verwijdering langs natuurlijken weg van zich opeenhoo- pende stoffen gunstig moet werken, zal nie mand verwonderen. Een patiënt die ongeveer nooit water ge dronken had, probeerde de waterkuur. Zoo lang hij, behalve een paar koppen thee, nooit iets dronk, leed hij in het bijzonder aan overproductie van maagzuur, tengevolge waarvan hij bijna na iederen maaltijd groote doses zuiveringszout (dubbelkoolzure soda) nam terwijl hij intusschen zeef aan verstoppin gen en vervetting leed. Rijkelijk waterdrin- ken, bewerkte binnen eenige weken een ver blijdende verbetering die door veel lichaams beweging, maar niet door dieet bevorderd werd. Men neme volgens dr. Stanowski niet te koud water, hetwelk met een weinig thee of vruchtensap, desverkiezend, smakelijker ge maakt kan worden. Hij raadt verder aan be hoorlijk water te drinken bij den maaltijd, en zich niet te storen aan het volgens hem verkondigde «bijgeloof* van dr. Oertel en Schweninger, dat vloeistofgebruik. bij het eten de vetaanzetting zou begunstigen. De hoeveelheid water kan twee, drie of vier Liter per dag bedragen meer is niet noodig en zou bij zwakke nieren ook niet onbedenkelijk zijn (wij zouden zeggen begin met 2, 3 a 4 glazen). Waar dus de genoemde medicus zoo krachtig strijdt voor inwendig watergebruik en met bewijzen uit zijn praktijk zijn bewe ringen staaft, daar is ook een woord van pas om voor het uitwendig watergebruik een lans te breken. Wij willen geenzins het medisch gebied betreden en raden iederen ziekten aan, zijn geneesheer te consulteeren alvorens welke waterproefnemingen (in- of uitwendig) dan ook te probeeren doch zich gezond voele de menschen mogen den raad ter harte nemendrink met voilé teugen frisch en zuiver drinkwater, en wees niet spaarzaam met het uitwendig gebruik van badwater van een aangename (niet te koude!) temperatuur. Wij Hollanders, hoewel in het waterland bij uitnemendheid levende, lijden nog veel te veel aan in- en vooral uitwendige water vrees Dr. V. H. R. en H. (M. t. d. V.) Door uitstedigheid tot 10 Augustus van den opnemer kan niet meegedeeld hoeveel neerslag in de afgeloopen maand is verza meld in den regenmeter hier. Hetgeen wel dubbel jammer is èn omdat een schakel in de lange keten hierdoor ont breekt èn omdat Augustus zoo buitengewoon waterrijk was. Van 11 tot 31 Augustus werd na 18 re gendagen afgetapt 134 m.M. Van den aosten tot den laatsten regende het iederen dag; den 2isten viel 20 m.M, den 23sten zelfs 31.5 m.M. en den 2Ósten 22.5 m.M. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Augustus ingelegd bij de Rijks-postspaar bank f44220.12 en daaruit terug gevraagd f 40 508.65. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje bedraagt het nummer 17 209. De tram vervoerde in Augustus 13954 passagiers, of 607 minder dan in de zelfde maand van 1911. De opbrengst uit vervoer was f694.40, of f34.85 minder; de totale ontvangsten waren f712.80, of f57.21 minder de dagkilometer- opbrengst was f 12.75 °f f '-05 minder. Wat is dit, dat de tram de laatste maan den minder opbracht dan in de zelfde maan den van 1911 Op 31 December 1911 waren er in de Provincie Utrecht 922 vergunningen waar sterkedrank in het klein wordt verkocht, van welke 640 verleend zijn vóór 1 Mei 1904, benevens 601 verlofs-lokaliteiten. Onder deze 922 zijn er 709 voor tappen en slijten, 120 voor tappen, 23 voor slijten, 12 voor sociëteiten, 44 voor logementen en 14 voor slijten per Liter. Aan vergunningsrecht werd geheven f 42 446. Herinnerd zij aan de herstemming voor 4 leden-patroons voor de Kamer van Ar beid voor Je Bouwbedrijven, welke morgen plaats heeft. De heer A. Nijhoff, Commissaris van po litie, begaf zich gister naar Utrecht, waar tot 14 dezer aan rond 560 candidaten het

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1