Zaterdag 21 September 1912. No. 8162. 61e Jaargang. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamloozo Veiinootscliap „De Amersfoortsehe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR p. J. raiaifiiEs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f r. franco per postƒ1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTZGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Vrede door recht. (INGEZONDEN.) Welke Bond beoogt zoozeer het algemeen welzijn, als deze Wie kan zich een verhevener streven den ken het in de toekomst verkrijgen van recht voor de volken, zonder oorlog. Dat denkbeeld te verwezenlijken, is slechts mogelijk, wanneer zoo vóel mogelijk lieden in de verschillende Rijken van hun instem ming met dit streven getuigen, door als lid toe te treden tot dien Bond. Brengt niet de oorlog jammer en ellende over elk land? Waar dat zoo is, is het dan niet de plicht van èlk Staatsburger, mede te helpen tot het doen verdwijnen van die plaag In vroegere tijd kwamen in de verschil lende Rijken vele burgeroorlogen voor; thans is het hiermede in de beschaafde landen zoo goed als gedaan en wel door het krach tige optreden van rechtbank en politie. Ten tijde van de burgeroorlogen bestonden er óok personen, die inzagen, dat die mensch- onteerende toestand een einde moest nemen, die begrepen, dat alleen van hooger hand door wet en recht daarin verandering gebracht kon worden. Deze personen werden gedoodverfd als Utopisten. Het enge verkeer, het voortdurend in aan raking komen met de naburen en de hieruit voortvloeiende gemeenschappelijke belangen en onderlinge afhankelijkheid eischen den strengsten regel en orde. Het zoeken om den vereischten regel eti orde in de verhouding tot de naburen te brengen, zal vanzelf tot het in het leven roepen van internationale rechtbanken leiden, die vele geschillen zullen doen voorko men en oplossen, hetgeen op den langen duur de zelfde uitwerking zal hebben als de rechtbanken in het binnenland, n.l. het doen verdwijnen van den oorlog. Zeer zeker zullen er steeds geschillen blijven bestaan, m~ar de zelfde redenen, die eens voor het .uenland golden om ge schillen te beslecuten door rechtbank en politie inplaats van door oorlog gelden nu reeds voor het buitenland. Aangezien de Vredesbeweging over de geheele wereld enorm in voorstanders toe neemt. zal wellicht spoedig de tijd daar zijn, dat hij, die met de beweging spot, zich zelf daarmede niet alleen een blaam oplegt, maar een bewijs levert van eigen tekort koming. Wanneer met de opening van het Vredes paleis Nederland niet als een man juicht en jubelt bij het aanschouwen van de verwe zenlijking van een ideaal, eeuwen en eeuwen geleden door enkele helderzienden alleen maar als een visioen aanschouwd, dan is op Nederland van toepassing«En het licht schijnt in de duisternis, en de duisternis heeft hetzelve niet begrepen* (Joh. t,vers 5). Dan zal het Nederlandsche volk behooren tot de kortzichtigen, tot dezulken, die in gebreke blijven, de beteekenis der tijden op te merken, onmachtig om mee te werken aan de oplossing der vraagstukken, die elk geslacht opnieuw weer op te lossen krijgt. In plaats van alleen te juichen en te ju belen over de roemrijke tijden van weleer, die ook moed, volharding en idealisme eisch- ten, zou het beter zijn als zij thans zélf die eigenschappen aan den dag legden om den vooruitgang van dezen tijd te bevorderen. En zeer zeker leefden er ook in die tijden, toen het kleine Nederland een van de eer ste onder de machtige naties werd, men- schen die kortzichtig en zwartgallig waren, die voorspelden, dat Nederland nooit groot zou worden en dat de pogingen, daartoe aangewend, belachelijk en opgeblazen waren. De geestverwanten van deze menschen vinden wij terug in de spotters met de Vre- desbeweging. Neen, laten wij deze pessimisten, die nooit geheel uit te roeien zijn, altijd tot de min derheid trachten terug te brengen en laten wij hopen, dat Nederland ook in deze be weging zijn grootsch verleden zal waardig zijn. Aan het 8ste Jaarverslag der Nationale vereeniging tot steun aan miliciens zij ont leend dat het ledental in r q 11 steeg van 1937 tot 1985. De vereeniging kreeg 419 aanvragen om steun. Het mocht haar gelukken 164 jonge lieden, die wegens de vervulling van hun dienstplicht buiten betrekking waren geraakt, weer geplaatst te krijgen 95 anderen wer den geldelijk gesteund; 35, omtrent wie geen goede rapporten inkwamen van hun com pagnies- of batterij-commandant, werden afgewezen. Voor 159 is de vereeniging dus iets kunnen wezen. Wat zou hun iot zijn geweest als de vereeniging niet had bestaan? Juist het antwoord op die vraag doet te meer betreuren, dat van de afdeeling Amers foort al kon zij nog hulp verleenen aan allen die er om vroegen en steun waardig waren in het verslag staat geschreven de afdeeling, die het meest achteruit ging, is Amersfoort, wier ledental daalde van 133 tot 104. Is dit wel zooals 't behoort in een stad, die zóo veel verschuldigd is aan het garni zoen Onder de grootste zangeressen van dezen tijd neemt onze beroemde landgenoote Tilly Koenen een eerste plaats in. Europa en Amerika getuigen van haar triomfen. Thans geeft zij met den hoogst bekwamen organist Louis Robert een serie van 24 kerk-concer- ten in ons land. Met schitterend succes had den deze in Augustus reeds plaats te Alk maar, Middelburg en Haarlemin September volgden Almeloo en Enschede en Donderdag als zesd concert Amersfoort. Een kleine 650 menschen uit stad en om trek had zich Donderdagavond naar de St. Joris-kerk begeven om te genieten van het geen deze hoog begaafde artisten zouden ten gehoore brengen. In de grootste stilte luis terde men naar de heerlijke alt der zangeres en de wonderfraaie begeleiding van haar zang door den organist. Van de liederen, die wel het meest in aller bereik waren, mogen genoemd Vondel's 'I.of der Godheid* van Bernard Zweers; »Ueber allen Gipfeln* in de zetting van Franz Liszt«Biblisches Lied* van Dvorak'; en 'Gib mir deine milde Hand* van onzen oud-stadgenoot H. van Eyken. En van de orgel-soli het Grand choeur. van Alexandre Guilmant. In de gisteravond onder voorzitting van den heer L. Houbaer gehouden aandeelhou ders-vergadering der Naaml. Vennootschap Amersfoortsehe Glasverzekering-Maatschap pij* werden door den Administrateur, den heer W. van Haselen P. Hz. (Socsterweg 24), balans en winst- en verliesrekening overge legd. Daaruit blijkt, dat 1911 een niet erg ge lukkig jaar is geweest voor de jonge Ven nootschap; het breken van vijf zeer groote ruiten vorderde een goede f 700, zoodat de balans dan ook sluit met een verliesport van f492.27. Daar tegenover kan aanstonds worden meegedeeld, dat de totale schade sedert 1 Januari van dit jaar tot Donderdagavond slechts f 180 bedraagt. Een der verzekerde panden, een schoolgebouw, wordt in den vacantie-tijd vrij geregeld als mikpunt be schouwd door de omwonende straatjeugd en maatregelen zullen dan ook worden beraamd om aan dit euvel een einde te maken. Het aantal polissen is gestegen tot 132. De vraag werd gedaan waarom zoo be trekkelijk weinig middenstanders gebruik maken van de groote voordeelen, welke deze verzekering biedt. Zelfs zijn er onder hen, die, door aandeelen te nemen, deze ver zekering steunen, zelf elders zijn ver zekerd, en daar nog wel hoogere premie be talen. Aan den Secretaris-penningmeester, den heer J. van der Wal Kz., en den Administra teur werd, onder dankbetuiging voor het geen zij in ook ander opzicht voor de Ven nootschap deden, décharge verleend voor hun zeer accuraat beheer. Mr. J. C. graaf-Van Randwijck, Burge meester van Amersfoort, heeft de welwillend heid gehad, het Eere-voorzitterschap te aan- •vaarden van de Amersfoortsehe muziek vereniging*. Tot haar groot leedwezen is de Directie der N. V. bioscoop «De Arend* er niet in mogen slagen het vernieuwde en veel ver beterde gebouw geheel in gereedheid te doen brengendoch dit betreft alles de versie ringen van den toegang. De voorstellingen staan hier geheel buicen en de Directie meent vooral in de heel fraaie film van de Maria- feesten te Maastricht een zeer goed tegen wicht te hebben gevonden voor de kleine teleurstelling, welke zij door omstandig heden, geheel buiten haar wil (het aanhou den der spiegels bij den invoer) niet kon voorzien of voorkomen. De weder openings-voorstelling vangt hedenavond aan om half acht. Men zie overigens de advertentie. Het Bestuur van de R. K. propaganda- club »dr. Schaepman* is thans saamgesteld uit de heeren: J. P. Th. Dicges, Voorzitter J. M. van Lent, Onder-VoorzitterJ. Berg, Secretaris; J. W. Jorissen, Penningmeester; G. van den Heuvel, bibliothecaris, en Bern. Brom, toegevoegd lid van het Bestuur der Kies-vereeniging. District-voorzitters zijn de heeren C. Roo- destein, J. Beus en W. van Koelen. De plaatselijke afdeeling van «Patrimo nium* heeft in beginsel besloten een coöpe ratieven brandstoffen-inkoop te stichten en daartoe een commissie van voorbereiding benoemd. Aan het magazijn der V. P. N. werden Woensdag ruim 350 kippen en hanen aan gebracht, die alle werden verkocht voor f 1 a f 1.70 per stuk, of 48 cent per Kilo levend gewicht. Woensdag 2 October weer kippendag. Wat een zóo goede organisatie als de onder-afdeeling Amersfoort toch een voor deel brengt aan de leden. De prijs aan de markt toch was f 0.80 a f 1.30. Morgenmiddag om 2 uur ontvangt het eerste elftal van «Quick* op «Birkhoven «het eerste van «Allen Weerbaar*, uit Bussum. Voortaan, en te beginnen met morgen, zal bij de voetbal-wedstrijden op «Birkhoven* de groote breack van de heeren Kleber Van Wamelen de belangstellenden daarheen vervoeren. Vertrek van de Varkenmarkt te half twee van het Stationsplein te kwart voor tweüen. Morgen acht dagen zal weer een wegwed strijd over 110 K. M. worden gehouden, thans van hier over Utrecht en Amsterdam naar Amersfoort. Ditmaal dus vrijwel over een vlakken weg. Deze rit gaat niet uit van «Wielersport*. Van wielrijden gesproken, «De Kampioen' geeft den volgenden raad om slippen te voorkomen 1Rijd op zwaar beslijkte wegen nimmer in groote snelheid. 2. Neem vooral de bochten in een zeer voorzichtig tempo. 4. Wacht u voor snelle en scherpe stuur- wendingen. 4. Moet er geremd worden, doe het dan nimmer plotseling, doch zeer geleidelijk. Het vastzetten van een der wielen door de rem maakt slippen onvermijdelijk. Rem op slijkwegen nimmer op het achterwiel, maar steeds op het voorwiel. Rem nimmer, ter wijl uw machine een bocht doorloopt. 5. Rijd op slijkwegen bij voorkeur op hard-opgepompte banden. 6. Passeer tramrails en oneffenheden op den weg nimmer onder een scherpen hoek. Een rechthoekig kruising van gladde rails is ongevaarlijk. 7. Vermijd op slijkwegen alle plekken, die aangeslibt zijn of waar zich gevallen bladeren hebben opgehoopt. Houd op sterk geprofileerde harde wegen bij voorkeur het midden en blijf op klei- en grintwegen zooveel mogelijk uit de nabijheid van de wagensporen. Hedenochtend omstreeks kwart voor zes sen kwam een der vliegeniers uit het vlieg kamp bij Soesterberg met zijn tweedekker boven Amersfoort, waar hij keerde. Of 't Van Meel is geweest, dan wel lui tenant Coblijn, valt niet uit te maken, De kegel-club «Houdt Plank*, van de sociëteit «Vereeniging*, staat met 260 hou ten aan den 4den prijs korpswedstrijd in het Internationaal kegel-concours te Arnhem, uitgeschreven door «De Vrienden Kring* 1 dat in «Musis* aldaar wordt gehouden. De eerste prijs werd tot dusver gewor pen met 283 houten. Bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van het woon huis aan den Vlasakkerweg no. 2O, met grond aan dien weg en den Bloemweg, ter grootte van 15.47 A. en in eigen gebruik bij mej. de wed. H. Polleman, werd dit voor f 2980 verkocht aan den heer J. W. van Achterbergh. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór half zeven, die van de overige voertuigen niet later dan tien minuten vóór zevenen zijn aangestoken. Door den veldwachter-inspecteur J. F. van der Maas, van de afdeeling Gooi- en Eem land der Ned. vereeniging tot bescherming van dieren, is gisterochtend proces-verbaal opgemaakt tegen een voermansknecht hier, dien hij op de Varkenmarkt aantrof met een voor een kar gespannen paard, dat een groote wond had aan de rechterborst onder het tuig. Alleen naar boomen die vruchten dragen, wordt met steenen gegooid. TTit den Omtrek. Te Baarn worden zeer ernstige pogingen aangewend om een ijsfabriek op te richten. Te Bameveld tracht men vervroegde win kelsluiting in te voeren. De beweging gaat daar uit van bakkers. De gevaarlijke bocht in den straatweg Baarn-Eemnes, waarmee ook zoo menig wielrijder van hier op hoogst onaangename wijze kennis maakte, heeft het Dagelijksch Bestuur van der. A. N. W. B. aanleiding gegeven, een adres te verzenden aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt te kennen gegeven dat het met veel belangstelling heeft ver nomen, dat de Westelijke berm van den straatweg BaarnEemnes zal worden ver hard, waardoor de verharding, thans breed slechts 4.20 M., ongeveer een Meter breeder zal kunnen worden, en de weg in bruikbaar heid zal winnen dat bij mijlpaal 32.8 .n den weg een zeer gevaarlijke bocht voorkomt, welke evenwel door de voorgenomen verbetering niet wordt weggenomen dat de automobielen, komende uit het Noorden, veelal de binnenzijde van de bocht houden, en de Hooge dijk een dusdanige gezichtsbelemmering oplevert, dat men eerst op het laatste oogenblik elkander opmerkt, terwijl die dijk onmiddellijk aansluit aan de verharding van den weg, en dus het uitwij.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1