Ingezonden. Marktprijzen. Advertentién. ken op een berm aan de Oostzijde van den straatweg te eenen male is buitengesloten dat de weg BaarnEemnes, deel uitma kende van den grooten verkeersweg Amster dam—Arnhem, bij voorkeur door hetgroot- toerisme wordt gebruikt, zoodat het verwon dering wekt, dat bij de evengenoemde bocht nog geen ernstige ongelukken zijn voorge komen Jlïdtit het gevaarlijke van de bocht door wijziging van den Hoogen dijk, zooals op de bij het adres gevoegde schets is aange geven, geheel zou worden opgeheyen, en, waar deze wijziging slechts over ongeveer honderd Meter behoeft plaats te hebben, de uitgaven daarvoor betrekkelijk gering zijn. Om deze redenen wordt den Minister in overweging gegeven, den noodigen last te willen verstrekken tot wijziging van meer genoemde gevaarlijke bocht. Inhoud „Wereldkroniek» 21 September Het lichten van de »Drughorn 8 c in de Maashaven te Rotterdam - De landbouw tentoonstelling te Medemblik Personalia Uit schouwburg en concertzaal Kera miek van W. Brouwer Tentoonstelling van handenarbeid De nieuwe uniformen voor het Nederlandsche leger Kroniek van de week Caricaturen en humor uit het buitenland. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Wetsontwerp «Herziening der pensioenen ran de officieren*. Aan de Redactie De aanneming van dit ontwerp door de Tweede Kamer is voor de vóór 1 April 1911 gepensionneerden een ernstige teleur stelling geweest. De vleiende woorden door het geachte lid Ter Laan tot de Open-Brief schrijvers* gericht (zie de «Handelingen*) en die dus tevens een erkenning van ons goed recht inhielden hadden het dien afgevaardigde reed#gemakkelijk gemaakt, het goede voorbeeld van Delius, zijnpolitie- ken "geestverwant in den Rijksdag, te kun nen, volgen, die voor de gepensionneerde officieren opkWam en de toekenning van een toeslag wist te bevorderen. Hier niets daarvan. De verklaringen, door militaire leden ge daan, dat zij, uit vrees op geen meerderheid te kunnen rekenen, geen voorstel tot ge- heele terugwerking zouden doen, mogen velen kiezers welkom geweest zijn, zij waren tevens voor de andere Kamerleden het «parool*, waaraan zij zich maar al te zeer gehouden hebben. Voegt men daaraan toe, dat een ontwerp met geheele terugwerking alle kans van inwilliging zou gehad hebben en niet minder dan 37 leden ontbraken, dan meenen wij kortelijk de gronden voor onze teleurstelling geresumeerd te hebben. Hoe zal het nu gaan in de Eerste Kamer, als in de aanstaande zittingsperiode het wets ontwerp daar in behandeling komt Zouden de Hoog Mogenden den treurigen moed hebben, aan zooveel onrecht hun sanctie te verleenen Toteer van ons land en ons volk willen wij dat niet aannemen. De heer Thomson zegt o. a. »en eerlijk gezegd geloof ik niet, dat er vele officieren zullen zijn, die er zich inderdaad verzekerd van hielden, dat het daartoe (de terugwer king, namelijk) moest komen*. Best mogelijk, maar dat de overgroote meerderheid thans tegen het gepleegd on recht protesteert, staat vast als een muur (zie de Open Brief). Behalve een klein clubje, die »het rijke vrouwtje* wisten te bemachti gen, of door erfenisjes voor geldzorgen ge spaard bleven, voelt de overgroote meerder heid maar al te zeer den invloed van den veranderden levensstandaard en de angst wekkende stijging der levensmiddelen maar het zijn juist die minder door de fortuin gezegenden, die, door beweegredenen van economischen aard, zich in 'n achterhoek of afgebrand dorp terugtrekken, zich dus het genoegen moesten ontzeggen om in »het Haagje* te wonen en «De Witte* te frequen- teeren, en wier klachten dus minder bekend heid kregen Ik weet er genoeg van. Waar wij voor strijden, moet geen beroep zijn op »rechts of links*, noch op «Christe lijkheid* of «Paganisme*, maar voor de vol doening van een eisch van recht en billijkheid. De gepensionneerde kameraden in Duitschland en België hebben allen toeslag op hun pensioen bekomen en bovendien ook andere tegemoetkomingen en onder hen zul len er óok wel gevonden worden, die eigen middelen hebben, maar die brengen dan na tuurlijk ook weer meer belasting op. Terecht heeft men daar de kracht van de spreuk «Eendracht maakt macht* begrepen gefortuneerde en niet-gefortuneerde officieren hebben daar samengewerkt om dat goede resultaat te verkrijgen, waardoor natuurlijk de laatsten en zeker ook wel het grootste aantal het meest gebaat zijn geworden. Laat het beroep, door onze pers gedaan, om de twee brochure-schrijvers niet aan hun lot over te laten, maar krachtig bij te staan in den strijd om het bestaan, bij alle gepen sionneerde kameraden weerklank gevonden hebben, dus ook bij de gefortuneerden, die dan heusch niet beducht behoeven te zijn, dat zij iets van hun waardigheid zullen moe ten verliezen, maar dat zij daardoor blijk geven, zooals dat mannen van karakter be taamt, goede principes door daden te ver wezenlijken, het in onzen kring zoo welbe kende woord «kameraadschap* in zijn nobele beteekenis ta doen b 1 ij k e n, en zich daartoe niet te bepalen door er alleen bij feestelijk heden een dronk aan te wijden. Met bijzonderen dank voor de plaatsing ook van dit artikel, Hoogachtend, J. J. F. SCHMITZ, gepensionneerd kapitein van de Infanterie. 's-Gravenhage, September 1912. BEU RSÜ VERZICHT. van 14 tot 21 September «912. De geldmarkt blijft nog steeds haar in vloed doen gevoelen. Ook in de afgeloopen week was dit te New-York in sterke mate het geval, en flucteerde daar de markt in verband met den loop der zaken op de geld markt. De nadering van de kwartaalswisseling gevoegd bij de steeds meer geld eischende oogstbeweging, deed aanvankelijk de geld markt sterker aantrekken, hetgeen opnieuw, tengevolge van de opzegging van beleenin gen en daardoor uitgelokte realisaties, een zwakker tendens in het leven riep. Ook de baissiers weerden zich weer duchtig om te trachten van de gelegenheid gebruik te maken en de markt te drukkendoch' deze pogingen hadden slechts weinig succes en telkens wanneer zij hun slag meenden te kunnen slaan, bleek er een tekort aan stuk ken [te zijn, zoodat het niet mogelijk was, de markt noemenswaardig naar omlaag te drukken. Later in de week trad echter een rustiger opvatting in omtrent het verloop der geldkoersen en toen het aan eenige New-Yorksche bankiers gelukt was, op een belangrijken post goud te Londen beslag te leggen, zoodat inderdaad eenige ontspan ning der geldmarkt volgde, kreeg een willige stemming de overhand, die de koer sen over de geheele lijst flink deed oploopen. De doorloopend gunstige berichten om trent handel en industrie, onder meer blij kend uit de gepubliceerde cijfers van im port en export, deden hun invloed gelden, terwijl ook de berichten, dat de kans op schade, door vorst aan den oogst toe te brengen, zeer gering was geworden aange zien de oogst reeds voor een belangrijk deel is binnengehaald, stimuleerend op den on dernemingsgeest werkten. Het publiek nam meer deel in de markt dan tot nu toe het geval geweest was en slechts tot oploopende prijzen kon aan de vraag worden voldaan. De reeds zoolang besproken mogelijkheid van verhooging van het dividend op prefe rente aandeelen Southern Railway tot spCt. werd deze week werkelijkheid en idit feit hielp, met de gunstiger ontvangstcijfers der sporen over de laatste maanden, mede om de vaste stemming te bewaren. Wij vinden dan ook, bij vergelijking der koersen met die der vorige week, over de geheele lijst voordeelige verschillen, voor sommige soor ten zelfs 3 a 4 procent bedragend. Opmerkelijk is, dat de industrieele waar den nog steeds meer gevraagd zijn dan de spoorwegwaarden, hetgeen duidelijk aan geeft de moeilijkheden waarin het onrust zaaiend optreden der Interstate Commerce Commission deze lichamen heeft gebracht. Dit komt niet alleen uit bij de aandeelen, doch eveneens bij de obligatiën. Naar goede, ruim rendeerende industrieele obligatiën is op het oogenblik meer vraag dan naar de vroeger zoo gewilde obligatiën der eerste klasse spoorwegen, omdat men wel voelt, dat de invloed der I. C. C. bij de algemeene neiging tot het vragen van loonsverhoo- gingen nog tot meerdere complicaties aan leiding kan geven. Is op het oogenblik, door de schiterrende oogsten en het daarvan te verwachten reuzenvervoer voor de sporen, de kwestie minder acuut, zoodra de oogst beweging voorbij is, zal het vraagstuk opnieuw een scherper vorm aannemen, doch men heeft vertrouwen, dat ten slotte, onder den drang der omstandigheden, de I, C, C. haar houding zal moeten wijzigen en haar overdreven eischen zal inbinden. STAATSFONDSEN. Onze Nederl. Wer kelijke Schuldsoorten hadden een vaste markt en vooral 3 pCts. soorten en Integralen konden zich flink herstellen van de laatste koersdaling. Van de buitenlandsche soorten waren Russen vast gestemd. INDUSTRIEELE WAARDEN gaven een vaste tendens te zien voor koperwaarden, onder den invloed van de gunstiger berich- en en de prijshoudende stemming voor het metaal, waardoor Amals ongeveer 3 pCt. konden opkomen en Smelting and Refining bijna 2 pCt. Steel-waarden werden geïnfluen ceerd door het reeds vroeger vermelde ge rucht van spoedige hervatting van het pro ces, doch deelden ten slotte in de gunstige tendens en konden een avails van ruim 2 pCt. behalen. American Cans konden flink r&on- teeren in verband met het bericht, dat in December a.s. het dividend op de preferente aandeelen op een 7 pCts. basis zal worden gebracht, terwijl Beet Sugars vast lagen naar aanleiding van gunstige berichten om trent den gang van zaken. Slechts Stude- bakers waren mat gestemd. CULTUURWAARDEN waren ook deze week vast gestemd, hoewel de handel be perkt, blijft. Cultuur-Maatschappij der Vor stenlanden kwamen van 160 op 164; Han- delsv. Amsterdam van 193V2 °P '97Va! Banjoewangi Suiker ging eenigszins in koers vooruit, terwijl Kaliredjo daarentegen op nieuw een procent moest prijs geven. MIJNBOUWWAARDEN waren stil en zonder veel koersvariaties. Slechts aandeelen Singkep Tin maakten hierop een uitzonde ring en konden, bij Hinken handel, een dertigtal procenten omhoog komen op be richten, dat een rijke tinader zou zijn ge vonden. Van de buitenlandsche soorten kon den Great Cobars zich vrijwel op vorige prijzen handhaven, terwijl voor het eerst sinds maanden weder eens noteering tot stand kwam in aandeelen Shansi op i3y1/., tegen 198 laatste noteering. PETROLEUMWAARDEN toonden een afwisselende stemming voor de hoofdwaar den. Nu eens hooger op eenige buiten landsche vraag, dan weer lager op winst nemingen bleef de koers vrijwel op éen hoogte hangen, terwijl de grondstemming vast bleef. Een groote advertentie in een der dagbladen geplaatst door een philantroop die zijn medemenschen gelukkig wilde ma ken met aandeelen Koninklijke en daarvoor bij een dividend van 86 pCt. koersen van 7 a 800 pCt. in het vooruitzicht stelde, trok, zooals te begrijpen is, weinig aandacht. Deze kunstjes om een fonds te manipuleeren, zijn tegenwoordig al te afgezaagd. RUBBERWAARDEN hadden weer een uiterst stille markt, terwijl TABAKSWAAR DEN, ondanks de gunstige prijzen op de inschrijving behaald, eer zwakker gestemd waren en meer nadeelige dan voordeelige verschillen te zien geven. PROLONGATIE werd op het eind der week ruimer en bleef tegen 4'/8 aangeboden. M. V, L. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10uur, de heer J. P. Haumersen, proponent te Rotterdam. Remonstrantsche kerk. Voorm. 1 o'/2 uur, ds. Hooykaas, Doopsgezinde kring. Voorm. 10^/2 uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Laugegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. H. Kajan, uit Rotterdam. Avond 5V2 uur, ds. Kajan. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5'/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 41/2 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 13 tot 19 September. GEBOREN Geertruida, d. van Johan Eduard Frederik Hagenbeuk en Hendrika Quick. Elisabeth, d. van Casper Muijs en Rijntje Maaterman. Jacobus Johannes, z. van Gerrit Willem van Lottum en Susanna Elisabeth Montfoort Gerardus Hendrikus, z. van Hendrikus Bernardus Rouwhorst en Clasina Velthuizen. Johannes Theodorus, z. van Albertus Jo hannes Jansen en Hendrica Willemina Hou terman. Gerard Adriaati, z. van Herman Gerwed de Greef en Steventje Hazeleger. Maria Dorothea, d. van Dirk Jan van den Iloorn en Maria Janssen. Jacob, z. van Johannes van den Heuvel en Jacoba Gijs- bertse. Adriana Maria, d. van Willem Christiaan Ilottinga en Adriana Maria van den Ameele. Geertruida Maria, d. van Johannes Wilhelmus van Gils en Alijda Maria van den Bos. Marinus Christiaan, z. van Gijsbert van de Weerd én Maria Catharina Ames. Christiaan, z. van Willy van der Mandele en Alida Christina Rebina Ver meer. Geertruida Arnolds, d. van Johan nes Huizinga en Petronella Arts. Tjitske, d. van Johannes van Eijkelenburg en Trijntje van der Meulen. Karei, z. v. Hendrik Priem en Catrina Meijer. ONDERTROUWD: Jacob van den Heuvel en Jlendrika Rui tenbeek. GETROUWD Klaas Masson en Hendrina Evers Lu- cien Adam en Jeannette Gerardlna de Vries. OVERLEDEN l'heodorus van den Hoven, 65 jr.. echtg. van Barbera van den Tweel. Jan Antonie Schoterman, 64 jr., echtg. van Catharina Colpa. Douwe Marinus Mulder, 64 jr., wed. van Wilhelmina de Vries, Theodorus Verhaar. 62 jr., echtg. van Maria Gerarda van de Pavert. Petrus van der Pol., 69 jr., echtg. van Clasina Otto. AMERSFOORT, 20 Sept. 191*. Appelen f3.— a f6.—. Peren f3.— a f7. Kleiaardappelen fo.afo.Zand- aardappelen f2.— a f 2.30. Hoendereieren f 6.— a f6.90 per ioo stuks. Bruine eieren a f6.80 a f8.25 p. 100 stuks. Grasboter f 1.50 1.60 per Kilo. Kippen f 0.80 a f 1.30. Kuikens f 1.af 1.50. Piepkuikens f 0.30 fo.75. Ganzen f o.— ifo.—Oude eenden fo.90 a f 1.10. Jonge eenden f 1.a f 1.25 Hazen fo. a fo.—Wilde konijnen fo.— a fo.—Tamme konijnen f 0.80 a f 1.25 per stuk. Duiven fo.40 a fo.6o per paar. Vette varkens f o.afo.— Magere varkens f20.— a f25.—. Zeugen f50,a f80.Biggen f9.— a f17.—. Vette koeien fo.ii fo. Aangevoerd waren ongeveer300 heet. Appelen, 300 heet. peren, heet. kleiaard appelen 250 heet. Zandaardappelen 30 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 600 kilo Grasboter Vette Varkens 10 Magere Varkens; Varkens voor export, slagerij; 450 Biggen en 20 Zeugen. 400ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste week, Trekking van 19 en 20 September 1912. (1400 loten). Ten kantore van den collecteur A, C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt ge vallen Prijs van f 400.op No. 14340 Prijzen van f70.— 7104 13541 en 20362. Tezamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 7119 8975 9371 14327 14339 L552» 15525 «553& «5547 en 15548. Volgende trekkingen geschieden23 tot 26 en 30 September, 1 tot 3 en 7 tot 11 Octo ber 1912. Behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uit getrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen1 van f 50 000, 1 van f 25 ooo, 1 van f 15 000, 1 van fio 000, 1 van f5000, 2 van f 1500, 41 van f 1000, 51 van f 400, 57 van t 200. 133 van f 100 en 3029 van f 70. HULPBANK TB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden tf.r leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 23 SEPT. aanstaande 'a namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN. Secretaris-Penningmeester. J£erbaaldelljk ontvangen wij het verstek, adver tenties bij de familie berichten te plaatsen of eeu audere opgegeten ruimte er Toer te reserveereu. Hoewel wij zeer gaarue uiet verzoeken lu dtt opzicht geuit, rekening houden, kau eeu Tante plaat» aau advertenties MET steeds worden ge- waarborgd. De heer en mevrouw WEEVERS- DE GRAAFF bedanken voor de be langstelling, ondervonden bij de ge boorte van bun dochter Louise. Amersfoort, 20 September 1912. Voor de talrijke bewijzen van deel neming en vriendschap, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Vrouw en Moeder, betuigen wij onzen hartelyken dank. Amersfoort, Doetinehem, W. H. KAM. N. G. KAM. Amersfoort, 21 September 1912.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2