Dinsdag 24 September 1912. RONA Van Houtcn's Cacao No. 8163. 61e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „Do Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff' HOOFDREDACTEUR F. J. FBEDSHISS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post1.1.5. AdvertentLn 1fi regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicüle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advcrtcntiün van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORT&GRACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGKVI NO. SCHOUW. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en Heemraden van bet Heemraad schap de rivier de Hem, beken en aankleven van dien voornemens zijn, op Maandag 7 October 1912, Donderdag 10 October 1912 en Zaterdag 12 October 1912 een schouw te voeren over de beken en waterleidingen. Scbouwplichtigen worden uitdrukkelijk aan- genaamd er voor te zorgen, dat zij alsdan vol daan hebben aan hunne verplichtingen, in de desbetrellende verordening gesteld. Amersfoort, 2.°. September 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Steenen des aanstoots. Wie in zijn jeugd de vertellingen van Andersen heeft gelezen, herinnert zich het verhaaltje van zekere prinses, die zóo bij zonder fijn van gevoel was, dat zij dooreen stapel matrassen en donzen bedden heen de erwt voelde, welke daaronder lag, tenge volge waarvan zij dien nacht geen oog kon dicht doen. I11 die vertelling, oppervlakkig beschouwd zoo onbeduidend, ligt niettemin voor hem die nadenkt en dieper doordringt dan de oppervlakte, een gewichtige zij 't ook be schamende waarheid en tevens een be hartigenswaardige les opgesloten. De kleine, nietige erwt toch is dikwijls een struikelblok op den levensweg, die den mensch zóo veel ergenis geeft, dat hij er steeds en overal mee tobt, mee opstaat en mee naar bed gaat. Al het goede, dat hot leven hem biedt, telt hij niet, zoolang hij wordt terneer ge drukt door dat éene, dat gruwelijk hinder lijke, dat hem alle genot en vreugde be neemt. De donzen kussens voelt hij niet, want de erwt plaagt hem en die erwt pre senteert zich in allerlei gedaanten en waar lijk niet alleen in het maatschappelijk leven. Daar is, om maar iets te noemen, de kraak zindelijke huisvrouw. Alles bij haar in huis glimt en blinkt als een spiegel. Nergens zult ge ook maar óen smetje of vlekje ontwaren. Van den vloer zoudt ge, bij wijze van spreken, wel kunnen eten. Daar treedt een bezoeker binnen. Onge lukkig echter vergeet hij zijn voeten zorg vuldig af te vegen vóór hij de kamer bin nen treedt. Waar hij gezeten is, vertoonen zich dan ook zichtbare tcekenen zijner tegen woordigheid op het smettelooze tapijt, nog verergerd, doordat hij zij 't dan ook bij ongeluk met de asch van zijn sigaar morst! Spijt en ergenis over de verontreiniging van haar heiligdom maken, dat de vrouw des huizes zich bijna niet bedwingen kan. Zij hoort nauwelijks hoe prettig en onder houdend de bezoeker ook moge vertellen naar hetgeen hij zegt. Voortdurend zijn haar blikken op de erwt zijn vuile voeten gevestigd en nauwelijks heeft hij afscheid genomen en dc deur achter zich gesloten, of haar langverkropte ergenis geeft zich lucht in een vloed van onvriendelijke woorden en zij rust niet, voor ook het laatste bewijs van zijn tegenwoordigheid is verdienen. Daarmee is evenwel haar goed humeur Van deze krachtige cacao is zoo «weinig noodig voor een h<*r'!iken kop Chocolade. Daarom zoo voordeclig. nog in lang niet hersteld. Verre van daar. Dagen daarna beklaagt zij zich nog tegen over ieder, die naar haar luisteren wil, dat er voor iemand, die alles netjes en zindelijk wil houden, geen eind aan het werk komt en dat men slechts gedaan heeft om weer van voren aan te kunnen beginnen Daar is een huisvader, die, van zijn bezig heden komend, reeds in de gang de sporen ontwaart van het spel zijner kinderen. Hier liggen een paar knikkers, ginder een tol, elders een appelschil waarover hij wel had kunnen uitglijden en een been had kunnen breken. En in de kamer, die hij binnentreedt eb waar zijn kroost zich vermaakt, is het een wanorde die sommigen gezellig noemen, maar die hem een ergernis is. De erwt, waardoor dc groet zijner vrouw en het gejubel zijner kleinen voor hem ver loren gaat, maakt hem knorrig en gemelijk. Hij is den geheelen avond uit zijn humeur en als de kinderen reeds lang naar bed zijn en de oorzaak zijner ergenis opgeruimd is. vertoonen de gevolgen zich nog in de ver zuchting, dat een mensch nergens rust kan vinden en zelfs in zijn eigen huis zijn leven niet zeker is Daar is een jong meisje, dat haar vrien dinnetje benijdt om een nieuwen hoed of japon of mantel, en die zich nu niet meer langs de straat begeven wil, omdat haar toilet er zoo »vreeselijkc bij afsteekt. Wer kelijk bevindt zich dit nog in zeer goeden toestand, doch daarvoor heeft zij nu geen oog meer. De erwt, die jaloezie heet, maakt haar kribbigzij is geheel uit haar humeur en de gedachte, niet meer de eerste, de mooiste, de meest geprezene en bewonderde te zijn, beneemt haar, evenals de prinses uit het sprookje, den slaap. Daar ismaar waar zouden we eindigen als wij alle aanleidingen tot ergernis wilden aanwijzen, waarover geërgerden kunnen struikelen. Ze vinden ze toch in eiken stroo- halrn, die dwars over hun weg ligt. in elk stofje, dat zich aan hun oog vertoont, in elk woord en in elke daad waarmee ze niet volkomen instemmen. Of ze te benijden zijn Verre van daar Te beklagen zijn zc, de ongelukkigen, die hun levensvreugde op die wijze doen ver gallen, die uit overdreven gevoel voor orde, zindelijkheid, netheid of wat dan ook, in de geringste afwijking daarvan en door welke reden ook veroorzaakt, een steen des aan stoots vinden. Schuif niet met de voeten over den grond, waardoor gij bij de minste oneffenheid van den bodem zoudt struikelen en vallen, maar til de voeten hoog op en stap over de klei nigheden en beuzelingen over de erwten op uw pail heen, dan zult gij niet ge plaagd worden door alle kleine verdrietelijk heden, welke waar genot en levensvreugde in den weg staan. Dan zult ge niet dikwijls geplaagd worden door dat onbehaaglijk ge voel. dat aan de prinses van Andersen haar nachtrust ontnam, al rustte zij ook op een ganschen stapel matrassen en donzen bedden. De najaarsvergadering van het Bestuur der classis Amersfoort van de Xed. Hervormde kerk zal morgen worden gehouden in de St. Joris-kerk, hier. De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat zonder porto heffing uitgereikt moeten worden de brief kaarten uit het buitenland afkomstig, die over de geheele breedte der adreszijde zijn voorzien van een gedrukt hoofd, als die kaarten door de betrokken buitenlandsche post-administratie als toereikend gefrankeerd zijn aangemerkt, het gedrukt hoofd geen schade doet aan de duidelijkheid van het adres, voldoende ruimte is overgelaten voor de wijzigingen welke op den postdienst be trekking hebbende en de kaarten overigens aan de voor de briefkaarten geldende be palingen voldoen. Ook.ten opzichte van het binnenlandsch verkeer is aan de ambtenaren aanbevolen, met eenige toegevendheid te werk te gaan bij de toepassing van de bepaling, dat de strook, die op de adreszijde van briefkaarten over de volle breedte mag worden bedrukt met vermeldingen betreffende den afzender en zijn ambt, beroep of bedrijf, ten hoogste anderhalve centimeter mag zijn, gemeten van den bovenrand. De identiteits-kaarten, welker verkrijg baarstelling werd geregeld bij Kon. besluit van 10 Mei 1912, kunnen, te beginnen met 1 öctober a.s.. op werkdagen worden aan gevraagd bij alle kantoren der posterrijen, onder overlegging van een. onopgeplakte photographie van den aanvrager op papier, lang 5'/.j centimeter en breed 4 centimeter. De groote (hoogte) van het hoofd moet ten minste U/2 centimeter bedragen. De kaart is geldig gedurende óen jaar, aanvangende met den dag van afgifte. Voor de uitgifte van elke kaart is een recht ver schuldigd van vijftig cent, te voldoen door middel van een op de kaart te hechten frankeerzegel. De kaarten kunnen niet on middellijk aan de kantoren worden afgegeven belanghebbenden behooren daartoe een aan vrage, volgens model, in te dienen. Deze aanvrage wordt opgezonden aan de controle van de postzegels te Haarlem, die de kaarten verstrekt. De kaarten worden daar voorzien van een volgnummer, waarvan de reeks een geheel jaar doorloopt, van een afdruk van den controle-stempe op de voorzijde van de kaart, en van dien van een droogstempel op de derde bladzijde, welke mede de fotografie treft. Vanwege de post administratie zullen de houders tijdig worden herinnerd aan het eindigen van den geldigheidsduur der kaarten. 'Jot leeraar in Handteekenen aan de Han delsschool is benoemd de heer B. van Kasteele, te Utrecht. De 14-jarige Geriit Bikkers sprong Zater dagavond een jongetje na, dat al spelend in de Langegracht was geraakt en op 't punt stond te verdrinken. De ondeugd mag nu weer een potje breken bij de buren. Mejuffrouw Chr. Heinz en de heer J. van den Heuvel, leden van de Amersfoortsche tooncel-vereeniging »Door Inspanning Uit spanning*, behaalden Zondag te Deventer den 2den prijs in don Nationalen voordrachten wedstrijd. De zilveren medaille der Oranje Nassau- orde is Zaterdag op plechtige wijze uitge reikt aan adjudant-vaandeldrager K. J. Ker- ling, van het 5e regiment infanterie. Luitenant J. W. de Koff, van het ie regiment veld-artillorie, wordt 1 October overgeplaatst van de 6e batterij hier naar de trein-afdeeling te Utrecht. Het legerbestuur heeft besloten het blauw der uniformen voorshands blauw te laten. De nieuwe grijsgroene uniform wordt pas aan de miliciens der nieuwe lichtingen uit gereikt wanneer zij vertrekken met groot- verlof. Gisterochtend is, bij het uitrukken van het 5e regiment infanterie, kapitein P. A. L., die in hoogeren rang moest fungeeren en daartoe bereden was, met het hem verstrekte paard gevallen, met het droevig gevolg, dat hersenschudding en lichte schedelbreuk werd geconstateerd. Het tenten-detachement, dat van hier ver trok voor de oefeningen in de stelling van Amsterdam zal wel spoedig terugkeeren, omdat wegens het slechte weder in de laatste weken is besloten, den troep niet in tenten op den doorweekten grond te legeren, doch op andere wijze onder te brengen. Het comité, dat zich voorstelt, ook hier ter stede Cursussen van hooger volksonderwijs te doen houden, heeft thans een circulaire doen verspreiden, waarin het onder meer zegt De kosten, aan het houden van éen cur sus verbonden, kunnen moeilijk vooraf wor den opgegeven, omdat de sprekers, behalve honorarium, ook reis- en verblijfkosten ge nieten en het niét vast staat welke spreker zal worden uitgenoodigd, terwijl het van 't aantal belangstellenden afhangt of er een groot dan wel een klein lokaal zal moeten worden gehuurd. Hoe grooter de deelneming, des te geringer zullen de kosten zijn. Het comité kan echter wél verzekeren, dat zij niet hoo ger zullen komen dan f 3 per cursus van 3 avonden. Het comité stelt zich voor, die eventueele belangstellenden, voor wie de bovengenoemde som om financieele redenen bezwaarlijk mocht zijn, tot een beperkt aantal toegang te ver- leenen tegen een bedrag van f 1 voor den geheelen cursus. In den regel zal de lezing niet langer duren dan éen uur per avond. Er bestaat gelegen heid tot het stellen van vragen, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk. Elders werd door de commissie, welke deze cursussen mogelijk maakte, éen onderwerp

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1